» »

kateri OS ?

kateri OS ?

ferdo ::

Odloču sem se, da naredim korak več, in rečem adijo windowsi.

rad bi odšel v vode LINUXa, seveda nimam pojma, in igrice bodo šle baj-baj...

odloču sem se za to, ker mi dela probleme explorer, in software ki je nameščen v windowsih "to je samo vrh ledene gore"... problemov je malo morje...
najbolj mi gre na živce popravki in podobna golazen.

upam da obstaja linux s katerim bom :
word, excel
gledu TV "pinnacleTV card"
surfu po netu, z WARP hitrostjo
upravljal z mrežo in imel mašino kot stabilen server "hišni server"
poslušu mp3je in gledu divX - filme
upam da bi lahko poganju AutoCAD, ali podoben grafični program

in to je skoraj vse od mojih želja, mogoče je še kakšna malenkost..:\

kater LINUX mi svetujete?

Phoebus ::

word, excel
OpenOfficed.org- DA, MS office dela preko CrossOver Office, ampak odsvetujem
gledu TV "pinnacleTV card"
Dela
surfu po netu, z WARP hitrostjo
Da
upravljal z mrežo in imel mašino kot stabilen server "hišni server"
Čaki....to sprašuješ? Za Unix sistem? OK, nisem slišal vprašanja :-D
poslušu mp3je in gledu divX - filme
DA
upam da bi lahko poganju AutoCAD, ali podoben grafični program
AutoCAD ne. Poglej qcad

kater LINUX mi svetujete?
Osebno ti priporočam Debian, a ga je težko namestiti. Priporočam ti, da poiščeš koga ki obvlada in bosta prvič skupaj naložila, pa da ti malo sproti razloži.
Vprašaj za kakšen "install fest" sli kaj podobnega....samo to nevem kdaj je blo naztanjde kaj.

ferdo ::

zakaj mi unix omenjaš:)?, rad bi mel obično mrežo, in vezava preko swicha na internet.

Imagination ::

Suse for begginers
--- Če nekaj stvari, ki bi lahko šle narobe, ni šlo narobe, potem bi bilo zanje veliko bolje, če bi šle narobe!

BigWhale ::

Vzemi tistega ki ima najlepsi GUI :P

IceIceBaby ::

Nabavi si Maca :) Boš mel OSX, ki je ubistvu UNIX, na njem teče MS office, kar precej iger in skoraj vse ostalo kar se da dobit za winse. Golazni v obliki virusov in črvov ni, veselo lahko odpiraš priponke in se smejiš windows uporabnikom :) Edino za autocad mislim, da bi bil problem. Ampak se dobijo podobni programi. Pa seveda je problem, da morš komplet nov računalnik nabavt za minimalno 200k sit (eMac)

Če bi pa rad svoj hardware obdržal ti pa kakšnega Debiana priporočam, al pa Suse.

link_up ::

ma dejte no ... clovek bi rad probal linux...:D

@Phoebus
za zacetek vsekakor vzemi suse distribucijo. Se mi zdi, da je najbolj prijazna za prve korake, obnese pa se zelo dobro. Za urejanje besedil uporabi openoffice,divx codec za divxe...

poanta je, da se ti ob prvem zagonu ne bo zdelo, da si prisel v nek nov sistem. podobno z windowsi je neverjetna. Mislim, da je v ljudeh se vedno zasidran stari slack. Ene 2.0 verzija :)

pa vso sreco

BSD-jas ::

Od "začetniških" sem probal samo Suse 6.1 in RedHat 7.2, pa v tem primeru dam glas Suseju, predvsem kar se tiče vpogleda v sistemsko administracijo ipd., saj RedHata nisem nikoli povsem dojel. Res pa je, da lmoraš Suse kupiti, ker lahko downloadaš samo Evaluation CD. Tretjega od velike trojice - Mandraka - nisem nikoli probal. Ko bo čas za nadgradnjo se boš verjetno že uzrl po Debianu ali Slackwaru, ko se boš pa že dodobra setnanil z unixaškimi fintami, pa boš, če se bodo stvari odvijale po predvidevanjih že resno razmišljal o kakšnem FreeBSD. Za začetek pa najbolje, da sprobaš Slotechov Linux, ki ti bo pustil diske neomadeževane, takoj pa boš lahko preizkusil kar nekaj od tvojih zahtev - OpenOffice.org, filmi z Mplayerjem ipd.

moj_nick ::

Za začetek Mandrake, kasneje Gentoo ;)
110111001001010001010000

Feanor ::

A se da Slotechov Linux downloadad kako drugače, kot naenkrat?

Jaz sem na netu namreč v krajših časovnih periodah (:O) in bi ga rad downloadal po delih.
V bistvu me zanima, kako se lahko eno datoteko dl nenaenkrat...

(upam, da ste razumeli, kaj sem hotel reči) :8)

moj_nick ::

Če ti browser podpira Resume, potem lahko ;)
110111001001010001010000

Feanor ::

Kateri browserji pa to podpirajo? IE verjetno ne? :\

moj_nick ::

Opera, razni download programi, kakšni mozilla plug-ini...
110111001001010001010000

jlpktnst ::

eh, suse lahk downloadaš, ftp install cd:) 9ko - www.linuxiso.org

thezerox ::

Jaz ti tudi priporočam SUSE, za mandrake pa ne ven, nikoli nisem imel. Red hata pa nikakor ne, danes sem se malo poigral s pingojem 2.0. Ok, pri suse bos pac moral sam usposobit divx&co.

Tako, ko bos pa ze en cas v linux vodah, pa bos mogoce presaltal na gentoo :))

Suse pa moras imeti vsekakor devetko, ze hoces vse fajn v gui nastimat, no, ker si rekel, da bi imel domači strežnik.

roscha ::

Še mojih 5 centov:
Debiana lahko "po delih" snameš z orodjem JIGDO. Kar pa je po moje itak traparja, je bolje naredit network install.
Če si na i-net obešen preko navadnega modema (kot se mi zdi) nobena opcija ni dobra. Verjemi. Raje daj tistega jurja, pa naj ti nekdo posname distribucijo. Izberi si jo pa sam.


by!

p.s.
Debiana popolnemu začetniku BREZ ZVRHANE MERE VOLJE ne priporočam.. Namestitev le ni povsem trivialna.

Gandalfar ::

Mja .. sam, ce niste opazl obstaja skor 100 strani install manuala kjer je vse lepo in na dolgo razlozeno in ti je potem jasno kaj delas. Ce pa zelis samo parkrat next kliknt pa linux zaenkrat se itak ni zate.

Debian je fajn, ker je ogromno resourcev zanj na internetu, ker zaradi svoje narave zahteva mocno community bazo.

pingo76 ::

Res da nisem expert (pravzaprav skoraj da nimam pojma o linuxu) a Mandrake distribucija katero so mi priporočali kot začetniku je bila le izguba živcev. Sploh nisem uspel štekat zakaj ima lahko nekdo linux rad saj je pa ni delalo, krneki skratka. Majvečja žalost je to da imaš kot nekašne wizarde ki ti sami uredijo nastavitve ki se ne zapišejo tja kot bi morale ampak nekje drugje. Štelal in štelal sem sambo (smb) pa popizdu in rekel kolegu da: Nevem linux nasplošno ali ta Mandrake je pa cela pizdarija...

Nato so mi uturili red hat in rekali da je neprimerno manj user friendly... Vzamem, inštaliram, nastavim nastavitve in dela! User unfriendly my arse!

Morala:
Čimbolj stran od začetniškega, user "friendly" softvera ki ponavadi dela salbo ali zanič. Če pa slučajno dela prav te pa uči krivo vero.

P.S. Osebno menim, da za navadnega userja boljša izbira MS produkti saj pomoč (ki jo bo itak rabil) dobi vsepovsod.

Poldi112 ::

Mandrake in Red Hat sta si precej podobna, tako da me tvoji zakljucki malo begajo (sploh pa to kar so ti rekli, da Red Hat ni user friendly).

roscha ::

Jah v resnici je Mandrake res en drek, saj kakor hitro ne delaš z wizardi si v kur***.
Config fajli se generirajo preko skript in ti prav malo pomaga, če jih popravljaš ročno (ko jih seveda sploh najdeš -bognedaj da bi bili v /etc ) Rdeča kapica je glede tega malo boljša ampak ni bogve kakega napredka. Torej če si vsaj približno zagnan in ti ni odveč prebrat kakega how-toja in man page, potem striktno Debian. Ok mogoče tudi Gentoo, ampak o njem, priznam, pojma nimam...

damjo ::

A kdo pozna kakšen (po možnosti) free program za ustvarjanje in obdelovanje glasbe v midiju (seveda za linux)?

gpg ::

Ferdo, najprej preberi pregled vecjih distribucij na DistroWatch. Zavedaj se dejstva, da ti lahko o doloceni distribuciji Linuxa vec povedo tisti, ki jo redno uporabljajo, kot tisti, ki so jo samo preizkusili, ali pa se to ne.

Zakaj ne preizkusis vec distribucij in se sam odlocis, kaj ti najbolj odgovarja?

Jaz uporabljam Mandrake Linux tako na namizju, kot za streznik. To distribucijo lahko dobis brezplacno na strani MandrakePriNas.

celada ::

Mandraka ti lahko samo priporocim


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kater linux je najboljši? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
516359 (5110) Nerdor
»

Kateri Linux je najbolj primeren za prehod iz Winsow?

Oddelek: Operacijski sistemi
261898 (1497) Skrat
»

Windows ali Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
554634 (3872) moj_nick
»

Linux za začetnike (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
595516 (4504) BigWhale
»

Linux distribucije

Oddelek: Operacijski sistemi
241593 (1057) borchi

Več podobnih tem