MSBetas - Pretekli teden smo poročali, da je Richardu L. Jamesu uspelo Windows 95 oklestiti na vsega 10 MB, kar je bil tedaj svojevrsten rekord. No, danes se je na MSBetas pojavil človek, ki trdi in prilaga slikovne "dokaze", da je Windows 95 uspel skrčiti na slabih pet megabajtov, vsem nejevernim Tomažem pa pokaže tudi izpis vseh uporabljenih datotek. Manj doslej ni uspelo še nikomur. Klik!
Me pa osebno še vedno zanima praktična uporabna vrednost teh dosežkov.
In s tem winsi se da delat kurac palac; medtem ko imas s podobno kapaciteto zasedenega diska v Linuxa malo morje programov in moznosti (npr. router, firewall, ...); vseeno pa zelo zanimivo.
Če jest kej vem, Linux požre kar lep gigabajt. Tudi do 2GB se da spravit, če izbereš več opcij. Tko da mi ne tuki nakladat, da Linux požre le nekaj MB.
Linux pozere tolko, kolko ga nalozis, osnoven oskublene verzije routerjev, pa se dajo laufat tudi na eni disketi, tako da je vsa stvar v tem, kaj zelis in kaj rabis, res pa je da lahko zavzame tudi 2GB, samo potem mas en haufen neuporabne robe na disku
Obstajajo tud ene manjše verzije Linuxa, ki grejo (ne boš verjel) celo na 1 disketo -> in res, takšne distribucije linuxov se uporabljajo kot firewall, router...
Najnovejši stabilni kernel Linuxa (2.4.21) je velik 745 KB. To vključuje gonilnik za SCSI (oz. emulator ide2scsi za ide diske) in osnovni gonilnik grafične za tekstovni način. Konzola ni *ash, ampak za 100 KB busybox. Še vedno imaš komande kot so cp, mv, rm za delo z datotekami in mount za priklapljanje naprav(tipkovnica)/diskov (to pa vključuje tudi driver za iso9660 (običajen cdrom), linux ext2/3, fat32, ntfs, in še nekaj osnovnih (nfs in smb nista zraven:()). Kaj drugega bi še potreboval razen gccja:) (c compiler).
Če pa govorimo o tem koliko Linux lahko največ zasede, pa ohoho, kar x-krat več od vseh Microsoftovih nameščenih produktov skupaj. (zato, ker MS nima zraven priloženih izvornih kod:))
Jaz mam Linux na eni disketi 1.44 Mb, sformatirani na nekaj čez 1.6 Mb.
Tom's Root Boot se imenuje stvar (tomsrbt) in pride prekleto prav kot prva pomoč.
Oziroma, je prišel prekleto prav. Sedaj, ko uporabljam Grub bootloader namesto LILOja, ga praktično ne rabim več. Nikoli nism zaj* bootanja tako, da tega ročno ne bi mogel popravit...
Drugače pa, tkole odoka bi se verjetno dalo spravit tomsrbt z graficnim okoljem mogoce na manj ko 5 Mb- po moje bi kar slo na dve disketi ali celo manj.
Na tisti prvi disketi je se kup orodja, ki ga za tako demonstracijo sploh ne rabis....
Hmm, jaz sem enkrat za IBM delal minimalistic Linux, ki je rezidiral na credit card CDju. vsega skupaj je bilo manj kot okrog 50MB ce se ne motim, zraven je bila popolna podpora slovenscini, v konzoli in Xih. Netscape/Mozilla nevem vec kaj, kot browser, GTK, nekaj orodij za konfiguracijo firewalla, en document editor, pa se en kup ene sare. Zadeva je bila bootable in je tekla na CDju, uporabljala se je pa za, nevem tocno vec kaj :))