Slashdot - Slashdotporoča, da se po ameriških mestih vozijo nenavadni avtomobili, opremljeni z množico kamer. Menda gre za pripravo posnetkov za naslednjo različico Microsoftovega kartografskega sistema Virtual Earth, v kateri si boste mesta očitno lahko ogledali iz perspektive voznika, oziroma pešca. Predogled je na voljo na tej spletni strani.
Nedolgo nazaj sem videl nekaj podobnega pri nas - na Brdu v Ljubljani sem srečal eno Hondo SUV, ki je imela na strehi nameščene 2 kameri in je vozila po vseh ulicah.
Ni nujno, da škiliš, lahko uporabljaš barvna ali polarizacijska očala, dva monitorja z ogledalom, kar da mnogo boljše rezultate kot škiljenje. Dve kameri lahko uporabljajo tudi za fotogrametrijo.
Z laserskimi tehnologijami je verjetno mislil na laser rangefinder merilnike, ki predstavljajo eno podpodročje računalniškega vida (in še česa drugega). Wiki entry Kot velja za večino stvari pri zadevah, ki so bolj research kot aplikacija - vsaka stvar je za kaj dobra. Range finderji ne delajo v določenih situacijah, computer vision v drugih, dosti se da narediti npr. s sonarji. Nobena tehnologija ni kar za odmet, kot predlagajo nekateri zgornji komentarji. Ponavadi take zadeve potem konvergirajo v eno kompletno rešitev, ki poseka vsako posamezno.
Kar se tiče ostalega: verjetno uporabljajo več kot samo dve kameri, konec koncev to (z več kamerami) počnejo določeni v Evropi že dolgo (konkretno na FRI sodelujemo z njimi). Je pa končni cilj tega početja avtomatična gradnja 3D modelov mesta, poudarek je na avtomatična, kjer potem lahko model uporabiš za množico namenov, npr. za karto v streljačini, za obogatitev GPS storitev, za turistične aplikacije. Dosti researcha se ukvarja s temi zadevami. Bomo videli kake virtualne sprehode bodo zmogli sestaviti skupaj..
Slike so v prvi fazi IMHO boljše ko kakršnikoli 3D modeli in podobne zadeve. Kul je to, da dejansko vidiš cesto (vključno z vsemi trgovinami in podobnimi zadevami), ki si jo precej lažje zapomniš kot pa nek računalniški model
No ja tele zadeve s snemanjem mest se dogajajo že kar nekaj let. Zadeva je pravzaprav sila enostavna. Imaš kombi na katerem imaš neko stabilno platformo, ki zagotavlja, da so geometrični parametri med kamerami, laserskimi skenerji in seveda GPS sprejemniki vedno enaki. Princip je preprost. S pomočjo GPS sprejemnikov in morda še kakšnega IMU (naprava s žiroskopi, ki meri prostorske kote) se zagotavlja poznavanje dovolj natančne pozicije vozila v vsakem trenutku (nekaj cm). Z laserskimi skenerji se skenira okolico v obliki vertikalnih linij. Ko se "sinhronizira" čase meritev in izračuna koordinate skenerja za vsak trenutek, dobimo oblak točk. S pomočjo oblaka točk se tvorijo prostorske ploskve na podlagi katerih napnemo video posnetek oz. slike v prostor (zahtevani so seveda natančni orientacijski parametri kamer oz. fotoaparatov, ki jih zagotavlja fiksna pritrditev in fiksna goriščna razdalja). Seveda običajno oblak točk vsebuje tudi napake, ki jih je potrebno pred tem korakom odpraviti kar zna biti kar zamudno delo. V sklopu te faze pa se običajno izdela še topološko urejen 3D model stavb kar pa še zdaleč ni avtomatizirano. Običajno sta pod nekim kotom (90°) montirana na kombi dva laserska skenerja in blizu njiju dve kameri oz. digitalna fotoaparata, ki se jih daljinsko krmili.. SUV, ki ste ga videlii je po moje namenjen pregledu oz. mapiranju cest in bližnjih objektov (znaki, reklamni panoji,...). Način delovanja je podoben a ne uporablja laserskega skenerja ampak samo dve video kameri, kar omogoča, da se položaj mapiranega objekta določi s pomočjo klasičnega prostorskega ureza.