» »

Cd-rom v Avto, 78S05, ko priklopim zraven računalniške zvočnike hrešči

Cd-rom v Avto, 78S05, ko priklopim zraven računalniške zvočnike hrešči

Daniel ::

Torej, predelal sem računalniške zvočnike, tako da sedaj delujejo na 12 voltov, za namen poslušanja CD-jev v avtu, ker avtoradio nima nobnega vhoda. Zraven sem seveda še izdelal napajanje za CD-rom v avtomobilu, ki je sestavljeno iz Napetostnega regulatorja za 12 voltov 78S12 in regulatorja za 5 Voltov 78S05. Problem se pojavi, ko priklopim spredaj v cdrom vtikač za zvočnike, namreč pojavi se zelo nadležno hreščanje v zvočnikih. Poskušal sem že različne variante, tudi na enem starem napajalniku, kjer sem enkrat priklopil preko molexa direktno (takrat ni hreščalo) ko pa sem priklopil preko relejev na molex pa se je hreščanje spet pojavilo. Zvočniki se napajajo iz istega napajalnika. Če priklopim zvočnike na omrežje 220 problema z hreščanjem ni. Zvočnikom sem tudi probo nulo odklopit, pa so še kar igrali, so potegnili preko kabla za zvok elektriko.

Kakšne ideje?

PPG78 ::

Šum boš odpravil če vežeš na vsak vhod (levi in desni) zaporedno en kondenzator vrednosti med 100nF in 470nF. Kondenzator naj bo folijski ali pa multilayer. Vezavo enostavno izvedeš tam kjer sedaj pridejo žice na vezje.

LP, Peter

Daniel ::

Nekje sem našel mislim da elektrolitske kondenzatorje (ravno taki kot sta tista dva največja v napajalniku) 0,47 uF 50 Voltov. Vezal sem ju pred 12v regulator in 5v regulator. Šum je malce potihnil ampak še zmeraj je prisoten, sliši pa se tudi kako se vrti motorček in premika glava.

Kakšni so ti folijski in pa multilayer??
Bi mogoče pomagalo še kakšen kondenzator na izhod iz regulatorja zvezat ali kje drugje, da nebi slišal motorčka?

Je to normalno, da mi če odklopim maso zvočnikom vleče maso skozi priključek za slušalke?

nF, to so nanoFahradi?
uF so pa mikroFahradi?

sem čist mimo pihnil?

Šele uvajam se...:))

stromar ::

priklopi raje tiste kondenzatorje iz napajalca, ki so ponavadi 2200uF za 12V vejo. Če ne bo pomagalo priklopi računalniške zvočnike kar direktno na napajanje od avta, saj ponavadi delajo do 16V brez problema

Daniel ::

Saj sem jih poskusil tudi tak priklopiti direktno na akumulator, cdrom pa na vtičnico za vžigalnik ampak problem ostaja, ko povežeš zvok, šumi. Mislim da je problem v masi, saj ko sem cdrom položil na ta testni napajalnik s katerim preskušam se je šum zmanjšal, ampak ne zadosti. Ko poslušam na slušalkah ali pa da poslušam na drugih zvočnikih, ki so priklopljeni na 220V problema ni.

Še malo pa bom letel po ono kaseto s kablom...

stromar ::

možno je tudi, da se masa od zvočnikov ne ujema z maso cd-roma. Poskusi priklopit zvočnike na kakšno baterijo od nekje 4.5V naprej in poročaj o rezultatih

Highlag ::

Kot si opazil elektrika v avtu ni najbolj "čista" od tod tudi tvoje brenčanje.

Kako si sestavil tista dva tvoja regulatorja? V shemah za regulatorje povsod nastopajo tudi mali 100nF kondenzatorji, ki so vezani med GND (srednjo) nogico in obema drugima se pravi proti vhodu in izhodu. Kondenzatorja morata biti montirana čim bližje nogicam regulatorja. Nastopajo pa ravno za zmanjševanje motenj. Že sam si opazil, da če si dodal kondenzator se je stanje izboljšalo. Če nisi na vhod regulatorja dal nobenega gladilnega kondenzatorja kapacitete 1000 ali več uF laho dodaš še tega. Pri elektrolitih pazi na polariteto!!

Upoštevati boš moral verjetno še PPG78-jev nasvet o vezavi kondenzatorjev na zvočnike.

In da nF -> nano farad
uF -> mikrofarad
Never trust a computer you can't throw out a window

xabre ::

Masa je ponavadi tut minus pri zvočnikih, tak da je tuki nekje problem.

Daniel ::

Stromar: Tako kot si rekel, če bi jih priklopil na baterijo motenj nebi bilo oz. jih ni. Ne vem kako bi rešil te probleme z maso, glede na to da je isti izvor napetosti.

Highlag: bom poskusil še vse to kar si povedal a enkrat drugi teden, ko bom lahko nabavil vse te kondenzatorje.

Ti ki sem jih sedaj montiral so pa nekje 5 cd stran od regulatorjev na vhodu in masi 5 in 12v regulatorja.

SkIDiver ::

Kako pa predvajaš CD-je? Maš poleg eject tipke tud play na cd-romu al si zgruntu kak kontroler?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

12V napajalnik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51541 (1370) kondezator
»

220V na tiskanem vezju (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
566064 (5059) krho
»

regulator napetosti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
234675 (4451) a13misko
»

Izdelava USB pover adapterja za iPod

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
364521 (3366) Sc0ut
»

Homemade fan controler (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9511184 (9248) SodVina

Več podobnih tem