» »

Službena pot na matično podjetje v tujini in dnevnice

Službena pot na matično podjetje v tujini in dnevnice

LeLa ::

Pozdravljeni,
Ker sama ne najdem ustreznega odgovora, vas prosim za pomoč.
Pred kratkim sem sklenila delovno razmerje za določen čas v manjšem podjetju, ki je le hčerinska pisarna (s sedežem v Sloveniji) matičnega podjetja, ki se nahaja v sosednji državi. Ob podpisu pogodbe mi je bilo omenjeno (ni napisano v pogodbi), da se nas občasno (2-3krat letno) napoti na službeno pot na sedeže matičnega podjetja v tujini, kjer potem v bistvu opravljamo svoje delo, ki ga nadrejeni kontrolirajo, ipd. Mesto je oddaljeno dobrih 300 km od sedeža mojega delovnega mesta v Sloveniji, zato nam podjetje plača prenočišče. Do tu je vse lepo in prav, dokler tik pred službeno potjo nisem izvedela, da me nameravajo napotiti tja vsak mesec za 5 dni (od ponedeljka do petka) in da mi za to baje ne pripadajo dnevnice. To pojasnjujejo s tem, da v primeru službene poti v matično podjetje ne glede na to, da je le-to v tujini in ker mi tam dajo prostor za delo, mi zato ne pripadajo dnevnice. Po krajšem raziskovanju sem izvedela, da to celo ni edinstven primer, ampak da kar nekaj tujih podjetij v Sloveniji počne podobno.
Zanima me, ali to dejansko drži, da nam za službeno pot v tujini na matičnem podjetju ne pripadajo dnevnice, ali pa so delodajalci le našli luknjo v zakonu, ali pa celo izkoriščajo neznanje zaposlenih?

Za vsak nasvet ali odgovor se najlepše zahvaljujem.
M.
Ignorantia legis non excusat.
  • spremenila: LeLa ()

jazjaz51 ::

Če ti preskrbijo prehrano in prenočišče ni dnevnic - je pa dodatek za ločeno življenje.

LeLa ::

Hvala za odgovor. Pa obstaja kak uradni akt, ki to določa ali je zgolj tako prepričanje?
Ignorantia legis non excusat.

urosh ::

Po mojem ti pripadajo dnevnice. Mogoce se bo @Lakotnik pridruzil ali kateri drugi pravnik?

PandaFlow2 ::

Dodatek za ločeno življenje je samo, če gre za daljšo napotitev, ker se izplačuje v x €/mesec...

V kolikor opravljaš kakršnokoli delo izven lokacije pogodbeno dogovorjenega delovnega mesta, ti pripadajo zakonsko predpisane dnevnice, ki so lahko zmanjšane, v kolikor delodajalec zagotavlja prehrano.

http://www.durs.gov.si/si/davki_predpis...

Dnevnica je mišljena kot nadomestilo za prehrano (ker če dobivaš dnevnico, ti delodajalec ponavadi ne bi smel izplačevati prehrane) ter kot dodatek za delo izven običajnega kraja delovnega mesta. Če ti delodajalec zagotavlja prenočišče in delovno mizo, še ne pomeni da so oproščeni plačila dnevnic. Kje pa naj bi drugače spal in delal - pod mostom?

Okapi ::

Prenočišče je itak ločeno od dnevnice. Če je prehrana zagotovljena, dnevnica ni obvezna.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sluzbena pot - nadure (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
549453 (3433) Mato989
»

Prevoz do dela (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12126829 (22915) Invictus
»

Trajanje službene poti

Oddelek: Loža
4714330 (13610) St235
»

Pravica do dnevnic

Oddelek: Loža
185755 (5426) Business

Več podobnih tem