» »

Sci-Fi Literatura

Sci-Fi Literatura

«
1
2 3
...
5

BigWhale ::

Tukaj bi se lahko naredil en seznam 'a must' knjig... Sci-Fi, pa recimo se Fantasy?

Bom kar zacel:

Za vse cyberpunk navdusnece:
William Gibson; Neuromancer, Count Zero, Mona Lisa Overdrive

...

Stanislav Lem; Invincible, Tales of Pirx the Pilot, ... (Lem je nasploh zanimiv za brat)

Pohl Frederick; Gateway

Robot fanatiki naj preberejo kaj od Isaca Asimova

Za vse, ki jih zanimajo zmaji:
Anne McCaffrey; Dragons of Pern Series

Fantasy tako malo drugace (ja, ja, MOGOCE bom tudi jaz to enkrat prebral... :P):
Terry Pratchet; Discworld Series

Pa se nekaj 'new-age' science fiction literature:

Michael Crichton; Sphere (precej bolje kot film, ceprav je bila Sharon Stone v filmu kar ok (precej presenetljivo)), Prey (ce koga zanimajo podivjani nano oblaki ;>), The Andromeda Strain, ...

Carl Sagan; Contact (spet precej bolje kot film, se splaca prebrati, zanimiv konec)

Zadnja dva avtorja sta bolj tako vecerno branje pred spanjem... ;) Spustil sem precej zanimivih imen, kot so Zelazny, Bradbury, Clark,... Pa razne klasike v stilu Tolkiena in Adamsa... :)

Mogoce bi moral omeniti se Miho Remca, enega izmed redkih slovenskih Sci-Fi avtorjev, ki ga pa nisem nevem kako bral. Nekaj kratkih zgodb, kaj vec pa ne. Ce pa kdo rad bere kratke sci-fi zgodbe, je pa obvezno ctivo 'revija' Sirius, ki je izhajala nekje v osemdesetih letih v Zagrebu in se je prodajala tudi pri nas...

Kaj pa vi berete? :)

CCfly ::

Douglas Adams - triologija v štirih delih :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CCfly ()

Mamaplata ::

Včasih sem bral FUTURA ,drugače pa SPHERE od Michael Crichton-a sem prebral in se mi je zdela bojša od filma .Miha Remec sem prebral eno knjigo -ne vem več naslova ,vendar se mi je zdela v redu.
BW ali bi lahko napisal naslove v slovenščini ali pa si mogoče bral v angleščini? Mogoče jih bom še celo dobil v naši knjižnici.

BigWhale ::

Torej,

Gibson: Nevromant (ostala dva afaik nista prevedena)

Lem: Nepremagljiva, Zgodbe pilota pirxa
Pohl: Kapija (slovenskega prevoda, ce je, ne poznam)

McCaffrey in Prattchet nista bila prevedena
Sagan: Stik

Poskusam se spomniti, kdo je napisal Dnevnik Iona Tihega, tudi to je zanimivo branje. :)

Demoness, help me out here... :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

kopernik ::

Scie-Fi:
Peter Hamilton: Night's Dawn Trilogy
Orson Scott Card: vse o Enderju
Simon R. Green : Deathstalker (več delov... sicer je to daleč od kake težko-razmišljajoče zadeve - je pa zanimivo)
David Zindell: Neverness
Stephen Baxter: The Time Ships

Fantasy:
George R. R. Martin: A Song Of Ice And Fire (več knjig)
Robin Hobb: The Liveship Traders (trilogija)

Pa še za vse, ki jih zanima alternativna zgodovina:
Harry Turtledove: Worldwar (štiri knjige o drugi svetovni vojni, v katero posežejo mali zeleni :)... zanimivo, ker so nekatere osebe tudi dejansko živele - od Churchilla do do npr. SS-ovca Skorzeny-ja)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

BigWhale ::

> Orson Scott Card: vse o Enderju

U mater, ne morem verjet, da sem tole pozabil...

Ender's Game je A MUST! :)) Potem pa se vseh ostalih pet knjig (ce jih ni ze vec...).. jaz sem ostal pri prebranem xenocidu :)

frudi ::

Poskusam se spomniti, kdo je napisal Dnevnik Iona Tihega, tudi to je zanimivo branje. :)

tako hvališ Stanislava Lema, pa ne veš da je tudi Ion Tihi njegova zasluga? :)

sicer pa še par neomenjenih meni ljubih:
Clarke: 2001, 2010, serija o Rami, Konec otroštva, Against the fall of night (se mi zdi da prevedena kot Planet sedmih sonc)
Bradbury: Marsovkse kronike, Fahrenheit 451
H.G. Wells: Vojna svetov
pa precej raznoraznih kratkih zgodbic iz različnih virov.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

OwcA ::

ZF:

Ursula Le Guin: Leva Roka Teme (Left Hand of Darkness)
Jon Courtenay Grimwood: ReMix, RedRobe
Ray Bradbury: Marsovske Kronike (The Martian Chronicals)

Fantasy:

Ursula Le Guin: Earthsea Saga
Otroška radovednost - gonilo napredka.

jamiroq ::

da še jaz dodam nekaj naslovov, tako, iz glave:D:

Arkadij in Boris Strugacki: Piknik na robu ceste
Larry Niven: Ringworld, Ringworld Engineers, Ringworld Throne, Protector, Tales of Known Space, World of Ptavvs, Crashlander, Fallen Angels (verjetno je še kakšno delo oz kratka zgodba iz "Known Space" serije)
Arthur Clarke: Rendezvous with Rama, Rama Revisited, Garden of Rama, Rama Revealed
R A Heinlein: Methusaleah's Children (aka Metuzalemova deca iz zbirke Kentaur), Time Enough for Love, The Number of the Beast, The Cat Who Walks Through Walls, To Sail Beyond Sunset

pa na herbertovo dune serijo ste pozabili :)

Highlag ::

Rhiannon Lassiter: trilogija Čarodeji (Čarodeji sence, Čarodeji, Čarodeji duhovi) -> zakon!
George Lucas: Star wars :D
Miha Remec: Iksia

Vem še par naslovov samo nimam zapisanih avtorjev:
Prekletstvo dvoglavega klovna
Iztrebljevalec..
Never trust a computer you can't throw out a window

BigWhale ::

Hehe.. Za Iona nisem bil ziher... Pirxa in Iona sem oba bral ob priblizno istem casu in je mal zmede :))

Jaz bi dodal se

Philip K. Dick; Do Androids Dream of Electric Sheep

za vse Blade Runner ljubitelje :)

Hm, ja res, Dune smo pozabili :))

jamiroq ::

avtor prekletstva dvoglavega klovna je Boris Čerin (vem, da sem bral vendar se pri najboljši volji ne morem spomnit o čemu je :)).

marS ::

:D večina tega kr sm bral je našteta, bi še eno /morbet je žena spisku/
Dan Simmons Hyperion, res odbita zadeva!
ki bazira na cyberpunku, se pa dogaja daleš v prihodnosti, npr: stanovanje kjer je vsaka soba na drugem planetu, zelo cyber zgodba v dveh delih /hyperion in pad hyperiona/, izšlo tudi v srbohrvaščini, sem jo nekomu posodu ne vem komu, če jo ima kdo slučajno tukaj pa da sem njemu naj mi jo takoj vrne!:)) ,
pa nadaljevanje Endymion je tudi v redu....
pa vse Zibelke Asimova: Galaktično carstvo, zadužbina, druga zadužbina, zadužbina i carstvo, carstvo i roboti, itd... kr neki knjig
...no more heroes...
https://ilbis.com/

BigWhale ::

Se se komu zdi tezko brati knjige, ki so bile prevedene v srbscino?

Potem imas Dzeka in Dzona, ki sta se odpravila na Jupiter stejsn ejt...

Brrrrr...

;>

demoness ::

Se strinjam, BigW... Tale "piši kao što govoriš" je knjigoskrunstvo. Hehe, spomnim se, ko sem enkrat ugotavljala, kdo hudiča je bil Fridrih Niče. :)

Se pridružujem hvaljenju Lema - tega tipa se ne da preveč hvalit! Zgodbe o pilotu Pirxu so THE space travel knjiga.
Za ljubitelje Philipa K. Dicka naj dodam še, da preberite njegovo originalno novelo Minority report - kar so barabe hollywoodske naredile iz nje, je čisto navaden zločin!
Pa da ne pozabim - novi cyberpunk Neal Stephenson, zaenkrat sem prebrala samo Snow Crash, se pa grebem še za Diamond Age in Cryptonomicon. Nič ni prevedeno, ampak ima človek fantastičen jezik in stil pisanja.

Remec se za moj okus začne malo preveč ponavljati, če ga prebereš vsega, ampak njegova Jama (ali pa mogoče Votlina?) je zelo fina knjiga.

Dune pa ni slab za ljudi s potrpljenjem, ker je tista prihodnost tako fino drugačna - nobenih AIjev, recimo, in zanimivo pomešana s srednjeveškimi elementi. Ampak nikarte brati sinovih prequelov. Zguba časa, ker so precej slabše napisani, pa še veselje ob marsičem si pokvariš.

Odlična knjiga, ki je še nihče ni omenil - China Mieville: Perdido street station. Še ena čisto odpuljena prihodnost oz. "prihodnost".

[Edit: eh, typos, typos...]
Don't you want to die, walk beside me evermore,
Don't you feel alive, like you never felt before...?

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: demoness ()

motorc ::

Isaac Asimov - Roboti jutranje zore

Ce so vam vsec kratke zgodbice in ce radi razmisljate ... Daleč so zvezde, zbirka 50 ZF zgodb.

OwcA ::

Še malo ZF:
Daniel Keyes: Flowers for Algernon
Robert Silverberg: Svet Znotraj (The World Inside)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Avian ::

ekola kot ze mnogokrat omenjeni clarke pa njegova serija RAMA, serija odisej (ta se konca vsaj meni kar zanimivo leta 3001) potem hmnja njegove kratke zgodbice tud niso slabe.

seveda imamo tu tudi ostale kot recimo hmm ben bova: mars, return to mars, venus, jupiter, tricon deception, potem dve hudi moonbase ter moonwar

hmnja asimov in njegovi zakoni robotike :D on je zakon, seveda clasika je tudi lem :D

hm Crichton no ja kr kul ceprov njegova zadnja Timeline mi ni bila vsec.

u sej res orwell on je zakon 1984 ali pa farma (ok zadnja ni ravno s/f)

ok tokle za enkrat k pridem dam pa lahk se kaj priporcam kar sm prebral :D

lp Avi

paggy ::

Zame ena najboljših pisateljic Louis McMaster Bujold in njena Saga o Milesu Vorkosiganu, ki obsega dvanajst knjig. Je pa zelo dobro da se začne pri prvi knjigi in konča pri zadnji ker si sledijo ena za drugo. Je pa jih problem dobit. Imate sicer tri knjige v Hrvaščini in sicer 3, 4 in 5 knjigo. Drugač se je pa treba znajt in nabavt prek neta. >:D
Da je serija dobra so ugotovil tud kritiki, ki so parim knjigam dal take nagrade kot Hugo in Nebula.

BigWhale ::

Ce me je kaj izucila Dragons Of Pern serija, je bilo to to, da po ene deveti knjigi stvari ratajo rahlo dolgocasne in zlajnane... ;)

Ko so pa nasli delfine, mi je blo pa sploh mal too much... ;)

Shadowstorm ::

James S.A. Corey Expanse serija

Poldi112 ::

Robert A. Heinlein: Stranger in a strange land.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

marS ::

uf...to je staro...a je kaj novega?
...no more heroes...
https://ilbis.com/

BigWhale ::

Shadowstorm je izjavil:

James S.A. Corey Expanse serija


IMO je Expanse saga ena izmed redkih Space Oper, ki so v polno stvareh bolj Sci, kot Fi in se precej dobro berejo. Je eden izmed nujnih novodobnih SciFi reci, ki ga jo je treba prebrati. :)

sulaco ::

Precej zanimiva, saj je dobro podprta z realnimi enačbami je knjiga Marsovec The Martian (film) @ Wikipedia
zelo zanimiv pisatelj, kako je bila knjiga napisana...in film Ridleya Scotta. Knjiga je velikoo boljša.

Hugh Howey: trilogija Silos Silo (series) @ Wikipedia
sicer ne vem če bi jo lahko uvrstili med ZF, ampak bo vsem ljubiteljem te tematike FULLL všeč. Baje je že odkupljena pravica za filme.
Od istega pisatelja se dobi tudi Beacon 23...čisti ZF-škoda ker je samo novela

Letos čez zimo sem našel John Scalzi: Old mans war serijo John Scalzi @ Wikipedia
Zelo lepo se bere, akcija, hudi koncepti! Avtor je sodeloval pri STARGATE seriji :)

Sedaj pa berem (čisto svežo) 5 knjigo od avtorja Vaughn Heppner-ja: serija The Lost Starship (http://www.vaughnheppner.com/#!sci--fi-books). Zelo priporočam. Veliko akcije. Ni pa to leposlovje

tikitoki ::

paggy je izjavil:

Zame ena najboljših pisateljic Louis McMaster Bujold in njena Saga o Milesu Vorkosiganu, ki obsega dvanajst knjig. Je pa zelo dobro da se začne pri prvi knjigi in konča pri zadnji ker si sledijo ena za drugo. Je pa jih problem dobit. Imate sicer tri knjige v Hrvaščini in sicer 3, 4 in 5 knjigo. Drugač se je pa treba znajt in nabavt prek neta. >:D
Da je serija dobra so ugotovil tud kritiki, ki so parim knjigam dal take nagrade kot Hugo in Nebula.


Res odlicna serija. Ceprav je prva knjiga meni najbolj vsec.

BigWhale ::

A lahko tole temo malenkost ozivimo? Potrebujem pred-dopustna priporocila. :)

flbroker ::

demoness je izjavil:

Se strinjam, BigW... Tale "piši kao što govoriš" je knjigoskrunstvo. Hehe, spomnim se, ko sem enkrat ugotavljala, kdo hudiča je bil Fridrih Niče. :)


To je edini logicni nacin pisanja, tudi slovenscina je taksna razen lastnih imen in izjem. Ljudje ki pisejo eno, izgovarjajo pa drugo so vecinoma polpismeni tako kot recimo Anglezi ki vsako drugo besedo napisejo narobe.

Drugace pa zelo zelo zelo zelo priporocam:

Red Rising trilogijo:
https://www.amazon.co.uk/Red-Rising-1/d...
https://www.amazon.co.uk/Golden-Son-Red...
https://www.amazon.co.uk/Morning-Star-R...

Metro 2033
https://www.amazon.co.uk/Metro-2033-Dmi...

Norse Mithology
https://www.amazon.co.uk/Norse-Mytholog...

Neil Gaiman ne razocara.

chort ::

+1 za Neila Gaimana, praktično vse po spisku. Norse Mithology sicer ni Sci-Fi, je pa avtorjeva interpretacija skandinavskih božanstev. Ravno berem, za lahko noč zgodbo ali dve. Ostalo je genialen črn obešenjaški humor, v stilu Douglasa Adamsa na pogrebu.
Neal Stephenson, karkoli. Smartass, poln kriptografije, tehnologije, zna pa tudi z zgodovino (System of the world serija)
John Scalzi, karkoli. Space opera. Lock in sicer še nisem bral, je pa na spisku.
John Haldeman - Forewer war, še ena odlična space opera.
Iain Banks - kompletna Culture saga, space opera.
Vernor Vinge - Rainbows End, cyberpunk, dobra tudi Across Realtime saga.
Connie Willis - Oxford time travel - odličen time travel Sci Fi.

yayo ::

za na plažo, lahkotno, kratko branje prežeto s humorjem in nadnaravno nadlego proti kateri se bori urbani čarodej, ki bi želel biti Clint Eastwood a mu to ravno ne uspeva najbolje: Jim Butcher - The Dresden Files serija. Prvi kolikor tolikor dober roman iz serije je četrti ampak je bolj začeti s prvim, zaradi spoznavanja sveta in mitologije. Kratke zadevce, 200-300 strani.

mAXTER ::

Ne vem, sem prebral od Gaimana American gods pa mi je bla knjiga kr neki ceprav jo vsi kujejo v nebesa. Sto ljudi sto cudi pravijo:D Drgac pa kot je ze eden gor napisal je meni Enders game top knjiga, samo bog ne daj filma gledat ker smrdi do neba oz je zanic proti knjigi.

NSA_Agent ::

We Are Legion (We Are Bob), Serija Bobiverse - Dennis E. Taylor
Daemon in Freedom - Daniel Suarez
Old man's war serija - John Scalzi
Off to Be the Wizard - Magic 2.0 - Scott Meyer

matobeli ::

No bilo še napisano, je pa klasika. Niti ne dolga: robert silverberg - svet znotraj

rdecaluc ::

Od sci-fi
James S. A. Corey - The Expanse kot je že nekdo omenil. Predvsem mi je kul to da če s teflonom premazan valj iz wolframa izstreljen iz "rail guna" prileti v vesoljsko ladjo GRE ČEZ VSE. Nobenih ščitov ki to ustavijo. Plus dobro napisan.

Od fantasy:
Steven Erikson - Malazan Book of the Fallen. Odlična zgodba preko 10 knjig in še več novelah o različnih karakterjih vpetih v zgodbo. Meni top 3.
Glen Cook - The Black Company.
Robin Hobb - Assassin`s apprentice kot prva knjiga, potem pa še ostale triologije istega sveta. Ostala samo še zadnja za prebrat.
Robert Jordan - Wheel of Time. Zanimiva, škoda le ker je človek umrl predno je dokončal. Sicer je Brandon Sanderson dobro zaključil.
Philip Pullman - His Dark Materials. Zanimivo branje kot odrasel.

Upam da ne spamam preveč fantasy, ker je naslov sci-fi. Ampak zdej se tudi jst spravljam bolj v sci-fi in tu je ogromno dobrih predlogov.

Lp.
Est modus in rebus. ,typos

Tac20 ::

Tako je rabimo nove seznam za na morje :D

Okapi ::

Terry Pratchett - serija Discworld - od fantazijskih.

SambaShare ::

Pred kratkim prebrane:
Starship Troopers - Robert A. Heinlein (odlična novela, ni satirična kot film)
Armor - John Steakley (ne morem prehvaliti)
The Forever War - Joe Haldeman (zanimiv zaradi spreminjanja družbe med bitkami protagonista)

mAXTER je izjavil:

Drgac pa kot je ze eden gor napisal je meni Enders game top knjiga, samo bog ne daj filma gledat ker smrdi do neba oz je zanic proti knjigi.


Taka ostra kritika, sem prebral knjigo par mesecev nazaj. Film je OK, res pa je dobro knjigo prebrati prej, sicer film izpade "kr nekej".

Zgodovina sprememb…

estons ::

BigWhale ::

SambaShare je izjavil:

The Forever War - Joe Haldeman (zanimiv zaradi spreminjanja družbe med bitkami protagonista)


Sem zraven spada se Gateway od Frederik Pohla. :)

TheRocky ::

Skoraj vse knjige, ki bi jih priporočal, so že bile navedene v temi. Dodal bi še od Naomi Novik: Izruvana.

Drugače, ko mi zmanjka idej, grem gledat prejemnike in nominirance za nagrade:
Nebula Award for Best Novel @ Wikipedia
Locus Award for Best Science Fiction Novel @ Wikipedia
Locus Award for Best Fantasy Novel @ Wikipedia

Okapi ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

chort ::

Evo, še par knjig:
Ann Leckie - Ancillary saga (frišno)
Michael Chabon - Yiddish Policemen's Union

Kot dobro referenco običajno uporabljam kar oboje:
List of Joint Winners of Hugo and Nebula @ Wikipedia

hurikhan ::

Spy ::

Priporocam:

(posthuman sci-fi)
Accelerando - Charles Stross

(sci-fi acid trip, knjigo sem sicer prebral veliko casa nazaj v italijanscini (Le piume di Vurt) - prvic in zadnjic v zivljenju celo knjigo v susu!)
Vurt - Jeff Noon

Ali je kdo prebral The Windup Girl - Paolo Bacigalupi?

LP, Spy.

estons ::

Spy je izjavil:

Ali je kdo prebral The Windup Girl - Paolo Bacigalupi?


Ne, sem pa bral eno njegovo kratko zgodbo, ki naj bi se dogajala v istem svetu kot Windup Girl in je bila odlična.

Poldi112 ::

Dan Simmons: Hyperion
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

p0ki ::

Trenutno berem Mistborn in me je čist not potegnila :)
"As far back as I can remember, I always wanted to be a gangster"

opeter ::

Že dolgo nisem bral nič takega, se pa spomnim, da sem pred leti še enkrat prebral meni ljubo knjigo "planet orhidej" (izvirni naslov je Der Orchideenkäfig avstrijskega pisca Herbert W. Franke).

V zadnjem času berem samo še tiste kratke proze/novele, ki so v reviji Življenje in tehnika.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Genetic ::

Nekaj kratkega, preden se odpravite na dopust:
John Varley: Pusher - šokanten začetek, wtf moment, ki se pa lepo izteče
Bob Leman: Instructions
Bob Leman: Window
Ursula K. Le Guin: The Ones Who Walk Away From Omelas

-ninja-91- ::

Jz zdej berem Sci-Fi od George Martina, Sandkings, Nightflyers... Top zadeve :D
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Predlogi za poletno branje?

Oddelek: Sedem umetnosti
293930 (2949) Sanjica23
»

Vprašanje glede naslednjega bralnega podviga: ZF (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Sedem umetnosti
10715126 (8724) Jst
»

POZOR vsi ljubitelji znanstvene fantastike! (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
8317079 (12251) Tanja.C
»

Katere SiFi knjige berete?

Oddelek: Sedem umetnosti
252805 (2430) christooss

Več podobnih tem