»

Zoom po novem z E2EE šifriranjem za vse uporabnike

vir: Pixabay

Slo-Tech - Konferenčna storitev Zoom je končno dočakala celostno oz. end-to-end šifriranje, ki omogoča zaupnost vsebine sporočil med pošiljateljem in prejemnikom. E2EE šifriranje je tako zdaj omogočeno v aplikacijah za Mac, PC, iOS in Android ter v Zoom Rooms, ni pa na voljo v spletnem odjemalcu, kot tudi drugih odjemalcih, ki temeljijo na njihovem SDK oz. programskem razvijalskem paketu.

Celostno šifriranje bo na voljo za vse, tako za plačljive kot za brezplačne uporabnike, čeprav so pri Zoomu še nedavno - v strahu, da bi storitev pograbili raznorazni nepridipravi - načrtovali drugače, a so se nato premislili. Bo pa potrebno identiteto brezplačnega računa potrditi z SMS sporočilom. Samo šifriranje poteka tako, da se ključi generirajo pri gostitelju posamezne konference, nato pa so posredovani sodelujočim. Zoomovi strežniki so na ta način postali samo posredniki podatkov, ki pa brez ključa same vsebine pogovora ne morejo dešifrirati.

Zoomov E2EE uporablja 256 bitno AES-GCM šifriranje,...

10 komentarjev

Prepoved end-to-end šifriranja v ZDA?

Reuters - Kot so iz dveh virov izvedeli pri Reutersu, bosta republikanski senator Lindsey Graham in njegov demokratski kolega Richard Blumenthal čez nekaj tednov predstavila zakon, ki naj bi omejil širjenje otroške pornografije na spletu. Zakon cilja na spletne platforme kot sta Facebook in Google, katerih upravljavci po sedanji zakonodaji večinoma sploh niso odgovorni za vsebine, ki jih objavijo uporabniki.

Novi zakon bi to imuniteto izničil, razen, če se bodo podjetja držala nabora najboljših praks, ki ga bo sestavila 15-članska komisija pod vodstvom generalnega tožilca. Kot pravijo dobro obveščeni, se bo ena od zahtevanih praks nanašala tudi na opustitev celostnega oz. end-to-end šifriranja, ki omogoča zaupnost vsebine sporočil med pošiljateljem in prejemnikom. Ni znano, na kak način naj bi to dosegli, a prvi odzivi analitikov kažejo, da bo najverjetneje šlo za obvezno puščanje odprtih stranskih vrat. Gre za zasebnostno in varnostno precej invaziven ukrep, po skorajda složnem mnenju...

32 komentarjev

Je Apple pokleknil pred državo in potihem opustil celostno šifriranje iClouda?

vir: Flickr

vir: Reuters
Reuters - Apple je, kot je znano, trenutno zapleten v zasebnostno vojno z ameriškimi organi pregona. Ti od podjetja zahtevajo odklep dveh iPhonov, ki ju je uporabljal saudski vojak, ki je na Floridi ubil tri ameriške vojake. Tudi sicer podjetje zadnje čase gradi imidž družbe, ki prav posebno skrb namenja zasebnosti svojih uporabnikov.

Vse kaže, da v zakulisju stvari niso povsem take. Reuters je na podlagi pogovora s štirimi anonimnimi uslužbenci FBI in dvema, prav tako anonimnima zaposlenima pri Applu, izvedel, da je podjetje pred dvema letoma načrtovalo vpeljavo end-to-end enkripcije pri nalaganju podatkov z uporabniških naprav v iCloud. Ta povezava je sicer že zdaj šifrirana, a je šifrirni ključ poleg uporabnika posedoval tudi Apple, zaradi česar je lahko na zahtevo organov pregona izročil potrebne podatke. Celostno šifriranje bi v praksi pomenilo, da bi Apple popolnoma izgubil možnost dostopa do podatkov v uporabni, torej berljivi obliki.

Državni organi sicer imajo dostop do podatkov na...

21 komentarjev

Pritiski za ukinitev celostnega šifriranja se stopnjujejo

vir: Maxpixel

Slo-Tech - Notranji ministri Velike Britanije, Avstralije in ZDA so v odprtem pismu, naslovljenemu na Facebook, podjetje pozvali k ponovnemu razmisleku glede end-to-end šifriranja sporočil. Tehnološka podjetja po njihovem mnenju nosijo odgovornost, da poiščejo pravo ravnovesje med pravico do zasebnosti na eni in javno varnostjo na drugi strani. Celostno šifriranje po njihovem mnenju ogroža življenja in varnost naših otrok, obenem pa načenja mednarodna prizadevanja, ki stremijo k kar najhitrejšemu dostopu organov pregona do vsebine potencialno nezakonitih sporočil. To zadnje se nanaša na sporazum, ki ga bosta v kratkem sklenila London in Washington in o katerem smo poročali pred dnevi. Slednji bo pohitril izmenjavo takih informacij med državama, kar je doslej običajno trajalo od pol leta pa tudi do dveh let. Kakopak, problem ki ostaja je šifriranje, saj bodo taka sporočila sporazumu navkljub ameriškim preiskovalcem nedosegljiva.

Facebook za zdaj trdno brani zasebnost svojih uporabnikov. To je...

17 komentarjev

Odprto pismo, izzvano z nespodobnim povabilom britanskih obveščevalcev

vir: Wikipedia
Slo-Tech - Petdeset tehnoloških podjetij, civilnih združenj in varnostnih strokovnjakov se je podpisalo pod odprto pismo, v katerem so obsodili predlog britanskega GCHQ (Government Communications Headquarters), po katerem bi obveščevalcem po potrebi omogočili prisluškovanje šifriranim komunikacijam. Med precej ogorčenimi podpisniki pisma so denimo tudi Google, Apple in WhatsApp.

Predlog,...

23 komentarjev

Nemčija z zakonom nad end-to-end šifriranje?

vir: Flickr

vir: Spiegel Online
Spiegel Online - Kot je konec tedna poročal Spiegel, je nemški notranji minister Horst Seehofer napovedal sprejem zakonodaje, ki bo od ponudnikov telefonije in neposrednega sporočanja zahtevala, da na zahtevo sodišča predložijo vsebino sporočil v navadni tekstovni obliki. V nasprotnem primeru jih čaka blokada delovanja v Nemčiji, v praksi pa bi to pomenilo prepoved end-to-end enkripcije v tej državi. Morda je treba omeniti, da je minister Seehofer, sicer prihaja iz CDU, znan po svojih trdoročnih prebliskih glede migrantov in varnosti nasploh.

Na napoved so se že negativno odzvali nekateri nemški ponudniki storitev za sporočanje, med njimi Threema in Wire, ki so pred leti - zlasti po razkritjih Edwarda Snowdna, da prisluškujejo tudi domnevni zavezniki - našli tržno nišo v varni komunikaciji. Njihove...

75 komentarjev

Avstralija sprejela zakon proti šifriranju

vir: Pixabay

Guardian - Zakon je potem, ko sta se vladajoči nacionalna in liberalna stranka z opozicijo sporazumeli o njegovem sprejemu, malone švistnil skozi proceduro spodnjega in nato še gornjega doma parlamenta. In to tik pred začetkom poletnih parlamentarnih počitnic. Laburisti, največja opozicijska stranka, so se pri tem na presenečenje vseh odpovedali svojim, prej že napovedanim amandmajem in zakon podprli. Le nekaj ur kasneje je zakon potrdil tudi senat, kar pomeni, da je zakon sprejet.

Gre za prvi tak zakon, ki ga je sprejela katerikoli država, avstralskim organom pregona pa daje možnost, da podjetjem izdajo "tehnično...

30 komentarjev