Wired News - Trenutno je precej govora o 64 bitnih procesorjih, še posebej zaradi prihajajočih 64 bitnih Athlonov in dolgo opevanega Opterona. Vendar pa se tu pojavlja vprašanje, če resnično potrebujemo 64 bitne procesorje. Pravega odgovora trenutno ni, a slej ko prej bomo morali uporabniki poseči tudi po teh procesorjih, saj lahko sedanji 32 bitni primerki naslavljajo le do 4 GB pomnilnika, medtem ko je meja pri 64 bitnih procesorjih pri 1000 eksabajtov. Precej govora je tudi o obratni združljivosti z 32 bitnimi aplikacijami, kar bi lahko bila ena izmed prednosti AMD-jevega Opterona. Več o tem si lahko preberete v kratkem, a dobrem članku na Wired News.
1. 64- bitni procesorji lahko naslovija 16 EB in ne 1000 GB. 2. Hitrost sploh ni prednost. Kdor misli, da je 64-bitni Itanium bistveno hitrejsi si 32-bitnih procesorjev se zelo moti. Glavna ideja je, da se lahko naslovi vec pomnilnika, ker dosedanjih 4 oz 2/3 GB je velika omejitev za velike aplikacije kot so baze, ki so lahko velike par 100 GB...
Najbolj očitna prednost bo izbris še zadnjih sledi x86 arhitekture in zahtev po kompatibilnosti, ki so hromili stvari.
Poleg tega bo zaradi hitrih kanalov postalo multiprocesiranje zanimivejše. Sicer ni koncept nič novega, pa vseeno ga prej ni blo videt pri PCjih. Mogoče bo tudi paralelizacija dobila večji smisel in bodo dvojni registri strojev bolje izkoriščeni.
Mogoče. Bomo videli. Mater, že sto člankov o čipih a enga čipa nikjer, da ne govorimo o benchmarkih itd...
Kje so čipi ?
Feeling mam, da AMD ne dosega načrtovanih hitrosti in je zaenkrat raje tiho. Če bi rekli karkoli, bi folku moral povedat kaj novega. Dosedaj pa so že povedali vse, razen konkretnih frekvenc. Če bi se torej oglasili sedaj, bi morali povedati kaj o tem. Zato so raje tiho. Kar se sodelovanja s SMC tiče, a se ni z njimi opekla že Transmeta ?
Ne vem, postajam malo skeptičen. Če bi se stvari kotalile zdravo, bi se AMD že lahko prikazal s testnimi 1.5 GHz primerki za pokazat. Ajd u redu, ni treba še 2 GHz, ker recimo ne bi vedli ali jim bo ratal to dobit iz proizvodnje in bi si dali 500 MHz rezerve.
Saj stvar bi bila zanimiva tudi na samo 1 GHz (s pravo ceno seveda), ob pravih multi CPU platah.
A od vsega zaenkrat 0.00 . Nikjer plate, procesorja, samo kup izjav in mnenj prodajalcev.
4/8/16/32/64 ... bitna procesiranja. Saj kolikor meni seže spomin. So pa v Transmeti že tudi 128 in 256.
Na tole razširjanje bitnosti bi se dalo gledati tudi z drugega ogla. Namreč zmeraj je več memorije znotraj procesorjev, in kmalu ne bodo programi, ki bodo tekli znotraj procesorja, več čisto trivialni.
Hmm. O tem se je govorilo dolgo nazaj. Ker smo v komentarjih, ne bi dolgovezil o tem.
Povedu bi samo, da je pri tem pristopu problem v tem, ker so postopki, ki jih uporabljajo za izdelavo SDRAMa, neprimerni za hitra logična vezja. Zato tudi ni videti takih stvari.
Drugače bi Intel že sdavnaj vrgel parsto MB L3 cacheja v obliki DDR DRAMa on-die na P4, bilo pa je tudi mnogo bolj radikalnih idej. Še največja tovrstna fora, čeprav trivialna, je bila uporabljena v starih VRAM-ih (bog jim daj pokoj) in mislim da sposojena za SGRAMe.
Mislim, da imata Motorola, Fujitsu in še nekaj japončkov patente na to temo : Procesor + DRAM in da se dogaja intenzivni razvoj na to temo, samo tudi tukaj bo obrodil kvečjemu kake čudne mikrokontrolerje, ne pa naslednika P4.