»

Nigerijski spletni prevarant obsojen na 19 let

CNN - Nigerijci so pravi mojstri raznih spletnih prevar, saj so prav v tej afriški državi razvili in kasneje v podrobnosti dodelali prevaro 419. Slednja je celo svoje ime dobila po številki člena nigerijskega kazenskega zakonika. Kakorkoli, tovrstne prevare so se s preklopom s telefaksa na elektronsko pošto izjemno razpasle, tako da praktično ni človeka, ki ga kak nigerijski bogataš prek e-pošte še ne bi zaprosil za usluge pri prenosu milijonov čez mejo.

Končno se premika tudi v Nigeriji, kjer pri preganjanju teh nepridipravov niso bili ravno entuziastični. Tako mediji poročajo, da je sodišče v Ikeji v jugozahodni Nigeriji študenta Lawala Adekunia Nurudeena obsodilo na 19 let zapora, ker je opeharil 56-letno Avstralko. Slednjo je spoznal leta 2007 na spletu, ko je iskala partnerja prek spleta. Nurudeen se je pretvarjal, da je belopolti vdovec, britanski inženir, čigar žena in otrok sta pravkar umrla v prometni nezgodi. Kasneje ji je natvezil, da je zdravnik, in dejal, da se je noro...

20 komentarjev

Prevare 419 še vedno uspešne

The Register - Čeprav je bilo o prevarah 419, ki so jih v 80-letih prejšnjega stoletja začeli Nigerijci in jih z razmahom interneta dodobra izpopolnili in internacionalizirali, prelitega že ogromno črnila, se še vedno najdejo posamezniki, ki jim obljube o lahkem zaslužku zameglijo trezno presojo. The Register tako poroča o Kanadčanu, ki je na tak način izgubil 150.000 dolarjev.

Johna Rempla je leta 2007 pričakala elektronska pošta, v kateri ga je domnevni odvetnik iz Londona obvestil, da je v bombnih napadih na London preminuli David Rempel zapustil 12,8 milijona dolarjev Johnu, ker ni imel nobenih sorodnikov in je želel, da denar ostane pri nekom, ki se vsaj enako piše. Dvaindvajsetletni opeharjenec je odprl račun v Londonu, nanj položil 5000 dolarjev in plačal razne dajatve in davke na dediščino, ki so si jih prevarantje izmišljevali sproti, stroške za transakcije, letalske vozovnice ipd. Denar za pot v London si je celo sposodil od strica iz Mehike. Skupni zapitek je na koncu znesel 55.000 od...

48 komentarjev

Gigabyte ob 5 milijonov v prevari

Daily Tech - Vodilni pri Gigabyteu so bili ta teden najbrž kar presenečeni ob informaciji, da so zaradi prevare znotraj podjetja izgubili 5 milijonov dolarjev. Upravitelj ene od njihovih kitajskih tovarn, Chang Chaosong, je namreč na banki najel kredit za omenjeno vsoto, kot poroka za kritje pa je navedel podjetje, v katerem je delal. Pri celi zadevi je očitno prekoračil pooblastila, denarja seveda ni vrnil, temveč jo je z njim popihal (zaenkrat) neznano kam. Več informacij zaenkrat ni znanih, a če je nepridiprav uspel zakriti svoje sledi, bo imel lepe poletne počitnice.

Izvorna novica.

14 komentarjev

Nigerijci odgovorni za še eno življenje

The Register - Številka 419 vsem poznavalcem interneta ni tuja, za tiste manj osveščene pa naj povem, da gre za zelo popularno spletno prevaro, v okviru katere se prejemniku elektronske pošte ponudi velika količina gotovine v zameno za malce pomoči pri spravljanju omenjenega denarja iz države, ponavadi gre za katero od afriških držav, prvotno Nigerijo.

Naivneži z vsega sveta se veselo lotevajo lova na denar, pri čemer pogosto končajo revnejši, kot so bili na začetku, nekateri pa so dovolj pogumni, da se celo odpravijo na črno celino ter pri tem nemalokrat (do sedaj je bilo zabeleženih vsaj 25 primerov) postanejo žrtev tamkajšnjih zločincev. No, tokrat je...

16 komentarjev

Microsoft se skupaj z Nigerijo bori proti prevaram

Reuters - Microsoft je oznanil, da bo skupaj z Nigerijo pričel boj proti prevaram, ki se pojavljajo na internetu, izvirajo pa ravno iz Nigerije (najbolj razvpita je na primer prevara 419).

Pri takšnih prevarah, Nigerijci preko elektronskih sporočil pod pretvezo od nič hudega slutečih ljudi poizkušajo izvabiti manjši znesek za transakcijo ogromne vsote denarja na njihov račun.

Poleg tega, da so Nigerijci na tak način opeharili že na tisoče ljudi, se je v nekaterih primerih tudi že zgodilo, da so tisti, ki so osebno šli po denar v Nigerijo, bili ugrabljeni ali celo umorjeni.

Microsoft se je tako odločil, da bo s svojim tehničnim znanjem pomagal pri lovljenju barab pri tej vrsti kriminala, ki na žalost vsako leto narašča.

5 komentarjev

Jutri delni Sončev mrk

vir: BBC
Slo-Tech - Če boste imeli jutri dopoldne kaj časa, se le uzrite v nebo, primerno zaščiteni seveda, kajti na sporedu bo Sončev mrk. Mrk žal ne bo popoln, ker je Luna trenutno predaleč (ali pa Sonce preblizu, kakor vzamete), ampak kolobarjasti. Iz Slovenije bo viden v celoti, vendar le kot delni Sončev mrk - zakrite bo največ 60 odstotkov sončne ploskve. Mrk se bo pričel ob 9.41 daleč nad severnim Atlantikom, v Sloveniji pa nekaj minut pred deseto, in pri nas trajal do 12.28. Sicer bo mrk viden iz celotne Evrope in Afrike ter dela Azije, črta območja kolobarjastega mrka pa bo od evropskih držav prečkala le Španijo.

26 komentarjev

Nigerija ne zapira prevarantov "419"

The Register -

Vsi ste gotovo že kdaj dobili kakšen e-mail, v katerem vas neznani osebek iz daljne Afrike, največkrat Nigerije, prosi za sodelovanje pri prenosu ogromnih količin denarja, ki ga hudobni afriški predsedniki ne pustijo iz države. V zameno za sodelovanje (podatke o vašem bančnem računu) vam obljubljajo znaten odstotek denarja. Jasno, gre za t.i. prevaro 419, ki pa ni tako nedolžna, saj ji nekateri nasedejo in izgubijo dosti denarja, tisti bolj naivni pa celo odpotujejo v Nigerijo, kjer jih navadno ubijejo.

Omenjene kriminalce iščejo po vsem svetu in tudi zapirajo. Približno 200 Nigerijcev naj bi bilo zaprtih po vsem svetu zaradi te prevare. Malam Nuhu Ribadu, predsednik nigerijskega EFCC, je na seminarju v Abuji povedal, da v Nigeriji, od koder prihaja največ tovrstnega kriminala, zaradi tega ni zaprt še nihče. Dejal je še, da je Nigerija edina država na svetu, ki ni uspela uveljaviti pravnega reda na tem področju, med drugim tudi zato, ker je kar nekaj prevarantov na visokih...

7 komentarjev