Slo-Tech - Geološki zavod Slovenije organizira v ponedeljek, 10.05.2010, mednarodno delavnico OGC (Open Geospatial Consortium, Inc.) na temo odprtokodnih standardov in medopravilnosti na področju prostorskih podatkov ter direktive INSPIRE. Vabljeni predavatelji so g. Mark Reichardt, predsednik in izvršni direktor OGC, Anitha Trakas (OGC Europe), Guenther Pichler (ESRI Inc.), Francois Robida (BRGM), Robert Tomas (EC-JRC), Tomaž Petek (GURS), Grega Milčinski (Sinergise) in Aleš Veršič (ARSO). Namen delavnice je širjenje znanja o informacijskih rešitvah temelječih na odprti kodi, predstavitev OGC ter direktive INSPIRE. Delavnica bo potekala v predavalnici Geološkega zavoda Slovenije, Dimičeva ulica 14 (nasproti Gospodarske zbornice za Bežigradom), Ljubljana, VI nadstropje.
Ponedeljkova delavnica je za javnost odprt dogodek v sklopu 25. mednarodnega srečanja Geoscience Information Consortium (GIC), ki bo na Geološkem zavodu Slovenije od 10. do 14. maja 2010. GIC je mreža geoloških zavodov iz vsega sveta, ki omogoča izmenjavo znanja o upravljanju z geološkimi in njim sorodnimi podatki ter se ukvarja z razvojem informacijskih sistemov s področja geoloških znanosti.
Program delavnice (ponedeljek) si lahko ogledate tukaj. Spletna stran 25. mednarodnega srečanja GIC se nahaja tukaj, vendar je za javnost odprt le ponedeljkov dogodek.
He he... ne, ni to to. In tudi ni PR bullshit v stilu kake prikrite reklame za CGS.
Gre za izdelavo nekih odprtokodnih standardov za prikazovanje/obdelavo georeferenciranih podatkov. EU se ful trudi, da bi postala vodilna na tem področju, pa daje tudi denar za take zadeve. Dva EU sponzorirana projekta, financirana s podobnim namenom:
Sem povabil tudi organizatorko dogodka, da poda kakšna pojasnila semle, ker jaz ne delam ravno na tem in ne vem prav veliko. Če bo ven prilezel kak odprtokodni ArcGIS pa bo sploh fajn (vsak, ki plačuje licenco za ta program, ve kaj govorim).
Sem vprašal... in dobil politični odgovor. Google je tudi del konzorcija, in sodeluje pri izdelavi teh standardov. In če jih še ne uporablja, jih bo sigurno začel ;) (tako so rekli).
> @gzibret: a je možno priti tudi samo na par predavanj?
Oprosti, nisem videl. Odgovor je DA. Popoldanska sekcija je v teku, samo mislim, da ne bo več trajalo prav dolgo časa (konec je okoli 15 ure).
Hja, Gandalfar, načeloma se to čisto lepo povezuje. Ti ljudje namreč govorijo bolj o standardih izmenjave podatkov, kako poskrbet, da so napake pri opisovanju terena minimalne in da se bomo po celi Evropi lahko relativno enostavno razumeli (da ne bo nekih lokalnih priredb standardov), če to prav razumem.
Openstreetmap pa je bolj odpiranje oz. sveža izgradnja tistih najbolj uporabnih informacij, ki bi jih tipični "prosumer" potreboval - o ulicah, terenu, kolesarskih stezah, ipd. Podatki so pač še vedno jajca, s katerih se ljubosumne državne organizacije nočejo odmaknit. Četudi bi morda to bil zanimiv multiplikator za izhod iz krize.
Kalkulator nove omrežnine 2024 - https://omreznina.karlas.si/Kalkulator
škoda bi šu pogledat če bi vidu preh , načeloma ja pa v sloveniji problem ker ne morejo začrtat kje in kdaj narediti rez z gaus krigerjem. nekako vsa situacija zgleda pomalo podobna prehodu na unicode 10 let nazaj. sicer naj bi bila vsa zadeva že davno speljana z katastron javne in gospodarske infrastrukture ampak bomo pogledal še kak back to the future preden bomo prišli do tja.
drugače pa arcgisa zastojnskega ne bo , so pa qgis mapwindow pa še kaj , za prikazovanje in shranjevanje gis podatkov pa itak ni panike. openlayers , guglova zemla , bingoue mape , ... pa postgis , wms ,...
ogc je pa večinoma v srcu vseh odprtih manipulatorjev z podatki.
Openstreetmap pa je bolj odpiranje oz. sveža izgradnja tistih najbolj uporabnih informacij, ki bi jih tipični "prosumer" potreboval - o ulicah, terenu, kolesarskih stezah, ipd. Podatki so pač še vedno jajca, s katerih se ljubosumne državne organizacije nočejo odmaknit. Četudi bi morda to bil zanimiv multiplikator za izhod iz krize.
mah mislim , da geodeti na vsaki fronti lepo služijo , država se pa boji dati nekako informacije v javno rabo ker je potem odgovorna za verodostojnost le teh. vključno z neumnostmi katere so naredili v zajemu in obdelavi.
možno , ampak kar nekaj imaš na geopediji. če bi bilo tisto dostopno guglu in bingu bi bil že napredek. se pa ni za sekirat cena geo podatkov bo padla le kako natančni bojo in čigav žegenj bodo imeli bo še vprašanje. ampak pustimo cajtu čas pejmo a kako pivo pa bo.
Bil je govor tudi glede direktive INSPIRE. Ta zahteva, da se da nekatere prostorske podatke v javno rabo, kot so linije rek, cest, topografije ipd...
Aja, še nekaj... Ogromno teh stvari je prosto dostopnih, ampak razpršenih po nekih nacionalnih bazah, od katerih jih kar dosti niti ni prevedenih v angleščino. EU bi rada imela vse na enem mestu.
No, saj EU bo imela vse na enem mestu. Ampak podatki pa močno dvomim, da bojo zastonj oz. verjetno bo kar nekaj nekih pogojev zraven. Podobno kot so bizarni pogoji "brezplačnih" podatkov na GURS.. http://e-prostor.gov.si/index.php?id=26...
Kalkulator nove omrežnine 2024 - https://omreznina.karlas.si/Kalkulator