»

Obama bi spet dovolil rabo piškotkov

Washington Post - Od leta 2000 je v ZDA v veljavi določilo, ki zveznim agencijam prepoveduje uporabo sledilnih piškotkov in drugih tehnologij za profiliranje uporabnikov njihovih spletnih strani, če to ni nujno potrebno. Nova administracija pa si prizadeva to omejitev odpraviti. V ponedeljek se je izteklo dvotedensko obdobje, ko so zbirali pripombe javnosti na predlog, ki bi uporabo piškotkov spet dovolil.

Skupine za zaščito zasebnosti so ogorčene, saj naj bi vlada na tak način prišla do ogromne zbirke osebnih podatkov obiskovalcev vladnih strani. Hkrati se sprašujejo, ali se spremembe dogajajo pod pritiskom privatnih podjetjih, kot je Google. Electronic Privacy Information Center je namreč izbrskal pogodbo, ki jo je Google z neznano vladno agencijo sklenil 19. februarja, in podjetje izvzema iz omejitev. To pomeni, da vlada sicer ne sme zbirati podatkov, a ker je na spletno stran Bele hiše vgrajen YouTube, lahko Google spremlja podatke o uporabnikih, ki si ogledajo, denimo, predsedniške nagovore...

5 komentarjev

Netcraft websurvey

Slashdot - Spet je izšlo Netcraftovo poročilo o uporabi programov in OSjev v spletnih strežnikih. Vsak mesec fantje preskenirajo vse ip številke, ki jih lahko dobijo. Količina podatkov in zaključkov je precej osupljiva.
Apache in Linux spet dvigujeta svoj delež, malo počasneje tudi IIS. Zanimivo je, da Apache poganja več kot 59% vseh spletnih strani na svetu, medtem, ko teče polovica strežnikov pod Okni. Njihova ugotovitev je, da računalniki, ki poganajo Apache v povprečju nosijo več domen kot tisti z Okni.
Druga bolj zanimiva stran raziskave je vpliv virusov na svetovni splet. Ugotovili so, da je bilo zaradi Code reda ukinjenih 80,000 ip številk na katerih je teklo čez 150,000 spletnih mest. Očitno podjetja niso poslušala svetovalcev pri Gartnerju, ki predlagajo prehod na Apache in Linux, saj je samo 2000 napadenih siteov prešlo na Linux. Poleg tega so postregli še s statistiko o tem koliko IISjev je ranljivih. Precej zastrašujoče številke....

0 komentarjev

Migracija na Linux...

IBM - ... tokrat malce drugače. Nekatere strani na veliko prepričujejo računalniško javnost, kako je Linux najboljša stvar po narezanemu kruhu in kako "grdi" so Microsoftovci s svojimi Windowsi. Vendar roko na srce, dalj kot od prepričevanja mnogim še ni uspelo priti. Ko je neuki uporabnik enkrat ujet v svet Linuxa, mu ni več pomoči, saj se mu niti ne sanja, kaj naj stori. Rešitev: kupite si knjigo o Linuxu, ali pa se zanesite na internet, ki je še vedno prava zakladnica znanja. Točneje na IBM, ki so velik podpornik Linuxa in jim ni vseeno, da nekateri zasovražijo Linux, ker ga ne znajo uporabljati. Da bi malce podučili novopečene Linuxaše, kako se stvari streže, so izdali PDF dokument, ki kar podrobno obravnava pogosto zastavljena vprašanja (FAQ) o Linuxu. Za prebiranje tega dokumenta potrebujete Adobe Acrobat Reader.

0 komentarjev

Linux v podjetjih

Linux Today - Zmanjševanje stroškov v podjetjih je zadnje čase kar pogosto slišana fraza. Stvar poteka povsod, tudi v informatiki. Velik strošek je seveda programje, največkrat kar Microsoftovo. Tule je članek o tem, kako je MS vedno bolj dušil podjetje z vsiljevanjem svojega najnovejšega programja. Zaradi težavnega položaja so začeli sodelovati z RedHatom in počasi prehajali na Linux. To je imelo veliko pozitivnih učinkov, vse od varnosti, zanesljivosti in manjših stroškov za strojno opremo pa do tega, da so imeli boljšo pogajalsko pozicijo v pogovorih z malim mehkim. Med drugim so se odločili tudi, da bodo z WinXP še počakali.

Kako pa je z Linuxom v slovenskih podjetjih? Pred kratkim je celotna redakcija časopisa Delo prešla na Linux (uporabljajo namizje KDE), šlo naj bi za čez 100 računalnikov. Govori se, da ima veliko instalacij tudi Loterija Slovenije, saj so pred časom besno iskali Linux programerje. Na letošnjem Infosu naj bi bilo tudi posebno predavanje o Linuxu v poslovni rabi in morda...

1 komentar

Črviček "Code Red" napada Belo hišo

uebertakten.de - Po internetu se je med uporabniki razširil nov črviček imenovan "Code Red". Le ta napada pred enim mesecem najdeno varnostno luknjo v MS Indexing Service-u. Zaradi tega so lahko prizadeti vsi računalniki z Windows-NT in 2000 sistemom,ki vsebujejo Microsoft Internet Information Server (IIS) 4.0/ 5.0 in na katerih še ni inštaliran MS popravek. Črv napada računalnike preko direktne TCP/IP povezave (Port 80). Vendar se v nobenem primeru, kakorkoli, ne zapiše na disk. Obstaja le v RAMu. Odstranitev samega črva je enostavna. Uporabnik mora le inštalirati popravek in računalnik ponovno zagnati. Vendar pa vsebuje "Code Red" še eno zanimivost. Vsebuje funkcijo, da med 20 in 24 uro, napada stran Bele hiše in tako poskuša doseči preobremenitev ali t.i. Denial-of-Service. Vendar pa so po podatkih v Beli hiši pravočasno reagirali in so spremenili IP naslov.

0 komentarjev

Microsoft spet žrtev hekerskih napadov

The Register - Tokrat se je nad Microsoft spravil razvpiti heker Prime Suspectz. Posledica njegovih napadov je nedostopnost štirih Microsoftovih spletnih strani. Tri spletne strani so bile žertev napadov, četrto stran (webcfeedback.msn.com) pa je po Prime Suspectz-ovemu napadu še dodatno obdelala hekerska skupina Silver Lords s protestom proti zlorabi človekovih pravic v Kašmirju. Prime Suspectz-ov rekord je sesutje arhiva Alldas.de. Zanimivo je, da so vse napadene strani uporabljale Microsoft's IIS web server na Windows platformi. Dejstvo je, da je Microsoft's IIS web server poln varnostnih lukenj, zato ni izključen hrošč v IIS, možno pa je, da je bil izrabljen tudi hrošč v Unicodu. Microsoft je že izdal popravek.
Ob vseh teh napadih se človek sprašuje, kakšen je sploh smisel teh napadov na strežnike. Kot pri vseh stvareh, obstaja tudi tukaj več vzrokov za napadov. Hekerji lahko napadejo strežnik iz dolgočasja, protesta (pohekana Ljubljana, napad Silver Lordsov na Microsoft), sovraštva do...

16 komentarjev