»

Kitajska razvija GPMI kot alternativo za HDMI

Slo-Tech - Konzorcij kitajskih podjetij je razvil svoj standard za priklapljanje monitorjev, ki nosi ime GPMI (General Purpose Media Interface) in predstavlja alternativo za HDMI. Po poročanju kitajskih medijev je standard dokončan, zato lahko v naslednjih mesecih pričakujemo prve proizvajalce naprav, da ga bodo podprli v zaslonih, televizorjih in podobnih napravah. Razvil ga je konzorcij SUCA (Shenzhen 8K UHD Video Industry Cooperation Alliance), ki združuje 107 podjetij, med njimi tudi velikane iz skupin Huawei, Tencent, TCL, Hisense in Hisilicon.

Kot standard za prenos slike bo deloval prek priklopa USB-C ali lastnega priključka (poimenovan tip B). Prva verzija zmore prenesti 96 Gb/s podatkov in do 240 W energije. Lastni priključek pa bo zmogel 192 Gb/s (v eno smer) in 480 W. To je nekoliko več od Thunderbolta 5 in USB4 2.0, ki zmoreta 80 Gb/s obojesmernega prenosa (sicer pa 160 Gb/s v eno smer). Thunderbolt 4 je še dvakrat skromnejši.

Novi standard podpira tudi HDMI-CEC, ki omogoča...

27 komentarjev

Thunderbolt in USB sta še vedno lepi par

vir: Intel
Slo-Tech - V razmaku nekaj dni smo izvedeli novosti o prihodnjih standardih vodil USB, Thunderbolt in DisplayPort. To ni naključje in nakazuje njihovo nadaljnje zbliževanje, toda za uporabnike še vedno obstajajo pomembne razlike.

V ponedeljek je združenje VESA obelodanilo specifikacije standarda DisplayPort 2.1. Dan zatem je sledil USB Implementers Forum (USB-IF) z najavo USB4 Version 2.0, včeraj pa še Intel s prvimi grobimi značilnostmi naslednjega Thunderbolta, ki bo ime sicer dobil šele prihodnje leto. Razlog je seveda v tem, da vsi omenjeni akterji zadnja leta med seboj vse bolj tesno sodelujejo. Pred tremi leti je Intel standard Thunderbolt rešil plačevanja licenčnin in tako omogočil, da je ta postal osnova za USB4, pri čemer je pred slednjim ohranil nekaj prednosti na način, da Thunderbolt oglašuje kot rešitev, ki jamči več bonbončkov. DisplayPort je po drugi plati vključen skozi zmožnost tuneliranja oziroma posredovanja DP ter PCIe signala skozi USB/Thunderbolt.

Tudi pri najavljenih...

13 komentarjev

Specifikacije za USB4 dokončane

Slo-Tech - Ta teden je USB Implementers Forum, ki skrbi za standardizacijo USB-ja, objavil uradne specifikacije prihajajočega standarda USB 4. Glavna novost bo vključitev standarda Thunderbolt v USB4, a to ne bo pomenilo pretrganja združljivosti. Ne le da bo standard USB4 nazaj združljiv z USB 2 in USB 3, tudi priključki bodo ostali USB-C.

Ti imajo precej prednosti pred starejšimi priključki iz USB 2 ali 3, med drugim jih ne moremo obrniti narobe, so vzdržljivejši in podpirajo inteligentno polnjenje naprav z različnimi hitrostmi (USB Power Delivery). Bodo pa obstajali tudi novi kabli za USB4, ki bodo sicer imeli enake priključke, a bodo omogočali polnjenje naprav z višjimi hitrostmi. Komur to ne bo pomembno, pa še vedno lahko uporabljal stare kable USB-C iz USB 3.0. Za priklop na...

14 komentarjev

Prihaja USB 3.2 in zmeda s poimenovanji

Slo-Tech - Včasih je bilo življenje in poimenovanje enostavno. USB 1.1 (Full Speed) je zmogel 12 Mb/s, USB 2.0 (High Speed) je zmogel 480 Mb/s, novi USB 3.0 (SuperSpeed USB) pa 5,0 Gb/s. Potem je konzorcij USB-IF izdal USB 3.1, ki je omogočal hitrosti do 10 Gb/s, a je prinesel manjšo zmedo pri označevanju. Odtlej se naprave, ki so se včasih imenovale USB 3.0, imenujejo USB 3.1 Gen 1, "nove" USB 3.1 pa so dobile ime USB 3.1 Gen 2 ali s potrošniško oznako SuperSpeed USB 10 Gbps. Sedaj je na poti USB 3.2, ki bo zmogel še dvakrat višje hitrosti, torej USB 20 Gb/s. To pa pomeni, da bodo spet vse naprave dobile nova, še manj razumljiva imena.

Prva generacija ("USB 3.0") se bo imenovala USB 3.2 Gen 1 (SuperSpeed USB), druga generacija bo odslej USB 3.2 Gen 2 (SuperSpeed USB 10...

33 komentarjev

Prenovljen standard USB 3.0 z 10 Gb/s predstavljen

X-Bit Labs - Na Intelovem Developer Forumu, ki je včeraj in danes potekal v Pekingu, je USB-IF (Implementer Forum) predstavil končno verzijo nove revizije standarda USB 3.0, ki podvaja hitrost prenosa podatkov. Medtem ko je USB 3.0 v svoji premierni inačici (Super Speed) zmogel deklariranih 5 Gb/s, bo odslej v teoriji mogoče prenašati do 10 Gb/s. To potezo so najavili že januarja, a standard takrat še ni bil dokončan.

Poteza je pričakovana, saj ima USB 3.0 intenzivno konkurenco v obliki Applovega Thunderbolta. Prav te dni smo namreč slišali napoved nove pohitritve, s katero naj bi Thunderbolt prihodnje leto prilezel do 20 Gb/s. Thunderbolta ima tudi nekaj drugih asov v rokavu, recimo podporo za protokola PCI Express in DisplayPort ter seveda sposobnost tako hitrega prenosa podatkov sinhrono.

Druga novost, ki jo pripravlja...

31 komentarjev

Zunanji vmesnik za PCI Express v razvoju

Notranjim PCIe-priključkom se bodo pridružili zunanji.

vir: X-Bit Labs
X-Bit Labs - Skupina PCI SIG je na rednem letnem srečanju predstavila predlog za razvoj zunanjega priključka za standard PCI Express, ki bi tekmoval s Thunderboltom in USB 3.0. Nova tehnologija bo omogočala priklop zunanjih naprav prek vmesnika PCIe 3.0, ki bodo lahko komunicirale s hitrostjo do 32 Gb/s. Podobno kot pri Thunderboltu bo standard izveden najprej z bakrenimi vodniki, v naslednji reviziji PCIe 4.0 pa naj bi uporabili optiko.

Vprašanje je, ali potrebujemo še en standard priklopa zunanjih naprav. Trenutno se bije bitka med Thunderboltom, ki zmore 10 Gb/s, in USB 3.0 (5 Gb/s). Če se želi PCI Express uveljaviti, bo moral ponuditi nekaj novega. Žal ne bo podpiral naprav, ki porabijo več kot 20 W energije, kar takoj...

21 komentarjev