» »

Je to normalno (velikost diska)

Je to normalno (velikost diska)

stromar ::

Ko dam lastnosti diska mi napiše naslednje:


Kaj je to normalno? Na disku mi piše 80GB. Ne bi bilo slabo, če bi dobil še 5.5GB. Podobno sem imel pri prejšnjem disku, kjer mi je kazalo 9.5GB namesto 10.2GB. Bios mi prepozna pravo velikost. Windowse imam 98

WTF???

PS: sumim da so kakšne fore z biti in bajti
  • zavaroval slike: Gandalfar ()

Dr_M ::

ja itak da je normalno. ker proizvajalci stejejo za en 1mb 1000kb in ne 1024, zato je taka razlika.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Eagle ::

alo kaj ti si šeu 80GB disk formatirat na fat32 ? če fat 32 podpira samo do 30GB .. nebo to vreji ne v vseh nad win 98 setup-i ce mas nad 30gb disk sploh nea mores izbrat fat32 ..

pivmik ::

V Bistvu vsi računalničarji mislijo da je:
Giga = 1024 Giga
Mega = 1024 kilo
kilo = 1024

Čeprav to seveda ni pravilno

Tudi windowsi izpisujjo kot da je en kilo = 1024, kar pa ni.
Sej iz fizike vemo da je 1 kilo = 1000 in ne 1024.

V bistvu ko windowsi napišejo, da nekaj zasede toliko in toliko MB, kB ali GB v bistvu mislijo na te računalniške enote:
KiB
MiB
GiB

kjer je en KiB enak 1024 B
kjer je en MiB enak 1024 KiB.
in en GiB = 1024 MiB

Polega tega pa mislim da se pri FORMATIRANJU nekaj Bajtov uporabi še za zapis datotečnega sistema.
LP, Gregor GRE^

krneki ::

FAT32 podpira particije do 2TB, problem je samo ker Windowsova orodja ne pustijo večjih particij od 32GB, lahko pa formatiraš z drugimi orodji. No glavno da ste že razložil vse v zvezi s prvotnim vprašanjem.

Armanee ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Armanee ()

stromar ::

Aha, torej je to podobno kot moč na računalniških zvočnikih:D , tko da si proizvajalci izberejo svoja merila

Eagle, Krneki: Kako je potem s particijami?? Jaz sem naredil eno primarno particijo za dos, velikosti čez cel disk. Zakaj pa FAT32 ne bi bil OK?

jest10 ::

Fat32 je čisto ok. Nekateri pač imajo komplekse.
Raje naredi vsaj 2 particiji. Eno manjšo za sistem, drugo pa za podatke. Tako da ob formatiranju ne boš imel problemou. Pa tudi virusi ponavadi pobrišejo C particijo:D

stromar ::

Mislim, da se ne da, pa bom vseeno vprašal, če se da dat disk na particije tudi potem ko je že naloženo vse gor. Drugače bom pa dal še en 10Gb disk, na katerem bo sistem. Ga imam že v ohišju, vendar sem ga izklopil, da se brez veze ne greje in dela hrup

krneki ::

Fat32 je v redu če rabiš za dos (da ne rabiš dodatnega programja za ntfs brat/piasat), ne vem zakaj nebi bil, razen da ne moreš nastavlat security, indexing, kvot pa še kaj bi se našlo.

jest10 ::

Tega pa ne delaj! Stari disk je 100% počasnejši in tako ti bo tudi sistem počasneje delovau.
Lahko daš disk vseeno na particije. Samo prvo poženi kak programček za defragmentiranje podatkou, tako da ti bo vse podatke zmetalo na začetek diska.
Če imaš win2000, 2003, xp lahko spreminjaš particije z disk managmentom, ki je že v winsih(zelo enostaven)
Dej sistem 10-20GB, ostalo pa za drugo šaro

pivmik ::

Za sistem je dovolj 6GiB, jaz imam toliko.
Ima pa ogromno programov inštaliranih in WinXP
LP, Gregor GRE^

jest10 ::

Ja TI ga imaš toliko. To pa ne pomeni da je dovolj z vsakega. Zame recimo ni govora pod 10GB.
Poleg tega ima on disk že zaseden tako da ne more toliko zmanjšati primarne particije.

stromar ::

Zaenkrat bom pustil tako, ko pa se bo sistem sesul (čez cca. 4 mesece :D ), bom reku frendu naj mi posodi en 30GB disk da bom spravu pomembne podatke gor. Ostalo so filmi in razne stvari, ki jih imam na cd-jih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Disk velik 500GB ko seštejem razpoložljiv prostor na C-ju in D-ju dobim rezultat 464, (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
10110903 (9346) technolog
»

Ubuntu pozna SI-predpone

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
3613900 (12204) Bor H
»

Western Digital bo bolje izkoristil prostor trdih diskov

Oddelek: Novice / Diski
284791 (3302) Dami
»

Apple: kilo je 1000 in ne več 1024 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20516936 (12236) Matevžk
»

Velikost USB ključa je manjša kakor oglašujejo

Oddelek: Pomoč in nasveti
253195 (2396) CaqKa

Več podobnih tem