Dve večji novosti sta Asset Pipeline in HTTP Streaming. Ta prva vse vse css in javascript datoteke strpa v po eno datoteko za oboje, skrči (pobriše presledke, komentarje) in opremi z E-tagom za lažjo kontrolo keširanja. Prej je bila na voljo v okviru dragulja Sprokets, zdaj pa je del standardnega API-ja. HTTP Streaming (chunking) je pogosto spregledani del standarda HTTP/1.1, ki mogoča prenos spletne strani "po koščkih". Bolj ko ne statični deli strani (glava, navigacija, ipd) se brskalniku pošljejo takoj, tj. še preden skripta dokonča z izračunom dinamičnega dela strani (body). Tehniko koristi med drugim tudi slo-tech, ki najprej vrne glavno dokumenta s js in css linki, potem gornji blok s članki, pa navigacijo in prijavni obrazec, na koncu pa še blok s svežimi novicami oz. forumom. S kombinirano uporabo obeh rešitev je mogoče opazno pohitriti čas prenosa strani.
Med manjšimi novicami je še preklop s Protoype javascript frameworka na vse bolj popularni jQuery.
O Railsu se v teh logih že nekaj časa ni pisalo, je pa to popularno ogrodje za razvoj spletnih aplikacij v programskem jeziku ruby. Njegova izrazita posebnost je, da je "opinionated" oz. predpisuje en in edini najboljši način, kako bi bilo potrebno razvijati spletne aplikacije (kar je sicer v teh krogih izredno kontroverzna tema). Tipičen rails programer naj bi bil ljubitelj jabolčne robe, testiranja in agilnih razvojnih metod; po drugi strani pa zelo nenaklonjen konkurenčnim rešitvam tipa java ali bog-ne-daj php. Pri nas obstaja mailinglista Ruby Slovenija, katere člani se dokaj redno srečujejo na ti. Ruby Tuestayih (to srečanje sicer še nikoli bilo na torek), med produkcijskimi stranmi pa najdemo npr. Žurnal 24 ali Odpiralne čase.
drugače pa se ravno odločam med rubijem in pythonom. Je kdo kle ki ima izkušnje z obema jezikoma in lahko pove kaj preferira in zakaj?
Med jezikom ali med RoR in Django oz. drugim frameworkom? Pri jeziku je najboljše preizkusiti kaj ti bolj odgovarja.
Med RoR in Django pa je verjetno najbolj opazna razlika v tem, da ti Django ponudi neko osnovno, ti moraš pa naprej graditi, Rails pa ponuja več ter vsiljuje svoj način dela. Djangotu moraš bolj natančno povedati kaj in kako želiš, pri Railsu pa nekaj napišeš, v ozadju pa se naredi še veliko drugih stvari.
v bistvu bolj med jezikoma, zaenkrat se nagibam k rubiyu zarad same sintakse, samo kokr berm, ma python večjo "podporo" v raznih ruby vs. pyhton temah. Kolkr sm bral, je ruby bolj felksibilen (razni monkey-patchi ipd..)
v glavnem me zanima to, kaj bi nekdo ki je delal z obema jezikoma rajš uporabljal in zakaj (brez da bi upošteval RoR/Django)
@techfreak misliš na počasnost med samim razvojem? osebno te težave nisem imel. za produkcijo pa rabiš linux, windows po celi črti odpade...
@illion sprašuje za jezika in ne frameworka... sam znam oba in oba sta mi všeč.. malo težko se je odločiti. Ruby mi ima lepšo sintakso, medtem ko je problem v sami hitrosti ter zelo slabi podpori za desktop razvoj, pri pythonu je večja. Težko ocenim sama jezika, lažje mi je oceniti prej omenjena ogrodja, samo če moram narediti kakšno simpl skripto, posežem po pythonu...
v glavnem me zanima to, kaj bi nekdo ki je delal z obema jezikoma rajš uporabljal in zakaj (brez da bi upošteval RoR/Django)
Pravijo, da je Ruby bolj produktiven za izgradnjo spletnih strani, medtem ko ti Python omogoča razvoj več tipov različnih aplikacij (offline, desktop).
Zakaj pa ne Java oziroma C#?
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...
<Offtopic> Očitno sem pri svojih 24 letih že dinozaver in so mi vse te RoR, Django, Grails itd. rešitve preveč otročje. Osebno preferiram Spring MVC čez vse te. </Offtopic>
Glede tega Ruby in RoR me zanima, če se te stvari tudi uporabljajo za "resne"(Enterprise) rešitve ali bolj za strani kot so 24ur, Žurnal?
When you look long into an abyss, the abyss looks into you
FrEaKmAn in Bistri007 hvala, mislm da se bom kr za ruby odloču
drgač javo znam (sicer od 1.5 nism več spremljal novosti, sm pa spisal par aplikacij za android, tko da mal sledim novim sintaksam), c# sm enkrat uporabljal in se mi je zdel enak javi, sam ne pride v poštev, ker windowsev praktično ne uporabljam, php tud znam, javaskripto/qtskripto ipd.. sm pa do pred pol leta pisal na klasičen (java) način, zadne čase pa odkrivam prednosti prototype based pristopa in mi je v navezi z oo blazno všeč, zato sm se odloču da je treba naštudirat še server-side "alternativo" (node.js me zaenkrat ne zanima)
ShARk63: ti niti ne tolko relativno. Resnost aplikacij ali razvojnega orodja se meri v hitrosti poganjanja (hitreje boljše), kompleksnosti postavitve v produkcijo (enostavneje je boljše), omogočanje funkcionalnosti aplikacije preko WS (čim bolj podprte WS specs in hitrost izvajanja) in na koncu najpomembneje, polna podpora težkokategornih SQL strežnikov kot so Microsoft, Oracle, IBM DB2 in PostgreSQL ;) Ter ne pozabimo, da moramo omogočati včitavanje custom napisanih store procedure in funkcij v svojem frameworku (npr.: rails bi moral upoštevati store procedure kot svoje objekte...)
To je za iskanje. Pri ostalem je RoR še vseeno uporabljen.
Na oni strani piše:
That's a big shift. Twitter moved its back end message queue from Ruby to Scala, a Java platform in the 2008-2009 time frame. The move was attributed to issues with reliability on the back-end.
This latest move makes the shift pretty much complete. At Twitter, Ruby is out of the picture.
Najbrž je sedaj vse na Java...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...
Jaz se na Ruby res ne spoznam, ampak a JRuby dela z Rails? Oziroma kako dobro?
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...
Danes ob 20h na LUI, na Vojkovi 63 imamo ruby meet-up.
Če se kdo odloča za ruby pa ni čisto prepričan, če ima kdo kakršnokoli vprašanje ali če bi nas rad kdo podučil o resnih problemih in rešitvah - vsi ste dobrodošli :)