»

Razpad britanske kontrole letenja povzročilo francosko letalo

Slo-Tech - Ogromne težave v britanskem letalskem prometu, ki jih je ta teden zakrivila odpoved računalniška sistema za upravljanje načrtov poletov, so bile najhujša motnja v zadnjem desetletju. Prizadetih je bilo več kot 300.000 potnikov, odzvati pa se je morala celo britanska vlada. Po poročanju The Independenta so se težave začele, ko je francosko letalo oddalo okvarjen načrt poleta. Sistem bi ga bil moral preprosto zavrniti, a zgodilo se je nekaj primerljivo slabšega. Celotni sistem NATS (National Air Traffic Services) se je izključil, zato so morali polete preverjati in potrjevati ročno.

Da se je sistem izključil, je z varnostnega vidika sicer bolje, kot bi deloval napak in potrjeval neustrezne načrte, a to je bolj slaba tolažba. Pravilni odziv bi bil zavrniti francoski načrt poleta. Direktor NATS Martin Rolfe je dejal, da je preliminarna preiskava okrivila francoski let, podrobnosti pa še niso znane. Ločeno preiskavo so napovedali tudi na Downing Streetu. Minister za promet je incident...

18 komentarjev

Prva 3D-tiskana raketa poletela

Relativity Space - Firma Relativity Space je izvedla prvo izstrelitev rakete Terran 1, ki je pretežno napravljena s 3D tiskanjem. Poskus pa je bil le delno uspešen, saj zaradi napake na drugi stopnji ta ni dosegla orbite.

V četrtek zgodaj zjutraj, ob 4:25 po našem času, se je iz baze Space Force Station na Cape Canaveralu dvignila prva raketa Terran 1, mladega kalifornijskega podjetja Relativity Space. Ta raketa je posebna zato, ker je v veliki meri - v približno 85 odstotkih - napravljena s 3D tiskanjem. To velja tako za samo ohišje in rezervoarje, kakor tudi motorje Aeon 1, ki imajo spričo tega precej manj sestavnih delov kot tisti, ki so zgrajeni po klasičnih pristopih, kar bistveno zniža stroške. Za nameček motorji Aeon 1 namesto običajnega kerozina goltajo metan, ki ima višji izkoristek in je čistejši, zato pušča manj saj v motorjih, ki jih posledično lahko hitreje pripravijo za ponovne lete. Zato se metan označuje kot gorivo prihodnosti za večkrat uporabne rakete. Uporabljata ga tudi Starship...

8 komentarjev

V Sojuzu MS-22 odkrili luknjo, ki je ne bodo popravljali

Slo-Tech - Po podrobnem pregledu so ruski strokovnjaki ugotovili, zakaj je Sojuz MS-22, ki je trenutno spojen z Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), izgubil vso hladilno tekočine iz zunanjega tokokroga. Predvsem pa so se odločili, da napake ne bodo odpravljali, ker da ni kritična. V nedeljo so z robotsko roko Canadarm2 pregledali zadnji del sojuza in našli 0,8 milimetra široko luknjo, skozi katero je iztekla hladilna tekočina. To je bila edina poškodba, ki so jo odkrili med pregledom.

Tudi zato so se odločili, da sojuz ne potrebuje kakšnih nujnih popravil ali ukrepov. Za zdaj tako ostajata le dve možnosti. Bodisi bodo tri prebivalce ISS, ki so tja prispeli s sojuzom septembra letos, z istim plovilom tudi odpeljali domov bodisi bodo v ta namen na ISS poslali Sojuz MS-23. V skrajnem primeru bi ta lahko poletel že 19. februarja, a bi to povzročilo dodatne stroške, čemur se želijo izogniti. Roskozmus zato želi astronavte vrniti kar z istim plovilom.

Sojuzi so žilava plovila, ki prebrodijo tudi...

7 komentarjev

Sojuzu na ISS iztekla hladilna tekočina zunanjega krogotoka

NASA - Nadaljuje se ugotavljanje vzroka in posledic puščanja hladilne tekočine iz vesoljskega plovila sojuz (Sojuz MS-22), ki so ga opazili v noči na četrtek, ko je bil sojuz že spojen z Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) in je bil načrtovan kasneje odpovedani vesoljski sprehod ruskih kozmonavtov Sergeja Prokopjeva in Dimitrija Petelina. Skupaj z ameriškim astronavtom Frankom Rubiom so na ISS pripotovali 21. septembra letos v tem istem sojuzu.

Roskozmos je ugotovil, da hladilna tekočina curlja iz zunanjega hladilnega krogotoka. Da nekaj teče iz sojuza, so opazili v četrtek ob 1.45 zjutraj po slovenskem času. Tedaj sta se kozmonavta že pripravljala na vesoljski sprehod, med katerim bi prestavili grelno telo iz modula Rassvet v Nauko. A še preden sta se podala iz ISS, so ruski kontrolorji na posnetkih opazili neznano substanco, ki izteka iz zadnjega dela sojuza. Hkrati so senzorji zaznali znižanje tlaka v zunanjem hladilnem krogotoku. Puščanje se je ustavilo šele, ko je hladilne tekočine...

1 komentar

ISS za pol ure izgubila nadzor nad smerjo

Slo-Tech - V petek se je med rutinskim preizkušanjem potisnika na sojuzu, ki je parkiran na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), ISS nenačrtovano obrnila za 60 stopinj. Ruski inženirji so preizkušali potisnike na plovilu Soyuz MS-18, ki je tja prispelo aprila. V noči s sobote na nedeljo so se v plovilu nazaj na Zemljo vrnili Oleg Novitski ter režiser Klim Šipenko in igralka Julija Peresild, ki sta snemala prvi film v vesolju. Pred poletom so izvedli teste, ki pa niso šli po načrtu.

Ko bi se bil moral potisnik že izključiti, je še vedno deloval. Ker je bil pritrjen na ISS, se je celotna postaja začela obračati. To se je zgodilo v petek ob 11.13 po slovenskem času, inženirji pa so potem potrebovali pol ure, da so ISS ponovno poravnali. NASA je incident razglasila za izredno situacijo, zaradi česar so astronavti izvedli ustrezne postopke za zaščito in morebitno evakuacijo. V nobenem trenutku pa postaja niti prebivalci niso bili ogroženi.

Nazadnje se je podobna nevšečnost primerila julija...

7 komentarjev

Prvi Sojuz brez posadke po 33 letih s seboj nosi robota

vir: Space
Space - V četrtek je z izstrelišča Bajkonur v vesolje uspešno poletela raketa Sojuz-2.1a. V orbito je ponesla plovilo Sojuz MS-14, ki je prvo po 33 letih, na katerem ni žive posadke. Namesto tega je v poveljnikovem sedežu robot Skybot F-850, s katerim Rusi začenjajo preizkušanje svojih humanoidnih robotov na Mednarodni vesoljski postaji.

Ruska vesoljska agencija Roscosmos posadke na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) prevaža s plovili Sojuz, ki jih v krožnico ponese istoimenska nosilna raketa. V zadnjih desetletjih so uporabljali raketo Sojuz-FG, ki pa jo načenjajo leta, zato skušajo preiti na novejši tip Sojuz-2.1a. Toda ena od izstrelitev te rakete, pred štirimi leti, se je končala z eksplozijo, v kateri so izgubili tovorni modul Progress 59. Zato so pri živih...

8 komentarjev

Nasina študija: bivanje v vesolju povzroči reverzibilne spremembe

Slo-Tech - NASA je objavila končne rezultate študije vpliva daljšega bivanja v vesolju na ljudi, ki so jo izvedli med marcem 2015 in marcem 2016. V okviru znamenite misije The Twins Study so spremljali dvojčka astronavta Scotta Kellya in Marka Kellyja. Prvi je leto dni preživel na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), drugi pa je bil na Zemlji. Preliminarne rezultate so objavili že leta 2017, danes pa je v Science izšel še daljši članek, ki prinaša vse odgovore. Ugotovili so, da bivanje v vesolju povzroči nekatere fiziološke spremembe, ki pa se po vrnitvi na Zemljo v veliki meri izničijo.

Čeprav se na glas govori o poletu na Mars, kar bi trajalo približno dve leti, večjih študij o vpliv bivanja v vesolju nimamo. Doslej je bilo v vesolju več kot petsto ljudi, a le osem jih je bilo tam več kot 10 mesecev. Prvi korak k razumevanju vpliva, ki bi ga imelo dolgo potovanje po...

14 komentarjev

Rusija bo še naprej ameriški prevoznik do ISS

Sojuz TMA-01M neposredno po pristanku v Kazahstanu leta 2011

vir: Wikipedia
Space - Potem ko je NASA leta 2011 upokojila svoj Space Shuttle program, se je morala za prevoz svojih astronavtov do Mednarodne vesoljske postaje (ISS) zanašati na ruska vesoljska vozila Sojuz. To, napol prisilno sodelovanje, je ves čas teklo brez večjih težav, vse do letošnjega oktobra, ko je morala posadka 57. ekspedicije prekiniti vzlet Sojuza MS-10 in se s pomočjo sistema za evakuacijo vrniti nazaj na Zemljo. Mimogrede, ker je Sojuz tedaj prešel splošno sprejeto višino, ki opredeljuje vesolje, se ponesrečeni polet posadki vseeno štetje za polet v vesolje.

Zdaj je jasno, da se bo sodelovanje med NASO in Roskozmosom nadaljevalo tudi potem, ko in, če bodo ZDA v letu 2019 uspešno certificirala svoji dve novi vesoljski vozili...

18 komentarjev

Mednarodna vesoljska postaja praznuje 20 let

NASA - Na današnji dan pred 20 leti je ruska raketa Proton v orbito ponesla modul Zarja, ki je meril 13 x 4 metra in tehtal 19 ton. Do danes se ji je pridružilo še šestnajst modulov pod tlakom in več zunanjih modulov. Mednarodna vesoljska postaja (ISS) je stara 20 let. Gre za enega največjih uspehov človeške vrste, a v zadnjih mesecih je imela ISS precej težav, zato se upravičeno postavlja vprašanja, kako dolgo bo še delovala. Po trenutnih načrtih naj bi jo upokojili leta 2028 ali pozneje.

ISS ni le tehnični in inženirski dosežek, temveč predstavlja spomenik sodelovanju med narodi. Pri projektu, ki sta ga začeli Rusija in ZDA, danes sodelujejo še Japonska, Kanada in Evropska vesoljska agencija. ISS je eden izmed projektov, ki terjajo nenehno komunikacijo med...

7 komentarjev

Rusi odkrili razlog za neuspelo izstrelitev astronavtov

Slo-Tech - Ruski preiskovalci so dognali razlog za ponesrečeno izstrelitev rakete sojuz minuli mesec, zaradi katere sta se morala ruski kozmonavt in ameriški astronavt v plovilu zasilno vrniti na Zemljo. Zagodel jo je senzor, ki ni pravilno registriral ločitve prve in druge faze. Čeprav so tako iz Rusije kakor ZDA prihajale pomirjujoče vesti, da imajo popolno zaupanje v ruski vesoljski program, je bilo vsem jasno, da sta imela kozmonavt in astronavt tudi veliko sreče. Neuspela misija je imela posledice tudi za urnik preostalega vesoljskega prometa, saj je bil za včeraj načrtovani polet tovorne kapsule odpovedan, prav tako bo odpadel novembrski vesoljski sprehod.

...

10 komentarjev

ZDA kljub nezgodi Sojuza zaupajo v ruski vesoljski program

vir: AFP
AFP - Nesreča vesoljskega vozila Sojuz MS-10 s človeško posadko, ki se je minuli teden primerila med izstrelitvijo v Bajkonurju v Kazahstanu, kot kaže ne bo imela večjih posledic za vesoljsko sodelovanje ZDA in Rusije. Čeprav preiskava incidenta še ni končana, pa je izvršni direktor NASE, Jim Bridenstine med razgovorom na ameriškem veleposlaništvu v Moskvi novinarjem povedal, da se vsaka ponesrečena misija ne konča tako srečno, kot se je ta. Zato pričakuje, da bodo decembra, ko je načrtovana zamenjava posadke na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), astronavti in kozmonavti tja znova potovali na krovu Sojuza. Polet je bil sicer doslej načrtovan za 20. december.

Izvršni direktor Roskozmosa, Sergej Krikaljov...

17 komentarjev

Sojuzova raketa odpovedala, astronavta varno ušla

vir: NASA
NASA - Včerajšnja izstrelitev sojuza je šla po zlu, potem ko se je sprožil samodejni sistem za evakuacijo astronavtov in raketa ni dosegla orbite. Ameriški astronavt Nick Hague in ruski kozmonavt Aleksej Ovčinin sta varno pristala v Kazahstanu in nista poškodovana. Spodleteli prevoz astronavtov na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) je opomnik, da prevoz ljudi v vesolje še vedno ni rutinski in da je vsaka misija tvegana. Pričakovati je obsežno preiskavo, prav tako pa spremembe v načrtovanju aktualne misije.

Odkar so Američani upokojili raketoplane Space Shuttle, so ruski sojuzi edini način za prevoz ljudi na ISS. Raketa sojuz je kapsulo...

37 komentarjev

Najhitrejša pošiljka za ISS doslej

Progress in Sojuz (kapsula za človeško posadko), med obiskom na Mednarodni vesoljski postaji.

vir: Wikipedia
Space - Roskosmos, ruska vesoljska agencija, bo nocoj poskušala doseči nov hitrostni rekord v poletu z zemlje do Mednarodne vesoljske postaje. Pot tovornega plovila Progress pod zaporedno številko 70, ki ga bo iz Bajkonurja v Kazahstanu v orbito ponesla raketa Sojuz, naj bi tokrat trajala približno tri in pol ure.

Sprva je pot do ISS, pa naj bo oskrbovalna ali s kapsulo za človeško posadko, trajala dva dni, šele leta 2013 se je skrajšala na šest ur. Odtlej so Rusi še dvakrat poskušali izboljšati ta rekord, a jim je obakrat spodletelo, nazadnje letos februarja, ko je Progres 69 zaradi napake tik pred vzletom, moral pozneje opraviti dvodnevno pot. Možnost take bližnjice do ISS je namreč odvisna od položaja vesoljske postaje glede...

10 komentarjev

Raketo Antares ob izstrelitvi razneslo

BBC - Nekaj sekund po izstrelitvi je raketa brez posadke Antares, ki bi morala na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) s plovilom Cygnus pripeljati dobre pol tone živeža in še poldrugo tono drugih zalog ter raziskovalne opreme, eksplodirala, a k sreči smrtnih žrtev na tleh ni bilo. Raketo je zgradilo zasebno podjetje Orbital Sciences, ki je v okviru programa CRS1 predlani dobilo koncesijo za osem poletov do ISS. Drugi prejemnik koncesije je SpaceX, ki mora opraviti dvanajst poletov, hkrati pa bo na ISS vozil tudi ljudi.

Antares so izstrelili danes ponoči z izstrelišča v Virginiji. Razlog za eksplozijo vsega šest sekund po izstrelitvi približno šestdeset metrov na tlemi še ni znan. Po eksploziji je raketa padla nazaj na zemljo,...

50 komentarjev

Sojuz uspešno izstreljen proti ISS

NASASpaceFlight.com - Danes zjutraj ob 5.14 uri po slovenskem času so z izstrelišča Bajkonur v Kazahstanu proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS) poslali rusko vesoljsko kapsulo Soyuz FG. Ta bo na ISS prepeljala druge tri člane ekspedicije 29 in 30, ki bi morali prvotno tričlansko posadko dopolniti že septembra, a je bil polet zaradi avgustovske nesreče Progressa odložen. Kozmonavta in astronavt, ki bodo danes...

3 komentarji

Rusija uspešno izstrelila tovorno plovilo Progress proti ISS

NASASpaceFlight.com - Ruska vesoljska agencija je danes v orbitu poslala plovilo Progress, ki bo na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) pripeljalo pomembne zaloge hrane in zraka. Progress M-13M na ISS pelje 2,9 tone tovora, od tega 750 kg goriva, 50 kg kisika, 420 kg vode in poldrugo tono tehnične in znanstvene opreme. Plovilo so izstrelili ob 11.11 uri po srednjeevropskem času z izstrelišča Bajkonur, po devetih minutah leta je doseglo stabilno orbito, v sredo pa se bo spojilo z ISS.

To je prva izstrelitev plovila Progress po avgustovski nesreči, ko je Rusija po 320 sekundah leta izgubila Progress M-12M. To je bila prva nezgoda z izgubo, ki je doletela plovila Progress. Ruska vesoljska agencija je po...

0 komentarjev

Danes poslednji polet Space Shuttlov

Atlantis se pripravlja na izstrelitev

Slo-Tech - Danes ob 17.26 uri po slovenskem času (neposredni prenos bo na uradnih straneh) namerava NASA izstreliti raketoplan Atlantis, kar bo zadnji polet kateregakoli Space Shuttla v vesolje. Posadko misije STS-135 sestavljajo le štirje astronavti in ne šest ali sedem, kot je bilo to dolga leta v navadi. Če bi se namreč zgodila nesreča, zaradi katere se ne bi mogli vrniti z Atlantisom, se bodo zatekli na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), od koder jih bodo enega po enega reševali Rusi s sojuzom. Atlantis bo na ISS pripeljal dodatne zaloge in modul Raffaello. Astronavti se bodo predvidoma vrnili 20. julija, nato pa bo Atlantis romal na razstavo v Kennedyjev vesoljski center na Floridi, od koder...

63 komentarjev