» »

V penzijo 2024 ali 2025

V penzijo 2024 ali 2025

dejan95 ::

Pozdravljeni. Oba starsa ze izpolnjujeta pogoje za penzijo, a sta oba se delovno aktivna. V penzijo sta imela plan iti v naslednjem letu.

Vceraj pa sta v oddaji "Dobro jutro" dobila nasvet, da je zaradi nove uskladitve plac veliko bolj priporocljivo iti v penzijo v letosnjem letu, ker bo v tem orimeru penzija bistveno vecja.

Mi zna kdo to malo bilje obrazloziti n svetovati?

Hvala!

ToniT ::

Kaj če bi na SPIZU preverila, kaj pomeni za njiju, če gresta v pokoj letos ali drugo leto. Z veseljem jima bodo naredili izračune.

dejan95 ::

Na SPIZ-u so se opravicili, da imajo trenutno prevec dela.

Mato989 ::

dejan95 je izjavil:

Na SPIZ-u so se opravicili, da imajo trenutno prevec dela.



:)) In to mi plačujemo... kako lepo kajne
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

tikitoki ::

ToniT je izjavil:

Kaj če bi na SPIZU preverila, kaj pomeni za njiju, če gresta v pokoj letos ali drugo leto. Z veseljem jima bodo naredili izračune.


Ce se obeta sprejetne kaksnih negativnih sprememb, jim ti izracuni ne bodo kaj veliko koristili.

mambli ::

Če imata digitalni certifikat, si lahko sama pogledata informativni izračun: https://www.zpiz.si/cms/content2019/vst...

ToniT ::

tikitoki je izjavil:

ToniT je izjavil:

Kaj če bi na SPIZU preverila, kaj pomeni za njiju, če gresta v pokoj letos ali drugo leto. Z veseljem jima bodo naredili izračune.


Ce se obeta sprejetne kaksnih negativnih sprememb, jim ti izracuni ne bodo kaj veliko koristili.


Po zakonu je najdaljši odpovedni rok 60 dni, tako da je še dovolj časa, če želita iti v penzijo letos.

Drugače pa še zmeraj potekajo pogovori o pokojninski reformi in do pomladi 2025 ne bo nobene spremembe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

FrRoSt ::

dejan95 je izjavil:

Pozdravljeni. Oba starsa ze izpolnjujeta pogoje za penzijo, a sta oba se delovno aktivna. V penzijo sta imela plan iti v naslednjem letu.

Vceraj pa sta v oddaji "Dobro jutro" dobila nasvet, da je zaradi nove uskladitve plac veliko bolj priporocljivo iti v penzijo v letosnjem letu, ker bo v tem orimeru penzija bistveno vecja.

Mi zna kdo to malo bilje obrazloziti n svetovati?

Hvala!


Takole! ;)
Ponavadi, ali pa včasih, je bilo bolje, da si šel v penzijo naslednje leto, torej s 1.1.

Vendar pa sem tudi jaz letos ujel Papeževo izjavo, da je ( letos) bolje iti v penzijo 31.12 kakor 1.1.25!
Očitno se bodo okoliščine izračuna spemenila, tako da je letos konec leta boljša varianta. Koliko višja ali bistveno višja, je pa drugo vprašanje! ;)
NE pozabi, da moraš 2 meca prej obvestiti spiz in delodajalca, da greš v penzijo! Menda zakonska obveznost ali rok!

Seveda je to tako, generalno in na splošno gledano! Se pravi, če se upokojita letos, bosta imela nekaj boljšo penzijo... lahko 10 ali pa celo 20€/mesec! Ne vem, kako in za koliko se spreminja izračun!
Poleg tega imata verjetno oba starša še možnost podalkšanja, ko hodita v službo in sta že v penziji. V tem primeru, če se ne motim in imam stare podatke, poleg plače dobiš se 30 ali 40% penzije, bruto, po davkih nekoliko manj, vsako naslednje leto, ki ga tako delaš, do 3 let, pa se ti pokojnina poveča za 3%/ leto, menda pa velja tidi za polovico oz. 6 mesecev, kar v zem primeru znese 1,5%.

Torej! Na kratko bi svetoval takole: se upokojita letos, tako se jima izračuna in določi penzija, potem pa, če hočeta in lahko, delata še (nekaj let naprej).

To tako, nekako bolj informativno, za lažjo odločitev! Dejansko pa morata iti na spiz, tudi če je gužva, se pogovoriti, odločiti in jim povedati katero varianto naj jim naredijo oz jo želita.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

mancslo ::

Plača + 40% penzije je.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Se je kdo "upokojil" predčasno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9013584 (9083) Horzen
»

Pokojninski steber kako preprečiti njegov zlom ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12812014 (7951) Levica
»

Nižanje pokojnin najstarejši populaciji? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15514520 (10243) solatko
»

Zakaj nadure ne gredo v delovno dobo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5211173 (8389) solatko
»

"Naša" pokojnina! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17335863 (32885) lexios

Več podobnih tem