»

Tudi v Sloveniji se obeta enotna cena knjig

Slo-Tech - Vlada je sprejela predlog Zakona o enotni ceni knjige (ZOECK), s katerim želi urediti stanje na trgu knjig, znižati cene knjig ter sedaj šibko okrepiti knjigarniško mrežo. Prvih šest mesecev bo cena novih knjig po Sloveniji enaka ne glede na prodajno mesto, če bo zakon potrjen v parlamentu.

Glavni poudarek novega zakona je uvedba šestmesečnega roka po izdaji knjige, v katerem mora biti knjiga na vseh prodajnih mestih končnim kupcem na voljo po enotni ceni. Založniki bodo še vedno imeli proste roke pri oblikovanju cene knjige, a bo ta potem morala veljati vsaj šest mesecev. Izjeme so popusti na naročilo celotne zbirke, naročilo in plačilo pred izidom (prednaročilo), do 20-odstotni...

83 komentarjev

Francija bi prepovedala brezplačno poštnino knjig z Amazona

Slo-Tech - Francozi so se domislili novega načina, kako bi povečali konkurenčnost domačih knjigarn v primerjavi z internetnim mastodontom Amazonom. Ta namreč zaradi ekonomije obsega lahko ponuja nizke cene knjig, hkrati pa še druge bonbončke, kot je na primer brezplačna poštnina. Slednjo želi Francija prepovedati.

Zgodba je seveda malo daljša. V Franciji že od leta 1981 velja Langov zakon, ki ga je pripravil tedanji kulturni minister Jack Lang. Knjige so v Franciji silno resna reč, saj jih dojemajo kot steber in branik narodove identitete, jezika in navsezadnje kulture. Zato Langov zakon predpisuje določene cene novih knjig, prodajalci pa jih lahko znižajo za največ pet odstotkov. S tem so želeli povečati konkurenčnost knjig in...

47 komentarjev

V ponedeljek tožba zoper Apple kot zadnje dejanje e-črkarske pravde

The Verge - V ponedeljek se bo na ameriškem sodišču začelo zadnje dejanje v e-knjižni vojni, ki se je zanetila pred tremi leti. Amazon je tedaj s svojim poslovnim modelom, ki je vključeval bralnik e-knjig, dolgo knjižno polico in nizke cene (10 dolarjev), praktično zavladal trgu, zato se je konkurenca odločila za nezakonite taktike. Apple in pet založnikov (Hachette Livre, HarperCollins, Simon & Schuster in Macmillan) je izsililo dvig cen knjig. Amazon je namreč knjige kupoval na debelo in pridobil količinsko popust, potem pa jih je prodajal dalje sam. Apple se je odločil za agencijski model, kar pomeni, da so imeli založniki proste roke pri postavljanju cen (12-15 dolarjev), Apple pa je pobral obveznih 30 odstotkov. Težava pa je...

7 komentarjev

Amazon namerava ceniti e-knjige

The New York Times - Amazon se je takoj po tožbi, ki jo je pravosodno ministrstvo in 16 zveznih držav vložilo proti Applu in založnikom Penguin in Macmillan, znašel v nepričakovano dobrem položaju. Medtem ko ga je v e-črkarski pravdi Apple domala izsiljeval, ko je v svoji e-trgovini uveljavil agencijski način prodaje (to pomeni, da ceno določi založnik in ne prodajalec) in hkrati od vseh založnikov zahteval, da nikjer ne nudijo e-knjig ceneje (zaradi česar je mnogo založnikov zapustilo Amazon, saj bi ta njihove knjige prodajal ceneje), so vloge sedaj zamenjane. Žezlo drži Amazon.

Amazon je včeraj takoj po objavi tožbe javno razglasil, da bodo znižali cene e-knjig. Cene nekaterih najbolj priljubljenih naslovov naj bi upadle s 15 dolarjev na...

26 komentarjev

Cene francoskih knjig strogo regulirane tudi v digitalni dobi

Ars Technica - V Franciji od leta 1981 obstaja t.i. zakon Lang, ki določa, da se morajo prodajalci knjig držati cen, ki jih nanje natisnejo založbe. Razprodaje ne pridejo v poštev in popusti lahko znašajo največ pet odstotkov. Strogo regulativo se zagovarja s podpiranjem nacionalne kulture.

Tovrstno zakonodajo so zdaj razširili tudi na digitalne izdaje: založbe lahko določijo enotno ceno in vsi distributerji morajo elektronsko knjigo po tej ceni tudi prodajati. Pri vsem skupaj so šli tokrat še korak dlje - v primeru, ko je bila knjiga založena v Franciji, naj bi cenovna politika veljala povsod, tudi izven meja države.

Zaenkrat je še vprašljivo, ali bo Evropska unija takšno početje dopustila - najmočnejši francoski adut bodo...

38 komentarjev

Amazon in Apple kažeta mišice v e-knjižni vojni

Slashdot - Pisali smo že o e-črkarski pravdi med Applom in Amazonom, ki se je razplamtela letos z izsiljevanjem založnika Macmillan. Ta je za svoje knjige zahteval 15 dolarjev, kar je v nasprotju z Amazonovo filozofijo, da smejo e-knjige stati največ 10 dolarjev in da ceno postavljajo oni. Macmillanu je na pomoč priskočil Apple, ki si želi Amazonu odgrizniti čim večji kos pogače in pušča založnikom proste roke pri oblikovanju cen. Amazon je tedaj popustil in Macmillanu dovolil zvišanje cen knjig. Nato je na bojišču zavladalo zatišje, a vojne še zdaleč ni konec.

Amazon še vedno pošteno privija (zlasti male) založnike, ki bi želeli sami določiti cene svojih knjig. Vsem tem je Amazon zagrozil, da bodo nehali prodajati elektronske in papirnate izdaje njihovih knjig, če bodo založniki želeli tako imenovani model agencije (agency model). Založniki so sedaj v precepu: tvegati Amazonov srd in se pogajati z Applom ali se zadovoljiti z vrabcem v roki.

Tudi Apple pa ni idealna rešitev, saj zahteva...

3 komentarji