»

DJI-evi letalniki bodo lahko leteli tudi nad letališča in vojaške baze

Slo-Tech - Pravila o letenju amaterskih brezpilotnih letalnikov (dronov) se med državami močno razlikujejo, a nad letališči, vojaškimi bazami, elektrarnami in podobno je praktično povsod zaprt zračni prostor. DJI-jevi letalniki so imeli vgrajeno močno geozaščito, ki preprosto ni dovolila poleta v blokirani prostor. Sedaj je proizvajalec sporočil, da jo bodo odstranili, saj ni obvezna za prodajo. Obvezno je le prikazovanje opozorila.

To pomeni, da bo možno leteti povsod. Nad zaprtimi območji se bo le še prikazalo opozorilo uporabniku, da vstopa v zaščiteni prostor, a končna odločitev bo njegova. DJI pravi, da želijo s tem lastnikom letalnikov vrniti nadzor. Dodajajo, da tehnologije za sprotno javljanje lokacije letalnikov, denimo RemoteID, zadostujejo za nadzor in ukrepanje. A RemoteID ni obvezen na vseh letalnikih, temveč le na težjih. Problematični pa so že superlahki, ki so na primer motili gašenje požara v Los Angelesu.

V DJI so za zdaj izrecno potrdili le, da bo sprememba veljala za...

5 komentarjev

Kitajska omejila izvoz letalnikov

Slo-Tech - Kitajska je v ponedeljek napovedala izvozne omejitve za nekatere letalnike (drones), ker da želi s tem zavarovati nacionalno varnost in interese države. Omejitve bodo začele veljati 1. septembra in bodo obsegale letalnike in opremo zanje, laserje, telekomunikacijsko opremo in sisteme za zaščito pred letalniki. Čeprav gre večinoma za vojaške letalnike, bodo omejitve prizadele tudi izvoz civilne opreme in letalnike za domačo uporabo.

Čeprav je Kitajska največja proizvajalka letalnikov in tudi pomemben izvoznik v ZDA in Evropo, v ZDA večjih pretresov ni pričakovati. Kongres je vojski že pred štirimi prepovedal uporabo kitajskih brezpilotnih letalnikov. Drugače je z letalniki, ki jih uporabljajo druge agencije, saj jih je kar polovica kitajske izdelave. Tudi v Evropi ima kitajski DJI večinski delež.

Izvozne omejitve bodo od kitajskih podjetij zahtevale pridobitev posebnih dovoljenj za izvoz. V celoti pa bo prepovedan izvoz civilnih letalnikov za vojaško uporabo. Letalniki se...

34 komentarjev

Prvi primer napada na RTP z letalnikom

Slo-Tech - FBI, Oddelek za domovinsko varnost (DHS) in Nacionalni protiteroristični center so v poročilu izpostavili napad na ameriški elektroenergetski sistem, ki so ga lanskega julija neznanci izvedli z brezpilotnim letalnikom (droni). S predelanim komercialno dostopnim letalnikom DJI Mavic 2 so napadli razdelilno-transformatorsko postajo v Pensilvaniji, a jim je spodletelo, ker je letalnik prehitro strmoglavil. Čeprav je šlo za prvi tovrstni napad, pa ga pristojni jemljejo skrajno resno, ker bržkone ni bil zadnji.

Letalnik je imel odstranjene identifikacijske oznake, kamero in spominsko kartico, zato ga ni bilo možno povezati z lastnikom, ki ostaja neznan. Na letalnik je bil z dvema dolgima najlonskima vrvema pritrjen debel bakreni drog, s čimer so očitno želeli ustvariti kratki stik. To je prvi primer, ko so poizkusili letalnik uporabiti za sabotažo elektroenergetskega sistema, še zdaleč pa ni to prvi primer uporabe za nezakonite ali celo teroristične namene. Leta 2018 so z letalnikom

18 komentarjev

Neposodobljeni letalniki DJI Spark bodo prizemljeni

Slo-Tech - Številne moderne elektronske naprave imajo neprijetno lastnost, da jih lahko proizvajalci na daljavo onemogočijo. Resda to navadno počno zaradi varnosti, a grenek priokus ostaja. Tako je največji svetovni proizvajalec letalnikov DJI napovedal, da bo s 1. septembrom onemogočil uporabo vseh svojih letalnikov Spark, ki jih lastniki ne bodo nadgradili na najnovejšo verzijo firmwara. Razlog je v hrošču, ki ga nadgradnja odpravlja, saj slednji lahko povzroči nekontrolirano strmoglavljenje letalnika zaradi izklopa. Razlog za obvezno nadgradnjo je v tem primeru povsem razumljiv, a vseeno je neprijetno že samo dejstvo, da ima DJI možnost onesposobiti letalnike.

Podobni primeri so se že dogajali. Najbolj razvpit je seveda pametni telefon Galaxy Note7, ki ga je Samsung po...

15 komentarjev

Ameriška vojska razglasila najpopularnejše letalnike za nevarne

Slo-Tech - Ameriška vojska množično uporablja brezpilotne letalnike in v številnih primerih kupi kar komercialno dostopne izdelke. Med slednjimi so se največkrat odločali za največjega proizvajalca kitajskega DJI, za izdelke katerega so doslej izdali več kot 300 odobritev za vojaško uporabo. Toda to se bo končalo, saj se je ta teden ameriška vojska odločila, da bodo prenehali uporabljati kakršnekoli DJI-jeve izdelke.

Glavni razlog naj bi bili pomisleki glede varnosti, saj da imajo DJI-jevi letalniki kopico varnostnih lukenj, ki jih je mogoče zlorabiti. O tem se je začelo poročati že maja, ko je postalo jasno, da letalniki...

1 komentar

Največji proizvajalec letalnikov DJI uvaja sistem za kontrolo letalnikov

Slo-Tech - Največji proizvajalec letalnikov (drones) DJI je odprl javno beto novega sistema za nadzor zračnega prostora, ki bo letalnikom preprečeval let v zaprtem zračnem prostoru. Ta se bo dinamično prilagajal razmeram, tako da bodo lahko oblasti ob izrednih dogodkih enostavno zaprle zračni prostor za letalnike, kar bo uporabno na primer nad gozdnimi požari, javnimi dogodki, tekmami itn.

Sistem se imenuje Geospatial Environment Online (GEO) in bo zamenjal trenutni sistem, ki vsebuje zgolj statični zemljevid prepovedanih območij. Hkrati bo GEO omogočal let v zaprta območja, če bo imel uporabnik letalnika ustrezne pravice. Za nekatera področja bo zadoščal potrjen račun z osebnimi podatki in kreditno kartico ter telefonsko številko, kar bo zadoščalo za hitro identifikacijo...

11 komentarjev