»

Raspberry Pi izdal mikrokrmilnik za štiri dolarje

Slo-Tech - Fundacija Raspberry Pi je predstavila nov izdelek, ki sodi tudi po njihovih standardnih med cenejše. Novi mikrokontroler Raspberry Pi Pico uporablja lasten čip RP2040, na katerem je dvojedrni procesor ARM Cortex-M0+ (s taktom 133 MHz), 264 kB pomnilnika SRAM, 2 MB flasha, 26 priključkov (GPIO), trije analogni vhodi, priključek micro-USB in senzor za temperaturo. Brezžične povezljivosti prek Wi-Fija ali Bluetootha ni, a za štiri dolarje vsega pač ni možno imeti.

Mikrokrmilnik se priključi na računalnik prek micro-USB, kjer se mu predstavi kot zunanji disk. Programe, ki bodo krmilili tretje naprave prek Raspberryja Pi Pico, lahko pišemo v C-ju ali MicroPythonu. Namenjen je za projekte, kje je klasični Raspberry Pi predrag, prepotraten ali preprosto preveč. Raspberry Pi Pico meri 5,1 x 2,1 centimetra in se napaja prek USB-ja ali baterije (1,8 V).

Čip RP2040 bodo uporabljale tudi druge naprave, saj ga je Raspberry ponudil Adafruitu, Arduinu, Pimoroniju in Sparkfunu. Ti bodo imeli...

24 komentarjev

Raspberry Pi 400 je tu

RaspBerryPi - Fundacija Raspberry Pi je izdala novo verzijo svojega računalnika v velikosti kreditne kartice, ki pa je tokrat v obliki tipkovnice. Raspberry Pi 400 je videti kot lična tipkovnica bele-rdečih linij, ki ima na zadnji privzdignjeni strani kopico priključkov. V tipkovnico je namreč vgrajen štirijedrni 64-bitni procesor, 4 GB pomnilnika (LPDDR4-3200), podpora za brezžično povezljivost (Bluetooth 5.0, BLE, IEEE 802.11b/g/n/ac), gigabitni ethernet in dva priklopa dveh monitorjev ter splošni 40-pinski GPIO. Zadaj najdemo še dva USB 3.0, en USB 2.0, dva micro HDMI, režo za microSD. V paketu dobimo še miško, napajalni kabel, kartico microSD ter kabel HDMI. Vse skupaj stane 100 dolarjev, medtem ko je goli računalnik (torej zgolj "tipkovnica") naprodaj za 70 dolarjev.

Na računalniku teče Raspberry Pi OS. Ideja, da se vso drobovje skriva pod tipkovnico, nikakor ni nova. Že v 80. letih prejšnjega stoletja so na primer BBC Micro, ZX Spectrum ali Commodore Amiga imeli matično ploščo pod...

63 komentarjev

ArcaBoard: Nov poizkus leteče rolke

Slo-Tech - V filmu Vrnitev v prihodnost 2 se Marty McFly vrne v leto 2015 in del te prihodnosti so tudi leteče rolke. Resničnost v tem pogledu nekoliko zaostaja za fikcijo, pa čeprav smo dobili še tretji letošnji poizkus v izdelavi leteče rolke. Lexusu in Arx Paxu se namreč pridružuje tudi ArcaBoard podjetja Arcaspace. Z dvema besedama je: draga in neuporabna.

Ob gledanju spodnjega reklamnega videoposnetka je namreč težko ugotoviti, ali so zares resni ali pa zgolj resno sarkastični, saj jo opisujejo kot prvo revolucijo po izumu kolesa, avtomobila in letala. A ArcaBoard je moč kupiti za 20.000 dolarjev. Za razliko od Lexusovega modela deluje ArcaBoard na poljubni podlagi, torej ne potrebuje drage steze iz magnetov. Vsebuje 36...

21 komentarjev

Intelov kartični računalnik Edison in delujoč prototip 14 nm

Intel - Intel je predstavil svoj kartični računalnik Edison, ki smo ga pričakovali že od najave v začetku leta. Pri tem niso povsem izpolnili pričakovanj, da bo v velikosti SD-kartice, a kaj dosti večji tudi ni, tako da je še vedno namenjen uporabi v majhnih, poceni in predvsem varčnih napravah.

Na kartici je celoten SoC (system-on-a-chip), ki obsega dve procesorski jedri v 22 nm-tehnologiji izdelave s taktom 500 MHz (Atom Z34XX), 4 GB eMMC-flasha, 1 GB pomnilnika DDR3 ter mikrokrmilnik Quark. Podprta je brezžična povezljivost 802.11 a/b/g/n in Bluetooth 4.0. Celoten sistem bo stal okrog 50 dolarjev oziroma le malo več od Raspberryja Pi. Ima pa pred njim eno veliko prednost (mogoče za koga tudi pomanjkljivost), da je procesor arhitekture x86. Dimenzije celotne kartice so 35,5 mm x 25,0 mm.

...

31 komentarjev

Intel se podaja v vode Arduina

vir: AnandTech
AnandTech - Na jesenskem IDF-u, ki je potekal med 10. in 13. septembrom v San Franciscu, je Intel med drugim predstavil novo družino procesorjev Quark. Gre za izredno varčne in poceni procesorje, združljive s Pentiumovimi, torej x86 funkcijami, bistveno cenejše in varčnejše celo od Atomov. Namen Quarka je uporaba v različnih samostojnih napravah, ki ne zahtevajo veliko zmogljivosti. Tukaj so mišljena predvsem industrijska okolja, a so potencialni kandidat tudi pametne ure, o katerih se dandanes govori veliko. Bistvena sprememba Intelove strategije v povezavi s Quarkom je podatek, da bodo jedra lahko licencirali zunanji proizvajalci za uporabo na svojih zasnovah sistemskih čipov, podobno, kot to počne ARM.

Pri...

26 komentarjev

MinnowBoard dražja, zmogljivejša in bolj odprta verzija Raspberryja Pi

Ars Technica - Raspberry Pi je utrl pot majhnim in poceni računalnikom, ki ti dve lastnosti priženejo do skrajnosti, in ob tem presegel vsa pričakovanja ter podrl vse rekorde o prodaji. Ob zelo zmerni ceni 35 dolarjev za dražjo različico je dobil že več kot milijon kupcev. Nekaj konkurence je sicer vzklilo, recimo Arduino Due in BeagleBone, a primata Raspberryja Pi ni uspela zamajati. Sedaj pa je Intel na trg poslal MinnowBoard, ki je podoben, a vendarle pomembno drugačen. Je dražji, zmogljivejši in bolj odprt, a ravno tako majhen.

MinnowBoard sicer izdeluje CircuitCo, ki proizvaja tudi BeagleBone, a je izdelek nastal na Intelovo pobudo po Intelovih idejah. Bistvena razlika je seveda platforma, saj uporablja Intelove Atome, torej arhitekturo x86. Poglejmo, kaj je v...

31 komentarjev

Raspberry Pi kot odjemalec za Tor je Onion Pi

Slo-Tech - Po velikem uspehu kartičnih računalnikov Raspberry Pi se je na internetu pojavila cela vrsta predelav in zanimivih načinov uporabe, kako lahko Raspberry Pi izkoristimo za najrazličnejše namene. V tem času, ko povsod odzvanjajo afere s prisluškovanjem in prestrezanjem podatkov, je zelo aktualna priredba Onion Pi.

Poleg Raspberryja Pi s priključkom za ethernet (torej dražja različica B) potrebujete še ustrezne kable, adapter za brezžično omrežje (Wi-Fi) in SD-kartico s prednaloženim Raspbianom. Prek mrežnega priključka se Raspberry Pi poveže z virom interneta (na primer usmerjevalnikom). Raspberry Pi, ki se sedaj imenuje Onion Pi, ob zagonu ustvari dostopno točko brezžičnega omrežja. Ob...

25 komentarjev

Raspberry Pi dobil še svojo spletno trgovino Pi Store

RaspBerryPi - Raspberry Pi je fenomen, ki se je nepričakovano dobro prijel. Računalnik v velikosti kreditne kartice, ki stane 25 oziroma 35 dolarjev, odvisno od modela, je namreč tako zaželen, da proizvodnja s težavo dohaja povpraševanje. Letos so jih prodali že več kot tri četrtine milijona. In ker je bil namenjen zlasti za poučevanje programiranje in kot poceni element za domače medijske centre, avtomatizacijo postopkov, SCADA, robotiko itd., uporabniki zanj pišejo kopico programske opreme. Odslej jo lahko delijo na spletni trgovini Pi Store.

Postavil jo je Eben Upton, ki je svoj čas delal na Cambridgeu....

14 komentarjev

Raspberry Pi podira rekorde, nove težave v proizvodnji

Pravilni in nedelujoči priključek

BBC - Prodaja kartičnega računalnika Raspberry Pi, ki so ga razvili Britanci in je s ceno 35 dolarjev za verzijo B pravi hit, je doživela še nekaj nevšečnosti. Raspberry Pi je izšel 20. februarja, čeprav bi bil moral biti nared že januarja; tedaj je kitajski proizvajalec naročil napačen kvarčni kristal, zato je bila proizvodnja zamaknjena za dobre tri tedne. Sedaj pa so naleteli na naslednjo težavo, saj so na računalnik pricinili napačen priključek za ethernet.

Kot pišejo na blogu razvijalci, je razlika na prvi pogled neznatna, a žal uničujoča za delovanje mrežnega priključka. Kitajski proizvajalec je uporabil priključek, ki nima integriranih feritnih jeder, zato ni uporaben za želeni namen. Napaka je po zagotovilih proizvajalca zgolj manjša...

43 komentarjev

Raspberry Pi naprodaj 20. februarja, specifikacije znane

Zadnji dizajn

Slo-Tech - Končno smo dočakali uradni datum izida oziroma začetka prodaje kartičnega računalnika Raspberry Pi, ki je eden izmed najteže pričakovanih izdelkov tega leta. Računalnik v velikosti kompleta igralnih kart, v katerem bije ARM-jev procesor s 700 MHz, ima 256 MB pomnilnika in Broadcomov SoC BCM2835 ter po nekaterih informacijah v grafiki premaga celo iPhone, za vsega 35 dolarjev bo naprodaj od 20. februarja, ko bo končana proizvodnja prve serije 10.000 primerkov.

Sprva so načrtovali, da bo Raspberry Pi nared že do začetka februarja, a je imel proizvajalec težave z zagotavljanjem kvarčnega kristala. To je pomemben del vsake elektronske naprave, saj proizvaja stabilen oscilirajoči signal, ki usklajuje frekvence...

170 komentarjev

Intel dosegel poravnavo s FTC-jem

Jon Leibowitz, predsednik FTC, na tiskovni konferenci

vir: Bloomberg
Bloomberg - Ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC), ki je postopek zoper Intel zaradi kršenja protimonopolne zakonodaje in oviranja konkurence začela lanske jeseni, je objavila, da so dosegli poravnavo z Intelom (PDF-dokument). Dogovorili se niso nič pretresljivega. Intel ne sme uporabljati groženj, izsiljevanja, ekskluzivnih kupčij in podobnih taktik, da bi uporabnikom preprečil nakup konkurenčnih procesorjev, je leitmotiv poravnave.

Poravnava zajema centralne procesorje, grafične procesorje in vezne nabore. Poleg omenjenih taktik, ki so prepovedane, Intel tudi ne bo (več) smel zavajati kupcev...

6 komentarjev