engadget - V marsikaterem delu tega foruma potekajo debate o tem, kako "nezanesljiv je digitalni magnetni zapis" sodobnih naprav. V dejanskem svetu je problem ravno obraten: kako dejansko izbrisati magnetne nosilce podatkov. Marsikatero podjetje in posameznik namreč ne more in ne sme dovoliti, da se do podatkov, zapisanih na magnetnih medijih, dokoplje še kdo drug. Fujitsu je za takšne potrebe predstavil novi brisalec magnetnih nosilcev Mag EraSURE P2V, ki vam bo zbrisal trde diske, magnetne trakove, diskete in ostale magnetne nosilce podatkov.
Žal naprava ni čisto pravi terminator, saj s svojim delovanjem do 5000 Oe in močjo magnetnega polja do 1,3 Tesla, zbriše podatke samo za komercialne načine ponovnega pridobivanja izbrisanih podatkov. Razne vladne agencije, vohuni in ostali specialisti, se bodo še vedno lahko dokopali do podatkov.
Kljub temu brisalnik ni poceni, predvidena prodajna cena je 13.000 ameriških dolarjev. Več o sami napravi in njenih sorodnikih lahko izveste na Fujitsujevi strani.
Za najbolj paranoične tako ostane le analogna rešitev iz "Terminatorja 2": plavž.
Slo-Tech je imel včasih rubriko "Radostna destrukcija". Eh, enkrat bi morali zadevo ponoviti... sicer sem pa za 13.000 dolarjev z veseljem pripravljen poprijeti za kladivo.
Za najbolj paranoične tako ostane le analogna rešitev iz "Terminatorja 2": plavž.
:D med te zagotovo spada nase bivse Ministrstvo za notranje zadeve. So imeli te "tezave" ze pred cca. 26 leti. Disk na sliki (IBMov "piccolo") je sluzboval na takratnem Ministrstvu za notranje zadeve (uporablal se je v IBM 3310 sistemih) in manjkajo plosce - najprej so jih baje zbrisali, nato razmagnetili, zmeckali in skurli. :D
Disk na sliki smo imeli v Kiberpipinem muzeju kot gostujoci eksponat, lastnik je eden izmed slovenskih zbirateljev rac. opreme starejsega datuma.
Od trenutno dostopnih tehnologij za shranjevanje podatkov je pomoje magnetni zapis še vedno daleč, daleč najbolj "zanesljiv". Zanesljiv verjetno ni čisto prava beseda. Če postaviš napravico z magletnim napisom na kakšen večji zvočnik, ki nima magnetne zaščite, bodo podatki hitro neberljivi. Bolj pravilna beseda bi bila obstojen. Magnetni zapis se sam od sebe ne more zbrisati. Če bi bil pravilno shranjen bi bil normalno berljiv tudi čez 1000 let. Imam kar nekaj starih floppy disket, ki bodo kmalu dosegle častitljivo starost 30 let in so vse normalno berljive. Moji najstarejši CD-ji pa bodo kmalu dosegli 15 let in so prav vsi po vrsti neberljivi. Tudi USB ključki in ostali flash pomnilniki ne bodo po moje nikoli tako obstojni kot Trdi diski.
Sure je v toliko, da za obnovitev podatkov zbrisanih z napravico za $13.000, rabiš napravico za vsaj $130.000
To, da forenziki z neomejenim buđetom lahko obnovijo podatke, ne pomeni da to lahko stori kdorkoli. Oni ti obnovijo podatke tudi iz CD-ja, ki si ga z kladivom razbil na drobne koščke.
hehe, najbolše je po terminatorsko, ko piše.... disk v peč za centralno, pa zakuri da bo lepo toplo v hiši . Ker če so gor res taki podatki, ti ne bo škoda enega diska, ki so danes relativno poceni.
p.s pozimi ubiješ 2 muhi na en mah.. toplo je, pa še disk se lepo stopi
Nisem edini, ki je najprej pomislil na peč... No ja, moja opcija je bila krušna ali pa kamin. Je lahko še romantično poleg vsega, ko uničuješ podatke. =)
Hmm, boljša (in bolj zanimiva) metoda je, da disk raztopiš v fluorovodikovi kislini. Raztapljanje zagotovljeno in ni šans da dobijo 1 bit podatkov. Seveda moraš paziti, da še kaj drugega noter ne vržeš ali poliješ. Ostanek uporabljene raztopine naliješ v cevi za vodno hlajenje in jih temeljito prečistiš :)
Some nanoparticles are more equal than others
Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place
Za telih 130000$ si kupiš zelo veliko diskov, tako da je ta naprava precej neuporabna. Osebno bi se nad zadevo spravu s švasaparatom, za 14 dni spravil v en transformator, in zakopal ene 20m pod zemljo
A ima kdo kakšen star disk? Dajmo posneti kratek filmček Radostna destrukcija 2.
V bistvu je problem v podjetjih, kjer je treba uničiti velike količine diskov. Ampak az osebno bi zadevo dal najprej v degausser, potem pa še v peč. Pa ne pozabiti, da diski ne gorijo... plastika pa smrdi kot hudič, tako da sanje o romantiki pred kaminom odpadejo...
V tem primeru se prijaviš na ameriško veleposlaništvo kot terorist, pa ti potem oni obnovijo podatke. Problem je samo, če se potem pojavi še kaj, česar prej nisi imel gor .
V kolikor ni disk najmanj 250GB, nima najmanj 8 MB catcha in nima SATA vmesnika ali boljšega ne pride v poštev. Še boljše bi bilo če so na disku kakšne seminarske, diplomske, raziskovalne naloge, ipd. stvari brez backupov. =D
Torej, ima še kdo kakšne diske na razpolago?
P.S.: Sej veste, da morajo bit čustva kar se da pristna, pa da se je precej težko vživet v situacijo če se ne gre zares. =P
Namesto da kupuješ tisto napravo za brisat, rajši vtakneš disk za par minut v aparat za magnetno resonanco, ki ima ene 1.5 tesla
Čeprav, ko sem s svojim canonom po nesreči slikal MR iz razdalje enega metra, sem pozneje opazil, da so se spet pojavile slike, ki sem jih že zdavnaj zbrisal
Hmm, lahko pa v reaktor v štefana pelješ. Sicer podatki ne bodo uničeni, bo pa disk dovolj radioaktiven, da ga bodo lahko shranili kot VA odpadke in ga držali tam nekaj 1000 let, ker bolj varen plac si še lahko omisliš. :) Iz starega diska narediti novo ohišje za komp pa tudi ni slaba ideja.
Zaadi MR- obnovljeni podatki. Zdi se mi, da je lj bolnišnica pravkar dobila nov oddelek za reševanje obolelih
Kaj pa je problem narediti napravo, ki siplje z 5T. Samo dovolj močan magnet nucaš, in vodno hlajenje seveda.
Some nanoparticles are more equal than others
Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place
Mlin seveda obstaja, samo gre za večje zadeve, tako da noter vržeš cel disk, ne samo njegove plošče. Ven pa pade kovinski drobiž.
Ko že govorite o fuč diskih, ima kdo slučajno odveč delujočo elektroniko od diska Seagate ST36421A (6.4 GB)?
Ta disk, ki ga imam, ima skurjeno elektroniko in so bili baje na njem prej, po pomoti tudi uničeni vsi podatki. Tako, da vidim ali je bilo tisto o uničenju podatkov resnica ali le nakladanje nerodneža, ki je delujoč (priklopljen) disk postavil na kupček vijakov...
Edini pravi način za popolno uničenje je da vržeš v mlinček za drobtine potem pa poješ. Lahko paniraš lahko pa kot prah.
No zaj pa resno. Dostkrat sem že o tem poslušal pa me zanima kaj če narediš low level format recimo diska pa ga prodaš pa ga prodaš ravno nekem friku a ti res lahko obnovi informacije al so to jajca?
Ne rečem kaki NASA labaratoriji in vohunske firme..., mislim a obstaja programček ko lahko vsaki smrtnik to naredi? Sem že slišal davno za take programčke pa me zanima če je res. Se pravi tisti format ko piše 0 pa 1 po celem disku al kak to gre ne ta preko windowsow ko je v 1 minuti konec. A format c: preko dosa je low level? Al ne zadošča za nas navadne smrtnike in programe z interneta seveda...
No zaj pa resno. Dostkrat sem že o tem poslušal pa me zanima kaj če narediš low level format recimo diska pa ga prodaš pa ga prodaš ravno nekem friku a ti res lahko obnovi informacije al so to jajca?
Enkratni lowlevel format je učinkovit...not. Komot ti s takega diska poberem večino podatkov. Večkratni zero-fill je ok, pol ne more lih vsak kekec pobrat dol podatkov, da se pa izvesti s kakim DBAN... Recimo ene petkratni prepis je safe za prodajo. Če pa se hočeš 100% zavarovat, pol ti pa ne ostane drugega, kot zmleti plošče.
Mi kdo sofinancira nakup ene par rabljenih diskov pol pa napišem članek, kaj vse se da najti gor ?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]
Iz novice: Razne vladne agencije, vohuni in ostali specialisti, se bodo še vedno lahko dokopali do podatkov.
Vedno me je zanimalo, kako naj bi jim to uspelo? Recimo da razmagnetiš ploščo diska, na kateri so bili podatki (ničle in enice) zapisani kot polarizirani magnetki. Pri tem spremeniš cel disk v skupek ničel. Kako za vraga je kdo lahko sposoben izvesti 'reverse engineering'?
Po mojih izkušnjah, ni poseben problem iskanje podakov na še delujočih diskih. Problem je le človeški faktor. Ne samo posamezniki, tudi mnoge firme prodajo ali vržejo v smeti računalnike ali samo disk, na katerih so podatki nedotaknjeni.
Sem videl "zvito" taktiko, ko je bila nastavitev v BIOSU za vse diske na None, kao da so vsi podatki na disku izbrisani. Fdisk in format c: pa je itak že vesoljska znanost za večino.
@Oxford
Magnetni material ima spomin*, zato 1x prepis ni dovolj. Seveda tega "spomina" ne boš prebral s samim diskom, ampak boš disk razdrl in potem prebral sebino plošč s posebno opremo. Vsak nadaljni prepis, po možnosti z naključnim nizom ničel in enk, možnost uspešne rekonstrukcije precej zmanjša.
* Magnetni material ni digitalen ampak analogen in je moč S (severni) ali J (južni) pol (enke in ničle) lahko različno velika. Spodnja slika (pobrana s te strani), prikazuje magnetilno krivuljo.
Os H predstavlja jakost magnetnega polja. Ob B magnetno indukcijo.
Jakost el. magnetnega polja je odvisna od toka in ovojev magnetilne tuljave. V primeru magnetnih medijev je magnetilna tuljava bralno pisalna glava, katere karakteristike so znane. Tok pri pisanju je praviloma precej stalen neodvisno ali se želi na medij zapisati enko ali ničlo, razlika je samo v polariteti.
Kot je razvidno iz slike enaka jakost magnetnega polja v eni ali v drugi smeri ne pomeni enako močan zapis. Če je bila prej S pol in potem pride J pol je ta J pol šibkejši, kot bi bil, če bi že prej bil tam J pol . Nasprotno, če je bil na mediju že pred prepisom na tem mestu J pol in postane na tistem mestu zapis J pola močnejši. Razlike so v resnici zelo majhne, zato vsak prepis oteži razpoznavanje.
Naj omenim še to, po večkratnem zapisu z enako vrednostjo doseže magnetni material končno jakost zapisa. Nadaljne prepisovanje z enako vrednostjo ne spremeni več ničesar. Jasno pa je sprememba stanja iz enke v ničlo ali obratno še vedno mogoča.
Kreditne kartice, gesla, stvari ki pač nočeš da pridejo v javnost...
Kakšna znanstvena ali programska študijska dela...
Skoraj vsak ma nekaj zaupnega gor in noče da to kdo drug dobi pa tudi če gr eza malenkosti.
Če je tako mislim da se premalo o tem govori in opozarja. Zdaj edino če sem prav razumel a moraš z posebno opremo in čitalniki prebrat pa disk razdret če je recimo 5 krat formatirano na zgoraj omenjeni način ali še vseeno gre z programčki razbrat vsebino?
Pa se ti programi dobijo na internetu ima kdo kak link s čem se to dela? Ker če imaš program lahko preprosto poveriš kdaj je "varno" disk prodati naprej če nočeš da kdo hoče to obnovit.
Mislim jaz osebno tak mi je vseeno če moj disk kdo obnovi za 10 let nazaj samo rad bi vedel za v bodoče.
Sam nebi pa niti pomislil če bi imel zaupne podatke gor da enkratni format c: ni tega zbrisal trajno.
Če je to tako preprosto obnovit potem lahko nek poba ko mu preko bolhe prodaš svoj disk (ker pač škoda je če bi kar stran metali trde diske ko kupujemo nove) lepo lahko obnovil kake txt datoteke ko imaš shranjejna gesla recimo za e-maile ali kake številke bančnih kartic in če druga ne mi se zdi moteče da potem on vpogled v tvojo zasebnost. Tud kode za windowse in če druga ne accounte za kakšne stave ali igre recimo. In če je malo zloben lahko to kar grdo zlorabi ko se zaveš da je vse skupaj fuč lahko celo utrpiš kako finančno zlorabo kar tak najbolj te prizadene pomoje in še ti odgovarjaš za njo.
Mislim če je to tako resen problem bi mogli malo to omenit tu pa tam po tv-jih da "običajni" uporabniki se tega pač zavedajo. Ker pač normalno je da disk prodaš ali podariš kot pa da ga vržeš v smeti če ga ne rabiš več.
Ja zdaj vidim da če bodo kake resne vsebine na disku da se z tem ni za igrat in da bo res treba vse skupaj uničit fizično. Pa vseeno bom formatiral po zgoraj omenjenem postopku če bom prodajal, ker ni mi glih da nekdo šnova po mojih stvareh tud če vem da nimam kaj skrivat. Pač nima noben s tem kaj za počet pa tudi če imam gor samo eno knjigo svetega pisma. Legalno seveda.
Prepiši disk z DBAN, pa probaj pol s kakim programčkom dol kaj potegnit. Zadeva prepisuje na random...in po 5 plasteh prepisa ti noben "domač haxor" ne bo več ničesar uporabnega dobil z diska. Za tiste, ki pa bi še vedno lahko podatke dol spravli - pa nisi zanimiv, verjemi.
Lahko pa seveda disk fizično spremeniš v prah, če je paranoja huda
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]
Ja saj kot sem prej rekel ta dban cd verzija bo dobila mesto v moji zbirki in sebi in prijateljem bom kar s tem parkrat formatiral ko se bo prodajala oprema....
Torej prihajajoče pomnilniške kartice bodo tudi imele to "Hibo"?
No, jaz nisem tako pretrašen glede tega. Če ti podatke prepišeš večkrat, se jih ne da dobiti. Niti v FBI laboratoriju. Uničevalci podatkov, ki so nam dostopni (govorim o programju) uporabljajo tale standard. Še nekaj več o teh stvareh.
Eden izmed nortonovih programov prepiše disk 30× zapored. Tu v bistvu pride prav malce znanja matematike in verjetnosti, ki ti da vedeti, da se iz tega ven ne da dobiti nič več, če je narejeno tako, kot je treba. 30krat zapored prepis sektorja z enko ali ničlo, povsem naključno... dajte ga no srat, tu se ne da dobiti ven nič!