» »

Težave pri priklopu novega bojlerja

Težave pri priklopu novega bojlerja

«
1
2

demokedes ::

Pozdravljeni,
Danes sem se lotil menjave bojlera. Prejšnji je slabše delal ampak je vseeno se delal. Priklopil sem ustrezno. Rjavo žilo na L, modro na N, ozemljitev na ozemljitev. Ko dvignem varovalko se ne zgodi nič, ko pa ročno vklopim stikalo na bojlerju vrže ven varovalko. Kaj bi lahko bilo? Ali je mogoče da je nov bojler fuč?
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

fikus_ ::

Lahko, lahko pa da pa da je instalacija oz. barve vodnikov ne ustrezajo toku v njih.
Imaš multimeter, da pomeris, katera žica je katera?

Pokliči kakšnega električarja.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

demokedes ::

Seveda bi klical električarja, ampak ga trenutno tu ni, ker sem na oddaljeni lokaciji. Imam samo "fazenbriefer". Si lahko z njim karkoli pomagam?
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

Baja ::

ja, seveda. lahko preveriš če je res faza na rjavi.

demokedes ::

Hvala za odgovor. Se pravi fazenbriefer mora za svetiti samo na rjavi žici, oziroma L? Na modri ne sme svetiti?
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

Baja ::

tako je. ce ne sveti na rjavi, poskusi še na ostalih dveh.

fikus_ ::

Ce je faza v rjavi ali modri, bi bojler načeloma moral delat (mogoce ima kakšen novi "pameten" kakšno varovanje, ne vem).
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

primoz4p ::


Predstavlaj si, da ima bojler (bimetalni) termostat (z ozemlitvijo).
Ko bojler ne greje sta povezani nula iz varovalke (COM v shemi) in ozemljitev (NC v shemi), ko greje pa nula iz varovalke (COM v shemi) in nula grelca bojlerja (NO v shemi) in tokokrog prek grelca je sklenjen (faza na drugem polu grelca).
Če pa vežeš fazo na COM v shemi ali NC v shemi, imaš pa kratek stik in varovalka odklopi.

demokedes ::

Primož, tole je moja vezava. Kaj bi po tvojem lahko bilo narobe vezano?
 Vezava

Vezava

Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

Baja ::

zvezano zgleda ok. al je bojler al pa napacne barve žic.

mas fazo na rjavi?

predpostavljam da napeljave nisi tikal, torej te žice ki so priklopljene na novega, so bile priklopljene tudi na starega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

demokedes ::

Ja sej to...na starem, ki je bil celo isti Gorenje je delalo. Bom čez pol ure ko se vrnem, pomeril, ampak ne bi bilo logično da faza ni na rjavi... Ker potem na starem bojlerju ne bi delalo. Napeljave nisem tikal.
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

joez7 ::

primoz4p je izjavil:


Predstavlaj si, da ima bojler (bimetalni) termostat (z ozemlitvijo).
Ko bojler ne greje sta povezani nula iz varovalke (COM v shemi) in ozemljitev (NC v shemi), ko greje pa nula iz varovalke (COM v shemi) in nula grelca bojlerja (NO v shemi) in tokokrog prek grelca je sklenjen (faza na drugem polu grelca).
Če pa vežeš fazo na COM v shemi ali NC v shemi, imaš pa kratek stik in varovalka odklopi.


Alo, ne ga srat. Ozemljitev nima kaj delat na stikalu termostata ( ne na NC)
Ozemljitev ma poseben kontakt na ohišju.
Faza L (linija - rjava) gre na termostat.
Nula N (nevtral - modra) gre na grelec.
Med termostatom in grelcem je povetzava.
Daj slikaj, da vidimo sploh kaj maš. Ali imaš termostat vgrajen v grelec, ali imaš vsako posebej.
Kako varovalko maš sploh? Mora biti B10 ali C10. Če maš slučajno B6 bo metalo ven.
Ona slika, priklopa zgleda vredu. (Demokeres)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

DamijanD ::

Neumno vprašanje: ali je novi bojler močnejši od starega? Oz. Ali je varovalka dovolj močna za ta bojler?

primoz4p ::

joez7 je izjavil:

primoz4p je izjavil:


Predstavlaj si, da ima bojler (bimetalni) termostat (z ozemlitvijo).
Ko bojler ne greje sta povezani nula iz varovalke (COM v shemi) in ozemljitev (NC v shemi), ko greje pa nula iz varovalke (COM v shemi) in nula grelca bojlerja (NO v shemi) in tokokrog prek grelca je sklenjen (faza na drugem polu grelca).
Če pa vežeš fazo na COM v shemi ali NC v shemi, imaš pa kratek stik in varovalka odklopi.


Alo, ne ga srat. Ozemljitev nima kaj delat na stikalu termostata ( ne na NC)
Ozemljitev ma poseben kontakt na ohišju.
Faza L (linija - rjava) gre na termostat.
Nula N (nevtral - modra) gre na grelec.
Med termostatom in grelcem je povetzava.
Daj slikaj, da vidimo sploh kaj maš. Ali imaš termostat vgrajen v grelec, ali imaš vsako posebej.
Kako varovalko maš sploh? Mora biti B10 ali C10. Če maš slučajno B6 bo metalo ven.
Ona slika, priklopa zgleda vredu. (Demokeres)

Kar se tiče vezave ozemlitve imaš povsem prav.

mirator ::

demokedes je izjavil:

Primož, tole je moja vezava. Kaj bi po tvojem lahko bilo narobe vezano?
 Vezava

Vezava


Načeloma je vseeno, ali je faza v rjavi ali modri žici, ker je verjetno napajalni kabel na drugi strani zaključen z vtikačem. Priložena slika je nejasna in se ne vidi dobro priključka bele žice.
Ampak sam priključek ni problematičen ampak povezava dalje od stikala, ker šele po vklopu stikala izklopi varovalka.

Jazon ::

Si natočil vodo v bojler? Če nisi je možno da si ob prvem vklopu skuril toplotno varovalko .

primoz4p ::

mirator je izjavil:

demokedes je izjavil:

Primož, tole je moja vezava. Kaj bi po tvojem lahko bilo narobe vezano?
 Vezava

Vezava


Načeloma je vseeno, ali je faza v rjavi ali modri žici, ker je verjetno napajalni kabel na drugi strani zaključen z vtikačem. Priložena slika je nejasna in se ne vidi dobro priključka bele žice.
Ampak sam priključek ni problematičen ampak povezava dalje od stikala, ker šele po vklopu stikala izklopi varovalka.

Na sliki mi izgleda tak termostat


https://shop.ellux.rs/index.php?route=p...
Barve na izhodni strani se zamenjajo. Načeloma ni problema.
Ampak, ali je še eden z nastavljivo temperaturo preklopa?

primoz4p ::

Sliki primera termostata z nastavljivo temperaturo



Tak ima seveda oznake priklopa.

lebang1 ::

DamijanD je izjavil:

Neumno vprašanje: ali je novi bojler močnejši od starega? Oz. Ali je varovalka dovolj močna za ta bojler?


Povej kateri bojler, pa koliko je močna varovalka....

demokedes ::

Draco.
Sem premeril. Vse je bilo ok. Fazenbriefer posvetil na rjavi. Sem pa bil pozoren gori pri elektroniki. Lej ga zlomka. Ena sponka je bila odkljopljena in je slonela na sosednji. Posledično je bil bojler v kratkem stiku. Ko sem jo priklopil nazaj, je začelo delat.
Hvala vsem za Nasvete!
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

feryz ::

Kako izgleda bojler, ki slabše dela? Kako pa dela slabše?

Peter18 ::

Dlje časa traja, da segreje če ima npr. privzeto 2 grelca, pa ostane delujoč samo še 1.

joez7 ::

Idealno je, da ma bojler čim manjši - zadosten grelec.
Ponavadi je zadosti 1200W grelec. Rezda traja malo dle, da pogreje, je pa manj problemov.
Če je vode premalo, je bolje montirati večji bojler. Za 4člane je priporočljiv 200l.
Izogibajte se rosfray. Na dolgi rok so najboljši emajlirani. Če grejete pod 45°C ni problemov z vodnim kamnom. Če je dnevna poraba tople vode > od kapacitete bojlerja ne rabiš programa za legionelo.

starfotr ::

Ravno bojler iz nerjaveče pločevine je najboljši.

Današnji boljerji so narejeni za en drek. Vsi varčujejo na materialih. Zato je izbira nerjavečega boljerja, po možnosti narejen po meri edina smisela izbira.

joez7 ::

Žal je ponekod prepoved montaže rosfraj. Kjer je vsebnost železa v vodi, na primer Mežica in okolica.
Pri rosfraju, mora imeti žig, da je iz prave pločevine, da ne luži strupenih sestavin. Važni so tudi vari in priključki, pa nato katere cevi so uporabljene - vglavnem cela znanost.

Tule je ena tema,
https://www.strojnistvo.com/forum/viewt...

starfotr ::

Cevi in fitingi so iz nerjavnega jekla 1.4401, 1.4521, 1.4301, 1.4520. Ne vem zakaj potreba po 1.4571.

demokedes ::

Uh moje sage žel še ni konec. Bojler zdej sicer dela....ampak dela ves čas na polno...kar ni ok...Izgleda mi, da se je s tistim kratkim stikom nekaj zgodilo s stikalom. TUdi če ročno dam stikalo na 0, se bojler ne ugasne, lučka še kar gori in vrela voda teče iz pip.
Ali lahko kaj naredim? Verjetno bo potrebno menjati stikalo/termostat?
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

d4vid ::

demokedes je izjavil:


Ali lahko kaj naredim?



Pokliči kvalificiranega štromarja, preden zakuriš kopalnico...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

mirator ::

demokedes je izjavil:

Uh moje sage žel še ni konec. Bojler zdej sicer dela....ampak dela ves čas na polno...kar ni ok...Izgleda mi, da se je s tistim kratkim stikom nekaj zgodilo s stikalom. TUdi če ročno dam stikalo na 0, se bojler ne ugasne, lučka še kar gori in vrela voda teče iz pip.
Ali lahko kaj naredim? Verjetno bo potrebno menjati stikalo/termostat?

Ne razumem. Če imaš nov bojler in nisi nič šaril po notranjem vezju (tvoja naloga bi bila samo priklop kabla na priključne sponke), potem pač servis in garancija oz. zamenjava.
Drugič pa, če se ne spoznaš na el. inštalacije, bo vseeno ceneje in bolj varno, dobiti kvalificirvanega električarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

joez7 ::

Ali trolaš, daj slikaj vse skupaj.

demokedes ::

Kot sem že včeraj napisal. Pri priklopu je bila ena sponka sneta in je šlo v kratki stiki. GLej pripeto sliko. Vidi se, da je druga sponka z leve črna...ta je bila staknjena in je bila v stiku z levo ali desno. Sedaj sem jo sicer priklopil nazaj in bojler dela, vendar dela ves čas. Tudi ko dam stikalo na 0, ga ne izklopi.
Garancijo bi sicer morda lahko uveljavlal, vendar sem na oddaljeni lokaciji in je težko bojler dol jemati. Če mi recimo menjava stikala pomaga, je to najlaže. Ali je mogoče, da je zaradi kratkega stika "skurilo stikalo?
[url=https://file.si][img]https://file.si/i/...
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

joez7 ::

starfotr je izjavil:

Cevi in fitingi so iz nerjavnega jekla 1.4401, 1.4521, 1.4301, 1.4520. Ne vem zakaj potreba po 1.4571.

Eno je 2cm2 drugo je 2m2.

link, da blank blocked#

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

demokedes ::

 Vezava

Vezava



Tole je pa še stikalo, ki ga imam namen zamenjati. ALi mislite, da je kaj drugega skurilo?
 Stikalo

Stikalo

Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

Zgodovina sprememb…

mirator ::

demokedes je izjavil:

Kot sem že včeraj napisal. Pri priklopu je bila ena sponka sneta in je šlo v kratki stiki. GLej pripeto sliko. Vidi se, da je druga sponka z leve črna...ta je bila staknjena in je bila v stiku z levo ali desno. Sedaj sem jo sicer priklopil nazaj in bojler dela, vendar dela ves čas. Tudi ko dam stikalo na 0, ga ne izklopi.
Garancijo bi sicer morda lahko uveljavlal, vendar sem na oddaljeni lokaciji in je težko bojler dol jemati. Če mi recimo menjava stikala pomaga, je to najlaže. Ali je mogoče, da je zaradi kratkega stika "skurilo stikalo?

Seveda se je lahko zapikal kontakt na termostatu. Še vedno ni jasno, kako in zakaj je bila tista sponka sneta (ali že originalno ali po tvoji krivdi?). Če se ti pač ne da bojlerja snemati, naroči servis pa ti bo zamenjal vse kar je potrebno. Če boš lahko uveljavljal garancijo te ne bo stalo ničesar, če ne, bo pa to pač draga šola za bodoče, da se ne vtikaš v zadeve, ki jih ne razumeš.

fikus_ ::

Ko termostat vrtiš, ali se sliši klik, ko termostat sklene/prekine kontakt?
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

demokedes ::

Drži. Nič se ne zgodi ko vrtim stikalo. To mi je dalo to mislit, da je nekaj narobe s stikalom. Ko dam stikalo na nič, lučka še kar sveti in dejansko v katerokoli smer vrtim, se nič ne zgodi.
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

Kalibri ::

ti je stikalo sploh kdaj klikalo? Če imaš razdrtega, bi lahko pogledal, če se vidi, če ga je kaj zažgalo med poskusi montaže

demokedes ::

Ne vem, če je klikalo na začetku, ampak je pa deloval. Ker takrat, ko sem ga prvič priklopil, ko je bila ena sponka v kratkem stiku, je prišlo do dejanskega kratkega stika, šele takrat ko sem stikalo zavrtel iz 0 na 45 stopinj. Ugibam, da se je takrat verjetno skuril in sedaj javlja grelcu, da kar ves čas dela...
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

fikus_ ::

Lahko da je termostat "zapikal" in je vedno vklopljeno.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

starfotr ::

Tema je dokaz za to, da vedno dam najboljši nasvet na forumu, kar je mogoče. To je, da pokličite električarja za dela, ki vsebujejo elektro inštalacije. In seveda tudi vodovodarja za dela, ki vsebujejo vodovodarska dela.

Upam, da imaš vsaj montiran ustrezen varnostni ventil (če že raztezne posode v 99 % verjetno nimaš), glede na kilavo DIY izvedbo.

demokedes ::

fikus_ je izjavil:

Lahko da je termostat "zapikal" in je vedno vklopljeno.

Če je temu tako, ali se da kaj narediti ali je potrebno stikalo menjati?
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

Assass1n ::

Lahko se odpre in pobrusi kontakte, jaz bi na tvojem mestu zamenjal.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

starfotr ::

Ne sme se brusit kontaktov, ker je to recept za katastrofo.

fikus_ ::

Najprej ali uveljavljaj jamstvo, ali naroči nov termostat (po številki na njemu) in se potem igraj s tem obstoječim.

Sicer Čehi
https://www.electro-motors.eu/boiler-th...

Ampak na kakšnem servisu v SLO bi tudi morali imeti.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Kalibri ::

Nima tole stikalo nekega tipala, ki meri temperaturo v bojlerju. Iz slike je sicer slabo videti, vendar kaj pa če je problem v tipalu in stikalo pač ne izklopi, ker tipalo ne odreagira?

demokedes ::

Kalibri, imaš prav. Ima tipalo, ki je speljano direktno v lonec....na sliki se ga slabo vidi, ker je črne barve. Ampak če bi bilo karkoli narobe s tiplaom, bi se bojler moral izključiti, ko dam stikalo na 0. Tako vsaj jar razmišljam.
Zahvaljujem se vam za odgovore, ter vam še naprej želim lep dan.

Assass1n ::

starfotr se strinjam, vprašal je... se da popraviti za silo in takoj, ko prideš do novega kosa ga zamenjaš.
Izgleda je bilo tovarniško slabo sestavljeno in je, ko si ti obrnil termostat naredilo stik med fazo in nulo, sam termostat je "zapikalo" skupaj in zato ti stalno deluje.
Kot prvo, to se lahko zgodi vsakemu... ga ni človeka, kateri preverja kar so mu v fabriki nametali skupaj.
Kot drugo, piši kliči kjer si to kupil, povej kaj se je zgodilo, verjetno ti bodo izdelek popravili ali zagotovili nov del brez plačila. Če ne jih nekam pošlji in kupi novo. Gorenje ima veliko na zalogi v Črnučah, ali ETIS na Viču.

Dobro zrihtaj, jbg šola za naprej , vse si naredil prav.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

joez7 ::

LAhko narediš test.
1.Termostat obrni popolnoma v levo (proti uri). Ali še gori lučka.?
2. Izklopi varovalko - potegni sivo žico z termostata, zaklopi varovalko. Ali še gori lučka.?
3. Če pod dva ne gori. Izklopi varovalko, demontiraj termostat in išči novega, v rangu 12€.

demokedes je izjavil:

Kalibri, imaš prav. Ima tipalo, ki je speljano direktno v lonec....na sliki se ga slabo vidi, ker je črne barve. Ampak če bi bilo karkoli narobe s tiplaom, bi se bojler moral izključiti, ko dam stikalo na 0. Tako vsaj jar razmišljam.


Tisto čno je kapilara termostata. Ne je preveč migar (prepogibat), ker drugače poči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

joez7 ::

Išči v specializiranih trgovinah z vodovodnim materialom, če boš mel srečo tudi v Merkurju (je pa drag).

starfotr ::

Assass1n je izjavil:

starfotr se strinjam, vprašal je... se da popraviti za silo in takoj, ko prideš do novega kosa ga zamenjaš.
Izgleda je bilo tovarniško slabo sestavljeno in je, ko si ti obrnil termostat naredilo stik med fazo in nulo, sam termostat je "zapikalo" skupaj in zato ti stalno deluje.
Kot prvo, to se lahko zgodi vsakemu... ga ni človeka, kateri preverja kar so mu v fabriki nametali skupaj.
Kot drugo, piši kliči kjer si to kupil, povej kaj se je zgodilo, verjetno ti bodo izdelek popravili ali zagotovili nov del brez plačila. Če ne jih nekam pošlji in kupi novo. Gorenje ima veliko na zalogi v Črnučah, ali ETIS na Viču.

Dobro zrihtaj, jbg šola za naprej , vse si naredil prav.


Topla voda ni pomembna za življenje. Če nekaj ni ok, se pokliče mojstra in počaka. Bodo pač nekaj časa brez tople vode.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varovalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
529314 (7971) Telbanc
»

Vezava kopalniškega stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4321168 (9491) marjan_h
»

Indukcijska plošča (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6529505 (21354) mat xxl
»

Bojler in iskrenje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
395297 (4683) All
»

FID stikalo odklopi po določenem času

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1812998 (10780) int47

Več podobnih tem