»

Med vdorom v LastPass in katastrofo le kakovost glavnih gesel uporabnikov

Slo-Tech - Varnostna skupnost je do zadnjih navedb in izjav za javnost, ki jih je LastPass z večmesečno zamudo posredoval po avgustovskem vdoru v njihovo storitev, izjemno kritična. Medtem ko podjetje trdi, da se uporabniki nimajo česa bati, če so le uporabljali primerne varnostne nastavitve, je resnica manj prijetna.

Wladimir Palant pojasnjuje, da so LastPassove navedbe zavajajoče in da dajejo uporabnikov neupravičeni občutek varnosti. Vdor je bil izjemno resen in je segal v avgust, ko ni bil primerno razrešen, zato je napadalcem omogočil dostop do dodatnih podatkov. Prav tako to ni bil prvi vdor v zadnjih letih. Čeprav LastPass trdi, da so uporabniški podatki varni, ker so šifrirani - pa še to drži le za gesla - to velja le do trenutka, ko napadalci uganejo glavno geslo (master password). LastPass je sicer v zadnjih letih zahteval, da ima geslo vsaj 12 znakov, a kdor starejša gesla odtlej ni spremenil, je lahko obdržal staro geslo, četudi ni ustrezalo tem pogojem. Tudi število iteracij...

26 komentarjev

LastPassu avgusta ukradli šifrirana gesla uporabnikov

Slo-Tech - Ko so hekerji avgusta letos vdrli v LastPass, je podjetje v uradnem sporočilu zatrjevalo, da so odnesli le nekaj izvorne kode in tehničnih informacij. Podatki uporabnikov, tako osebni podatki kakor njihova gesla, naj bi bili varni. A izkazalo se je, da to ne drži. LastPass, ki sodi med najpopularnejše upravljavce gesel, priznava, da so hekerji odnesli tudi osebne podatke z metapodatki, kamor sodijo imena, naslovi, elektronski naslovi, telefonske številke in IP-naslovi zadnjih prijav. Najbolj zaskrbljujoče pa je, da so skopirali tudi podatkovni trezor z gesli, v katerem so bili nešifrirani podatki (na primer domene spletnih strani) in šifrirani podatki (uporabniška imena, gesla, varni zapiski, predizpolnjena polja).

Ti podatki so bili zaščiteni, zagotavljajo pri LastPassu. Šifrirani so bili z 256-bitnim ključem z algoritmom AES, dešifrirati pa jih je možno le ob poznavanju glavnega gesla vsakega uporabnika. Tega podatka LastPass ne pozna in ne more shranjevati, zato naj bi bili...

35 komentarjev

LastPass ponovno napaden, odtujeni osebni podatki, a ne gesla

LastPass - Priljubljeni urejevalnik gesel LastPass je ob avgustovskem vdoru trdil, da so hekerji odnesli le nekaj izvorne kode in tehničnih podatkov o delovanju storitve, uporabniški podatki pa naj bi bili ostali nedotaknjeni. Izkazalo se je, da to ne drži popolnoma, saj so s tedaj ukradenimi podatki sedaj pridobili tudi nekaj podatkov o uporabnikih. Zabeležili so nekaj nenavadnih aktivnosti v zunanji storitvi za shranjevanje podatkov v oblaku, s katero sodelujejo. Za preiskavo so najeli podjetje Mandiant.

Še vedno zagotavljajo, da gesla niso bila prizadeta in da so varno šifrirana. Zapisali pa so, da incident preiskujejo in da bodo v nadaljevanju ugotovili, kateri uporabniški podatki so bili izpostavljeni. To je torej že drugi vdor v LastPass v letu dni. Prvi se je zgodil avgusta, hekerji pa so imeli tedaj dostop do strežnikov štiri dni, preden so posledice odpravili. Že v minulih letih je bilo podjetje tarča več vdorov. To so vsekakor neprijetne novice za podjetje, ki ima več kot 33...

38 komentarjev

Hekerji ukradli del izvorne kode LastPassa

Slo-Tech - Upravljavci najpopularnejše aplikacije za urejanje gesel (password manager) so sporočili, da so bili tarča uspešnega hekerskega napada. Sicer napadalci niso odnesli gesel uporabnikov, so pa uspeli odtujiti del izvorne kode in nekaj tehničnih informacij o delovanju storitve.

Napad se je zgodil prek nepooblaščenega dostopa do uporabniškega računa enega izmed inženirjev. Omejen je bil na razvojno okolje, zato osebni podatki uporabnikov, vključno z glavnim geslom in shranjenimi gesli, niso bili prizadeti. Zaradi tega uporabnikom ni treba menjati gesel ali kako drugače ukrepati, so dodali.

LastPass ima trenutno 33 milijonov uporabnikov, od tega 100.000 poslovnih. Napad se je zgodil že pred dvema tednoma, informacije o njem pa so v javnost pricurljale minuli konec tedna. Zakaj so napad priznali šele sedaj, niso pojasnili. Prav tako še ni jasno, kako natančno so napadalci pridobili dostop.

To ni prvi vdor v LastPass. Zadnji napad se je zgodil lani.

86 komentarjev

Kakšna gesla so pred 40 leti imeli Unixovi pionirji?

Slo-Tech - Pred štirimi desetletji so Ken Thompson in ostali velikani računalništva ustvarjali operacijski sistem BSD, izpeljanko Unixa, ki so imeli tudi vsak svoje uporabniško ime in geslo. Pred petimi leti je Leah Neukirchen v izvorni kodi BSD verzije 3 odkrila datoteko /etc/passwd, v kateri so bile zgoščene vrednosti gesel več kot deset razvijalcev BSD-ja. Pet let pozneje je računske moči dovolj, da so uspeli zlomiti skoraj vse. Sedaj vemo, kakšna gesla so imeli ustvarjalci pred štirimi desetletji.

Odgovor je - ne preveč varna po modernih smernicah. V omenjeni datoteki so bile zapisane zgoščene vrednosti gesel po algoritmu crypt(3), ki nikoli ni veljal za preveč varnega. Dolžina gesel je bila omejena na osem, shranjena pa so bila zgolj z 12 dodatnimi biti entropije. To je dovolj majhen konfiguracijski prostor, da ga je moč preiskati z vsemi kombinacijami. Leah Neukirchen je uspela zlomiti večino gesel. Ostalo jih je šest, izmed katerih je bilo pet zlomljenih ta mesec. Neznanka je le...

18 komentarjev

Preverite svoje geslo med 320 milijoni pobeglih

Slo-Tech - Strokovnjak za računalniško varnost Troy Hunt je postavil spletno stran za preverjanje izgorelih gesel, k čemur so ga napeljala nova varnostna priporočila NIST-a. Ta namreč priporočajo, da se pri registraciji in menjavi gesla to preveri in uporabniku ne dovoli izbrati gesla, ki ni varno. To so gesla, ki enostavno uganljiva, in gesla, ki so priplavala na splet v vdorih na kakšne spletne strani (izgorela gesla).

Kot pojasnjuje Hunt, je zbral 320 milijonov gesel, ki veljajo za neprimerna in katerih uporaba se odsvetuje. Uporabniki lahko varnost svojega gesla preverijo tako, da ga vpišejo na njegovo spletno stran, ki vrne podatek o tem, ali je geslo na seznamu. Vpisovanje aktualnih gesel na spletne...

33 komentarjev

LastPass odslej omogoča brezplačno sinhronizacijo med napravami

LastPass - Priljubljen upravljalnik z gesli LastPass je postal še bolj uporaben, saj odslej za sinhronizacijo med različnimi vrstami naprav ne bo zaračunaval 12 dolarjev letno, temveč bo brezplačen.

LastPass sodi med najbolj uporabljene upravljalnike z gesli, saj podpira različne brskalnike in naprave ter sinhronizacijo med njimi. Zadostuje namestitev razširitve za posamezni brskalnik in že imamo dostop do vseh shranjenih gesel. LastPass v šifrirani obliki shranjuje vsa naša gesla, dostop do njih pa imamo le sami ob vpisu glavnega gesla. Na ta način lahko poenostavimo uporabljanje z gesli, saj si ni treba zapomniti gesla za vsako stran posebej, niti nismo v skušnjavi uporabiti kakšno staro geslo. LastPass nam dejansko pomaga tudi pri izmišljanju gesel, saj ima algoritem za generiranje močnih gesel.

Njegova uporaba je brezplačna, verzija Premium pa stane 12...

33 komentarjev

TeamViewer nedosegljiv, vdor kljub pričevanjem uporabnikov zanikajo

reddit - Čudne reči se dogajajo s strežniki priljubljene programske opreme za oddaljen nadzor računalnikov TeamViewer, saj so se spletni forumi nenadoma napolnili s poročili jeznih uporabnikov, ki so jim napadalci vdrli v računalnike prek TeamViewerja in olajšali bančne račune. TeamViewer je sporočil zgolj, da so imeli nekaj tehničnih težav z nedosegljivostjo zaradi napada DDoS, ki pa da so jih doslej odpravili. O vdoru pa niti besedice, saj zatrjujejo, da so si za morebitne nepooblaščene dostope krivi uporabniki sami, če so uporabljali lahka ali kod drugod že izkoriščena gesla.

Toda tudi uporabniki, ki so imeli nastavljeno dvostopenjsko preverjanje pristnosti in unikatna generirana gesla, so bili med žrtvami napada. Zgodbe uporabnikov so si zelo podobne, in sicer so...

53 komentarjev

LastPass dobil novega lastnika

Slo-Tech - Enega izmed najbolj priljubljenih upravljalnikov gesel LastPass je kupilo podjetje LogMeIn, ki se ukvarja z razvojem programske opreme za oddaljen dostop in administracijo. Za leta 2008 ustanovljen LastPass bodo odšteli 110 milijonov dolarjev v denarju in dodatnih 15 milijonov dolarjev bonusov v prihodnjih dveh letih. V LogMeIn zagotavljajo, da bodo ohranili znamko LastPass in brezplačno verzijo omenjenega izdelka. Spomnimo, da je LogMeIn brezplačno verzijo svojega izdelka lani ukinil, zato so pomisleki o prihodnosti LastPassa razumljivi.

LastPassov izvršni direktor in soustanovitelj Joe Siegrist je dejal, da se v podjetju veselijo priključitve LogMeInu, saj bodo lahko ustvarjali novo generacijo orodij za upravljanje identitete in dostopa za posameznike in podjetja. Nekateri uporabniki...

27 komentarjev

LastPass doživel manjši vdor

LastPass - Ponudnik priljubljene brskalniške razširitve za upravljanje z gesli LastPass je včeraj priznal, da so bili tarča vdora. Kot pravijo, so še neznani storilci uspeli pridobiti delni dostop do njihove podatkovne baze in odtujiti nekatere ("osnovne") podatke o njihovih uporabnikih.

Konkretno; odtujili naj bi podatke o vseh uporabniških računih - e-poštni naslov, opomnik za primer pozabljenega gesla ter močno zgoščeno obliko glavnega (master) gesla za zavarovanje gesel na drugih straneh. Naj pa ne bi bilo nobenih dokazov, da so se napadalci uspeli priti tudi do tistega dela podatkovne baze, kjer se hrani gesla za druge strani ("vault").

Ekipa pojasnjuje, da zgolj z navedenimi podatki praviloma ne bi smelo biti mogoče priti do izvrine (cleartext) oblike glavnega gesla in torej tudi ne do gesel za ostale strani. Za zgoščevanja gesla namreč uporabljajo...

14 komentarjev

Microsoft bo upokojil SHA-1 in RC4

Microsoft - Algoritem RC4 je ena izmed najstarejših tokovnih šifer, ki se še vedno uporablja v starih verzijah protokola TLS in WEP. V RC4 so odkrili že številne ranljivosti, zato je njegova uporaba odsvetovana in se opušča. Raziskovalci so odkrili številne pomanjkljivosti, ki skupaj z naraščanjem računske moči omogočajo praktično izvedbo napadov na RC4. Recimo šifriranje WEP v brezžičnih usmerjevalnikih je že dlje časa mogoče zlomiti sorazmerno hitro (v manj kot dnevu). Obstajajo celo...

7 komentarjev

Hekerji napadli Android Forums in Nvidio

vir: ZDNet
ZDNet - V zadnjih dneh so bili hekerjev očitno nadpovprečno aktivni, saj se poročila o vdorih na spletne stran in odtujitvah uporabniških podatkov kar vrstijo. Po uspešnem napadu na Yahoo! Voices sta novi žrtvi Android Forums in Nvidia.

Phandroid je potrdil, da so neznanci napadalci kompromitirali njihove strani Android Forums, pri čemer so pridobili uporabniška imena, elektronske naslove, IP-naslove in zgoščene vrednosti (hashed) gesel. Forum je imel dober milijon članov, ogroženi pa so vsi. Administratorji so že zagotovili, da je bila ranljivost, ki so jo napadalci izkoristili (varnostna luknja v forumu vBulletin), zakrpana in da so uvedli še nekaj dodatnih varnostnih ukrepov za vsak primer. Verjamejo, da so napadalci v prvi vrsti želeli pridobiti čim več elektronskih naslovov, ki jih preprodajo...

14 komentarjev

Google želi tvoriti in hraniti vaša gesla

Google - Z naraščanjem števila spletnih strani, ki za uporabo polne funkcionalnosti zahtevajo prijavo z uporabniškim imenom in geslom, se uporabniki na internetu znajdejo pred problemom prevelikega števila gesel. To vodi v zapisovanje gesel na listke, uporabo enostavnih in ne varnih gesel ter recikliranje gesel, ko isto geslo uporabijo na več straneh. Ob hekerskih napadih na eno izmed strani so potem ogroženi še vsi profili na drugih straneh, ki so jih uporabniki tvorili z istim geslom.

Ena od rešitev je uporaba standarda OpenID, kjer si uporabnik ustvari identiteto pri centralnem ponudniku (OpenID provider) in jo potem uporabi za registracijo in prijavo v več različnih strani, brez da bi jim rabil...

58 komentarjev

Sum vdora v LastPass povzročil množično menjavo gesel

Slashdot - Na spletnih straneh LastPass, kjer ponujajo shranjevanje gesel za dostop do različnih strani na enem mestu z enim glavnim geslom, so objavili opozorilo svojim uporabnikom, da naj zaradi suma vdora v LastPass in odtujitve gesel takoj zamenjajo svoje glavno geslo. V torek so opazili anomalijo v omrežnem prometu, zaradi katere so začeli preiskavo. Ta je odkrila, da obstoji možnost, da je bilo nekaj uporabniških podatkov iz oblaka odtujenih. Ker obseg anomalij oziroma suma napada ni znan, predvidevajo najhuje.

LastPass nudi storitev, za uporabo katere je potrebno namestiti vtičnik LastPass Password Manager, dosegljiv za vse priljubljene brskalnike. Ta omogoča lokalno shranitev vseh gesel,...

30 komentarjev

Odkrita resna ranljivost v Dropboxu

Slo-Tech - Storitev Dropbox, ki je med nami že nekaj časa in je po dolgem beta stadiju konec lanskega leta prilezla do prve stabilne različice, omogoča avtomatično sinhronizacijo dokumentov na lokalnem računalniku v oblak v realnem času. Zavoljo brezplačnosti, preprostosti, prenosljivosti (podprte so vse pomembnejše platforme) in prostornosti (osnovni paket obsega dva gigabajta) je Dropbox najbolj priljubljena storitev svoje vrste. Derek Newton sedaj v svojem blogu poroča o odkriti ranljivosti v preverjanju pristnosti v računu za Dropbox, ki omogoča napadalcu pridobitev dostopa do računa.

Za povezavo računalnika z računom za Dropbox mora uporabnik nanj namestiti odjemalca, določiti lokalno mapo, ki se sinhronizira, in vpisati...

60 komentarjev

Vdor v MySQL.com z vrivanjem SQL

vir: Sophos
Sophos - Včeraj je bila stran MySQL.com uspešno napadena s tehniko vrivanja SQL (SQL injection), je bilo razkrito na listi Full Disclosure. Hekerji so na splet že priobčili uporabniška imena in zgostitve gesel (hash), ki jih najdete na odlagališču pastebin.com.

Izkazalo se je, da je ogromno gesel prekratkih in preveč preprostih (recimo qa in podobno). Izjema ni niti direktor WordPressa, ki je imel za geslo štirimestno število. Žalostno je, da vdor ni posledica napada neke obskurne ranljivosti, ampak gre za osnovno tehniko, ki ima tudi relativno enostavno zaščito.

Poleg tega je bili napadeno tudi podjetje Oracle, mati MySQL-a, od koder so uspeli odtujiti tabele in elektronske naslove, gesel pa naj ne bi bili. Tudi tod je bil vdor izveden na enak način.

Sophos poroča še, da to ni edina huda...

15 komentarjev

Spet o nevarnostih oblačnega računalništva

Slo-Tech - Po končani konferenci BlackHat, kjer so hekerji prikazali nekaj zanimivosti o varnosti oblakov (ang. cloud computing), so se na ReadWriteWeb nekoliko razpisali o nevarnostih oblačnega računalništva.

Med glavnimi nevarnostmi oblačnega računalništva navajajo štiri. Prva nevarnost je prevelika odvisnost od enega samega ponudnika storitve, ali kot v predstavitvi Clobbering the Cloud! pravijo Arvanitis, Slaviero in Meer - nevarno je dati vsa svoja jajca v eno samo košaro. Lep primer te nevarnosti je spletna stran Ma.gnolia, katere strežniki so se letos sesuli, vsi uporabniški podatki (zaznamki) pa so bili izgubljeni. Za vedno.

Druga nevarnost zadeva vprašanje zaupanja. Na ReadWriteWeb navajajo primer Amazona, ki novim uporabnikom omogoča uporabo predpripravljenih slike strežnikov. Ponujajo 2768 predpripravljenih strežnikov, od tega so jih 47 pripravili sami, ostale pa so pripravili uporabniki EC2 oblaka. Izkaže pa se, da uporabniki kar slepo zaupajo tem predpripravljenim uporabniškim...

99 komentarjev

Nevarnosti oblačnega računalništva

Schneier.com - Kot za New York Times piše Jonathan Zittrain, se z uporabo oblakov uporabniki izpostavljamo številnim nevarnostim, ki jih prej nismo poznali.

Zittrain navaja nekaj težav, na katere bi morali biti pozorni uporabniki oblakov, preden se odločijo svoje podatke zaupati zunanjemu ponudniku.

Prvo nevarnost seveda predstavlja možnost, da ponudnik storitve propade ali samovoljno poseže v podatke uporabnikov. Znan je že primer, ko je v podatke, shranjene na napravi uporabnika, brez njegove vednosti posegel Amazon (v primeru bralnika Kindle), pred časom pa je tudi Youtube na podlagi zahtev založnikov odstranjeval "zasebne" video posnetke uporabnikov, ki so kršili avtorske pravice. Vse to kaže, da možnosti za odstrajevanje vsebin mimo volje uporabnikov vsekakor obstajajo.

Resno nevarnost predstavlja tudi vdor v oblak - pred kratkim je recimo neznani heker vdrl v osebi e-naslov Twitterjevega uslužbenca, pridobil njegovo Google geslo ter s tem dostop do številnih (tudi zaupnih) dokumentov...

28 komentarjev

Oče interneta prejme Milenijsko nagrado

InternetNews - Oče in glavni stvaritelj www-ja (World Wide Web), Tim Berners-Lee, bo prejel nagrado "Millenium", zaradi izrednih prednosti, ki jih sam www prinaša vsem svojim uporabnikom. Kot se za takšno nagrado spodobi, prejme dobitnik tudi primerno denarno vsoto, ki je tokrat nemajhen milijon ameriških dolarjev - prispevale so ga različne zasebne in javne organizacije. Nagrado podeljuje Finnish Technology Award Foundation, v izboru pa se je znašlo kar 77 kandidatov. Tim Berners-Lee, ki danes vodi W3C, si lasti tudi naziv "Sir", ki mu ga je podelila angleška kraljica s podobnimi razlogomi, zaradi katerega je sedaj prejel nagrado tisočletja. Uradno jo bo prejel 15. junija.

6 komentarjev