» »

Kakšno je najmanjša svetlobna moč, ki jo človeško oko zazna?

Kakšno je najmanjša svetlobna moč, ki jo človeško oko zazna?

shock ::

Zadnjič sem se sprehajal v popolni temi na eni cesti, kjer vidim približno 50m proč od mene en avto, ki je v notranjosti utripala ena led dioda. Takrat sem se začel spraševat kakšna je najmanjša moč v obliki svetlobe, ki jo človeško oko še zazna. Potem sem malo zračunal na hitro kakšna naj bi bila tista moč led dijode ki je vstopala v mojo oko. Rečemo da je bila moč svetlobe, ki je oddajala led dioda 1mW, razdalja d = 50m in premer zenice cca 2r = 0.8cm

S(moč na kvadratni meter)=P/(4*pi*d^2), P(ki vstopa v oko) = S*pi*r^2 = P*r^2/(4*D^2) =1mW*(0.4cm/(2*50m))^2

P v očesu je 1,6 pW. Men se zdi ta podatek kr zanimiv. Če pomislimo da bi naše oko zaznalo vse valovne, petem bi vidli vse belo (radijski valovi, GSM, TV itd).

Marjan ::

Občutljivo človeško oko zazna okoli 10 fotonov, ki v trenutku priletijo v oko, z valovno dolžino okoli zelene.

bili_39 ::

Če bi prileteli od zelo blizu skupaj oz., če bi stimulirali okolico istega senzorja

CaqKa ::

kak si naj predstavljam 10 fotonov?

Marjan ::

Kot najšibkejšo svetlo točko, ki jo v zaprti sobi brez drugih svetil še lahko vidiš.

CaqKa ::

pri tem pa privzamem da imam ultra dobre očke?
aja na koliko časa pade teh 10 fotonov?

Marjan ::

Ja, zdrave mlade učke :)

Kot blisk svetlobe morjo bit. On-off na laserju.

bili_39 ::

Pa tiste zdrave očke morajo bit adaptirane na temno (popolnoma - nekje 1 uro v temi)
Tistih 10 fotonov predstavlja malo svetlo površino svetlosti 10 ^ -7 cd/m^2.
Nekje...približno..

CaqKa ::

aja na koliko časa pade teh 10 fotonov?

Marjan ::

Sej ti pravim CaqKa, hkrati morjo past v oko.

Na kakšno površino maksimalno lahko padejo in kakšna je lahko časovna razmazanost pa ne bi vedel.

CaqKa ::

ok.. teh 10 fotonov more past naenkrat...
zaj pa tak... v tej popolni temi imaš tole svetilo z najmanjšo močno pač kot uvodoma povedano.. pa ga gledaš eno sekundo.. koliko fotonov pade v tej eni sekundi?

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Poskusi raje tukaj: čudovit povzetek.
Lepo povedano.

Matev ::

samo je tud važn kam na očesno ozadje pade ta svetloba
če pade v rumeno pego (področje nakvalitetnejšega vida) potem ne vidimo te svetlobe

mora past nekam stran od tam (ker na rumeni pegi - makuli so senzorji za barve
past mora nekam na obrobje kjer so paličice-senzorji za svetlobo

pa še to je čist odvisno od očesa - koliko paličic ima tam in koliko so občutljive

bili_39 ::

Matev, si prebral članek na zgornjem linku? Mislim, da bolj na kratko ne moreš razložit.

Matev ::

ah nič mi ni bilo treba brat..... sem se na faksu to učil

antonija ::

"ah nič mi ni bilo treba brat..... sem se na faksu to učil"

Tud faks ni to kar bi si kdo mislil... Ce kdaj se kej preberes nisi nic na slabsem. Malo manj inorance prosim.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Matev ::

hvala hvala
zgleda da se mi le ne bo uspel z vsemi na forumu skregat

še en praktičen primer: ni iz faksa :)
aja paličice - prov fascinantno je ko recimo ponoči hočem pogledat uro pa če jo gledam nič ne vidim - če pa pogled usmerim stran in jo opazujem z kotičkom pčesa pa lepo zasveti tista fluorescentna zadeva

tud če v temi hodite nekje je boljš gledat z obrobjem kot pa z središčem pogleda - veliko več se vidi.

bbombek ::

Nekje v eni medicinski knjigi sem zasledil praktičen povzetek. Baje da vidimo (če je jasno in brez svinjarije v zraku) na 50 km gorečo svečo!!!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Moč svetlobe

Oddelek: Znanost in tehnologija
485153 (4073) The Player
»

Einstein in dva različna medija (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
649842 (8634) Yosh
»

Poškodba očesa - mrežnice (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6410417 (8458) korenje3
»

Vakuum (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
544612 (3834) Saladin
»

Teorija Kaosa(reference)

Oddelek: Znanost in tehnologija
103227 (2820) christooss

Več podobnih tem