» »

Fujitsujev "eliminator" magnetnega zapisa

1
2
»

poweroff ::

Trdi - na žalost ni čisto tako. NISPOM standard je rahlo zastarel, danes se uporablja Guttmanovo 35-kratno preprisovanje.

Ampak to pomaga samo pri softwerskem obnavljanju podatkov. Pri hardwerskem pa je stvar drugačna.
sudo poweroff

Oxford ::

@Azrael:

Malo pozno, ampak vseeno - hvala za razlago. Sem dojel bistvo.

Wolfman ::

OK. Torej, razumel sem da moram čimvečkrat prepisati disk. Zanima me pa koliko to vpliva na disk? Mislim ker se glava prevečkrat vrti?

Azrael ::

Če boš disk dal naprej nekemu Janezu Povprečniku, je že fdisk in formac c: vrh glave dovolj. Še vesel bo, da njemu to ne bo treba. Če bo disk nujno rabil za backup, še toliko bolje, ga bo še sam prepisal z novimi podatki.

Če vseeno sumiš, da bi utegnil rekonstruirati stare podatke, zero fill drive, če si zaskrbljen še bolj, razni vipe disk programi. Od tod naprej, če nima dobrih zvez s kakšno tričrkovno agencijo, je mrzel.

Če pa si dovolj paranoičen pa disk skompresieaš s kako prešo, zdrobiš, stališ itd.
Nekoč je bil Slo-tech.

Wolfman ::

Torej, v Sloveniji ni nikogar (razen kakih kriminalistov) ki bi znali dobiti podatke če 10x naključno prepišem z DBAN in prej ful formatiram

poweroff ::

Samo v info - ravnopripravljam članek (za Slo-Tech) na to temo (brisanje podatkov).

DBAN je načeloma OK, rabiš pa še odstraniti HPA.

Potem programska rekonstrukcija ni več možna. Sem pa videl (to bo tudi v članku) kako izgleda disk pod elektronskim mikroskopom... :P
sudo poweroff

zee ::

Kje si pa to gledal? IJS? KI?

Sicer pa pricakujem clanek na S-T (skoda, ker si je ne da dat v COBISS).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

poweroff ::

Ne, nekje drugje. :D Je bilo v Sloveniji. Po novem letu grem pofotkat...
sudo poweroff

_max_ ::

Obstajajo pa tudi diski s "self destruct" funkcijo :)

..in pa naprave ki za varno brisanje podatkov ne uporabljajo magnetnega polja.
Lasciate ogni speranza voi chi domandate

bluefish ::

Mi pa ni jasno, kako se ta disk torej samouniči:
"The process is non-toxic, non-combustible and does not cause any collateral damage to the other parts of the computer. The process is self-powered."

5er--> ::

Sem pogledal video tutorial in tam za "brisanje" izbereš možnost "triple overwrite". Po mojem je to samo ena fancy napravica več.

_max_ ::

Sem pogledal video tutorial in tam za "brisanje" izbereš možnost "triple overwrite". Po mojem je to samo ena fancy napravica več.


Triple overwrite ponudi samo za stare diske, ki ne omogočajo brisanja po default metodi:

Secure Erase - The DS will use the strongest and fastest erasure method known – secure erase–on all
ATA and SATA drives. In the event the target drive is too old to have the internal commands, or is an SCSI
drive, the DS will automatically detect this and recommend an alternative erasure method.
Lasciate ogni speranza voi chi domandate

user427615 ::

will it blend? :)

Wolfman ::

Še nekaj me zanima. Če naredim kopijo diska in jo recimo spravim na zunanji disk ali USB, potem pač zero fill, random prepišem parkat in potem dam nazaj gor podatke, bodo potem spet isti? Namreč prej bi pobrisal tiste podatke za katere nočem da kdo izve. Potem bi gor naložil disk s podatki od prej (razen teh ki sem jih izbrisal) ker so gor razni driverji ipd. Ali mi bo potem spet možno najti tiste podatke?

OmegaBlue ::

Kompliciraš, pobriši datoteke in prepiši prazen prostor.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Wolfman ::

shift+delete in random prepis? OK hvala
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Western Digital predstavil tehnologijo MAMR za 40-TB diske

Oddelek: Novice / Diski
236293 (4340) dexterboy
»

Nosilec za kolesa zadaj (prtljažna vrata) in prevoz smuči

Oddelek: Loža
91820 (1689) perci
»

Seagate za prihodnje leto obljublja diske s tehnologijo HAMR

Oddelek: Novice / Diski
288559 (6086) 7982884e
»

Prevoz smuči na strešnih nosilcih zakonsko da ali ne?

Oddelek: Loža
51383 (1180) blackbfm
»

Disk blizu napajlnika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
243731 (3267) Pyr0Beast

Več podobnih tem