»

Evropska komisija začela preiskovati Microsoft

Slo-Tech - Evropska komisija je začela uradno preiskavo, v kateri ugotavlja, ali je Microsoft z vključitvijo izdelka Teams v pisarniška paketa Office 365 in Microsoft 365 kršil pravila konkurence. Začetek preiskave pomeni, da Komisija prepoznava sume, da je do kršitev prišlo, a to še ne pomeni, da bo takšen tudi končni rezultat preiskave.

Teams je programsko orodje za sodelovalno delo v oblaku, ki vključuje možnosti hipnega sporočanja, klicanja, videokonferenc, deljenja datotek in sočasnega urejanja dokumentov. Še zlasti med pandemijo covida-19 je bilo delo na daljavo prevladujoč način dela, kar je pospešilo razvoj in širjenje izdelkov, kot je Teams. Microsoft je Teams strateško vključil v Office 365 in Microsoft 365, s čimer je morda izrabil monopolni položaj in krnil konkurenco, saj so bili konkurentje v neenakovrednem položaju.

Konkurenca se je že kmalu pritožila. Slack je uradno pritožbo vložil julija 2020, v kateri je trdil, da je vključitev Teams v najbolj razširjeni pisarniški paket...

13 komentarjev

Evropska komisija nad Microsoft zaradi Teams

Slo-Tech - Evropska komisija bo začela uradno preiskavo Microsofta zaradi storitve Teams, poroča Politico. Gre za postopek, ki ga je sprožila pritožba Slacka leta 2020, da Microsoft neupravičeno in nezakonito povezuje Teams s pisarniškim paketom Office. Evropska komisija naj bi kmalu Microsoftu poslala formalno sporočilo o nasprotovanju, ki predstavlja prvi korak v tovrstnih postopkih. Microsoft in Slack imata zapletene odnose, saj je leta 2020 Slackov izvršni direktor uradno zatrjeval, da Teams sploh ni konkurenca Officeu, kasneje pa je podjetje v uradni prijavi ameriški agenciji za trg vrednostnih papirjev (SEC) zatrdilo nasprotno.

Uradnega komentarja iz Microsofta ali Evropske komisije še ni. V postopkih zaradi suma zlorabe prevladujočega tržnega položaja Komisija navadno pošlje več zahtevkov za dostop do podatkov (access to file), kar se je zgodilo v minulih tednih. Temu bo sledila napoved uradne preiskave, ki se lahko konča z ugotovljeno kršitvijo ali ne. Med preiskavo ima podjetje...

19 komentarjev

Se Microsoftu obeta nova protimonopolna preiskava v EU?

Slo-Tech - Na prelomu tisočletja je bil Microsoft tako velik in močan, da so regulatorji resno razmišljali tudi o razbitju podjetja. To se sicer ni zgodilo, si je pa zaradi integracije brskalnika Internet Explorerja in predvajalnika Windows Media Player v ZDA in EU prislužil visoke globe. Odtlej se je Microsoft podobnih postopkom izognil. Sedaj se morda obeta podoben postopek, saj je Nextcloud skupaj z več neprofitnimi organizacijami ( European DIGITAL SME Alliance, Document Foundation (LibreOffice) in Free Software Foundation Europe) vložil pritožbo zoper Microsoft pri Evropski komisiji. V njej podjetju očitajo zlorabo tržnega položaja zaradi integracije Teams, OneDriva in podobnih storitev v Windows 10 in 11.

Pritožniki trdijo, da Microsoft z agresivnim marketingom v operacijskem sistemu in vsiljevanjem vpisa uporabnikov v te storitve omejuje izbiro in si pridobi nezakonito prednost pred konkurenčnimi ponudniki sorodnih storitev. V Nextcloudu dogajanje neposredno primerjajo z integracijo...

6 komentarjev

Evropska komisija pripravljena na preiskavo Facebooka

Financial Times - Evropska komisija bo po pisanju Financial Timesa začela uradno preiskavo Facebooka, v kateri bodo ugotavljali domnevne kršitve protimonopolne zakonodaje. Tokrat želi Komisija priti do dna oglaševalskim praksam, kjer sumijo, da Facebook izkorišča svoj položaj.

Doslej je Komisija Facebooku in konkurentom poslala že tri sklope vprašanj, s katerimi so želeli ugotoviti, ali Facebook s promoviranjem svoje storitve Marketplace izkrivlja oglaševalski trg. Marketplace so zagnali leta 2016 in uporabnikom omogoča nakup in prodajo rabljenih izdelkov, ne da bi morali plačati provizijo Facebooku. Uporablja ga 800 milijonov uporabnikov v 70 državah. Konkurenca pravi, da Facebook s tem neupravičeno promovira svoj Marketplace, medtem ko morajo sami za podoben doseg oglasov plačati. To pa bi lahko predstavljajo nelojalno konkurenco.

Komisija ne komentira postopkov, dokler niso uradni. Facebook prav tako ni želel komentirati navedb. Facebook je bil doslej edini ameriški tehnološki velikan, ki ga še...

2 komentarja

EU bo začela preiskavo Qualcomma

vir: Reuters
Reuters - Po neuradnih podatkih bo Evropska komisija začela preiskavo zoper največjega proizvajalca čipov za mobilne naprave Qualcomm. Komisija bo preiskavo uvedla na podlagi pritožbe britanskega podjetja Icera iz junija 2010. Icero je vmes prevzela Nvidia (Tegra 4i je prvi Nvidiin izdelek, ki uporablja kupljeno Icerino tehnologijo), dolg čas od vložitve pritožbe do začetka uradne preiskave pa za Evropsko komisijo ni nič neobičajnega.

Icera, ki jo poznamo kot proizvajalca čipov za mobilne telefone, je v pritožbi Qualcomm obtožila kršenja protimonopolne zakonodaje. Trdijo, da Qualcomm zlorablja svoj prevladujoč tržni položaj, tako da svojim strankam preprečuje sodelovanje z Icero, za kar uporablja...

0 komentarjev

Evropska komisija: Microsoft kršil protimonopolne zaveze

Europa.eu - Evropska komisija je včeraj objavila uradno stališče, da je Microsoft kršil tri leta stare zaveze, ki jih je sprejel ob poravnavi s Komisijo zaradi monopola na trgu operacijskih sistemov. Tedaj so se s Komisijo sporazumeli, da bodo v zameno za zaustavitev postopka v vse nadaljnje verzije operacijskega sistema Windows za evropski trg naslednjih pet let vgradili izbirno okno, kjer bo lahko uporabnik izbral katerega izmed priljubljenih brskalnikov želi namestiti in uporabljati v svojem računalniku. Microsoft je zavezo spoštoval do lanskega februarja.

Tedaj je na trg poslal...

47 komentarjev

Evropska komisija Google svari pred uradnim procesom zaradi zlorabe monopolnega položaja

Slo-Tech - Evropska komisija je novembra 2010 na podlagi pritožb več konkurenčnih (specializiranih) ponudnikov iskanja začela preiskavo Googla, v kateri preiskujejo sum zlorabe prevladujočega položaja na iskalniškem trgu, saj v nekaterih državah EU obvladuje več kot 90 odstotkov trga. Google je ves čas preiskave zgledno sodeloval s Komisijo, zato mu je ta sedaj ponudila priložnost, da se izogne pravnemu postopku, je včeraj povedal podpredsednik Evropske komisije Joaquín Almunia. Poudaril je, da so kritične štiri točke, ki jih mora Google nujno odpraviti v roku nekaj tednov, sicer bodo začeli formalni postopek zoper podjetje, ki ga lahko v najslabšem primeru stane 10 odstotkov letnega prometa oziroma do tri milijarde evrov.

Prvi očitek leti na druge Googlove vertikalne...

6 komentarjev