»

Riot Games mora zaradi diskriminacije žensk plačati 100 milijonov dolarjev

Slo-Tech - Riot Games, ki je znan kot založnik popularne igre League of Legends, je v kolektivni tožbi iz leta 2018 sklenil poravnavo, po kateri bo plačal 100 milijonov dolarjev zaradi diskriminacije in spolnega nadlegovanja v podjetju. Od tega bo dejanskih odškodnin 80 odstotkov, preostanek pa bo šel za sodne stroške, odvetniške storitve in podobno.

Tožbo sta novembra tistega leta vložili Melanie McCracken in Jess Negrón, ki sta bili v podjetju zaposleni. Že pred tem je preiskava kalifornijskih DFEH (Department of Fair Employment and Housing) in DLSE (Division of Labor Standards Enforcement) pokazala, da se je v podjetju dogajalo spolno nadlegovanje in da so bile ženske tudi diskriminirane. Civilna tožba dveh zaposlenih se je razvila v kolektivno tožbo, kateri se je pridružilo še več žrtev. Skupno poravnava zajema 1065 zaposlenih žensk in 1300 pogodbenih sodelavk.

Riot Games je želel poravnati že januarja lani, ko so ponujali 10 milijonov dolarjev. DFEH in DLSE sta tedaj poravnavi...

119 komentarjev

Apple v ZDA v poravnavo zaradi upočasnjevanja starih iPhonov

vir: Flickr

Slo-Tech - Apple je dobri dve leti trajajočo skupinsko tožbo v Kaliforniji zaključil s poravnavo, v kateri bo lastnikom prizadetih naprav - gre za iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus in naprave SE - izplačal odškodnino. Za poravnavo, ki jo mora potrditi še sodišče, so se po lastnih besedah odločili zaradi dolgotrajnega in dragega sodnega postopka.

Odškodnina, ki jo bo Apple moral poravnati v ZDA bo skupaj znašala med 310 in 500 milijoni ameriških dolarjev, velika večina uporabnikov bo najverjetneje prejela po 25 dolarjev, odvisno od tega, na koliko oškodovancev bo razdeljen celoten znesek odškodnine. Tožniki, ki so se poimensko izpostavili v tožbi bodo dobili po 1.500 USD, tisti, ki so prispevali dokaze, pa po 3.500 USD. Kot zanimivost še omenimo, da so si odvetniki pripisali "razumno odmerjeno nagrado" v višini 93 milijonov in še poldrugi milijon za stroške.

Spor sega v leto 2017, ko je Apple potrdil, kar so številni že dolgo sumili, torej, da namerno upočasni delovanje starejših...

21 komentarjev

Yahoo bo uporabnikom zaradi vdora razdelil 117 milijonov dolarjev

Slo-Tech - Yahoojevi uporabniki, ki so med 1. januarjem 2012 in 31. decembrom 2016 imeli odprt elektronski predal pri podjetju, so upravičeni do odškodnine zaradi hekerskih vdorov. Hekerski vdor leta 2013 je namreč odnesel osebne podatke kar treh milijard uporabnikov, leto pozneje pa se je zgodil še en manjši. Poleg teh najbolj razvpitih je bil Yahoo žrtev manjših vdorov tudi v letih 2012, 2015 in 2016. Zaradi tega so sklenili poravnavo, po kateri bodo uporabnikom razdelili 117,5 milijona dolarjev. Višina odškodnine za posameznega uporabnika bo odvisna od tega, koliko se jih bo prijavilo; navzgor je omejena na 358 dolarjev. Kdor pa bo uspel dokazati dejansko monetarno škodo, lahko zahteva do 25.000 dolarjev.

Pogojem iz skupinske tožbe ustreza 194 milijonov Američanov z 896 milijoni računov. Ena izmed zahtev za upravičenost je tudi sodelovanje v programu nadzora kreditne kartice zaradi vdora (credit monitoring), saj je poravnava v glavnem namenjena kritju te storitve. Kdor jo je naročil in...

9 komentarjev

Apple, Google, Intel in Adobe plačali 415 milijonov zaradi kartelnega nastopanja na trgu dela

vir: Reuters
Reuters - Zaključila se je štiri leta trajajoča saga zaradi kartelnega dogovarjanja ameriških IT-velikanov, ki so z dogovorom, da drug drugemu ne bodo novačili in speljevali zaposlenih, svoje inženirje finančno oškodovali. Na prostem trgu brez podmiznih dogovorov bi bili morali ponuditi višje plače, da bi preprečili prebege h konkurence. Hkrati so jim s tem omejili karierno napredovanje in možnosti za strokovno rast, ki bi jih imeli na prostem rtgu. Zato bodo morali plačati 415 milijonov dolarjev, od česar bo šlo deset odstotkov za odvetniške stroške, preostanek pa 64.000 oškodovanim zaposlenim.

V kartelu so poleg naštetih sodelovali še Intuit, Pixar in Lucasfilm, ki so bili prav tako med obtoženimi strankami v postopku. Ta trojica se je kmalu poravnala s svojimi...

12 komentarjev

Apple, Google, Intel in Adobe sedaj ponujajo 415-milijonsko odškodnino

Slo-Tech - Nadaljuje se skupinska tožba zaposlenih v Applu, Googlu, Intelu in Adobu zoper delodajalce, ker so se ti kartelno dogovorili, da ne bodo drug drugemu speljevali delavcev, zaradi česar so bile plače nižje, kot bi bile na prostem trgu. V postopku iz leta 2012 se je trojica podjetij Intuit, Pixar in Lucasfilm že poravnala in delavcem izplačala 20 milijonov dolarjev odškodnine, velika četverica pa se še ni uspela sporazumeti. Nova ponudba znaša 415 milijonov dolarjev.

Lani maja so predlagali 325 milijonov dolarjev odškodnine za skupno 64.000 prizadetih zaposlenih, a je sodnica Lucy Koh to zavrnila. Ocenila je, da mora biti odškodnina vsaj sorazmerna tisti, ki so jo izposlovali v trojici Intuit, Pixar in Lucasfilm ali večja, ker sta bila Googlov Eric Schmidt in...

49 komentarjev

Kartelno nastopali tudi Microsoft, Oracle, Novell, Sun, IBM in drugi

Slo-Tech - Najbolj znana skupinska tožba zaradi kartelnega dogovarjanja o prepovedi novačenja zaposlenih in umetno zniževanje plač, ki je doletela Apple, Google, Adobe in Intel, bo dobila svoje naslednike. Iste bližnjice za nižje plače sta ubirala tudi Microsoft in Oracle, proti katerim so vložili tožbi, obetajo pa se tudi nekaj drugim podjetjem.

Prvi primer se je zdel zaključen maja, ko se je zgornja četverica sporazumela, da bo delavcem izplačala 325 milijonov dolarjev odškodnine. Podjetja so namreč sklenila pakt, da ne bodo drugo drugim speljevala zaposlenih, kar je izkrivljalo trg dela in povzročilo umetno zniževanje plač (oziroma bolje rečeno, zaviralo njihovo naravno rast). Sodnica je avgusta poravnavo razveljavila, ker je ponujeni znesek ocenila kot prenizek, četverica pa je namesto višje ponudbe na...

6 komentarjev

Apple, Google, Intel in Adobe vztrajajo pri 325-milijonski odškodnini delavcem

vir: Reuters
Reuters - Adobe, Apple, Google in Intel se ne strinjajo z odločitvijo kalifornijske sodnice Lucy Koh, ki je razveljavila dogovor o poravnavi v zloglasnem primeru kartelnega dogovarjanja o nanovačenju zaposlenih in s tem zadrževanjem njihovih plač. Podjetja so na prizivno sodišče vložila pritožbo.

Spomnimo, da gre za primer iz leta 2012, ki je vključeval še podjetja Intuit, Pixar in Lucasfilm. Vseh sedem podjetij se je med leti 2005-2010 nezakonito dogovorilo, da ne bodo poizkušali speljati zaposlenih pri konkurenci. To je podjetjem omogočilo, da so izplačevala nižje plače. Trojica se je poravnala in prizadetim zaposlenim izplačala 20 milijonov dolarjev, velika četverica pa je spustila v tožbo.

V skupinski tožbi so jim nekdanji inženirji očitali kartelno dogovarjanje,...

3 komentarji

Apple, Google, Intel in Adobe ponudili premalo, tožba zaposlenih gre dalje

vir: Reuters
Reuters - Ameriška sodnica Lucy Koh, ki jo poznamo iz primera Apple-Samsung, je razveljavila 325 milijonov dolarjev težko poravnavo v tožbi inženirjev proti Adobu, Applu in Intelu Googlu zaradi kartelnega dogovarjanja o višini plač in nenovačenju delavcev pri konkurenci.

V prvotnem postopku iz leta 2012 so bili med obtoženimi še Intuit, Pixar in Lucasfilm, ki so se že pred tem ločeno poravnali za 20 milijonov dolarjev. Veliki četverici so očitali, da so zaradi medsebojnih dogovorov oškodovali delavce, ki so prejemali nižje plače, kot bi si jih lahko izpogajali, če bi deloval prosti trg. Tožba se nanaša na obdobje v letih 2005-2010.

Sojenje je bilo zanimivo zlasti zato, ker so v javnost prišla številna elektronska sporočila med vodilnimi v toženih podjetjih. V Googlu...

12 komentarjev

Apple, Google, Adobe in Intel plačali 325 milijonov zaradi kartelnega dogovarjanja

Bloomberg - Apple, Google, Adobe in Intel so se na sodišču sporazumeli (dokument), da bodo plačali skupno 324,5 milijona dolarjev v postopku, v katerem jim zaposleni očitajo kartelno dogovarjanje, ki je umetno zniževalo plače. V skupinski tožbi je proti podjetjem nastopilo več kot 64.000 zaposlenih, načelni dogovor so dosegli 24. aprila, včeraj pa je dokumentacija postala javna. Višino odškodnine mora potrditi še sodnica Lucy Koh, ki jo poznamo iz sage Samsung-Apple.

Gre za postopek iz leta 2012, ko je skupina inženirjev tožila Apple, Google, Intel, Adobe, Intuit, Pixar in Lucasfilm zaradi njihovega dogovora, da ne bodo novačili zaposlenih iz drugih podjetij, kar bi povzročilo dodatno tekmovanje in dvig plač. Zaradi tega so imeli...

28 komentarjev

Sedmerica ameriških IT-velikanov bo tožena zaradi dogovarjanja o plačah

Reuters - Sedem ameriških IT-velikanov se bo prihodnje leto spopadlo s tožbo zaradi nezakonitega dogovarjanja o plačah in pogojih dela svojih zaposlenih, s čimer so krnili konkurenco in zaposlenim onemogočali napredovanja in karierno rast, zaradi česar jih nekdanji inženirji sedaj tožijo. Tako je odločilo sodišče v San Joseju v Kaliforniji, ko so poskušali Apple, Google, Intel, Adobe, Intuit, Pixar in Lucasfilm doseči, da bi sodišče tožbeni zahtevek inženirjev kot neutemeljenega zavrglo. Skupinska tožba, v kateri je trenutno povezanih pet nekdanjih zaposlenih, bo svoj epilog dobila na sodišču junija prihodnje leto. Obe strani ima sedaj čas, da pripravita svoj primer in zbereta čim več dokazov.

Inženirji trdijo, da so se podjetja v...

46 komentarjev