»

V ZDA lani rekordni prirast sončnih elektrarn

Slo-Tech - V ZDA so lani v omrežje priključili za 50 GW moči sončnih elektrarn, kar je največ doslej. To ni le največji prirast sončnih virov doslej, to je največji prirast katerekoli tehnologije v minulih dveh desetletjih. Skupaj s hranilniki energije sončne elektrarne predstavljajo 84 odstotkov lani priključenih virov v ameriško omrežje. Prav tako v ZDA postajajo tudi čedalje bolj samooskrbni pri proizvodnji sončnih kapacitet. Proizvodnja panelov se je lani potrojila, letos pa proizvodnja že pokriva vse domače potrebe po novih kapacitetah. Podobno velja tudi za proizvodnjo celic, ki se je lani takisto močno povečala.

Z 50 GW nove moči so že drugič zapovrstjo postavili rekord, lanski pa za 21 odstotkov presega predlanskega. Proizvodnja modulov je lani zrasla za 190 odstotkov na 42 GW, letos pa je presegla 50 GW. Večinoma teče na jugu ZDA, kjer se tudi namešča največ novih kapacitet. Samo v Teksasu so lani namestili 11,6 GW sončnih elektrarn, na drugem mestu pa je bila Florida. Domači...

63 komentarjev

Na Škotskem v omrežje povezali največjo baterijo v Evropi

Slo-Tech - Na Škotskem so v Blackhillocku v omrežje priključili novo baterijo, ki s svojo kapaciteto predstavlja največjo baterijo v Evropi. V prvi fazi, ki se je začela včeraj, zmore moči do 200 MW, prihodnje leto pa jo bodo razširili na 300 MW. Njena kapaciteta bo znašala 600 MWh, trenutno pa je 400 MWh. Postavljena je na strateški lokaciji med Ivernessom in Aberdeenom, da bo pomagala razbremenjevati omrežje med konicami.

Baterija je namenjena tudi premoščanju obdobij, ko ni sonca ali vetra, ki sta pomembna vira električne energije na Otoku. Po britanskem načrtu Clean Power 2030 morajo do leta 2030 zagotoviti vsaj za 22 GW nameščenih baterij, ki bodo podpora obnovljivim virom energije.

Poleg shranjevanja energije bo baterija v Blackhillocku zagotavljala tudi stabilizacijo omrežja za NESO (National Energy System Operator). Pričakujejo, da bodo letni prihranki znašali dobrih 10 milijonov funtov, saj bodo lahko v omrežje priključili več vetrnih elektrarn.

V minulem letu so Britanci iz...

116 komentarjev

Francija lani z 95 odstotki električne energije iz brezogljičnih virov

Slo-Tech - Francija je v minulem letu več kot 95 odstotkov električne energije proizvedla brezogljično, kar je največ doslej. K temu so največ prispevale jedrske elektrarne in hidroelektrarne. Francija je lani proizvedla 536,5 TWh električne energije, od česar so izvozili 89 TWh, kar je skoraj dvakrat več kot leto pred tem. Večji izvoz je omogočila šibka domača poraba, ker je gospodarstvo raslo počasneje od pričakovanj.

Jedrske elektrarne v Franciji so lani proizvedle dobrih 350 TWh električne energije, kar je več kot v letih 2022 in 2023, a še vedno manj kot pred desetletjem. Obnovljivi viri energije so ustvarili 148 TWh oziroma 28 odstotkov električne energije. Posebej produktivne so bile hidroelektrarne, saj je bilo minulo leto v Franciji bolj deževno od povprečja. Sončne elektrarne so prispeval 4,3 odstotka, s čimer so prehitele plinske elektrarne in termoelektrarne. Iz fosilnih goriv so pridobili najmanj energije v zadnjega pol stoletja (od konca 50. let).

Stare amortizirane francoske...

47 komentarjev

Na Finskem začel komercialno obratovanje nov jedrski reaktor

Slo-Tech - Medtem ko se je Nemčija pravkar poslovila od jedrskih elektrarn, so Finci po večletnih zamudah uradno zagnali jedrski reaktor Olkiluoto 3. Na istoimenskem otoku sta že dva vrelovodna reaktorja z nazivno močjo 890 MWe, novi tlačnovodni reaktor tretje generacije (EPR) pa bo zmogel 1600 MWe, s čimer je najzmogljivejši v Evropi in tretji v svetu. Celotna elektrarna Olkiluoto bo zagotavljala približno tretjino vse finske električne energije.

Tretji reaktor so dokončali in vanj gorivo naložili aprila 2021. Decembra istega leta je stekla prva vzdrževana verižna reakcija, marca 2022 pa so ga poizkusno priključili v omrežje. Preizkusna doba se je sedaj končala in reaktor je vstopil v redno obratovanje, ko zagotavlja energijo finskim porabnikom. Projekt OL3 je gradil konzorcij Areva, Areva NP in Siemens, sam pa bo pokrival 14 odstotkov finskih potreb po električni energiji oziroma 12 TWh letno. Finska ob tem poudarja, da bodo že 93 odstotkov vse električne energije proizvajali brezogljično,...

21 komentarjev

Lani sonce in veter za desetino električne energije

Slo-Tech - Raziskovalci iz Bloomberg New Energy Fund (BNEF) so ocenili, da smo lani na svetovni ravni s sončnimi in vetrnimi elektrarnami proizvedli 10,5 odstotka vse električne energije. Še pred desetimi leti so ti viri proizvedli manj kot odstotek električne energije, kar je znaten napredek. V letih 2020-2021 se je proizvodnja električne energije povečala za 5,6 odstotka. Od vseh novih kapacitet je 75 odstotkov sončnih in vetrnih elektrarn, še desetina pa odpade na hidroelektrarne in jedrske elektrarne, ki tudi ne proizvajajo ogljikovega dioksida. Le 14 odstotkov novih kapacitet kot energent uporablja premog, kar je najmanj v zadnjih petnajstih letih. Največ električne energije porabi Azija, in sicer približno polovico, prav tako so tam postavili največ novih elektrarn.

Žal je povečano porabo, ki je posledica odboja gospodarstva po koncu epidemije, v visoki hranil tudi premog iz obstoječih termoelektrarn. Te so morale zaradi suš in slabše proizvodnje hidroelektrarn delovati intenzivneje....

27 komentarjev

Škoti skoraj vso elektriko dobijo iz obnovljivih virov

Slo-Tech - V začetku minulega leta smo poročali o smeli škotski napovedi, da bodo do konca leta vso potrebno električno energijo pridobili iz obnovljivih virov. Leto dni pozneje lahko pogledamo na realizacijo napovedi in ugotovimo, da jim je zmanjkalo čisto malo. V letu 2020 so iz obnovljivih virov pridobili 97,4 odstotkov porabljene električne energije. To je ocena glede na bruto porabo, točno vrednost pa pričakujemo decembra.

Skupno je delež obnovljivih virov energije v celotni energijski bilance Škotske znašal 24 odstotkov (podatek je za leto 2019). Do leta 2030 je cilj ta delež povečati na 50 odstotkov. Najteže gre seveda pri prometu in ogrevanju. Toplotne energije so iz obnovljivih virov pridobili le 6,5 odstotka. So pa v primerjavi z referenčnim obdobjem 2005-2007 porabo vse energije znižali za 13,4 odstotka.

Škotska je neto izvoznik električne energije, ki se torej proizvaja tudi iz neobnovljivih virov. V letu 2020 so bruto izvozili 19,3 TWh električne energije, kar je 21 odstotkov...

49 komentarjev

EU lani pridobila več elektrike iz obnovljivih virov kakor iz fosilnih

Deleži primarnih virov energije v Sloveniji. Vir: Agencija za energijo

Slo-Tech - Lani se je prvikrat zgodilo, da je so v Evropski uniji iz obnovljivih virov proizvedli več električne energije kakor iz fosilnih goriv. Delež električne energije iz sončnih in vetrnih elektrarn, hidroelektrarn in elektrarn na biomaso je znašal 38 odstotkov, medtem ko smo iz termoelektrarn na premog ali plin pridobili 37 odstotkov električne energije. V zadnjih desetih letih se je delež obnovljivih virov skorajda podvojil (z 20 na 38 odstotkov), medtem ko so fosilni viri tedaj dosegali 50-odstotni delež. Skoraj vsa rast gre na račun sončne in vetrne energije, manjši del pa še na biomaso, medtem ko se delež iz hidroelektrarn ne povečuje. Prispevek jedrskih elektrarn se je znižal s 33 na 25 odstotkov. V letu 2020 je zaradi epidemije koronavirusa in s tem zmanjšane potrošnje in proizvodnje poraba električne energije padla za štiri odstotke. Najnižja je bila aprila, ko je Evropa skoraj obstala - tedaj je poraba padla za 13 odstotkov, najbolj v Italiji, in sicer za 21 odstotkov.

Najbolj...

128 komentarjev

V ZDA prvikrat po letu 1880 obnovljivi viri energije prehiteli premog

Slo-Tech - Ameriški Urad za informacije o energetiki (EIA) je ugotovil, da je v ZDA lani poraba energije, ki jo pridobijo iz premoga, prvikrat zaostala za energijo iz obnovljivih virov. K temu sta prispevala dva dejavnika. V zadnjih letih poraba premoga za proizvodnjo električne energije hitro pada, poleg tega pa se (nekoliko zmerneje) povečuje pridelava energije iz obnovljivih virov. V primerjavi z letom 2018 je lani poraba premoga upadla za 15 odstotkov, pridelava iz obnovljivih virov pa je odstotek višja.

Poraba premoga za proizvodnjo električne energije je bila lani sicer še vedno za 60 odstotkov višja od proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov. So se pa ti bolje odrezali v drugih sektorjih, in sicer pri porabi energije v industriji, prometu in gospodinjstvih, kjer premoga praktično ni. To je na koncu tudi prevesilo tehtnico. Američani 90 odstotkov vsega premoga namreč uporabijo prav v termoelektrarnah.

Trend se letos nadaljuje v še opaznejši obliki. Od 24. marca letos je...

43 komentarjev