»

Umrla je Susan Wojcicki, nekdanja direktorica YouTuba

Slo-Tech - Ena izmed prvih zaposlenih v Googlu in kasnejša direktorica YouTuba Susan Wojcicki je po dveh letih boja z rakom včerar zvečer umrla. Vest je na Facebooku potrdil njen mož Dennis Troper. Googlov direktor Sundar Pichai pa je dejal, da je bila Susan Wojcicki ključni del Googlove zgodovine, zato si težko predstavljajo svet brez nje.

Leta 2023 je odstopila kot izvršna direktorica YouTuba, potem ko je to nalogo opravljala devet let. Tedaj je dejala, da želi začeti novo poglavje svojega življenja in osredotočiti na svojo družino, zdravje in osebne projekte. Že tedaj je vedela, da ima raka na pljučih.

Susan Wojcicki je bila 16. zaposlena v Googlu, ki je do danes zrasel v globalnega velikana s 180.000 zaposlenimi. Pred tem je delala v Intelu in Bain & Company. Google se je začel v njeni garaži, kjer sta Sergey Brin in Larry Page začela sestavljati iskalnik. Odtlej je bila družina Wojcicki neločljivo povezana s podjetjem. Njena sestra Anne Wojcicki se je poročila s Sergeyem Brinom, njena...

23 komentarjev

Odstopila direktorica YouTuba

Slo-Tech - Dolgoletna direktorica YouTuba in ena najpomembnejših oseb v Googlu Susan Wojcicki je včeraj odstopila iz osebnih razlogov. V prihodnosti želi več časa nameniti družini, svojemu zdravju in osebnim projektom, je dejala. Nasledil jo bo dolgoletni pomočnik Neal Mohan.

Susan Wojcicki je v Googlu 16. zaposlena, torej je v podjetju praktično od samega začetka. Ustanovitelja podjetja Larry Page in Sergey Brin sta podjetje ustanovila v garaži, ki jo je v imenu svojih staršev oddajala prav Susan Wojcicki. Podjetju se je nato pridružila, še preden je podjetje ustvarilo kakršnekoli prihodke. Leta 1999 je bila vodja marketinga, leta 2003 pa je prva direktorica AdSensa. Odigrala je ključno vlogo pri nakupu YouTuba leta 2006, za kar je Google v eni najboljših kupčij v zgodovini odštel 1,65 milijard dolarjev. Kasneje je YouTube v okviru Googla tudi vodila. V tem času je YouTube postal tretja najbolj obiskana spletna stran, odtlej pa so nastali še številni novi odtenki: YouTube Premium, YouTube...

18 komentarjev

September je mesec Googlovih rojstnih dni

Prvi Googlov strežnik

Slo-Tech - Prav lahko bi se bilo zgodilo, da ne bi nikoli googlali, temveč bi whatboxali ali backrubbali. Če bi se pred četrt stoletja Larry Page in Sergey Brin odločila za enega izmed drugih dveh predlogov, bi se današnji internetni velikan imenoval povsem drugače. Da pa se Google napiše, kakor se napiše, je v resnici pomota. A eno je gotovo. Domena google.com je bila registrirana pred četrt stoletja, 15. septembra 1997, ko si še nihče ni mogel predstavljati, kako korenito bo njen imetnik spremenil svet.

Ko sta Brin in Page v študentskem domu na Stanfordu razmišljala, ali je primernejše ime WhatBox ali BackRub, je Pageov sostanovalec omenil izrazi googol, ki v matematičnem svetu pomeni 10100. Pageu se je ime zelo prikupilo in ko sta ga preverila v iskalniku domen, je bilo ime še neregistrirano. Kmalu zatem je google.com dobil svojega lastnika, leto dni pozneje pa se je rodilo istoimensko podjetje. Glavni razlog, da sta Page in Brin takrat vendarle registrirala podjetje, je bil ček za...

5 komentarjev

Google praznuje 13. rojstni dan

Google - Danes Google uradno praznuje svoj rojstni dan, čeprav podjetje ni bilo niti ustanovljeno niti registrirano na današnji dan. V slogu angleške kraljice so si pri Googlu povsem arbitrarno izbrali 27. september za svoj rojstni dan, čeprav je bilo podjetje uradno registrirano 4. septembra 1998, domena je bila zakupljena 15. septembra 1998, prvi prototip iskalnega algoritma BackRub (iz katerega je Google zrasel) pa je tekel že leta 1996.

Vsem datumom navkljub danes Google uradno praznuje svoj 13. rojstni dan, kar na svoji strani obeležujejo s prazničnim logotipom. V tem času sta Larry Page in Sergey Brin, ki sta se spoznala leta 1995 na Stanfordu, ustvarila mednarodno korporacijo, ki zaposluje več kot 20.000 ljudi in je lani ustvarilo 8,5 milijard dolarjev...

7 komentarjev

Larry Page bo postal izvršni direktor Googla

Vodilna trojica - Eric Schmidt, Sergey Brin in Larry Page z mikrofonom v roki

vir: Google
Google - Letošnjo pomlad se pri Googlu obeta sprememba na vrhu, saj bo 4. aprila na mestu izvršnega direktorja (CEO-ja) Erica Schmidta zamenjal Larry Page, eden izmed dveh ustanoviteljev. Odločitev za to je očitno precej sveža, saj naj bi se Larry Page in Sergey Brin, oba ustanovitelja, z Ericom Schmidtom o prihodnosti podjetja dokončno dogovorila med novoletnimi prazniki, ko je tudi prišlo do odločitve za menjavo vodstva (pogovori o zapletenm vodstvu so sicer potekali že nekoliko dlje). Do sedaj so vsi trije imeli enakovredno vlogo pri pomembnih odločitvah v podjetju (razvoj novih izdelkov in ostale pomembne poteze), kar se po eni strani ne bo spremenilo, a bo vsak od trojice dobil bolj...

1 komentar

Googlova ustanovitelja prodajata del podjetja

CNet - Ustanovitelja Googla Larry Page in Sergey Brin sta objavila načrt, po katerem bosta v naslednjih štirih letih postopoma prodala pet milijonov delnic v podjetju Google v vrednosti 5,5 milijarde dolarjev, s čimer bosta njun vpliv v podjetju znižala z 59 na 48 odstotkov. Načrt bo trajal štiri leta, da bosta lahko delnice odsvojila brez naglice, ki bi lahko preplašila vlagatelje na borzi.

Googlova lastniška struktura sicer obstoji iz dveh razredov delnic. Delnice razreda A so bile izdane leta 2004 v javni ponudbi (IPO), z njimi se trguje na borzi in imetnikom dovoljujejo en glas na delnico na skupščini delničarjev. Pomembnejše so delnice razreda B, s katerimi se ne trguje na organiziranem trgu. Te so v lasti ustanoviteljev, direktorjev in menedžerjev ter lastnikom dajejo deset glasov na delnico. Brin in Page imata zato v lasti 18 odstotkov delnic podjetja in 59 odstotkov delničarskih glasov.

Zaposleni v ključnih položajih na Googlu sicer trenutno obvladujejo 70,9 odstotka glasov,...

13 komentarjev

Google gre v četrti razred

vir: Google
Slo-Tech - Čeprav Google že nekaj let svoj rojstni dan praznuje na današnji dan, ima Google pravzaprav na izbiro obilico možnosti, kdaj praznovati rojstni dan:
  • januarja 1996 sta Larry Page in Sergey Brin začela delati na BackRubu, ki se je razvil v Google;
  • 15. septembra 1997 sta registrirala domeno google.com;
  • 7. septembra 1998 se je Google inkorporiral;
  • 27. septembra se ni zgodilo nič pomembnega (avgusta 2005 je Yahoo objavil, da išče po več straneh kot kdorkoli drug, 27. septembra pa ga je Google spet prehitel, pravijo). Odtlej je tako Google določil prav ta dan za svoj uradni rojstni dan.
Vse najboljše, Google!

12 komentarjev

Google praznuje šest let

vir: Google
Google -

Leta 1995 sta se na standfordski univerzi prvič srečala Larry Page in Sergey Brin, ki sta želela rešiti enega izmed največjih problemov: iskanje relevantnih informacij med nepregledno množico podatkov na Internetu. Kljub temu da sta si v mnogo stvareh nasprotovala, sta leta 1996 pričela delati na projektu BackRub, ki je analiziral t.i. črne povezave (black links) do določenih strani. Ker sta imela omejena sredstva, je Larry pisal algoritem, ki je tekel na navadnih uporabniških računalnikih in ne na strežnikih, ki si jih študenta jasno nista mogla privoščiti.

Leto kasneje je bil BackRub končan in vsi, ki so ga videli, so bili navdušeni. Do leta 1998 sta izboljševala svoj projekt, mimogrede kupila terabajte diskov in postavila strežnik v Larryjevo študentsko stanovanje, ki je kasneje postalo prvo Googlovo...

36 komentarjev