»

Tudi Elpida na 40 nm, micron na ~20 nm

X-Bit Labs - Po Hynixovi predstavitvi izredno hitrega in varčnega GDDR5 pomnilniškega čipa, izdelanega v 40 nm-proizvodnem procesu, je zdaj tudi Elpida povedala, da so začeli z izdelavo čipov s 40 nm razdalje med tranzistorji. Za razliko od Hynixa Elpida svoje čipe že izdeluje, še več, od prvih testnih primerkov v oktobru pa do začetka proizvodnje je trajalo le dva meseca. Čeprav tudi Elpida izdeluje 2-gigabitne čipe, tokrat govorimo o običajnem, delovnem pomnilniku računalnika standarda DDR3. S prehodom s 50 na 40 nm na eno silicijevo rezino spravijo kar 44% več čipov, za katere obljubljajo, do so prav vsi delujoči, tudi pri 1600 MHz. Podobno kot pri Hynixu je tudi tu velika prednost čipov energetska varčnost. Nekoliko jih sicer omejuje standard, ki je v primeru...

1 komentar

Elpida izdelala prve GDDR pomnilniške čipe

X-Bit Labs - Elpidin nakup Qimonde oz. njenega grafičnega oddelka je pokazal prve rezultate. Pripravljajo se namreč na proizvodnjo svojega prvega pomnilniškega čipa, namenjenega grafičnim karticam. Čip, ki bo tipa GDDR5, bo prišel v dveh različicah ter bo deloval pri frekvencah do 1500 MHz oz. efektivnih 6 GHz. Obe različici čipa bosta prišli v velikosti enega gigabita, razlikovali pa se bosta po širini pomnilniškega vodila - 32 Mb x 32 različica bo namenjena grafičnim karticam, ki na 256-bitnem pomnilniškem vodilu uporabljajo osem čipov, medtem ko bo 64 Mb x 16 različica pri enakem številu čipov na grafični kartici omogočala le 128-bitno širino vodila (s spreminjanjem števila čipov se širina vodila seveda ustrezno spreminja).

Elpida je s prvim grafičnim pomnilniškim čipom tako razširila svojo dejavnost, poleg izdelovanja običajnih, DDR in Rambus (XDR in RDRAM) čipov. Prvi testni primerki naj bi bili dobavljivi že v letošnjem decembru, medtem ko bo proizvodnja stekla v drugem četrtletju (med...

4 komentarji

Transmeta z 90 nm Efficeoni

X-Bit Labs - Transmeta naj bi že januarja iz Fujitsu Microelectronics prejela prve testne primerke Efficeona, narejene z 90 nm tehnologijo. Tako bodo še dodatno zmanjšali porabo procesorja, kar nam bo dalo še nekaj dodatnega časa ob delu z prenosnikom, katerim je procesor prvotno namenjen. Hkrati pa se, zaradi upada povpraševanja po Transmetinih Crusoe procesorjih, lahko nadejamo tudi kake namizne variante z Efficeon procesorjem.
Za konec pa samo še originalna novica

0 komentarjev

RIAA vas bo oprostila ...

The inquirer -

Če se še spomnite, je RIAA nedavno napovedala obtožbe proti vsem tistim, ki si prek spleta izmenjujejo in kopirajo glasbo. Tem napovedim seveda nismo verjeli, saj si tudi RIAA ne bi mogla privoščiti nekaj milijonov tožb.

No, danes je RIAA spet presenetila, saj so očitno spoznali svojo neumnosti in uvideli, da ne bodo mogli tožiti toliko ljudi. Tega seveda ne priznajo, zato so se zatekli k drugi taktiki. Sedaj so objavili, da bodo vsem domačim uporabnikom ponudili oprostitev, če obljubijo, da ne bodo nikoli več kopirali glasbe prek interneta. Odločitev sproža mnoge pomisleke, češ kdo bi sploh priznal kopiranje glasbe, glede na to, da RIAA po vsej verjetnosti zanj sploh ne ve. Več o tem.

EFF (Electronic Frontier Foundation) naprimer pravijo, da bi se morala RIAA namesto z oprostitvijo 60 milijonov ljudi ukvarjati z rešitvijo, kako legalizirati prenos glasbe prek interneta za majhno ceno. Rezultati bi bili vsekakor mnogo boljši.

19 komentarjev

Prototip AthXP 3000+!

M3DZone - Ko smo že mislili, da bo Intel počasi začel prehitevati AMD (pomislite: Pentiumi 4, sparjeni z DDR pomnilnikom, 0.13 mikronska tehnologija izdelave ter visoka overclockabilnost), nas je procesorski gigant spet presenetil, saj po večjih ameriških trgovinah že krožijo prvi testni primerki Athlona XP 3000+, ki tiktaka na 2666 MHz. Na tem naslovu lahko vidite še sliko BIOSa med zaganjanjem, ampak vedite - jaz sem do te novice zelo skeptičen ter mislim, da je samo nateg ter fotomontaža. Vi se pa odločite po lastni vesti [:D].

23 komentarjev

Odklepanje Athlonov XP

Overclockers.com - Kot najbrž že veste, imajo novi Athloni XP drugačno ploščico, kot dobri stari Thunderbirdi. Med L1 mostički je več prostora, kar bi teoretično moralo olajšati delo odklepanja pomnoževalnega količnika. Je to tudi res? Zaradi nove vrste organskega pakiranja so mostički prekinjeni dosti bolj sofisticirano, tako da metoda s HB svinčnikom ne deluje. A vseeno se je našla rešitev. Na overclockers.com so že ugotovili, kakšen postopek je potreben za odklep AthXP procesorja. Kaj potrebujemo? Aceton, lepilo, prevodno pasto... Eh, pa saj ni tako zapleteno.

3 komentarji