» »

Ali je Linux res zastonj?

Ali je Linux res zastonj?

c0dehunter ::

Nekdo mi je rekel, da dobiš Linux opreracijski sistem zastonj. Ali je to res? In če je res, kje ga lahko naročiš?

Hvala!

roscha ::

c0dehunter ::

Kaj pa nardiš na tej strani? a si nej neki čez 1Gb downloadam??? A ne morš naročit cd-ja?:\

kopernik ::

Ja, to so image-i install CD-jev. Ki si jih moraš downloadati in kopirati na CD.

c0dehunter ::

Pa moraš downloadati cd 1, cd2, cd3, al sam enga? Pa maš lahk pol dva operacijska sistema na kompu; linux in WinXp?

kopernik ::

Odvisno od linux distribucije... mislim da je pri večini možno dobiti nekakšen "mini CD" image, ki je navadno velik manj kot 100 mb. Ta cd vsebuje samo najnujnejše za namestitev, dodatne programe (pakete) pa lahko potem namestiš kar iz inteneta. Tak način je zelo priročen, če imaš hiter dostop do interneta (npr. adsl).

Pa maš lahk pol dva operacijska sistema na kompu; linux in WinXp?

Ja, lahko. Če hočeš samo preveriti kako izgleda linux lahko preizkusiš kar slo-techovega, ki se zaganja kar iz CD-ja ...

Gandalfar ::

Linux striktnem pomenu pomeni samo jedro in je izdano pod GPL licenco. Zastonj ga lahko zleechas iz www.kernel.org. Samo si bos z njim lahko bolj malo pomagal. No naokoli tega jedra so pa potem distribucije zgrajene, ki so v vecini primerov sestavljene samo iz free programov (glede na opensource standarde..) in jih lahko prosto presnemavas, siris itd. Imas jih pa se ene par, ki imajo gor komercialn software in pravijo, da ni ravno kul, da jih naokoli prevec kopiras, ker si zelijo denar od tebe.

Zate pa to pomeni, da gres na linuxiso.org in si lahko katerokoli zastonj snames in jo preizkusis oz. podkupis kolega z eno cokolado, da ti sname dol in posname. Lahko gres pa tudi v trgovino in kupis kaksno ze zapakirano verzijo kar stane ponavadi nekje v ranku 10k-20k. Za ta denar dobis tiskano knjigco z navodili, cdje ter tehnicno podporo. Seveda pa te noben ne sili, da se gres to...

ja, lahko imas oboje na istem racunalniku :)

wishmaster ::

Za tisto verzijo ki daš pr nas v trgovini 20.000 SIT,plačaš v bistvu sam knjige in podporo.
Če si iz okolice Celja in nimaš hitre povezave ti ga lahko zapečem jaz.
Obstajajo tud distribucije za strežnike ki so zelo drage.(dražje kot windows server).
GIGABYTE GA-K8NXP-SLI,AMD ATHLON 64 X2 4200+,4x1024 RAM (GEIL)
5xWD2000JS(200 GB),Gigabyte Radeon 3870 ...

Ziga Dolhar ::

Primky se mi zdi idealen primer uporabnika, kateremu bi morali ponudit kakšno live distribucijo.

Recimo kar kakšno domači :-). Se mi zdi, da bi s tem rešili precej težav in hkrati odgovorili na vsa njegova vprašanja :).
https://dolhar.si/

PingoUser ::

Ce imas v racunalniku DVD, je ta hip najbolj preprosto, da vzames februarsko stevilko revije Monitor, ki ji je bil prilozen DVD z distribucijo Pingo 2.0, in si namestis to. Za osnovna navodila za delo bos lahko uporabil clanke Nikolaja Pecenka ali drugo literaturo, ki je je vse vec.

Ce si zacetnik, bos imel z drugimi distribucijami nekaj dela in tezav, razen ce ne bos vzel kaksne poskusne distribucije, ki jo lahko poganjas avtomatsko s plosce CD.

wishmaster ::

Tud suse 9.0 ne bi bil slab:)) .Je tud primeren za začetnike
GIGABYTE GA-K8NXP-SLI,AMD ATHLON 64 X2 4200+,4x1024 RAM (GEIL)
5xWD2000JS(200 GB),Gigabyte Radeon 3870 ...

c0dehunter ::

Ja, sm iz okolice Celja. Slovenske Konjice. Za kolk bi pa prepeku linux?

wishmaster ::

sem ti poslal zasebno sporočilo
GIGABYTE GA-K8NXP-SLI,AMD ATHLON 64 X2 4200+,4x1024 RAM (GEIL)
5xWD2000JS(200 GB),Gigabyte Radeon 3870 ...

atlet ::

Enostaven program za fakturiranje -> www.quibi.net


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Alternativni OS najbližji M$

Oddelek: Operacijski sistemi
292208 (1259) DOOM_er
»

Namestitev Linuxa...

Oddelek: Operacijski sistemi
271520 (1311) jype
»

Windows ali Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
554821 (4059) moj_nick
»

SUSE 8.1

Oddelek: Operacijski sistemi
472119 (1688) shock
»

Redhat 7.1

Oddelek: Operacijski sistemi
11988 (837) simon

Več podobnih tem