»

Večino kriptovalut pokradejo severnokorejski hekerji

Slo-Tech - Letos je bilo v različnih prevarah in napadih odtujenih za približno dve milijardi evrov kriptovalut, so ocenili v podjetju Chainalysis, od česar večina odpade na Severno Korejo. Ti so ukradli za približno 1,2 milijarde evrov kriptovalut, s čimer so torej prepričljivo prvi. Vpleteni so bili vsaj v 47 napadov. K visokim vrednotenjem je seveda prispeval tudi visok tečaj bitcoina, ki se je letos podvojil in presegel 100.000 dolarjev.

Ni pa to absolutni rekord. Število vdorov in kraj je bilo letos resda rekordno, saj so zabeležili 303 primere, a v letih 2021 in 2022 je bila škoda še višja. Leta 2022 so izgube znašale 3,5 milijarde evrov, leta 2021 pa 3,2 milijarde evrov. Še pred desetimi leti, ko so bile kriptovalute precejšnja kurioziteta, je bilo na tak način ukradenih vsega 23 milijonov evrov.

Letos se je večina napadov zgodila v prvi polovici leta. Največkrat so bile prizadete platforme DeFi, sledijo pa centralizirane storitve. Glavni način kraje so bili kompromitirani zasebni...

9 komentarjev

Sodišče potrdilo evropsko globo za Google

Reuters - Google je izgubil tožbo proti Evropski komisiji, s katero je izpodbijal globo iz leta 2017 v višini 2,42 milijarde evrov. Postopek se je začel leta 2010, ko je Komisija začela preiskovati, ali Google v svojem iskalniku neupravičeno favorizira lastno orodje za primerjanje cen. Google se je na odločitev nato pritožil, a je Splošno sodišče v Luksemburgu leta 2021 zavrnilo Googlove argumente. Google se je pritožil tudi na drugostopenjsko sodišče, ki mu ni bilo naklonjeno.

Sodišče Evropske unije, torej drugostopenjsko sodišče, kjer se redna pravna sredstva končajo, je potrdilo globo v višini 2,42 milijarde evrov. Ob tem je poudarilo, da evropska zakonodaja ne prepoveduje ali sankcionira obstoja prevladujočega tržnega položaja, ni pa dovoljena zloraba takšne situacije. Sem sodi neupravičeno blokiranje konkurentov in vsakršno krnjenje konkurence, namesto da bi podjetja tekmovala s cenami in storitvami sami. Sodišče je potrdilo, da je bilo Googlovo ravnanje diskriminatorno do konkurenčnih...

3 komentarji

Kitajci razgrabili ASML-jeve stroje za proizvodnjo čipov

Heise - Nizozemski proizvajalec strojev za proizvodnjo čipov, ASML, ki je v tem pogledu edinstven, ker konkurenčnih izdelkov ni, lahko le še letos neomejeno prodaja svoje izdelke kitajskim podjetjem, kakršno je SMIC. Poslovni rezultati za minulo četrtletje kažejo, da je poslovanje povsem povprečno, a s pomembno podrobnostjo. Prodaja na Kitajsko je dosegla že polovico vsega prometa, saj kitajska podjetja množično kupujejo izdelke pred potekom roka.

V številkah to pomeni, da so kitajski kupci ustvarili 2,44 milijarde evrov prometa od 5,31 milijarde evrov prodaje. Še poldrugo milijardo pa je ASML zaslužil z vzdrževanjem svojih strojev pri obstoječih strankah. Skupno so ustvarili 1,9 milijarde dolarjev dobička, kar je primerljivo s prejšnjim kvartalom.

Delež kitajskih strank pa se je letos pošesteril. V prvem kvartalu je znašal osem odstotkov, v drugem že 24 odstotkov, v minulem pa 46 odstotkov. Finančni direktor Roger Dassen je dejal, da to ni presenetljivo, saj gre večinoma za naročila iz...

20 komentarjev

Severnokorejski hekerji v zadnjih petih letih ukradli milijardo evrov

Slo-Tech - Po podatkih južnokorejske obveščevalne agencije (NIS) so hekerji iz Severne Koreje od let 2017 ukradli za 1,5 bilijona vonov (1,1 milijarde evrov) kriptovalut in podobnih digitalnih dobrin, poroča Associated Press. Več kot polovico so nabrali v zadnjem letu, ko so bili še posebej grabežljivi.

S temi sredstvi severnokorejski hekerji, ki delujejo po naročilu oblasti, zagotavljajo potrebne devize za financiranje jedrskega programa, trdi NIS. Zaradi visoke specializacije so severnokorejski hekerji v tem početju najboljši na svetu, sankcije proti državi iz leta 2017 in pandemija covida pa sta še okrepila njihov pomen. Kriptovalute in druge digitalne dobrine kradejo po vsem svetu, le približno osmino od južne sosede. Pri tem ne gre toliko za informacije, čeprav se pričakuje povečanje kraje tehnologije in zaupnih informacij v prihodnjem letu, kot večinoma za pridobivanje denarnih sredstev.

Severnokorejski hekerji predstavljajo čedalje večji problem. ZDA, Južna Koreja in Japonska so se v...

9 komentarjev

Severnokorejski hekerji čedalje uspešnejši

S takšnimi stranmi so prežali na uporabnike

Slo-Tech - Severnokorejski hekerji so izrabili svoj čas nezakrpano ranljivost CVE-2022-0609 v Chromu (zero-day vulnerability), s čimer so napadli več zahodnih podjetij, vključno z bankami, mediji in IT. Šlo je za delo dveh skupin. Operation Dream Job je napadla 250 računalnikov v 10 različnih podjetij, skupina AppleJeus pa 85 računalnikov. Googlov Adam Weidemann meni, da sta ekipi uporabljali isto kodo, a sta ciljali druge tarče in z drugimi vektorji.

Raziskovalci spremljajo Operation Dream Job od leta 2020, ko so jo v podjetju ClearSky opazili v napadih na obrambne pogodbenike in druga podjetja, ki sodelujejo z ameriško državo, denimo Boeing in McDonnell Douglas. Zbirali so poslovne skrivnosti in druge tajne podatke, napade pa so prožili s socialnim inženiringom prek LinkedIna, elektronske pošte, sporočil na WhatsAppu in podobno. AppleJeus je nekoliko starejši, saj so ga prvikrat opazili leta 2018, ko je napadal menjalnico kriptovalut. Znan je tudi kot ena prvih skupin, ki je z APT...

2 komentarja

Nokia tretjič zapovrstjo z izgubo

vir: Nokia
TechRadar UK - Tudi tretje letošnje četrtletje je finski velikan Nokia končal z izgubo. Ob koncu tromesečja je čista izguba znašala 970 milijonov evrov, ker je nekoliko več od pričakovanj analitikov, ki so napovedali 600 milijonov evrov izgube, a vseeno skrb vzbujajoče. Znižali so se tudi prihodki od prodaje, ki so upadli za petino na 7,2 milijarde evrov. Nokia tako za poslovanje porablja rezerve iz denarnih sredstev, ki so se v tem četrtletju znižale s 4,2 milijarde na 3,6 milijarde evrov. V enakem obdobju lani je imela Nokia dobiček.

Glavni razlog za klavrne rezultate je pešajoča prodaja telefonov Lumia, na katere Nokia veliko stavi. V predpreteklem kvartalu so jih prodali štiri milijone, v zadnjem pa le še 2,9 milijona. Upe zato...

66 komentarjev