» »

Na Norveškem želijo povišati starostno mejo za uporabo družbenih omrežij

Na Norveškem želijo povišati starostno mejo za uporabo družbenih omrežij

Ministrica za družinske zadeve Children Kjersti Toppe in premier Jonas Gahr St?re

Slo-Tech - Kot v preostalih delih Evrope je tudi na Norveškem spodnja starostna meja za uporabo družbenih omrežij 13 let. Ponudniki ne smejo odpirati profilov mlajšim, a je v praksi to zelo težko nadzorovati, ker otroci preprosto vpišejo starejši datum rojstva in podobno. Zaradi učinkov, ki jih imajo družbena omrežja na njihov razvoj, pa so v več državah začeli razmišljati, da bo to mejo dvignili na 15 let.

Na Danskem je premierka Mette Frederiksen že maja pozvala Evropsko unijo, da bi bilo treba to mejo dvignili na 15 let. Podobnega mnenja so tudi na Norveškem, kjer si prizadevajo za enako povišanje. Tamkajšnji premier Jonas Gahr Støre dodaja, da je to težak cilj, saj nasprotovanja ne bo manjkalo, a da je zaščita mladih pred močjo algoritmov nujna. Na Norveškem sicer več kot polovica devetletnikov, 58 odstotkov 10-letnikov in 72 odstotkov 11 letnikov uporablja družbena omrežja, četudi bi morali počakati vsaj do 13. leta.

Vlada si zato prizadeva uvesti več varovalk, ki bi otežile laganje o starosti. Dopolnili bodo tudi zakonodajo o varovanju osebnih podatkov, ki bo med drugim prepovedovala obdelavo osebnih podatkov za mlajše od 15 let, saj niti ne bodo mogli podati soglasja. Razmišljajo tudi o razvoju sistema za preverjanje starosti, ki ga ne bo možno enostavno pretentati. Ena izmed možnosti je uporaba obstoječega sistema BankID, ki pa ga še nimajo vsi, zato bi uvedba prizadela tudi nekaj polnoletnih prebivalcev. Predvsem pa želijo s tem dati močno sporočilo tudi staršem, da ni nič narobe, če otrokom ne dovolijo uporabe družbenih omrežij.

9 komentarjev

klesatrading ::

pravilno

twom ::

Za človeštvo bi bilo bokhe če teh omrežij sploh nebi bilo. V ozadju je itak samo biznis, ter kako z algoritmi ljudi zasvojit.

hendriks ::

Kot član sveta šole vem iz prve roke, kakšne svinjarije se dogajajo po šoli, torej ko gredo otroci domov: Razne Snapchat grupe, kjer 10 letnice pošiljajo svoje gole fotografije, obupani klici staršev v šolo, kjer se deklica iz 6. razreda meče po tleh in noče v šolo, če ji starši ne dajo telefona, organiziranje skupine osmošolcev, da bo nekdo prinesel puško v šolo in hkrati laganje dečka organizatorja policistom, da on ni bil organizator tega ipd. Duh je že zdavnaj izpuhtel iz steklenice.

Krivi smo predvsem starši, ki smo isto žrtve teh socialnih omrežij. Ravno zadnjič sem videl fotra (74 let), kako tiho skrola po telefonu. Kako je bil svet enostavnejši, ko so bili samo stacionarni telefoni.. Kaj narediti? Otrokom je potrebno strogo omejevati elektronske naprave (moja 2 svojega smart telefona ne bosta imela do 15 leta), tako kot so naši starši omejevali nam: l. 1996 mi je fotr skrival kabel od compa npr., če ne bi, nikoli ne bi naredil SŠ (na faksu sem sam nehal igrati špile). Socialna omrežja pa bi potrebovala digitalne certifikate za prijavo, z varovalko, da lahko samo polnoleten prevzameš certifikat. Kitajskega načina nadzora pa si najbrž nihče ne želi, čeprav ima ta najbrž več pozitivnih učinkov dolgoročno..

k4vz0024 ::

Jaz bi jih uvrstil med prepovedane substance in uporabnike preganjal po zakonu o prepovedanih substancah!

Glugy ::

"a da je zaščita mladih pred močjo algoritmov nujna."
To je delo staršev ne pa države. To da starš porine pred mulca tablico/telefon ker se mu ne da ukvarjat z njim s tem ukrepom ne bo rešeno.
Še vedno so starši tisti ki omogočajo vseskupaj ne pa algoritmi.

slitkx ::

Omejevanje je večnivojsko podcenjevanje.

Glugy ::

To bo super ukrep da bomo pol vsi ostali mogli dokazovat da nismo 15 let stari in se s tem identificiral z dokumentom vsakič ko nas bo kdo zarad bilokaterega razloga želel identificirat. Recimo da si aktivist, ki gre v zelje državi/lobiju pa država al pa katerikoli nepridiprav želi izvedeti tvojo pravo identiteto. Rečejo Instagramu dej tega uporabnika prever pod pretvezo starosti. Varnostna služba pa z lahkoto preveri potem tvojo identiteto.
Potem pa ti lahko država al pa nepridipravi legalna polena pod noge meče.
Nepridiprav pa vdre al v tvoj komp, tvoj ali instagramov mail (preko katerega si se identificral), Instagram na splošno al pa ima vezo recimo znotraj Instagrama ki mu potem lahko to informacijo posreduje.

V glavnem to je bolj za teroriste pa aktiviste ki niso všeč oblasti/lobijem lovit kot pa 0-15 letnike. Pa tud na sploh za splošen nadzor populacije in s tem ohranjanje oblasti tistih levih in desnih ki se pred kamero ne marajo za kamero se pa po rami trepljajo in smejijo skupaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

Bellator ::

Saj si lahko brez FB in instagrama, če želiš, tudi sam sem brez računa.

Zgodovina sprememb…

Kayzon ::

hendriks je izjavil:

Kot član sveta šole vem iz prve roke, kakšne svinjarije se dogajajo po šoli, torej ko gredo otroci domov: Razne Snapchat grupe, kjer 10 letnice pošiljajo svoje gole fotografije, obupani klici staršev v šolo, kjer se deklica iz 6. razreda meče po tleh in noče v šolo, če ji starši ne dajo telefona, organiziranje skupine osmošolcev, da bo nekdo prinesel puško v šolo in hkrati laganje dečka organizatorja policistom, da on ni bil organizator tega ipd. Duh je že zdavnaj izpuhtel iz steklenice.

Krivi smo predvsem starši, ki smo isto žrtve teh socialnih omrežij. Ravno zadnjič sem videl fotra (74 let), kako tiho skrola po telefonu. Kako je bil svet enostavnejši, ko so bili samo stacionarni telefoni.. Kaj narediti? Otrokom je potrebno strogo omejevati elektronske naprave (moja 2 svojega smart telefona ne bosta imela do 15 leta), tako kot so naši starši omejevali nam: l. 1996 mi je fotr skrival kabel od compa npr., če ne bi, nikoli ne bi naredil SŠ (na faksu sem sam nehal igrati špile). Socialna omrežja pa bi potrebovala digitalne certifikate za prijavo, z varovalko, da lahko samo polnoleten prevzameš certifikat. Kitajskega načina nadzora pa si najbrž nihče ne želi, čeprav ima ta najbrž več pozitivnih učinkov dolgoročno..


Verjamem da se res vse to dogaja. Glih prejsnji teden govoril s punco v fitnesu ki mi je rekla da so doma imeli celo sranje ker je mami vzela njeni osnovnosolki sestri telefon ker ni bila pridna v soli in je baje planila na mami in je prislo do PRETEPA,ja prav bere pretepa. Zaradi telefona.. Noro.

Saj ce se peljete z lppjem v ljubljani ko vidite da vsako telo bulji v telefon se kar zamislis da WALL-E pa Idiocracy filma nista bila tako dalec.

k4vz0024 je izjavil:

Jaz bi jih uvrstil med prepovedane substance in uporabnike preganjal po zakonu o prepovedanih substancah!


Enako bi morali prepovadti energijske pijace mlajsim od 17,ker prihaja do prevelikega zlorabljanja le teh s strani premladih.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ameriški psihologi izdali priporočila za sobivanje z družbenimi omrežji

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
254864 (3454) Karamelo
»

Direktorji velikanov pred Kongresom brez konkretnih odgovorov

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
98968 (5064) Master_Yoda
»

Britanska raziskava: Prekomerna uporaba družbenih omrežij škoduje duševnemu zdravju m

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
285175 (3482) cegu

Več podobnih tem