»

Primanjkuje tudi pasivnih elektronskih komponent

Slo-Tech - Že dobro leto poročamo o previsokem povpraševanju po elektronskih komponentah glede na trenutne zmogljivosti, kar se kaže v podaljšanih dobavnih rokih in vpliva tudi na druge panoge, denimo na avtomobilsko industrijo. Težave se obetajo tudi pri pasivnih elektronskih komponentah, saj julija in avgusta niso obratovalne malezijske in indonezijske tovarne za proizvodnjo kondenzatorjev. Posledice bi lahko občutili v prihodnjih tednih.

Tovarne podjetij Chemi-Con, Nichicon in Rubycon poskrbijo za približno 50 odstotkov vseh kondenzatorjev na trgu, zato bi njihov izpad lahko povzročil zmanjšanje ponudbe za 30-60 odstotkov. To predstavlja težave že v običajnih časih, sedaj pa je povpraševanje rekordno visoko. Dobavni roki se zato močno podaljšali in namesto običajnih 4-6 tednov merijo v mesecih.

Težave povzročajo ukrepi proti covidu v Maleziji in Indoneziji, ki so pretrgali dobavne poti in terjali ustavitev številnih tovarn. Analitiki napovedujejo, da se situacija na trgu zagotovo še ne...

8 komentarjev

Visoko povpraševanje po elektronskih komponentah

Slo-Tech - Zaradi visokega povpraševanja, ki ga poganja konjunktura, niso visoke zgolj cene pomnilnika, temveč se razmere zaostrene pri več elektronskih komponentah. Za razliko od prejšnjih razcvetov to pot primanjkuje tudi pasivnih elementov, denimo kondenzatorjev in upornikov. Proizvajalci, ki v svojih izdelkih potrebujejo elektroniko, so že poleti vili roke nad visokimi cenami vseh vrst čipov. Stanje se še ni normaliziralo. Med najbolj prizadetimi so avtomobilska industrija in proizvajalci avtomatike.

Christoph Stoppok iz ECEI (Electronic Components and Systems) pred sejmom Electronica, ki se bo v torek začel v Münchnu, pojasnjuje, da to pot zmanjkuje celo pasivnih elementov (kondenzatorjev, upornikov). K temu sta pripomogla dva...

19 komentarjev

Delež spama najnižji v zadnjih desetih letih

Symantec - Če že izgubljamo boj proti vohunski in prisluškovalni programski opremi, gre bolje vsaj na fronti proti spamu. Trend zmanjševanja deleža nezaželenih elektronskih sporočil se že vrsto let zmanjšuje in je v minulem mesecu prvikrat po več kot desetletju upadel pod 50 odstotkov. To pomeni, da je bilo poslanih več resničnih elektronskih sporočil kot spama.

To je bistvena ugotovitev Symantecovega poročila o internetni varnosti v juniju. V njem ugotavljajo, da je delež spama upadel na 49,7 odstotka, kar je najmanj po septembru 2003. Razlogov za ugodne trende je več, med pomembnejšimi pa sta gotovo napredovanje filtrov, zaradi česar je pošiljanje spama čedalje manj privlačno, ter velikanski napori organov pregona in računalniških podjetij, ki so se...

3 komentarji

Strojni trojanci na integriranih vezjih

Slo-Tech - V zadnjih letih se na področju informacijske varnosti čedalje več govori o problematiki zlonamerne strojne programske opreme (ang. firmware), pa tudi o sami zlonamerni strojni programski opremi oziroma trojanskih konjih skritih v fizični strojni opremi. O prvih smo že pisali (npr. o napadu na krmilnik trdega diska ali zlonamerni strojni programski opremi na mrežni kartici), tokrat pa se bomo spustili prav na nivo strojne opreme.

Trojanski konj oz. trojanec (ang. trojan horse, trojan) je zlonamerna programska koda ali zlonamerna strojna oprema, ki pa ima navidezno koristno funkcijo oziroma je vključena v legitimno in koristno programsko kodo ali strojno opremo.

Strojni trojanci so zlonamerna sprememba integriranega vezja, s pomočjo katere napadalec lahko pridobi dostop do sistema, ali pa mu omogoča izvedbo tim. napada preko stranskega kanala (ang. side channel attack) (prevsem časovnega napada (ang. timing attack) in napada z analizo porabe električne energije (ang. power...

49 komentarjev

Potres na Japonskem povzročil motnje v dobavi silicija

Tovarna Širakava pred potresom.

ComputerWorld - Nedavni potres na Japonskem, ki je popolnoma uničil severni del države okoli mesta Sendai, je pustil posledice tudi na trgu računalniških komponent. Zaradi izpadov električne energije, poškodovane infrastrukture in okrnjenih prometnih povezav so morali mnoge tovarne ustaviti ali pa vsaj v njih zmanjšati proizvodnjo. Tako sta obstali tudi tovarna Širakava podjetja Shin-Etsu Chemical Co. v mestu Fukušima in tovarna podjetja MEMC Electronic Materials v mestu Uconomija, ki obvladujeta četrtino svetovne proizvodnje silicijevih rezin za izdelavo čipov.

Izpad dobave rezin v višini 25 odstotkov pa ni omejen le na japonsko gospodarstvo, ampak vpliva na celotno industrijo polprevodniških komponent na svetu. Posebej pomembna je tovarna Širakava, ki ima na svetu kar petinski delež in je bila ob...

11 komentarjev

Težave z 0.13 mikronsko tehnologijo

X-Bit Labs - Z novimi tehnologijami vedno prihajajo določeni problemi in očitno niso imuni niti največji proizvajalci. UMC in TSMC, največja proizvajalca polprevodnikov na svetu, sta nenačrtovano preložila začetek proizvodnje v 0.13 mikronski tehnologiji z bakrenimi povezavami med elementi. Zaenkrat še ni večjih podrobnosti o razlogih, velikana trdita le, da gre za težave z materiali in opremo. Tako naj bi se 0.13 mikronska proizvodnja začela komaj v zadnjem četrtletju tega leta. Verjetno ni treba posebej poudarjati, da bo to prekrižalo načrte marsikaterem proizvajalcu (recimo VIAi), ki so že naročili 0.13 mikronske čipe in so pričakovali začetek proizvodnje že v 2. ali 3. četrtletju.

2 komentarja