»

Učinki nove novozelandske protipiratske zakondaje mešani

Izraz 'three stikes' prihaja iz baseballa, ta šport pa ni pretirano priljubljen v Evropi in Novi Zelandiji. Več kot jasno je, da so pri sprejetju tovrstne zakonodaje glavno vlogo imela gospodarska interesna združenja velikih ameriških založnikov. Vir: duhaime.com

TV NZ - Novozelandski parlament je lani sprejel nov protipiratski zakon po vzoru sistemov three-strikes v Franciji in Veliki Britaniji. Od lanskega septembra imajo tako lastniki avtorskih pravic možnost, da ponudnikom dostopa do interneta dostavijo seznam IP-jev uporabnikov, ki so prek omrežij P2P nezakonito prenašali avtorske vsebine. ISP-ji uporabnikom potem pošljejo opozorilo in po treh opozorilih sledi izključitev iz interneta, sodišče pa jim lahko prisodi še globo v višini 15.000 novozelandski dolarjev (9800 evrov).

Po skoraj letu dni od začetka veljave nove zakonodaje lahko že ocenimo, kako uspešna je pri zatiranju piratstva. Novozelandsko združenje založnikov...

15 komentarjev

Three-strikes protipiratski sistem na Irskem poražen

Tole je obraz, ki je kriv za izgube služb v industriji zabave. Robertu Tollotu, 54-letnemu srednješolskemu učitelju iz Francije so med prvimi za leto dni odklopili internet, ker naj bi s torrentanjem ukradel albuma Davida Guettaja, Rihanne in film Iron Man II.

vir: leparisien.fr
Slo-Tech - Nekaj mesecev nazaj smo pisali o irski različici ti. three-strikes sistema, ki ga je uvedel internetni ponudnik Eircom pod pritiskom gigantov glasbene industrije. Delovanje sistema je v marsičem sporno, saj omogoča izklop do interneta poljubnemu naročniku, po treh opozorilih (three-strikes - termin iz bejzbola, ki se na tej strani Atlantika razmeroma malo igra). To v praksi pomeni, da bo nekdo, ki so ga trikrat "zalotili" - ne dokazali pred sodiščem - da je na svoj računalnik prenašal nelegalne vsebine, lahko ostal brez dostopa do svetovnega medmrežja za obdobje enega leta ali več. Menjava ISP-ja tudi ne bo možna, saj bo oseba umeščena na skupni črni seznam.


A kot kaže bo tega kmalu konec, poroča thejournal.ie. Njihov

122 komentarjev

Malezija razmišlja o uradnem cehu za IT-jevce

Uppercaise - Malezijska vlada je domače delavce iz IT industrije neprijetno presenetila z najavo novega zakona o računalnikarskih profesionalcih (Computing Professionals Bill of 2011), ki bi omejil kakršnokoli izvajanje IT storitev zgolj na s strani vlade potrjene IT delavce.

Zakon, če bo seveda sprejet, bo ustanovil posebno zbornico, ki bi vodila protokole in register IT izvajalcev. Ti bi padli v dva ranga – nižji nivo bi zasedli "registrirani praktikanti" brez diplome iz IKT, višji nivo pa bi bil rezerviran za "registrirane profesionalce" s takšno diplomo. Delo v vseh sektorjih, ki jih država dojema kot "ključne" (nacionalna varnost, telekomunikacije, energetika, transport, oskrba z vodo,...

50 komentarjev

Wikileaks saga: novozelandski three-strikes zakon

Slashdot -

Februarja smo pisali o organiziranem delovanju ameriške diplomacije za potrebe založniške industrije. Nedavno objavljane paket depeš ameriškega veleposlaništva v Novi Zelandiji ponuja presenetljivo odprt pogled na to delo, in pri tem razkriva dejanja, ki potencialno presegajo trgovinsko politiko in posegajo v suverenost vladnih in zakonodajnih organov na otočju.

Novozelandski parlament je pol meseca nazaj nenadoma in po hitrem postopku sprejel njihovo različico three strikes zakonodaje za odklopi interneta očitanim p2p piratom. Predlog zakona je v delu že od leta 2009, vendar je bil takrat parlament zaradi ostrega nasprotovanja javnosti primoran prenehati z razpravo, sporočajo ameriški diplomati v depeši tistega...

16 komentarjev

Novozelandski parlament tik pred sprejemom three-strikes zakonodaje

Izraz 'three stikes' prihaja iz baseballa, ta šport pa ni pretirano priljubljen v Evropi in Novi Zelandiji. Več kot jasno je, da so pri sprejetju tovrstne zakonodaje glavno vlogo imela gospodarska interesna združenja velikih ameriških založnikov. Vir: duhaime.com

TorrentFreak -

Po Južni Koreji, Franciji in Veliki Britaniji bo zdaj še Nova Zelandija dobila svoj three strikes zakon za začasni izklop interneta domnevnim kršiteljem avtorskih pravic. Danes zjutraj po lokalnem času je vlada v parlament nenapovedano vložila predlog Zakona o prenovi avtorskega prava v drugo branje. Poslanci nekaterih strank so že izrazili presenečenje nad odločitvijo, saj je bilo prvo branje lani aprila, drugo pa še dan prej sploh ni bilo napovedano. Po načrtih vlade naj bi bil zakon sprejet po hitrem postopku, v dnevu ali dveh.

Zakon predvideva zdaj že standardni postopek pošiljanja opozoril internetnim naročnikom. Nosilci avtorskih pravic se vključijo v p2p...

79 komentarjev

Založniška industrija nadaljuje svoj marš

Slo-Tech - Ameriški ceh založnikov, zbran v interesnem združenju IIPA (Internation Intellectual Property Alliance, glej spletno stran) vsako leto pripravi podrobno priporočilo ameriški vladi o državah, ki s trgovinskimi ovirami (angl. barriers to trade) na področju intelektualne lastnine omejuje ameriška podjetja. Zgodovinsko se je šlo predvsem za preveč strogo trgovinsko zakonodajo (carine, kvote), zdaj pa je zakonodaje očitno premalo, vsaj kar se tiče poceni in masovnega preganjanja piratov. Na podlagi priporočila potem ameriška vlada izda Posebno poročilo št. 301 in s sredstvi diplomacije pritisne na države, da odpravijo omenjene ovire. Kako to gre, smo sicer videli iz wikileaksovih depeš.

Letošnje poročilo, glej sliko, se ne razlikuje toliko od lanskega. Zadovoljni...

36 komentarjev

Programski patenti na Novi Zelandiji neveljavni

Slo-Tech - Pred nekaj tedni se je zdelo, da bo Nova Zelandija podprla programske patente. NZICT je še posebej aktivno lobirala za opustitev napovedane prepovedi programskih patentov, k čemur jih je spodbudila marčevska napoved zavrnitve programskih patentov. Pretekli teden se je na tem oddaljenem otoku zgodil še en preobrat, tako da bo, kot kaže, programskim patentom na Novi Zelandiji odklenkalo.

Simon Power, ki je med drugim tudi minister za pravosodje in minister za trgovino, je napovedal, da v zakonski osnutek zakona o patentih ne bodo vnesli sprememb, za katere si je prizadevala NZICT, tako da bo programske opreme ne bo moč patentirati. Novozelandska skupnost računalnikarjev (NZCS) odločitev pozdravlja, saj je po njihovem...

25 komentarjev

Še en spamer oglobljen

Kraljestvo spama

vir: The Age
The Age - Na vsesplošno zadovoljstvo so na križ pribili še enega plodnega spamerja, ki je bil odgovoren za dobršen del spama v naših nabiralnikih. Lance Atkinson iz Christchurcha v Novi Zelandiji, ki je zadnja leta sicer živel v Avstraliji, je bil obsojen na plačilo 16 milijonov dolarjev kazni zaradi razpošiljanja spama. Ameriška zvezna trgovinska komisija (FTC) je že lani zamrznila njegovo premoženje, ko so uvedli preiskavo, sedaj pa ga izdatno je oglobila.

Atkinson je sicer že pred tem priznal pošiljanje spama, za kar ga je novozelandsko sodišče kaznovalo s 100.000 dolarji (50.000 evrov), kar se je Američanom zdelo premalo. Nič čudnega, saj so z dvema milijonoma spamerskih sporočil, ki so jih poslali...

11 komentarjev

Odprti arhivi o prisluškovalnih aktivnostih Nove Zelandije

Crypto-Gram - Januarja so v Novi Zelandiji odprli nekaj vladnih arhivov, ki vsebujejo podatke o prisluškovalnih aktivnostih Nove Zelandije v času vlade Davida Langeja.

Dokumenti so razkrili, da je Nova Zelandija prisluškovala tudi prijateljskim državam, med večjimi cilji pa so bile tudi diplomatske komunikacije Združenih narodov.

Iz dokumentov je tudi razvidno, da je Novozelandska tajna služba GCSB tesno sodelovala z ameriškimi tajnimi službami (preko sporazuma UKUSA oz Echelon omrežja). Sodelovanje je potekalo še leto dni po izbruhu tim. ANZUS krize, ko je Nova Zelandija prepovedala vstop ameriškim jedrskim ladjam v svoja pristanišča.

Vsekakor zanimiv vpogled v obveščevalno priluškovanje pred 20 leti. Le kako je s tem danes...?

0 komentarjev