» »

AIDA/Web, spletni aplikacijski strežnik, plod domačega znanja

AIDA/Web, spletni aplikacijski strežnik, plod domačega znanja

mivsek ::

Na domačem spletišču se spodobi omeniti tudi domači odprtokodni spletni aplikacijski strežnik in ogrodje za spletne aplikacije AIDA/Web. Kdor pozna Ruby on Rails in morda celo Seaside, naj se kar z zanimanjem poda še v Aidine vode na www.aidaweb.si in vpiše na dopisni seznam lists.aidaweb.si/mailman/listinfo/aida.

Seveda sem vsem na razpolago za dodatna vprašanja. Sicer pa Aido preizkusite, ne bo vam žal!

Lep pozdrav
Janko Mivšek
avtor

Road Runner ::

hmm zanimiv in meni nov koncept. ce prav razumem tole zdruzuje web server, cms in javascript framework? (nisem se poglabljal v detajle, je ze pozna ura :)

vprasanje ki se poraja je, koliko ljudi res rabi zraven web server, saj mnogokrat gostujejo nekje kjer je za to poskrbljeno. nekateri pa ze. kaksen intranet sploh :)

bi morda na kratko opisal iz cesa zadeva sestoji? laufa to kak ze obstojec skriptni jezik, kaksne so specifikacije web serverja...? nasploh, so stvari pisane na novo ali kaj ze poznamo? tinyMCE sem opazil da je, ta je fin, kako je z ostalim?
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

mivsek ::

hmm zanimiv in meni nov koncept. ce prav razumem tole zdruzuje web server, cms in javascript framework? (nisem se poglabljal v detajle, je ze pozna ura :)

To vse pa še več. Glavna stvar je ogrodje za razvoj spletnih aplikacij (ne samo CMS, ne samo JavaScript) in to zelo kopleksnih . Trenutno največ za klasične poslovne aplikacije, na primer za obračun zemeljskega plina, pa za umerjanje meril na plinovodu itd. Aida je napisana v jeziku Smalltalk in tudi te aplikacije pišeš v tem jeziku. No gotovo sedaj vsi zmajujete z glavo in se čudite, kaj za hudiča je Smalltalk, kajne? Za začetek si kar preberite sami: www.smalltalk-central.com.

vprasanje ki se poraja je, koliko ljudi res rabi zraven web server, saj mnogokrat gostujejo nekje kjer je za to poskrbljeno. nekateri pa ze. kaksen intranet sploh :)

Kot si že sam rekel, za intranete pa povsod tam, kjer se nobenemu ne ljubi postavljati še dodatnega spletnega strežnika. Če pa že imaš Apache, pa enostavno narediš reverse proxy na Aido, pa je.

Sicer pa Aida vsebuje spletni strežni Swazoo (tudi Smaltlalk), ki zna gostiti navidezna spletišča in na tak način jih sam gostim že 33 na moji kolocirani mašini. Čeprav tam teče tudi Apache, pa res ne vem zakaj bi tratil čas z njim, če pa Swazoo čisto zadošča, pa še na domačem terenu sem z njim (beri: lahko v hipu sprogramiram zanj, kar hočem)

bi morda na kratko opisal iz cesa zadeva sestoji? laufa to kak ze obstojec skriptni jezik, kaksne so specifikacije web serverja...? nasploh, so stvari pisane na novo ali kaj ze poznamo? tinyMCE sem opazil da je, ta je fin, kako je z ostalim?

No zgleda da sem že odgovoril na večino zgoraj :) Kar poznate, sta verjetno Ajax knjižnici Prototype ter Scriptaculous, ostalo pa je čisti Smalltalk. Čisto natančno: še ti dve JavaScipt knjižnici sta tako tesno integrirani, da jih sploh ne čutiš, vse delaš prek Smalltalka. Ravno tako TinyMCE, pa še nekaj takih komponent, oz. vedno več, ravno na tem se trenutno največ dela.

[MYTiX] ::

Kaj je pa po tvoje glavna prednost pred Djangom, Turbogears, RoR?
Kako hiter je razvoj v primerjavi z omenjenimi frameworki?
podpis

mivsek ::

Kaj je pa po tvoje glavna prednost pred Djangom, Turbogears, RoR?
Kako hiter je razvoj v primerjavi z omenjenimi frameworki?

Ker sam nimam izkušenj z omenjenimi ogrodji, lahko podam le oceno, ki so jo podali drugi z izkušnjami predvsem z RoR, ki je Smalltalku najbližji. Glavna Aidina prednost je enostavnost in hitrost gradnje spletnih aplikacij, predvsem pa njihovo kasnejše vzdrževanje. Nadgradnje Smalltalk aplikacij pa se itak dogajajo v živo, brez ustavitve oz. restarta strežnika. Aidine aplikacije se programirajo, oz. sestavljajo iz komponent za razliko od večine ostalih, ki temeljijo na ti. predlogah (templates).

Aida se je do sedaj najbolj izkazala ravno pri najbolj kompleksnih intranetnih aplikacijah, kjer jo uporabljam kot enakovredno alternativo katerikoli GUI aplikaciji. Uporabniki pogosto pričajo o dosti lažji in bolj uporabni aplikaciji, kot pa so navajeni iz podobnih iz GUI sveta.

[MYTiX] ::

Te komponente, si misli na:

    viewMain
        | e |
        e := WebElement new.
        e addTextH1: 'Address book'.
        self pageFrameWith: e title: 'Address book'


Kako pa potem dizajner ureja html?
podpis

mivsek ::

Te komponente, si misli na:
viewMain
| e |
e := WebElement new.

To ni še prava komponenta, to je en 'pogled' = spletna stran enega objekta po MVC vzorcu. Komponente so bolj kompleksni elementi spletne strani, kot na primer tabele (WebGrid), ki omoča Ajax sortiranje, pa filtriranje po stolpcih, straničenje ipd. Primer je na [http://demo.aidaweb.si/demos.html?view=... demo.aidaweb.si]

Kako pa potem dizajner ureja html?

Dizajner ne ureja html, samo CSS. Bolje rečeno, programer postavi prvi približek strani, ponavadi kar po nekem CSS muštru (kar je ponavadi kar priloženi CSS), nakar se strani loti oblikovalec in če je le mogoče samo s CSS zadevo zaključi. Po ZenGarden principu, saj to verjetno poznaš?

[MYTiX] ::

Vem kaj je MVC in View v tem. Sem mislin komponento, recimo:
e addTextH1: 'Address book'.

Tako, da nisem popolnoma zgrešil.

Glede htmlja pa me zanima, kaj bi naredil, če bi hotel xhtml namesto html4 ali pa v prihodnosti celo html5?

Ker CSS tudi (še) ni vsemogočen.

Se mi zdi podobno ASPju, ki ima neke svoje kontrole, ki pa na žalost niso vedno po standardih in jih je težko prirejat. (Priznam da se nisem veliko ukvarjal z ASPjem)

Pa da ne boš mislim, da imam kaj proti, ker samo kritiziram. Me samo zanima. 0:)
podpis

mivsek ::

Vem kaj je MVC in View v tem. Sem mislin komponento, recimo:

e addTextH1: 'Address book'.

Tale e, kateremu dodaš ta tekst, res zgleda kot komponeta, le da temu v Aidi še ne rečemo tako, ampak le "sestavljeni" element, torej element, ki vsebuje več podelementov. Primer je na primer DIV, ki vsebuje kup podelementov, ali pa tabela z vrsticami in celicami. Iz takih elementov potem sestavimo celotno spletno stran, ki spet ni nič drugega kot en velik kompozitni element, ki predstavlja stran v objektni obliki, malce podobno DOM drevesu v brskalniku.
Tako, da nisem popolnoma zgrešil.

Drži, jaz sem bil malce premalo natančen.
Glede htmlja pa me zanima, kaj bi naredil, če bi hotel xhtml namesto html4 ali pa v prihodnosti celo html5?

V Aidi sploh ne vidiš html-ja ampak samo objekte. Najprej zgradiš spletno stran kot objektno drevo iz spletnih elementov in komponent, nato se to drevo preslika v html. Zamenjava html standarda je torej samo zamenjava te preslikave in nič več. html5 v prihodnosti bo torej enostavno podpreti. Ravno tako bi lahko xhtml, le da eni pravijo, da se ne splača ...

Se mi zdi podobno ASPju, ki ima neke svoje kontrole, ki pa na žalost niso vedno po standardih in jih je težko prirejat. (Priznam da se nisem veliko ukvarjal z ASPjem)

ASP deluje na osnovi predlog (templates), medtem k v Aidi strani striktno programiraš. So pa verjetno ASPjevske kontrole vsaj malce podobne Aidinim komponentam. No, ASP tudi sam samo od daleč poznam...
Pa da ne boš mislim, da imam kaj proti, ker samo kritiziram. Me samo zanima.

Ne nee, sploh ne mislim tako. Mi je prav všeč, zato kar sprašuj naprej :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj prvo PHP ali Javascript (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
779350 (7958) HardFu
»

W3C in WHATWG sprta okoli usode HTML5

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3711726 (10023) Icematxyz
»

Slovenska podpora za WYSIWYG (utf-8)

Oddelek: Izdelava spletišč
91042 (906) t3hn0
»

Spletne urice: Zakaj sem namesto PHP uporabil Ruby on Rails?

Oddelek: Novice / Kiberpipa
235378 (4063) Nerdor
»

SloPot 1.1

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
193657 (2855) CWIZO

Več podobnih tem