» »

Arkansas: Temu je zlonamerna aplikacija, ki vohuni za uporabniki

Arkansas: Temu je zlonamerna aplikacija, ki vohuni za uporabniki

Slo-Tech - Tožilstvo v ameriški zvezni državi Arkansas je ta teden začelo postopek proti avtorjem aplikacije Temu, ker naj bi aplikacija vohunila za uporabniki, ki jo namestijo. Generalni tožilec Tim Griffin pojasnjuje, da sodeč po analizah in medijskem poročanju Temu pridobi neomejen dostop do podatkov v mobilnih telefonih, vključno z lokacijo, stiki, kratkimi sporočili, dokumenti in drugimi aplikacijami. To se dogaja v ozadju, ker je aplikacija oblikovana tako, da uporabnikom to ni predočeno.

K vložitvi tožbe je brez dvoma pripomoglo tudi dejstvo, da je avtor aplikacije kitajsko podjetje PDD Holdings, ki - po očitkih iz tožbe - zbrane podatke delijo s kitajskimi oblastmi. PDD Holdings naj bi bila zgolj krinka za zbiranje podatkov. Temu je sicer dejanska spletna trgovina, konkurenca AliExpressu, ki skuša stranke prepričati z nizkimi cenami in visokimi popusti. A Griffith trdi, da Temu sploh ne želi postati največja spletna trgovina na svetu, temveč je to poslovanje pretveza za krajo podatkov uporabnikov. Zato sodišču predlaga, da aplikacijo prepove. In Temu ni kar neka aplikacija, temveč je bila lani v ZDA največkrat prenesena aplikacija!

Iz Temuja, ki ga je leta 2015 ustanovil nekdanji googlovec Colin Huang, so izrazili presenečenje. Poudarjajo, da je bil Temu ustanovljen na Kitajskem, a je bil zaradi varnostnih pomislekov preseljen na Irsko. Drži pa, da še vedno znaten del poslovanja ohranja na Kitajskem. Njihova platforma temelji na aplikaciji Pinduoduo, ki je bila v preteklosti že odstranjena z Google Play Stora. Iz Temuja sporočajo, da so navedbe v tožbi neresnične in neutemeljene, zato jih ostro zanikajo. Poudarjajo, da želijo vzpostaviti dolgoročni poslovni model, zato so načeloma odprti tudi za spremembe, ki bo pomagale pomiriti regulatorje.

21 komentarjev

mtosev ::

Uf tole so kar hude obtožbe. Upam, da jih prepovejo, če je tako kot trdijo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

darkolord ::

Mislim, da je večini uporabnikov vseeno in so pripravljeni to sprejeti za nekaj centov cenejši kitajski šrot.

marez ::

Preko Kitajskih strani lahko kupiš šrot veliko ceneje kot ponujajo Kitajski šrot naše trgovine. Aplikacij ti ni potrebno nakladat za nakup preko nihovih strani. Če so toliko problematične se jim pač izogneš. Problem je edino to da ne znate več nakupovat brez vašega telefona. Preko telefono še svojih gat nebi kupil.
Vse kozlarije si nakladate na telefone, še plačilne kartice. Pol se pa pritožujete ko za vami vohunijo (zahod ali vzhod) ali vam izgine nekaj kar nebi smelo. Kar tako naprej. Danes sem bil v trgovini in pred mano je eden plačeval z telefonom - naredil je tako gužvo da bi sam prepovedal tako sranje. Plačujete z napravo za katero sploh ne veste če je varna (polna virusov, programov ki zbirajo vaše podatke,...) Vam je težko gotovino ali samo kartico iz denarnice potegnit. Denarja v gotovini mi ne more pohekat noben internetni prevarant. Že vem kaj bodste rekli - lahko mi ukradejo denarnico. Takim odgovorim samo s tem - veselo z vašimi osebnimi podatki in karticami na telefonu.
Kapitalisti izdajo kako noviteto in vi že pograbite vso sranje. Sploh se ne sprašujete kaj je za vsem skupaj.

voov ::

Uuuuuu, buuuuuu, očitno niso še Facebook aplikacijo pogledali.

Ki ne samo, da dobi dostop do vsega ampak tudi vse kar se le da tudi pokrade.

Ali Googlov spyware na Androidu, s sistemskim dostopom do vsega.

FastWIND ::

marez je izjavil:

Preko Kitajskih strani lahko kupiš šrot veliko ceneje kot ponujajo Kitajski šrot naše trgovine. Aplikacij ti ni potrebno nakladat za nakup preko nihovih strani. Če so toliko problematične se jim pač izogneš. Problem je edino to da ne znate več nakupovat brez vašega telefona. Preko telefono še svojih gat nebi kupil.
Vse kozlarije si nakladate na telefone, še plačilne kartice. Pol se pa pritožujete ko za vami vohunijo (zahod ali vzhod) ali vam izgine nekaj kar nebi smelo. Kar tako naprej. Danes sem bil v trgovini in pred mano je eden plačeval z telefonom - naredil je tako gužvo da bi sam prepovedal tako sranje. Plačujete z napravo za katero sploh ne veste če je varna (polna virusov, programov ki zbirajo vaše podatke,...) Vam je težko gotovino ali samo kartico iz denarnice potegnit. Denarja v gotovini mi ne more pohekat noben internetni prevarant. Že vem kaj bodste rekli - lahko mi ukradejo denarnico. Takim odgovorim samo s tem - veselo z vašimi osebnimi podatki in karticami na telefonu.
Kapitalisti izdajo kako noviteto in vi že pograbite vso sranje. Sploh se ne sprašujete kaj je za vsem skupaj.

Good point!

mtosev ::

Jaz npr plačujem s kartico. Ko sem zunaj večino časa sploh nimam telefona seboj.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

voov ::

marez je izjavil:

Preko Kitajskih strani lahko kupiš šrot veliko ceneje kot ponujajo Kitajski šrot naše trgovine. Aplikacij ti ni potrebno nakladat za nakup preko nihovih strani.

Ne samo to, aliexpress aplikacija ti ne kaže celotne ponudbe in ves čas rine dražje izdelke naprej.

klinker ::

marez je izjavil:

Preko Kitajskih strani lahko kupiš šrot veliko ceneje kot ponujajo Kitajski šrot naše trgovine. Aplikacij ti ni potrebno nakladat za nakup preko nihovih strani. Če so toliko problematične se jim pač izogneš. Problem je edino to da ne znate več nakupovat brez vašega telefona. Preko telefono še svojih gat nebi kupil.
Vse kozlarije si nakladate na telefone, še plačilne kartice. Pol se pa pritožujete ko za vami vohunijo (zahod ali vzhod) ali vam izgine nekaj kar nebi smelo. Kar tako naprej. Danes sem bil v trgovini in pred mano je eden plačeval z telefonom - naredil je tako gužvo da bi sam prepovedal tako sranje. Plačujete z napravo za katero sploh ne veste če je varna (polna virusov, programov ki zbirajo vaše podatke,...) Vam je težko gotovino ali samo kartico iz denarnice potegnit. Denarja v gotovini mi ne more pohekat noben internetni prevarant. Že vem kaj bodste rekli - lahko mi ukradejo denarnico. Takim odgovorim samo s tem - veselo z vašimi osebnimi podatki in karticami na telefonu.
Kapitalisti izdajo kako noviteto in vi že pograbite vso sranje. Sploh se ne sprašujete kaj je za vsem skupaj.



+1
Eni se prav pohvalijo, da imajo 100+ aplikacij na fonu, jst pa se stock odstranjujem ko bumbar. Se mi pa cudijo ko mi baterija traja skoraj 3 dni, njim pa se cez cel dan ne pride, ko fon stalno piska :))

Seljak ::

darkolord je izjavil:

Mislim, da je večini uporabnikov vseeno in so pripravljeni to sprejeti za nekaj centov cenejši kitajski šrot.

Dosti enakega šrota(elektronike) prodajata recimo Big Bang in Mimovrste tudi za 300% dražje.

Glugy ::

Seveda da je zlonamerna. Zakaj drugače bi smela katerakoli aplikacija resno konkurirati Amazonu? Ni šans. Amazon je za zahod otroček ki ga je treba za vsako ceno obvarovat pred najmanjšimi polenčki.

mailer ::

Bolj absurdno je, da karkoli iščeš preko googla je prva povezava na Temu in še en kup drugih preko ai generiranih prevedenih strani z domenami, ki verjetno sploh ne obstajajo.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

OutOfTheBox ::

Generalni tožilec Tim Griffin pojasnjuje, da sodeč po analizah in medijskem poročanju Temu pridobi neomejen dostop do podatkov v mobilnih telefonih, vključno z lokacijo, stiki, kratkimi sporočili, dokumenti in drugimi aplikacijami.


Kako pridobi neomejen dostop do teh podatkov, brez da bi za to uporabnik vedel? Ali je to po predhodnem dovoljenju uporabnika, čeprav ta stavek da občutek kot da ljudje tega ne vejo.

Skratka malo bosa mi je tale.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

mailer je izjavil:

Bolj absurdno je, da karkoli iščeš preko googla je prva povezava na Temu in še en kup drugih preko ai generiranih prevedenih strani z domenami, ki verjetno sploh ne obstajajo.

Hmm, brez te in prejšnje novice sploh ne bi vedel, da obstaja nekaj z imenom Temu.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Spura ::

Jst predlagam, da tudi v Evropi prepovemo Temu, pa tut Facebook, tiktok, Instagram, Amazon itd, saj vsi isto kradejo podatke in seveda na vse te firme lahko vlade domace drzave pritisnejo, da delijo podatke.

Jeffreyy ::

Nov teden, nova varnostna grožnja za prevlado kake zahodne korporacije.

BoLhCa ::

marez je izjavil:

Preko Kitajskih strani lahko kupiš šrot veliko ceneje kot ponujajo Kitajski šrot naše trgovine. Aplikacij ti ni potrebno nakladat za nakup preko nihovih strani. Če so toliko problematične se jim pač izogneš. Problem je edino to da ne znate več nakupovat brez vašega telefona. Preko telefono še svojih gat nebi kupil.
Vse kozlarije si nakladate na telefone, še plačilne kartice. Pol se pa pritožujete ko za vami vohunijo (zahod ali vzhod) ali vam izgine nekaj kar nebi smelo. Kar tako naprej. Danes sem bil v trgovini in pred mano je eden plačeval z telefonom - naredil je tako gužvo da bi sam prepovedal tako sranje. Plačujete z napravo za katero sploh ne veste če je varna (polna virusov, programov ki zbirajo vaše podatke,...) Vam je težko gotovino ali samo kartico iz denarnice potegnit. Denarja v gotovini mi ne more pohekat noben internetni prevarant. Že vem kaj bodste rekli - lahko mi ukradejo denarnico. Takim odgovorim samo s tem - veselo z vašimi osebnimi podatki in karticami na telefonu.
Kapitalisti izdajo kako noviteto in vi že pograbite vso sranje. Sploh se ne sprašujete kaj je za vsem skupaj.


Boo fuckin hoo... Dejansko misliš, da je kakršnakoli razlika ali uporabljaš kartico fizično ali na telefonu, razen tega da je fizično bistveno počasneje?! Tvoje podatke itak majo al živiš pod kamnom ali pa ne, isti kurac. In zaradi nobenega takega programa nobenemu niti cent še ni in ne bo izginil.

njyngs ::

a se boš res pretvarjal da je 5 minutni obisk web strani, nakup in zaprtje strani enako temu, da ti na telefonu cel čas stoji aplikacija, ki dela bogvekaj???
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

floyd1 ::

Danes sem bil v trgovini in pred mano je eden plačeval z telefonom - naredil je tako gužvo da bi sam prepovedal tako sranje

Če je kdo naredil zaradi plačevanja s telefonom gužvo...Telefon imaš navadno bolj pri roki, pa še pina ni treba tipkat. Kako gužvo bi šele s kartico naredil. Izvolite kartico... zakaj Pa ne gre? Aha, tu ni več denarja, poskusite z naslednjo... joooj, tu pa šifre več ne vem, tako redko uporabljam, kaj pa zdaj, poglejmo, če je še kakšna... Velikokrat videno. Torej ni problem v telefonu in aplikacijah, problem je v operaterju.

Temu app pa vržite dol s telefona, če se tako bojite. Komot kupuješ tudi brez njihovega spyware-a na tej in na podobnih straneh.

starfotr ::

Komur je čakanje v trgovini problem (iz katerega koli razloga), je pač nestrpnež. Saj obstajajo alternative. To je, da ne obiskujete trgovin.

MrStein ::

Če ti ni všeč obvezna burka, pač ne hodiš na ulico.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

starfotr ::

Tako je.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V ZDA bodo zahtevali, da se TikTok odreče lastniku ByteDanceu (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
22713950 (2342) LeQuack
»

Polnilec za baterije AA/AAA

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
261812 (641) RutS
»

Francosko sodišče kaznovalo Google zaradi nepoštenih pogojev v Play Storu

Oddelek: Novice / Tožbe
378680 (6918) p0f
»

Ameriško vrhovno sodišče dovolilo tožbo zoper Apple zaradi monopola z App Store

Oddelek: Novice / Tožbe
205946 (4536) Stra
»

V več kot 500 aplikacijah za Android odkrili zlonamerno programsko opremo

Oddelek: Novice / Varnost
54346 (3430) bbf

Več podobnih tem