» »

Pravica do dnevnic

Pravica do dnevnic

Mamaplata ::

Pozdravljeni !
Zanima me kako je v naši ljubi deželici urejeno z dnevnicami?
Zaposlen sem v nekem podjetju ,ki ima v Sloveniji več delavnic na različnih koncih.
Nedavno sem torej moral iti na drugo lokacijo (firma je uredila prevoz prehrano in prenočišče) oddaljeno okoli 130km ,ker na sedanji ni bilo toliko potreb.
Sedaj me pa zanima ali mi pripadajo dnevnice ali pa vsaj dodatek na ločeno življenje?
Torej kako je s tem po zakonu in ali ima kdo s tem izkušnje ,kajti dnevnic mi še niso izplačali ,prav tako nobenemu mojemu sodelavcu.

Arrivo ::

Če so izpolnjeni pogoji, ti delodajalec sme izplačati denarno nadomestilo za prehrano - dnevnico, vendar ni obvezen, da to naredi .

Če delodajalec ne poskrbi za prehrano zaposlenim, mora le tem nakazati denarno nadomestilo - regres za prehrano med delom, ki znaša 26872 Sit .

Mamaplata ::

Zanimivo !
Kaj pa ko gredo delavci te firme delat čez mejo ?
Dobili so dnevnice + polpenzion + prevoz + nočitve -vse na firmo ,ne vem zakaj potem ne plačujejo za Slovenijo ,saj so delavci ravno tako od doma in družine.
Torej je to samo dobra volja delodajalca?

Arrivo ::

Delodajalec ti sme izplačati dnevnico za bivanje v tujini le, če si tam bival več kot 14 ur. Višina dnevnice je določena za vsako državo posebaj. Druge razlike med bivanjem v tujini ali doma ni .

Popolnoma možno je, da dobiš plačano hrano in še kaj... na poti in izplačane dnevnice. Obe zadevi lahko podjetje vodi ločeno in stroške skrije.

BigWhale ::

Dnevnice moras dobiti, ce si tam delal nek dolocen cas, pa ne glede na to ali je to v tujini ali v sloveniji. Visina dnevnic je posebaj dolocena za vsako drzavo posebaj. Nekako logicno je, da ti firma placa tudi prenocisce, ce moras tam prespati. Ce dobis zraven se kaj drugega, je to samo dobra volja... :)

Cveto ::

Delodajalec ti mora za vsako bivanje v tujini nad 4 ure izplačati dnevnico. Višina dnevnic je določe v uradnem listu za vsako državo posebej. Višina dnevnice je izražena v Ameriških dolarjih (USD)

Tipične višine dnevnic so:

Nemčija 65 USD
Frnacija 70 USD
Italija 75 USD
Češka 40 USD
itd...

To so dnevnice za države, kjer sem bil službeno.
Višina dnevnice se razlikuje tudi znotraj posamezne države, naprimer za bivanje v Parizu je dnevnica 85 USD, v ostali Franciji pa 70 USD (to govorim na pamet, ker v Parizu službeno še nisem bil, vem pa da je tako, ker sem enkrat gledal uradni list.

Glede trajanja bivanja in višine dnevnice: za bivanje do 4 ure ne dobiš ni, od 4 do 8 ur dobiš 25 % dnevnice, od 8 do 16 ur dobiš 75 % in nad 16 ur dobiš celo dnevnico.

Primer: če sem bil na službeni poti v Franciji, ki je trajala 35 ur, potem bom dobil:

1,75 x 70 USD = 122,5 USD = cca 23.000 sit

Za dnevnice v Sloveniji je sistem podoben, le da je višina dnevnice krepko nižja (cca 2000 sit, ne vem točno, ker je še nikoli nisem dobil.

Za tisti dan, ko si dobil dnevnico ti ne pripada nadomestilo za prevoz na delo in nadomestilo za prehrano, pripada pa ti povrnjen znesek, ki si plačal za bivanje v hotelu.

Da ti pripade dodatek za ločeno življneje, moraš imeti v pogodbi napisano, da se delo v drugem kraju (se mi zdi, ne vem točno, pogelej v uradni list. Gotovo pa ti ne bodo tega dodatka izplača samo za pardnevno odsotnost, pač pa za večmesečno delo.

Arrivo ::

Za podjetja registrirana v RS ni obvezno, da svojim zaposlenim izplača dnevnice .

Obvezno jim mora zagotoviti prehrano ali izplačati nadomestilo cca. 1000 Sit na dan .

BigWhale ::

Arrivo:

Torej ti lahko recejo, zdaj te bomo poslali v honkong, tam bos delal 14 dni in dobil bos jurja na dan? Znajdi se.

Skoraj dvomim....

Cveto ::

Za delo v Sloveniji se se lahko izognejo plačilu dnevnic, za delo v tujini so pa obvezni plačat!

Mamaplata ::

Torej sedaj točno vem kaj bom naredil ,ko bo treba spet delat v drug kraj v SLO - VZEL BOM DOPUST .
Sicer pa se mi ne zdi fer ,ker, če grem v tujino sem ravno tako odsoten od doma in družine kot v SLO ,s tem ,da če delam na drugem koncu SLO nimam nič od tega .
Vsekakor pa se bom pozanimal glede tega pri ustrezih organih ,kar se tiče plačila dnevnic za nazaj.

MadMicka ::

Arrivo, mislim, pidza ti materna, pa kaj kr neki govoriš na pamet???????

Res, res me zanima, od kje ti podatek, da delodajalec izplača dnevnico, če se mu zahoče?

Mislim, a si totaln idot al kaj=??? Kateri delodajalec bo pa plačal dnevnico, če mu ni treba??

p.s.: razumem, da sm uporabil psovke, kar ni primerno, ampak, hallo, da če nekdo take piše, naj še pove od kje mu to....

p.s.s.: če bo moderator brisal moj post, mora obvezno še od arrivo-ta, ker zavaja javnost

MadMicka ::

Mamaplata, če si imel plačano prehrano in prenočišče, potemkatem do dnevnic nisi upravičen, saj dnevnica predstavlja pavšalni strošek življenja izven delovnega mesta. Glede dodatka za ločeno življenje je pa tako, da je tudi to stvar kolektivnih pogodb, ampak če se gre za par dni, potem si upam trditi, da ti da dodatek ne pripada.

Gandalfar ::

Saj bo verjetno Arrivo utemeljil .. vseeno te moramo malo opozoriti MadMicka, da se 'umiris' .. ;)

Mamaplata ::

MadMicka : Ali to potem velja samo za Slovenijo
Imel sem urejeno prenočišče ,prehrano (obupna hrana ) ter prevoz in sicer za 14 dni , vmes sem enkrat prišel domov.
Sodelavci so šli v tujino za 1 teden pa so dobili ves paket + dnevnice,ravno to me je razpi°#% .

Zgodovina sprememb…

Cveto ::

Dnevnica ti povrne stroške bivanja v tujin, razen stroškov prenočišča.

Če si dobil plačano prehrano, potem ne moreš dobiti še dnevnice.
Oziroma bolj pravilno bi bilo, če bi dobil plačano samo dnevnico, prehrane pa ne.

Načelom bi dnevnico moral dobiti tudi Sloveniji, res pa je, da se razni privatniki izognejo temu stem, da ti plačajo samo prehrano!

pirat ::

Dejmo razčistit s tem.

Vsak zaposleni v Sloveniji (ni važno ali si zaposlen pri samostojnem podjetniku, d.o.o., d.d. ali karkoli) je upravičen do nadomestila za prehrano. Do nadomestila za prehrano je upravičen vsak, ki dela več kot 4 ure na dan, minimalno nadomestilo za prehrano na dan pa je 726 SIT (torej najmanj 726 SIT za vsak dan, ki ga v službi prebiješ več kot 4 ure).

Nadomestilo za prehrano je omejeno tudi navzgor in sicer na 10% povprečne plače zadnjih treh mesecev. Za marec 2004 to pomeni, da lahko prejmeš nadomestilo za prehran največ 26.000 SIT in še nekaj, če dobiš več, je potrebno od zneska, ki presega 26.000 plačati tudi davke in prispevke.

Če ti delodajalec sam zagotavlja možnost prehrane (ima npr. menzo) mu nadomestila za malico ni potrebno izplačati.

Dnevnica pride v poštev, kadar te delodajalec napoti na delo izven poslovnih prostorov podjetja, ne glede na to ali je to napotitev v SLovenijo ali tujino. Višina dnevnice je odvisna od časa, ki ga prebiješ na terenu (če si na terenu manj kot 6 ur do dnevnice nisi upravičen, če si na terenu 6-8 ur pride v poštev znižana dnevnica v višini 1.218 SIT, če si na terenu 8-12 ur pride v poštev polovična dnevnica v višini 1.750 SIT, če pa si na terenu nad 12 ur dobiš celotno dnevnico v višini 3.500 SIT)

Dnevnic ni opcija delodajalca, ampak pravica delavca. Delavec upravičenost do dnevnice izkazuje s potrjenim potnim nalogom, ki mu ga je delodajalec potrdil preden je delavec odšel na službeno pot ali delo na drug konec države........ Če je delavec odšel na pot brez potrjenega potnega naloga (kar počnejo v SLO vsi, saj se potni nalogi pišejo za nazaj) je breme dokazovanja upravičenosti žal na njegovi strani.....

Če je tvoje delo že po naravi takšno, da se veliko opravlja na terenu, vendar nimaš pogojev za dnevnice (ker ne traja dovolj časa, ker ti delodajalec zagotavlja prehrano ali izplačuje nadomestilo za prehrano) si upravičen do terenskega dodatka, le-ta pa znaša 735 SIT na dan.

Kdor želi še dodatne informacije naj me kontaktira preko maila (v profilu) - itak me je konkurenčni računovodski servis že prijavil GZS ker takšne informacije brezplačno trosim okrog (ni zajebancija tale zadnji stavek, res so to naredil idioti)

lp, pirat

Mamaplata ::

Najlepša hvala za obrazložitev.
Torej dnevnica ti pripada samo v primeru ,ko si izven delovnih prostorov podjetja.
Jaz pa sem bil v prostorih tega podjetja in še ostalo sem imel vse urejeno.
Sodelavci so pa šli izven podjetja torej jim je pripadala dnevnica.
Še enkrat hvala.

BigWhale ::

GZS bi bilo treba podret, ker nobene koristi od njih...

Business ::

Zakon in predpisi in višine dnevnic najdeš na www.klik.si. Klikneš RAČUNOVODSTVO in dnevnice v tujini.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sluzbena pot - nadure (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
549448 (3428) Mato989
»

Službena pot več kot 8 ur

Oddelek: Loža
173872 (2508) SambaShare
»

Službena pot na matično podjetje v tujini in dnevnice

Oddelek: Loža
51534 (1152) Okapi
»

Trajanje službene poti

Oddelek: Loža
4714312 (13592) St235
»

Nasvet o višini dnevnic

Oddelek: Loža
7896 (768) gzibret

Več podobnih tem