» »

v +cem so bistvene razlike med 32 in 64 bitnim procesorjem?

v +cem so bistvene razlike med 32 in 64 bitnim procesorjem?

pingec ::

rto me zanima ce lahko to kdo razlozi pa kako je s softwerom?
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

Fury ::

32 bitni procesorji so omejeni na 32bitne spominske naslove, kar pomeni da lahko naslovijo maximalno 4GB rama.

32 bitni procesorji so zelo pocasni ko pride do 64 bitnih stevil, 64 bitni procesorji pa so pri tem velik hitrejsi.

vec pa ne vem :)

Zheegec ::

Kateri 64-bitni procesorji? Imamo dve "vrsti" 64-bitnih procesorjev (iz uporabnikovega stališča).

Recimo Alpha, Itanium2, UltraS so popolnoma 64-bitni procesorji, kar pomeni da morajo 32-bitno kodo prevajati v 64-bitno, šele potem jo lahko izvajajo, kar pomeni da Itanium2 v 64-bitnem načinu deluje super, v 32-bitnem pa po polžje (oziroma nekje z 1/3 do 1/2 hitrosti v 64-bitnem načinu).

AMD K8 (Opteron, Athlon64) so pa malo drugačni - native 32-bitni x86 imajo dodanih samo 8 splošno namenskih registrov (skupaj torej 16), in pa 48-bitno naslavljanje memorije (itaq je 64-bitno bedarija, ker to je že mislim da 8 tera). To so native 64-bitni in 32-bitni procesorji, ko bodo zunaj 64-bitni Windowsi (sedaj so samo Linuxi za AMD64), boš rabil nujno 64-bitne driverje, potem pa lahko po želji poganjaš 64-bitne IN 32-bitne aplikacije brez da bi 32-bitne trpele na performansah (oziroma zaradi posebnih okoliščin do nekaj malega % počasneje), 64-bitne aplikacije bodo pa v nekaterih primerih delovale veliko hitreje (primer DivX encodinga - ravno kroži nek test, ki kaže okoli 2x pohitritev DivX encodinga v Win XP AMD64).

Kaj točno te sedaj zanima?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Vesoljc ::

> itaq je 64-bitno bedarija, ker to je že mislim da 8 tera

heh, a niso nekaj podobnega vpili tudi za 640k :D
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Phoebus ::

No, o memoriji bi se dalo diskutirat. Bill Gates je reku da bo 640k čez glavo zadost, zdej govorijo da se itak sploh ne rabi naslavlat več kot 4G native in da brezveze....

...jaz pa rečem takole. Danes ima zares spodoben računalnik za resno delo noter 1 gigo. Čez par let bo 4 giga tko kot danes pol gige, vam povem! LEta 98 je bilo pa 64 uau, 128 pa UAUAUAUAUAUAUAU.

JAz pravim še 2 leti počakat da se 64bit PC razvije malo, pa da dajo ven BTX (ki bo zdaj zdaj zunaj), potem bojo pa itak druge grafične (PCI-X)....tako da 2 leti da se vse to zamenja in malo uleže, pol pa menjat in it na 64 bitov. Do takrat pa mislim da je vsak komp nad gigo (Hz) za silo dost in da neki blazni vložki že zato ker se bojo menjali standardi ohišij, motherboardov in kartic, niso smotrni.

Sicer pa je danes glavna razlika v ceni >:D

In linuX teče native na AMD-64 in IA-64 (ne linuxi) :P

OwcA ::

Linux ni ravno 'native', le prevesti se ga da za ustrezno platformo, zna biti pa to kar packarija, še posebaj pri kakšnih novejših matičnih ploščah z nepodprtimi krmilniki za diske.

P.S. množina je tu čisto na mestu, različne distribucije pač. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Phoebus ::

Ja saj ko je preveden teče native. Sicer je pa samo preveden za konkretno mašino (vsaj kernel) pravi linux. ;)

OK, dost o linuxu... :)

Zheegec ::

JAz pravim še 2 leti počakat da se 64bit PC razvije malo, pa da dajo ven BTX (ki bo zdaj zdaj zunaj), potem bojo pa itak druge grafične (PCI-X)

1. PCI-Express in PCI-X nista isto, pred več kot pol leta sem tudi sam mislil da je to enako :D
2. BTX bo samo malo spremenil dizajn škatle, CPU socket bo drugače ležal itd, torej not a big deal.
3. 64-bitni PC je že razvit, konec marca bo dosegel vrhunec v razvoju (s939) , treba je samo še 64-bitni OS počakat, do takrat pa itaq AMD64 procesorji v 32-bitih tečejo hitreje od konkurenčnih P4 (recimo). Se pa recimo AMD64 tehnologija najbrž ne bo več spreminjala kar nekaj časa.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Phoebus ::

True, true, pci-X je od SGIja...zakaj tega ne dajo v PC? >:D

Ehm...samo BTX bo popolnoma spremenil zadevo in treba bo novo plato, novo ohišje in novo grafično ker ne bo AGP....zato se plača počakat po mojem.

na anandu so lepo opisali BTX.

In tako se mi zdi smotano zdej vložit npr. 200, 300k v mašino, če bojo čez pol leta začeli z BTX...

Zheegec ::

Ah, BTX ni nič posebnega in prehod bo počasen, pa tudi po prihodu BTX ne bo kar naenkrat začelo zmanjkovati ATX robe, bo trajalo vsaj še kakšno leto.
BTX me ne zanima, me pa zanima PCI-Express, DDR2 pa prav tako vsaj na začetku ne bo nič posebnega, razen za kakšnega Prescotta.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

pingec ::

nc kej konkretnega me ni zanimalo u bistvu je biu tvoj alienov post dokaj ustrezen na to kar sem mislu pac to z 32 aplikacijami in 64 procesorji
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

32, 64 in 86 bitna različica

Oddelek: Operacijski sistemi
298363 (7503) OmegaM
»

Zmeda z 64 bitnimi procesorji

Oddelek: Strojna oprema
272323 (1787) Zheegec
»

64 bitni procesorji

Oddelek: Kaj kupiti
212528 (1731) Blisk
»

64 bitni procesor?

Oddelek: Kaj kupiti
212214 (1772) Brane2
»

Zmagoslavje AMD64 bo moralo še počakati

Oddelek: Novice / Procesorji
332994 (2994) Mr.B

Več podobnih tem