»

Ameriška kontrola zračnega prometa ima dovolj Windows 95 in disket

Slo-Tech - Ameriška Zvezna agencija za civilno letalstvo (FAA) se je odločila posodobiti zastarele sisteme, ki jih uporabljajo kontrole zračnega prometa v ZDA. S tem želijo sisteme pripeljati v 21. stoletje, saj so trenutno precej oddaljeni od sedanjosti. Večinoma uporabljajo diskete in Windows 95.

Direktor FAA Chris Rocheleau je na zaslišanju pred proračunskim odborom v predstavniškem domu ameriškega kongresa dejal, da agencija še vedno uporablja računalnike z Windows 95, diskete in fizične tablice za spremljanje letal in zagotavljanje vrstnega reda. FAA je že pred dvema leta ocenila, da je več kot tretjina sistemov za kontrolo zračnega prometa zastarelih in jih ni možno več posodobiti. V zadnjih tednih je situacija kritična na letališču v Newarku, a težave so tudi drugod. Poleg zastarele opreme se soočajo še s pomanjkanjem kontrolorjev.

FAA želi zato v celoti zamenjati računalniški sistem. Minister za promet Sean Duffy je dejal, da je to najpomembnejši infrastrukturi projekt v minulih desetletjih in da o tem ni dvoma. Z nujnostjo nadgradnje se strinjata obe stranki. Iniciativa za nadgradnjo se imenuje Modern Skies, posodobitev pa je tako nujna, da so posneli celo oglase za nujno zamenjave sistema.

Ali bodo nadgradnjo res uspeli...

67 komentarjev

V Veliki Britaniji zaradi računalniške napake odpovedali več kot tisoč letov

Slo-Tech - Na Otoku so imeli danes obilico težav v letalskem prometu, saj je bilo odpovedanih več kot 1500 letov, še več pa je bilo zamud. Težave bi se lahko zaradi kaskadnega učinka nadaljevale še nekaj dni, a se stanje počasi izboljšuje. NATS (National Air Traffic Services) pojasnjuje, da se je tehnična napaka zgodila že v ponedeljek, danes pa je v celoti pokazala zobe.

V Veliki Britaniji vsak dan naštejejo približno pet tisoč letov, ki jih usmerja kontrola zračnega prometa. Tehnična napaka je v ponedeljek prizadela tako produkcijski sistem kot pomožnega, zato se je pretočnost močno zmanjšala. Čeprav zračni prostor ni bil zaprt, kontrola zračnega prometa ni mogla obvladati običajnega števila letov. Hekerski vdor so izključili. Pri tem poudarjajo, da je sistem pravzaprav deloval dobro, ker je zaradi nekaterih nenavadnih vhodnih podatkov prenehal avtomatično obdelovati podatke, da ne bi imeli kontrolorji netočnih in potencialno nevarnih podatkov.

V praksi je to pomenilo, da so morali načrte...

6 komentarjev

FAA je pri prizemljitvi Boeinga 737 Max ravnal po zastarelih pravilih

Slo-Tech - Generalni inšpektorat ameriškega ministrstva za promet je končal preiskavo ukrepanja Uprave za letalstvo (FAA) ob strmoglavljenjih letal Boeing 737 Max leta 2018 in 2019. Ugotovili so, da je agencija sicer delovala po tedaj predpisanih pravilih, ki pa so bila v nekaterih točkah preveč ohlapna in zastarela. Čeprav so nekateri inženirji v FAA po dveh nesrečah opozarjali, da sta povezani in da je tveganje za naslednjo nesprejemljivo visoko, FAA sprva letal ni prizemljila. Inšpektorat je odkril pomanjkljivosti v predpisanih postopkih in pozval k njihovi posodobitvi.

Po strmoglavljenju prvega letala 29. oktobra 2018 (Lion Air) je FAA sledila ustaljenemu postopku za oceno tveganj pri ostalih letalih istega modela. Pripravili so osebje, ki bo potovalo v Indonezijo sodelovat pri preiskavi, hkrati pa so čakali na uradne informacije. Boeing je FAA 4. novembra obvestil, da nesreča kaže na varnostno težavo v dizajnu letala. Dva dni pozneje so objavili varnostno priporočilo za posadke, da...

19 komentarjev

FAA pojasnil razloge za januarsko prizemljitev letal

Slo-Tech - Ameriška Zvezna uprava za letalstvo (FAA) je izdala prve otipljive uradne informacije o razlogih za razpad letalskega sistema 11. januarja letos, ko so za nekaj ur ustavili celoten letalski promet. Za skrajni ukrep so se odločili zaradi nedelujočega sistema za objavo opozoril posadkam (NOTAM - notice to air missions). Dan pozneje so govorili o okvarjeni bazi, sedaj pa vemo, da je šlo za človeško napako.

Iz FAA so sporočili, da je pogodbeni podizvajalec za FAA med vzdrževalnimi deli pomotoma pobrisal datoteke, ki so bile ključne za podatkovno bazo. To se je zgodilo med popravljanjem sinhronizacije primarne (operativne) in sekundarne (varnostna kopija) baze. FAA sicer ni uradno dejala, da je to razlog za širitev težave, ki je ni bilo možno enostavno odpraviti s postavitvijo baze iz varnostne kopije, a tako kaže. Zatrjujejo, da ni šlo za hekerski napad ali zlonamerno dejanje, temveč človeško napako.

Napako so v istem dnevu odpravili, sedaj pa so poskrbeli tudi, da se ne more več...

7 komentarjev

V ZDA vsa letala prizemljena

Slo-Tech - V ZDA so danes zaradi izpada informacijskega sistema začasno odložili vse lete, dokler ne odpravijo težave. V zgodnjih jutranjih urah je odpovedal sistem NOTAM (notice to air missions), s katerim Zvezna uprava za letalstvo (FAA) objavlja vse relevantne informacije v zvezi z varnostjo. Na vseh poletih morajo piloti preveriti NOTAM, kjer so zapisane morebitne omejitve, nedelujoči instrumenti na letališčih, zaprtja zračnega prostora in vse ostale neobičajne okoliščine, na katere morajo biti pozorni.

Sprva so letalske družbe začele objavljati, da bodo posamezni leti zamudili, a se je zaradi nedelujočega sistema kaos širil. Ob 7.19 po lokalnem času (13.19 po slovenskem) je zato FAA najavila začasno prepoved letov, dokler težava ne bo odpravljena. To naj bi se zgodilo okrog 9.00 ure po lokalnem času (ob 15.00) po slovenskem, če bo odpravljanje težave še naprej potekalo po načrtih. V Newarku in Atlanti naj bi v naslednjih minutah prvi začeli ponovno vzletati. American Airlines in United...

26 komentarjev

Inšpektorat bo preveril nadzor pri proizvodnji Boeinga 737 in 787

Slo-Tech - Inšpektorat pri ameriškem ministrstvu za promet bo preveril postopek nadzora proizvodnje Boeinga 737 in 787, so minuli teden sporočili iz Washingtona. Generalni inšpektor bo pod drobnogled vzel celotni postopek Uprave za letalstvo (FAA), v katerem je ta bdela nad odkrivanjem in odpravljanjem težav v proizvodnji. Inšpekcijski pregled bodo med drugim izvedli zaradi očitkov, da je postopek potekal pod pritiskom industrije in z lovljenjem rokov. Kongresna odbor za promet in infrastrukturo in pododbor za letalstvo sta pregled zahtevala zaradi številnih pritožb o proizvodnem postopku. Boeing in FAA vesti ne komentirata.

Pomočnica generalnega inšpektorja za letalstvo Nelda Smith je minuli teden v sredo sporočila, da gre za številne pomisleke o proizvodnji letal Boeing 737 in 787, ki so se vrstili od leta 2019. Pritožbe so prejeli tako na inšpektoratu kakor v Kongresu in na FAA, v njih pa so se vrstili očitki o pomanjkljivostih pri proizvodnji in pritisku vodstva na zaposlene v Boeingu.

...

8 komentarjev