»

Izšel Solaris 11 Express

OSNews - Včeraj je izšla prva uradna nova različica Solarisa po Oraclovem prevzemu Suna in sicer Oracle Solaris 11 Express 2010.11. Čeprav pri Oraclu trdijo, da je primerna tudi za produkcijo, je v prvi vrsti namenjena predvsem za pokušino in priprave na "pravo" enajstico, ki naj bi izšla prihodnje leto. V seznamu novosti glede na različico 10 najdemo kar nekaj bonbončkov, ki jih poznamo že iz evtanaziranega OpenSolarisa, npr. namizje Gnome (opcijsko) namesto CDE, paketni sistem IPS, SMF kot poenoten okvir za upravljanje s strežniškimi storitvami, poenoten okvir COMSTAR, ki omogoča izvoz diskovnega prostora prek omrežij SAN (npr, iSCSI, Fibre channel, FCoE), virtualizacija omrežnih priključkov, tudi root ni nič več poseben uporabniški račun temveč "vloga" (angl. role), ki se dodeli pristojnim uporabnikom. Nekaj novosti je tudi glede na zadnjo uradno različico Opensolarisa, izpostavimo samo možnost deduplikacije in enkripcije v ZFS, možnost priprave prilagojenih distribucij za specifične...

3 komentarji

Oracle ubil OpenSolaris

Heise - Le nekaj mesecev po prevzemu Suna Oracle že lomasti. Te dni se je na spletu znašlo elektronsko sporočilo Solarisovim razvijalcem, v katerem jih obvešča o žalostnem koncu OpenSolarisa kot odprtega sistema. Oracle namreč želi iz Solarisa narediti velik poslovni operacijski sistem za svoje stranke, ki že uporabljajo njihove podatkovne baze. OpenSolaris tu zraven ne sodi.

Oracle trenutno zaposluje nove razvijalce Solarisa, medtem ko odprtokodni razvijalci OpenSolarisa ne bodo več prejemali izvorne kode med razvojem, marveč zgolj po večjih izdajah. Doslej je namreč skupnost imela dostop do tako imenovanih prekonočnih gradenj (night build), sedaj pa te prakse ne bo več. Še vedno bodo na voljo posodobitve pod CDDL (pod to licenco bo ostala...

47 komentarjev

Solaris nič več zastonj, le s Sunovimi računalniki

Ars Technica - Oraclov prevzem Suna se za uporabnike na UNIX-u temelječega operacijskega sistema, Solaris, spreobrača v nočno moro, vsaj če ti isti uporabniki nimajo tudi Sunovih strežnikov. Solaris je bil pred nakupom namreč brezplačen za uporabo, ki ni vključevala tehnične podpore. Že pred časom so to pri Oraclu spremenili in brezplačno licenco omejili na 90 dni, če gre za komercialno rabo, tudi v produkciji. Zasebna uporaba bo še naprej ostala brezplačna.

Predvidevalo se je, da bodo morali uporabniki za uporabo Solarisa kupiti naročnino, s katero pride tehnična podpora. A tukaj so pri Oraclu naredili zanimivo potezo, saj bodo licence prodajali le v paketu s strojno opremo, torej Sunovimi strežniki. Tako ne bo legalnega načina za uporabo Solarisa na računalnikih, ki jih ni izdelal Sun, ter so v komercialni uporabi.

Novi pogoji sicer veljajo le za zadnjo stabilno različico Solarisa, medtem ko je OpenSolaris še vedno brezplačen. A tudi tu se zatakne, saj težko pričakovana izdaja OpenSolarisa...

35 komentarjev

Izšel Phoronix Test Suite 2.0

Phoronix Test Suite 2.0

vir: Ubuntu.si
Ubuntu.si - Kot poročajo na Ubuntu.si je pred kratkim izšel Phoronix Test Suite 2.0.

Gre za zbirko preko 40 testov za preverjanje zmogljivosti oz. tim. benchmarking vašega mlinčka oziroma njegovih delov (tako od hitrosti diska, do hitrosti kodiranja videa, izvajanja 3D grafike, itd.). PTS je izdan pod licenco GPLv3, teče pa v okoljih Linux, OpenSolaris, BSD in Mac OS X.



PTS si lahko brezplačno prenesete iz spleta, če pa želite, pa lahko uporabite tudi posebno live DVD ali live USB distribucijo PTS Desktop Live.

In kako hitro teče vaš pingvin?

2 komentarja

Izšla Nexenta CP 1.0

OSNews - Podjetje Nexenta Systems je pripravilo prvo uradno stabilno izdajo operacijskega sistema Nexenta Core Platform. Sistem temelji na Debianu/Ubuntuju, jedro pa je namesto Linuxovega OpenSolarisovo (build 82). Zadeva je trenutno namenjena predvsem bolj "posvečenim" uporabnikom, ki bodo pri strežniških rešitvah zagotovo znali izkoristiti katerega izmed bonbončkov: datotečni sistem ZFS, že v jedro vgrajena podpora CIFS (nadomestek Sambe), paketni sistem APT, virtualizacijski rešitvi zones in brandZ ter še marsikaj. Konec koncev ta operacijski sistem predstavlja temelj Nexentine komercialne rešitve NexentaStor za NAS (network-attached storage). Če ste radovedni in imate na voljo kakšen stroj z vsaj 256MiB RAMa, si lahko sliko ISO pretočite z nam najbližjega zrcala na Portugalskem.

Ker je (Open)Solaris tudi na teh straneh vse preveč v senci Oken in Linuxa, si dovolimo še hiter pregled ostalega dogajanja na tej sceni. Še dve distribuciji, ki ju lahko preizkusite kot "živa" ploščka...

6 komentarjev

Dobrodošli v preteklost...

Slo-Tech - 21.4.1994:
rlogin [hostname] -l -froot
IBM AIX rlogin bypass vulnerability

12.2.2007
telnet -l -froot [hostname]
Sun Solaris 10/11 telnet bypass 0-day

Res je telnet že precej arhaičen in večina uporablja SSH ali telnet over SSL. Fascinantno pa je, da se še vedno lahko odkrije tako trivialne ranljivosti... Pomankljivost je bila odkrita s pomočjo OpenSolaris izvorne kode. Le koliko časa je bila znana le posvečenim krogom?

Več informacij:
SANS DShield

In ko smo že pri 0-day ranljivostih, v javnosti se je pojavil tudi remote exploit, ki izkorišča ranljivost v priljubljenem Torrent klientu uTorrent v1.6 (zadnja različica). Gre pa za prekoračitev na kopici (heap overflow). Uporabniki Windows XP SP2/Vista niso ranljivi.

18 komentarjev

Sun in Google se bosta medsebojno oglaševala

ZDNet - Google in Sun sta sklenila sodelovati pri razvoju in promociji programja, med drugim OpenOffice.org, Jave, OpenSolarisa ter Google Toolbara. Za začetek boste ob prenosu JRE dobili tudi Google Toolbar, Google pa bo poskrbel za promoviranje OpenOffica, v katerem pa bo, če se bodo mravljice strinjale, po novem tudi nekakšna različica Google Toolbara. In vse to je le začetek. Obe podjetji se tako z zduženimi močmi še bolj neposredno podajata v zelje Microsoftu.

15 komentarjev

OpenOffice.org 2 odslej samo pod LGPL

WikiNews - Sun Microsystems je doslej svoje odprtokodne projekte izdajal pod dovoljenjem SISSL. Ker se licenca zunaj Suna ni prijela in ker odkprtokodna skupnost teži k zmanjšanju števila odprtokodnih licenc, so se odločili SISSL "upokojiti" in vse projekte pod to licenco odslej izdajati izključno pod LGPL. Najbolj znan izdelek, ki ga bo doletela ta sprememba, je zagotovo druga generacija pisarniške zbirke OpenOfice.org. Mimogrede, drugi Sunov odprtokodni paradni konj, OpenSolaris, ostaja pod dovoljenjem CDDL.

2 komentarja

Tudi Sun MicroSystems se podaja v odprtokodne vode

The Register - Že nekaj časa se je šušljalo, sedaj pa so, kot poroča The Register, vendarle izdali svoje orodje DTrace pod odprtokodnim "dovoljenjem" CDDL. Med aprilom in junijem pa naj bi pod istimi pogoji izšel še operacijski sistem Solaris 10, ki ga bodo tej priložnosti primerno preimenovali v OpenSolaris. Po IBMovem zgledu so to dejanje podkrepili še s kar 1600 patenti, ki bodo na voljo za odprtokodne projekte.

7 komentarjev

Nova Java, njeno in Solarisovo odpiranje in še kaj

OSNews - Medtem ko programerji sveta pričakujejo novo veliko različico Jave, ki se bo imenovala Java 5.0, je Sun izdal vzdrževalno različico trenutne stabilne veje, Java 1.4.2_05. Njen namen je odpravljanje hroščev, podrobnosti pa si lahko preberete v opombah ob izdaji.

Še vedno ni povsem jasno, kako bo Sun ravnal pod pritiski IBM-a in mnogih uporabnikov Jave, da naj odpre njeno izvorno kodo. Sun trdi, da bi v primeru odprianje kode prišlo do fragmentacije in devalvacije platforme, nasprotni tabor pa je prepričan, da je trenutni razvoj prepočasen. Po besedah Andrewa Orlowskega se je na nedavno končani konferenci JavaOne izkazalo, da imata obe strani prav, vendar je Sunovo razmišljanje bolj konstruktivno.

Za razliko od Jave pa ima Sun očitno bistveno drugačen pogled na odpiranje izvorne kode Solarisa. Prav tako na JavaOne je nek predstavnik Suna izjavil, da podjetje ne bo kar čez noč odprlo celotne izvorne kode Unixu podobnega operacijskega sistema, vendar bo odprlo večino le-te,...

3 komentarji