» »

Zakaj mramo več plačati cestnie za isti kos avtoceste?

Zakaj mramo več plačati cestnie za isti kos avtoceste?

pro549 ::

Ker sem študent se dostikrat vozim po avtocesti. Najbolj me razkuri ko malo preračunavam in vidim da okolica Ljubljane ima relativno ceneje tisti kos avtoceste kot mi ki jo prevozimo celo. Cestnina za Lj-Videž(primorska) je 870 SIT, Vrhnika-Videž 710 SIT. Dobro zdaj pa poglejmo kako ima LJ-Vrhnika: 70 sit. In zdaj malo prepračunamo

1.) Lj-Videž - Vrhnika-Videž = 160 SIT (cca 6km)

2.) Lj - Vrhnika = 70 SIT (cca 6 km)

Vidimo da za isti kos avtoceste mormo plačati 90 sit več kot tisti ki grejo direktno v Vrhniko. Zakaj moramo mi neljubljančani nasrkat in plačati več za isto stvar? Če še ni dovolj oni imajo še plus 50 km obvoznice(avtoceste) ki jo imajo zastonj? In pol meni govorijo enakopravna država, Ku*c enakopravna naj se grejo vsi solit.

Gandalfar ::

Sem mislu, da je avtocesta privilegij in ne pravica..?

iration ::

Naj ti ne bo odsek LJ-Vrhnika merilo. Ta odsek je edini (afaik), ki ima popust. Kalkulacija se za dars zelo lepo izide, ker veliko več ljudi uporablja ta odsek, odkar je cena polovična.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

fAtso ::

Resno sprašujem če si kej kadil danes?

Če ne veš zakaj je Lj-Vrhnika tako poceni pa res al nič ne razumeš ali pa nočeš razumeti. Naj ti na hitro objasnim:
Tako nizka cena je samo zaradi tega da bi se več ljudi peljalo po avtocesti do ljubljane, ker če bi bilo predrago bi vsi ki delajo v lj. in živijo na vrhniki peljali raje po stari cesti kot pa po avtocesti, teh ljudi pa ne bi bilo malo in bi bila cesta čez Brezovico, katera je ze sedaj totalno zabita zjutraj in po šihtu bila še 5 krat bolj prometna in bi enostavno ratal cestni zamašek... Upam da sedaj kaj bolj razumeš. Kar se pa videža tiče pa zgleda niste tako pomembni kot vrhničani in boste pač več plačevali >:D

iration ::

Z drugimi besedami: več kot še enkrat več ljudi se pelje po odseku, za katerega računajo 50% manj. Edino razumljivo od managementa darsa.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

pro549 ::

In pa naj za vse tako pocenijo isto ne pa za samo privelegirance? A oni imajo kakšen višji status kot drugi? BTW 1km avtoceste je cca vredna 10-12 SIT.

Ziga Dolhar ::

Ne plačaš le kilometrine. To je malenkost.

Lep del je tudi plačilo hišice in uslužbenca, ki staneta enako, ne glede na tvoje cestno izživljanje :-).

Izmišljen razlog, a tolaži se z njim, če ti je všeč. Morda niti ni tako zgrešen.
https://dolhar.si/

iration ::

Pravi razlog je ekonomske narave, če se pa zraven razbremeni magistralka zraven, pa še tolk bolš.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

DSmidgy ::

Ne vem, če je res, kar se govori glede dolenjske avtoceste - da ne bo zraven magistralke, tako da se boš moral vozit po avtocesti. Potem lahko DARS po enakem ključu (pri Vrhniki je alternativna pot, tako da morajo poceniti, na Dolenjskem je ni, tako da lahko podražijo) enostavno poveča cestnino za 100%.

50% popusta nebi smelo biti. Tarifa bi morala biti stalna po celi državi (razem mogoče mostovi in tuneli se dodatno zaračunajo) - da je pač pravična do vseh državljanov. Če pa država hoče rešiti prometni zamašek, naj pa naredi hitro cesto.

Sedaj, ko so ukinili še tistih 10% popusta na ABS, se sploh ne bom vozil več po avtocesti. Pač bo vožnja malo dalj trajala. Čeprav je spošno znano, da dobre avtocestne povezave pomagajo k rasti gospodarstva, država hoče to zavirat (pimerjajte ceno vinjete proti naši cestnini). Če bo pa kakšen onesnaževanje omenil, naj se pa spomne, kdo onesnažuje 1/3 slovenskih vod in da mu država pri tem še pomaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

AlienGT ::

No, meni glede DARSa in plačila avtocest pa ni všeč naslednje. Oni utemeljujejo ceno po kilometru avtoceste, torej plačaš kolikor koristiš (pustimo zdaj zgornji popust za določen odsek). Spomnimo se večnih popravil avtoceste v poletnem času ko se peljemo na morje, ko je vsaj na treh mestih zožanje, popravila ceste, da o zastojih ne govorimo. Pa morda oni znižajo ceno eneke razdalje v takem primeru. Pa ja, vraga. Računajo ti flegma enako kot prej, ne glede na to da ti niso zagotovili število kilometrov za katere si plačal.

p.s. Pa še tale zanimiv copy/paste, ki sem ga prejel po emailu


> Spostovani uporabniki sistema ABC in ostali!
>
> Kot si lahko preberete na DARS portalu http://www.dars.si je DARS
> spremenil pogoje placevanja z ABC kartico za avtomatsko placevanje
> cestnine. Povecal je namrec limit dobroimetja iz 8.000 sit na 50.000
> sit s katerim pridobite 10% popust pri placilu cestnine.
>
> DARS je imel s sistemom ABC ze sedaj ogromne dobicke:
> - prodaja ABC kartic (4.000 sit ena)
> - obracanje denarja v dobroimetju
> (170.000 uporabnikov * cca 4.000 sit = 680.000.000 sit)
> - manj zaposlenih zaradi avtomatskega cestninjenja
> (ABC ima 6X vecjo prepustnost kot rocno placevanje)
> - manj vstopno izstopnih postaj
>
> In ta dobicek je deloma porazdelil na uporabnike z 10% popustom.
> Ocitno je pa tega dobicka premalo!!
>
> Zato spostovani uporabniki ABC:
> - bojkotirajmo placevanje cestnine z ABC karticami
> - placujmo s tolarskimi kovanci, da bodo zaposleni na CP imeli
> tudi z nami nekaj dela
>
> Posljite naprej ta mail vsem svojim prijateljem in eno kopijo na
> upravo DARSA na mailto:abc@dars.si , da bodo gospoda na DARS-u
> razumeli, da se s postenimi drzavljani ne dela tako.
>
> ABC uporabniki


(No za 15.000 se dobi 5% skonta)

Gandalfar ::

Kdo je vecinski lastnik DARS-a?

Dr_M ::

Sem mislu, da je avtocesta privilegij in ne pravica..?

za privilegij je treba mastno placevat??8-O 8-O :\ :\
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

DoBri ::

Jst sm vsekakor hvaležn darsu za vrnički odsek. Mi ni v interesu, da bi za dobrih 20 km vsako jutro[!] porabil več kot eno uro. Nenazadnje se mi zdi, da manjše kolone pomenijo tudi manjšo polucijo.
Glede cestnin in ABCja .. Po neuradnih informacijah se že pripravljajo načrti odprave vseh dosedanjih oblik plačevanja in uvedba nečesa vinjetam podobnega. Me zanima koliko uporabnikov bo nato nezadovoljnih.
Drgač pa - prisegam na kolo =)
Več nas je, manj nas ni.

DSmidgy ::

Nekatere stvari se v naši državi pripravljale tudi po 10 let. Tako da to ni nobena tolažba.

Morejo pogruntat, da cestninske postaje rušijo namen avtocest (da hitreje prideš iz enega kraja v drugega). Cestninske ugasnit, preverjat če so vozniki plačali cestnino - ali pa jih zmanjšat na minimum. Če se nelegalno voziš - visoke kazni (take, da država pokrije stroške nadzorovanja in da ko te dobijo, da pogruntaš da se ti ne splača goljufat - časovno in denarno).

Darko ::

Tu se vsekakor zavzemam za zaprt cestninski sistem. Enkrat not, drugič ven pa konec. Sedaj pa moram od MB do KP petkrat skozi cestninsko postajo.
Moti me tudi, da so nekateri v privilegiranem položaju. Od Krtine do Brezovice se lahko pelješ zastonj, za 9km od Šentilja do MB pa plačaš 190SIT. Očitno se bodo začeli ljudje še bolj izogibati cestninskim postajam. V Bistrice ven in Tepanju nazaj pa prihraniš 300SIt za 5min daljšo vožnjo. Podobno zapustič cesto v Polzeli in se vrneš v Vranskem. (Bolje v Polzeli kot v Šentrupertu). In enako v Kompolju ter vrnitev v Krtini. Prihranek okoli 900SIT, poraba časa pa cca 20min. V vsakem primeru pa nas lupijo in to z državnim žegnom.

LP Darko

Cveto ::

Lj-Vrhnika je cenejša cestnina tudi zator, ker jet edini kraj v taki oddaljenosti od Ljubljane, ki sploh plačuje cestnino. Če pogledamo: Lj-Vodice - zastonj, Lj-Grosuplje(celo Ivančna gorice) - zastonj, Lj-Domžale zastonj. V vse smeri je zastonj, le zakaj bi morali mi plačevati cestnino. Ker pa je pač cestninska postaja že postavljena, so šli v kompromis in priznali popust na cestnino!

Če pogledamo še številke:

Oddaljenost posameznih cestninskikih postaj od Ljubljane:

Lj-Log 12 km (primorski krak)
Lj-Naklo 34 km (gorenjski krak)
Lj-Dob 36 km (dolenjski krak)
Lj-Lukovica 31 km (štajerski krak)

No, (tudi) zato imamo Vrhničani cestnino 70 sit, ostali pa se vozijo zastonj!

SkIDiver ::

Pa se vozi okoli cestnin. In raje ustavi v kaki gostilni in pojdi na pivo. Še bolje se ti bo zdelo, ko boš dal tistih par stotakov luštni kelnarci za pivo, če boš imel srečo seveda, kot pa DARSU za uporabo avtoceste. Seveda, če se ti finančno splača.

Mi se tudi iz dolenske vozimo v LJ pa gremo na Biču dol in okrog cestnine. Spotoma ustavimo v gostilni na pivu in imamo srečo pri kelnarcah in nato nazaj na AC v Ivančni gorici. Poleg vsega nam bojo vzeli pa še hitro cesto. Zaradi mene jo naj. Samo do odcepa za Krško nimajo kaj cestnine postavljat! Naj jo postavijo med Brežicami in Krškem.

BigWhale ::

> Pa se vozi okoli cestnin. In raje ustavi v
> kaki gostilni in pojdi na pivo.

Tako je! Ali pa kar ene pet pirov... ;>

Poldi112 ::

Zakaj je najemnina v Ljubljani visja kot v Vrhniki. Ni fer...

Cveto ::

Ne vem, kaj ima najemnina pri tem? Jest sem primerjal Vrhniko z ostalimi enako od Ljubljane oddaljenimi kraji!

SasoS ::

Pejt ven na Vrhniki, se obrni in se pelji naprej do primorske :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dars ABC tablica (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8210000 (4843) DefSigma
»

Slovenija 1984 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
18917036 (11202) Pyr0Beast
»

Cestninske postaje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
695806 (4498) Thomas
»

Od MB do LJ brezplačno po avtocesti?

Oddelek: Loža
121848 (1499) Cokolesnik
»

razpaljotk na avtocesti

Oddelek: Loža
201458 (944) tejo

Več podobnih tem