» »

Otroški avtosedež, višina otroka in kazen

Otroški avtosedež, višina otroka in kazen

GupeM ::

Malo sem na YT gledal shortse in se mi pojavi sledeči video:
https://www.youtube.com/shorts/AAJgLDJd...

Kako je s tem v Sloveniji? Je kje določeno kdo, s čim in na kakšen način lahko izmeri višino otroka oz ga stehta, če ta ni v otroškem avtosedežu?

Utk ::

Ma kaj bo meril, na oko oceni, ti da kazen, ti se pa pritoži in priloži meritev iz zdravstvenega doma.

GupeM ::

To pa ne gre tako. Nedolžen si, dokler ni dokazano, da si kriv. Torej mora policist dokazovat, da je otrok premajhen. Vprašanje pa je, kaj je merodajno.

Pa tudi sicer, če bi tvoja trditev držala, imamo kje zapisano, da je meritev iz zdravstvenega doma merodajna?
Za izpravnost avtomobila so (izredni) tehnični pregledi
za opitost/okajenost/zadetost, so alkotesti in pregledi krvi
za maso vozil so certificirane tehtnice
za hitrost so certificirani radarji.

Kalibri ::

Dobro vprašanje. Po moje se bo spravil meriti otroka, če bo bistveno premali za prednji sedež.Nikoli pa mi ni bilo jasno, kako gledajo bistveno premajhne odrasle.

Utk ::

Policaj ga ne rabi izmerit. Policaj oceni, da "ni pravilno pripet". Kar sigurno ni, ker če je premajhen, mu gre varnostni pas nekje čez usta. Če mu gre pa varnostni pas normalno na ramo in potem naprej, pa tako ni problema. Tudi če je velik 147. Če je mlajši od 15 let in se ne more normalno pripet, je očitno premajhen, je čist vseeno koliko je točno do cm velik. Avti so pa že tako narejeni, da 150 cm visoka oseba normalno sedi in se zapne.

Kalibri je izjavil:

Dobro vprašanje. Po moje se bo spravil meriti otroka, če bo bistveno premali za prednji sedež.Nikoli pa mi ni bilo jasno, kako gledajo bistveno premajhne odrasle.

To velja samo za otroke, se pravi do 15. leta. Če si star 25 in velik 125, je tvoj problem kako sediš. Moraš pa bit še zmeraj "pravilno" pripet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Nikonja ::

Itak da boš imel otroka v otroškem sedežu do zadnje sekunde, če zaradi nič drugega potem zaradi varnosti. Iz sedeža ga daš ko se ne more več pravilno not vsest, in potem kupiš ali večjega ali jahač ali pač brez vsega če mu pas ne reže posred glave.
Pa še, policist ga ne bo meril, bo samo pogledal ali je pravilno prevezan, če sploh pogleda - večinoma tudi to ne.

D3m ::

Po tej logiki bi moral mojo mati peljati v jahaču.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Utk ::

Če ji gre pas čez usta recimo, da, lahko dobi kazen. Ker je nepravilno pripeta, ne ker ni v otroškem sedežu.

GupeM ::

Utk je izjavil:

Policaj ga ne rabi izmerit. Policaj oceni, da "ni pravilno pripet". Kar sigurno ni, ker če je premajhen, mu gre varnostni pas nekje čez usta.

Bluziš. Sinu, 125 cm, pas ne gre čez usta.

Utk je izjavil:

Če mu gre pa varnostni pas normalno na ramo in potem naprej, pa tako ni problema. Tudi če je velik 147.

Še več bluzenja. V zakonu točno piše, da če je manjši od 140 cm (ja, 140 cm je, ne 150) ali lažji od 36 kg, mora imet otroški sedež. Ne glede na to, ali mu pas gre normalno čez ramo in potem naprej, ali ne.

Utk je izjavil:

Če je mlajši od 15 let in se ne more normalno pripet, je očitno premajhen, je čist vseeno koliko je točno do cm velik.

Še več in več bluzenja. Od kje si privlekel 15 let, veš samo ti. Tega že dolgo, dolgo ni več.

Utk je izjavil:

Avti so pa že tako narejeni, da 150 cm visoka oseba normalno sedi in se zapne.

Veliko avtov je takih, da se lahko normalno zapneš, tudi če si manjši od 150 cm, tako da to, kako je narejen avto, ne igra nobene vloge. Pomembno je, kaj piše v zakonu.

Utk je izjavil:

To velja samo za otroke, se pravi do 15. leta. Če si star 25 in velik 125, je tvoj problem kako sediš. Moraš pa bit še zmeraj "pravilno" pripet.

Spet, ne vem od kod si privlekel 15 let.

Utk ::

Bluziš ti. Avti so različno narjeni. Moj mali lahko v cliotu se normalno preveže že od 130 cm naprej, v nekem večjem avtu pa pač ne, in je rabil jahača. Zato pa pravim, da bo policaj pogledal kako je privezan, ne pa da ga bo šel merit.

Spet, ne vem od kod si privlekel 15 let.

V zakonu piše da 140 cm velja samo za otroke. Je 17 let star mulc še otrok? Je odrasel velik 139 cm otrok?

GupeM ::

Nikonja je izjavil:

Itak da boš imel otroka v otroškem sedežu do zadnje sekunde, če zaradi nič drugega potem zaradi varnosti. Iz sedeža ga daš ko se ne more več pravilno not vsest, in potem kupiš ali večjega ali jahač ali pač brez vsega če mu pas ne reže posred glave.
Pa še, policist ga ne bo meril, bo samo pogledal ali je pravilno prevezan, če sploh pogleda - večinoma tudi to ne.

Ja za nekatere od nas je samoumevno, da se vozijo v sedežu/jahaču. Glede na video v OP, se o tem sprašujem zgolj iz pravnega vidika.

Utk je izjavil:

Bluziš ti. Avti so različno narjeni. Moj mali lahko v cliotu se normalno preveže že od 130 cm naprej, v nekem večjem avtu pa pač ne, in je rabil jahača. Zato pa pravim, da bo policaj pogledal kako je privezan, ne pa da ga bo šel merit.

Mogoče. Mogoče pa ne. Ima vso pravico, da te kaznuje, če je otrok manjši od 140 cm. Vprašanje je le, kako se to dokazuje. Vse ostalo je tvoje bluzenje in pametovanje, ki s temo nima nobene zveze. In v zakonu točno piše, da mora biti otrok do 140 cm v otroškem sedžu, nikjer pa ne piše, da mora biti "pravilno pripet" karkoli že po tvoje to pomeni.

Utk je izjavil:

Spet, ne vem od kod si privlekel 15 let.

V zakonu piše da 140 cm velja samo za otroke. Je 17 let star mulc še otrok? Je odrasel velik 139 cm otrok?

Otrok si do 18. leta. Lahko pa mi pokažeš, kje je definicija otroka do 15. leta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Utk ::

Pa naj bo 18. Nima veze. Meja 140 centi velja za otroke, ne za vse.

nikjer pa ne piše, da mora biti "pravilno pripet" karkoli že po tvoje to pomeni.

Aja, lahko si kakorkoli pripet pa je v redu? In potem jaz bluzim.

GupeM ::

Utk je izjavil:

Pa naj bo 18. Nima veze. Meja 140 centi velja za otroke, ne za vse.

Ja to mi je jasno, da meja velja za otroke. Ni mi pa jasno, s čim se otrokova višina dokazuje. To je moje vprašanje. Vse ostalo je tvoje bluzenje, ja. In če bi znal vsaj približno brati, bi že v originalnem postu videl, da sprašujem za otroke, ne za odrasle.

Utk je izjavil:

nikjer pa ne piše, da mora biti "pravilno pripet" karkoli že po tvoje to pomeni.

Aja, lahko si kakorkoli pripet pa je v redu? In potem jaz bluzim.

Seveda moraš bit pravilno pripet. Ampak otrok do 140 cm mora bit v otroškem sedežu/jehaču, sicer ni pravilno pripet. Zato 139 cm visok otrok brez otroškega sedeže NE MORE biti pravilno pripet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Utk ::

Ni mi pa jasno, s čim se otrokova višina dokazuje.

Z metrom.

GupeM ::

Utk je izjavil:

Ni mi pa jasno, s čim se otrokova višina dokazuje.

Z metrom.

S čigavim? Lahko z mojim? Al obstaja kakšen certificiran meter, s katerim lahko merimo višino otrok.

Ker za radar je točno jasno, da mora bit certificiran in pregledan.
Pa za tehtanje vozil mora tudi tehtnica biti certificirana in redno pregledana.

Sorry, daješ neumne odgovore. Vem, da vprašanje ni enostavno. Če ne znaš brat in se poskušaš delat pametnega, je pa vse skupaj še slabše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Utk ::

Zato 139 cm visok otrok brez otroškega sedeže NE MORE biti pravilno pripet.

Lahko je. Ker ne veš ali je res 139 visok. Če mu gre pa pas čez gobec pa veš da NI 140 visok.

Ne vem zakaj je treba doktorirat iz vsake neumnosti.

Če ni pravilno pripet, je sigurno premajhen. Če je normlano pripet, pa ne bo šel policaj merit ali je visok 136 ali 141.

Sorry, daješ neumne odgovore. Vem, da vprašanje ni enostavno.

Vprašanje je v realnosti enostavno, in odgovor. Policaj bo ocenil, pika. Ti pa potem dokazuj svoje. S tem da ima policaj tolk zdrave pameti, tudi če ti ne, da ne bo dal kazni, če je velik 139 (tudi če bi lahko to izmeril), če je pravilno pripet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

GupeM ::

Utk je izjavil:

Zato 139 cm visok otrok brez otroškega sedeže NE MORE biti pravilno pripet.

Lahko je. Ker ne veš ali je res 139 visok. Če mu gre pa pas čez gobec pa veš da NI 140 visok.

Ne vem zakaj je treba doktorirat iz vsake neumnosti.

Pas bi blo treba tebi dat čez gobec oz čez prste.

Ti poskušaš doktorirat, jaz sem samo vprašal nekaj, česar tvoji dve možganski celici ne znata sprocesirat.

Utk ::

Tvoji možgani ne znajo sprocesirat, da policaj da lahko kazen tudi tebi, da si otrok in da nisi v otroškem sedežu. Pač napiše listek. Ti se pa pritoži potem.

GupeM ::

Utk je izjavil:

Vprašanje je v realnosti enostavno, in odgovor. Policaj bo ocenil, pika. Ti pa potem dokazuj svoje. S tem da ima policaj tolk zdrave pameti, tudi če ti ne, da ne bo dal kazni, če je velik 139 (tudi če bi lahko to izmeril), če je pravilno pripet.

Zakaj potem v zakonu piše o 140 cm in 36 kg. Potem bi bilo bolje, da bi pisalo, da je pomembno samo to, da otroku pas ne gre čez usta. Po tvoji logiki.

Utk je izjavil:

Tvoji možgani ne znajo sprocesirat, da policaj da lahko kazen tudi tebi, da si otrok in da nisi v otroškem sedežu. Pač napiše listek. Ti se pa pritoži potem.

Ne, ne more oz ne sme, ker mu lahko z osebno izkaznico dokažem, da nisem otrok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Utk ::

Zato da je od tu naprej vse jasno, ko si malo pod mejo, je pa pač stvar zdrave pameti. Ki je nekateri nimajo.

Potem bi bilo bolje, da bi pisalo, da je pomembno samo to, da otroku pas ne gre čez usta. Po tvoji logiki.

To bi bilo seveda najbolj in edino logično, ampak potem se bi našel nek smartass, ki bo odprl temo, ja, kaj to pomeni čez usta, to pomeni, da ne sme it niti 2 mm nad ramo, ali gre lahko 3 mm, itd.

Ne, ne more oz ne sme, ker mu lahko z osebno izkaznico dokažem, da nisem otrok.

Sodniku tudi, da je otrok visok 140 cm. Z metrom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

GupeM ::

Utk je izjavil:

Sodniku tudi, da je otrok visok 140 cm. Z metrom.

S čigavim metrom? Mojim metrom, ki je malo bolj skup stisnjen? Al je policistov tisti pravi? Al mora bit sodnikov? Ne vem ...

Utk ::

Na sodišče bi ti prišel z gumijastim metrom?
Ker policaju se jebe za tvoj meter, to ti garantiram.

GupeM ::

Ne vem od kod si privlekel gumijast meter, ampak sva zaključila, ker tole ne pelje nikamor.

Utk ::

Res je. Ti ne razumeš, da pri kontroli prometa ti policaj ni dolžan praktično nič dokazovat. On ti da lahko kazen za karkoli na podlagi česarkoli. Ti imaš pa potem možnost se pritožit.

Beli_Zajcek ::

V bistvu nimamo zakonsko določeno, da mora biti otrok v otroškem sedežu, le da mora biti pripet z ustreznim varovalnim sistemom - kaj je to, pa ne definiramo natančno kot bi si mislil, da birokratski narod vsekakor bi definiral. Imamo pa pravilnik o homologaciji otroških sedežev samo to ni isto.

In pa malo butasto imamo tudi, da se lahko vsedeš na sprednje sedeže ko si 150 cm ali polnoleten. Polnoletnost te magično ozdravi očitnih škodljivih posledic, ki bi nastale zgolj par dni poprej.

Zgodovina sprememb…

delavec44 ::

Beli_Zajcek je izjavil:

V bistvu nimamo zakonsko določeno, da mora biti otrok v otroškem sedežu, le da mora biti pripet z ustreznim varovalnim sistemom - kaj je to, pa ne definiramo natančno kot bi si mislil, da birokratski narod vsekakor bi definiral. Imamo pa pravilnik o homologaciji otroških sedežev samo to ni isto.

In pa malo butasto imamo tudi, da se lahko vsedeš na sprednje sedeže ko si 150 cm ali polnoleten. Polnoletnost te magično ozdravi očitnih škodljivih posledic, ki bi nastale zgolj par dni poprej.


Točno tako. Obstajajo tudi adapterji za pas, ki so v nekaterih državah legalni. Pri nas ne vem kako je s tem točno ampak kupiš ga lahko.

https://www.amzs.si/motorevija/test/otr...

Jaz sem drugače na podlagi tega članka raje kupil kvalitetnega jahača.

Utk ::

Beli_Zajcek je izjavil:

V bistvu nimamo zakonsko določeno, da mora biti otrok v otroškem sedežu, le da mora biti pripet z ustreznim varovalnim sistemom - kaj je to, pa ne definiramo natančno kot bi si mislil, da birokratski narod vsekakor bi definiral. Imamo pa pravilnik o homologaciji otroških sedežev samo to ni isto.

In pa malo butasto imamo tudi, da se lahko vsedeš na sprednje sedeže ko si 150 cm ali polnoleten. Polnoletnost te magično ozdravi očitnih škodljivih posledic, ki bi nastale zgolj par dni poprej.

Se pravi da razen do treh letih, lupinice itd, ni nobene razlike med otrokom in odraslim, samo moraš bit pravilno pripet, edino da je za otroka drugačna kazen, verjetno višja. Tako da je tudi tistih 140 cm brezpredmetnih, razen za višino kazni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Legon ::

GupeM je izjavil:

Utk je izjavil:

Sodniku tudi, da je otrok visok 140 cm. Z metrom.

S čigavim metrom? Mojim metrom, ki je malo bolj skup stisnjen? Al je policistov tisti pravi? Al mora bit sodnikov? Ne vem ...

Za take stvari imamo sodne izvedence (ce bi zadeva prisla tako dalec).

Kalibri ::

Kaj zdaj ne znate već zmeriti višino otroka? Res je toplo zunaj in saharski pesek...

GupeM ::

Legon je izjavil:


Za take stvari imamo sodne izvedence (ce bi zadeva prisla tako dalec).

Evo, končno en dokaj uporaben odgovor. Ampak s čim potem sodni izvedenec izmeri? Ima certificirano napravo? Ker necertificirana naprava je isto, kot da te policaj izmeri s svojim števcem na avtu ko pelje za tabo.

Utk ::

Ja pa ja de. Sodni izvedenec bi prišel, če se policaj, se pravi tožnik, in prekrškar na sodišču ne bi strinjala kolk je visok. Preden bi sodnik klical izvedenca, tu smo takoj na 500 evrih stroška, bi vzel meter in izmeril. Če se še zmeraj ne bi strinjala, bi ga pač poklical, ampak na tej točki bi tisti s krajšim metrom menda odnehal, ker si bi s tem samo nabil še par 100 evrov stroška.
Edino če bi bila ta obravnava čez pol leta, ko bi otrok še nekaj zrastel in bi izvedenec moral povedat koliko je bil velik takrat. Ampak tudi za to bi moral bit obtoženec še bolj neumen kot policaj, kar je že samo po sebi občudavanja vreden dosežek.

Legon ::

GupeM je izjavil:

Legon je izjavil:


Za take stvari imamo sodne izvedence (ce bi zadeva prisla tako dalec).

Evo, končno en dokaj uporaben odgovor. Ampak s čim potem sodni izvedenec izmeri? Ima certificirano napravo? Ker necertificirana naprava je isto, kot da te policaj izmeri s svojim števcem na avtu ko pelje za tabo.

Ja, enako kot izvedenec lahko izmeri xy drugo stvar, od zemljisc do visine dreves. Enako kot bi izmeril ali ti je prodajalec res prodal meter blaga ali kilo banan...

Kar te pri tej primerjavi moti je to, da eno je ko policist izvaja meritev na terenu in je dejansko avtomobilski stevec kaze priblizek hitrosti in posledicno lahko par km/h odstopa od dejanske vrednsoti. In zato imamo konkretno za hitrost predpisano certifikacijo merilcev.

V primeru o katerem gvorimo pa imas meritev, ki je ponovljiva in preverljiva. In bi, tako kot v drugih primerih, ko imas pomislek glede verodostojnosti izvedenskega menenja, narocil drugo mnenje itd...

Ravno tako pri merjenju otroka govorimo o cm in ne o nanomilimetrih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()

brett ::

Zakon o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS, št. 156/21 - uradno prečiščeno besedilo in 161/21 - popr.) v štirinajstem odstavku 88. člena lepo določa:
(14) Med vožnjo v motornem vozilu z vgrajenim zadrževalnim sistemom mora biti otrok, manjši od 140 cm ali lažji od 36 kg, zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren fizičnim lastnostim otroka. V motornem vozilu, ki ni opremljen z zadrževalnim sistemom, ni dovoljeno prevažati otrok, mlajših od treh let, otroci starejši od treh let in manjši od 140 cm pa se smejo prevažati le na sedežih, ki niso prednji sedeži. Otrok ni dovoljeno prevažati v nazaj obrnjenem zadrževalnem sistemu v sedežu za potnike, zaščitenem s prednjo zračno blazino, razen če je zračna blazina deaktivirana mehanično.

Prvo: pogoj je 140cm ALI pod 36kg. Eno ali drugo, kar je prej.
Kot drugo starost ni nikjer določena. Določen pa je pravni termin OTROK (ne mešati z družbenim/socialnim izrazom otroka). Otrok je oseba, ki ni dopolnila 14 let. Od dopolnjenega 14. leta pa je oseba v pravnem smislu mladoletna oseba, ki se deli še: 14-16. leta mlajša mlad. oseba in 16-18. starejša mlad. oseba. Nekdo bo rekel da je otrok = mladoletna oseba. V PRAVNEM redu temu ni tako. Ločnica: psihosocialni razvoj, ki ga je pravo vzelo za merodajno ločnico.
Mladoletna oseba v pravnem prometu že ima določene (omejene) pravice in obveznosti, medtem ko oseba pod 14. letom (otrok) jih nima nič in je pravno podvržena popolnoma zakonitemu zastopniku (starši ponavadi). Zato tudi taka oseba kazensko, itn. ne odgovarja, mladoletnik pa že.
Tretje: meter: velja vsak meter, ki ima certifikat A-testiranja.
Četrtič: point niso usta, temveč vrat - da gre pas prečno pod vratom, da ne pride do zadušitve.

Furbo ::

Zakaj sploh diskutiramo tole?

Kazen ti da, če nimaš sedeža, če ga imaš, pa ne vem če je že kdo dobil kazen, razen če je bil tak očiten fail, da je vpil v vesolje.

Zdaj bo še kak birotat dobil idejo, da boš vsako leto še otroka in njegov sedež moral peljati na tehničnega.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, DELL U3014

GupeM ::

brett je izjavil:

Prvo: pogoj je 140cm ALI pod 36kg. Eno ali drugo, kar je prej.

Si prepričan? Jaz bi rekel, da bi tvojo razlago pokril IN, ne ALI. Primer: ...mora biti otrok, ki je manjši od 140 cm IN lažji od 36 kg, zavarovan z ... To bi pomenilo, da mora biti zavarovan takšen otrok, ki je nižji od 140 cm IN lažji od 36 kg. Če uporabiš ALI, pa je ravno obratno. Torej otrok, ki je nižji od 140 cm ALI lažji od 36 kg, mora biti zavarovan z ustreznim ...


brett je izjavil:

Otrok je oseba, ki ni dopolnila 14 let. Od dopolnjenega 14. leta pa je oseba v pravnem smislu mladoletna oseba, ki se deli še: 14-16. leta mlajša mlad. oseba in 16-18. starejša mlad. oseba. Nekdo bo rekel da je otrok = mladoletna oseba. V PRAVNEM redu temu ni tako. Ločnica: psihosocialni razvoj, ki ga je pravo vzelo za merodajno ločnico.
Mladoletna oseba v pravnem prometu že ima določene (omejene) pravice in obveznosti, medtem ko oseba pod 14. letom (otrok) jih nima nič in je pravno podvržena popolnoma zakonitemu zastopniku (starši ponavadi). Zato tudi taka oseba kazensko, itn. ne odgovarja, mladoletnik pa že.

Tudi tukaj nisem povsem prepričan v to, kar govoriš. Razen, če imaš kakšen vir. V družinskem zakoniku piše:
5. člen
(otrok)
Po tem zakoniku je otrok oseba, ki še ni dopolnila 18 let, razen če je že prej pridobila popolno poslovno sposobnost.


brett je izjavil:

Tretje: meter: velja vsak meter, ki ima certifikat A-testiranja.

Imamo kakšen vir?

Legon je izjavil:

GupeM je izjavil:

Legon je izjavil:


Za take stvari imamo sodne izvedence (ce bi zadeva prisla tako dalec).

Evo, končno en dokaj uporaben odgovor. Ampak s čim potem sodni izvedenec izmeri? Ima certificirano napravo? Ker necertificirana naprava je isto, kot da te policaj izmeri s svojim števcem na avtu ko pelje za tabo.

Ja, enako kot izvedenec lahko izmeri xy drugo stvar, od zemljisc do visine dreves. Enako kot bi izmeril ali ti je prodajalec res prodal meter blaga ali kilo banan...

Kar te pri tej primerjavi moti je to, da eno je ko policist izvaja meritev na terenu in je dejansko avtomobilski stevec kaze priblizek hitrosti in posledicno lahko par km/h odstopa od dejanske vrednsoti. In zato imamo konkretno za hitrost predpisano certifikacijo merilcev.

V primeru o katerem gvorimo pa imas meritev, ki je ponovljiva in preverljiva. In bi, tako kot v drugih primerih, ko imas pomislek glede verodostojnosti izvedenskega menenja, narocil drugo mnenje itd...

Good point.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

brett ::

GupeM je izjavil:

brett je izjavil:

Prvo: pogoj je 140cm ALI pod 36kg. Eno ali drugo, kar je prej.

Si prepričan? Jaz bi rekel, da bi tvojo razlago pokril IN, ne ALI. Primer: ...mora biti otrok, ki je manjši od 140 cm IN lažji od 36 kg, zavarovan z ... To bi pomenilo, da mora biti zavarovan takšen otrok, ki je nižji od 140 cm IN lažji od 36 kg. Če uporabiš ALI, pa je ravno obratno. Torej otrok, ki je nižji od 140 cm ALI lažji od 36 kg, mora biti zavarovan z ustreznim ...


brett je izjavil:

Otrok je oseba, ki ni dopolnila 14 let. Od dopolnjenega 14. leta pa je oseba v pravnem smislu mladoletna oseba, ki se deli še: 14-16. leta mlajša mlad. oseba in 16-18. starejša mlad. oseba. Nekdo bo rekel da je otrok = mladoletna oseba. V PRAVNEM redu temu ni tako. Ločnica: psihosocialni razvoj, ki ga je pravo vzelo za merodajno ločnico.
Mladoletna oseba v pravnem prometu že ima določene (omejene) pravice in obveznosti, medtem ko oseba pod 14. letom (otrok) jih nima nič in je pravno podvržena popolnoma zakonitemu zastopniku (starši ponavadi). Zato tudi taka oseba kazensko, itn. ne odgovarja, mladoletnik pa že.

Tudi tukaj nisem povsem prepričan v to, kar govoriš. Razen, če imaš kakšen vir. V družinskem zakoniku piše:
5. člen
(otrok)
Po tem zakoniku je otrok oseba, ki še ni dopolnila 18 let, razen če je že prej pridobila popolno poslovno sposobnost.


brett je izjavil:

Tretje: meter: velja vsak meter, ki ima certifikat A-testiranja.

Imamo kakšen vir?

Legon je izjavil:

GupeM je izjavil:

Legon je izjavil:


Za take stvari imamo sodne izvedence (ce bi zadeva prisla tako dalec).

Evo, končno en dokaj uporaben odgovor. Ampak s čim potem sodni izvedenec izmeri? Ima certificirano napravo? Ker necertificirana naprava je isto, kot da te policaj izmeri s svojim števcem na avtu ko pelje za tabo.

Ja, enako kot izvedenec lahko izmeri xy drugo stvar, od zemljisc do visine dreves. Enako kot bi izmeril ali ti je prodajalec res prodal meter blaga ali kilo banan...

Kar te pri tej primerjavi moti je to, da eno je ko policist izvaja meritev na terenu in je dejansko avtomobilski stevec kaze priblizek hitrosti in posledicno lahko par km/h odstopa od dejanske vrednsoti. In zato imamo konkretno za hitrost predpisano certifikacijo merilcev.

V primeru o katerem gvorimo pa imas meritev, ki je ponovljiva in preverljiva. In bi, tako kot v drugih primerih, ko imas pomislek glede verodostojnosti izvedenskega menenja, narocil drugo mnenje itd...

Good point.


Preberi citiran 14ti odstavek Zakona, ki sem ga dal ležeče - glede 140cm ALi pod 36kg.

Kazenski zakonik pravi v 71. čl. (izključitev kazenskih sankcij proti otrokom) določa, da „proti mladoletni osebi, ki ob storitvi kaznivega dejanja še ni bila stara 14 let (otrok), se ne smejo uporabiti kazenske sankcije. Enako velja za prekrške.
14 let je meja za sankcioniranje v slo. pravnem redu. V tem kontekstu sem podal razlago otrok vs. mladoletna oseba. Morda malce površno, nerodno prej zapisal.
Meter: slo. sodna praksa - common sense prevlada nad birokratizmom: stroški postopka (izvedenec), trajanje, škoda, izjava (+zapisnik) poobl. uradne osebe ima večjo težo od izjave nasprotne stranke (ima pa ta možnost pritiožbe in nošenja stroškov...)

mirator ::

Tale tema pa je kot nalašč za čas kislih kumaric. Še Stan in Olio se je v svojih skečih ne bi branila. Zanimivo, upam da nadalujete.

pirate2024 ::

Ja, toliko ene debate o otroških sedežih.

Boš pa ja poskrbel, da bo otrok pravilno privezan...

streki ::

Oja, sam centimetri so problem :))

GupeM ::

brett je izjavil:

Preberi citiran 14ti odstavek Zakona, ki sem ga dal ležeče - glede 140cm ALi pod 36kg.

Sem prebral. Piše, da mora otrok, ki je manjši od 140 cm ALI lažji od 36 kg (torej eno ALI drugo (ali oboje)) biti zavarovan z varovalnim sistemom. Po DeMorganovem zakonu lahko zadevo obrnemo, da otroku, ki ni manjši od 140 cm in ni lažji od 36 kg ni treba biti v otroškem sedžu. Oz človeško bolj razumljivo, otroku, ki je večji od 140 cm IN težji od 36 kg ni treba biti v otroškem sedežu.

Če bi tvoja razlaga veljala, bi pisalo da mora otrok, ki je manjši od 140 cm IN lažji od 36 kg biti zavarovan ... Torej samo, če je manjši od 140 IN lažji od 36. Takoj, ko preseže eno ali drugo, mu ne bi bilo več treba. Ker je tam ALI, morata biti v otroškem sedežu, dokler vsaj eno od obeh drži, torej manjši od 140 cm ALI lažji od 36 kg.

brett je izjavil:

Kazenski zakonik pravi v 71. čl. (izključitev kazenskih sankcij proti otrokom) določa, da „proti mladoletni osebi, ki ob storitvi kaznivega dejanja še ni bila stara 14 let (otrok), se ne smejo uporabiti kazenske sankcije. Enako velja za prekrške.
14 let je meja za sankcioniranje v slo. pravnem redu. V tem kontekstu sem podal razlago otrok vs. mladoletna oseba. Morda malce površno, nerodno prej zapisal.

Ampak ta člen govori o tem, koga lahko sankcioniramo, ne o tem kdo je otrok v pravnem smislu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

JanK ::

brett je izjavil:


Tretje: meter: velja vsak meter, ki ima certifikat A-testiranja.


Le okoli tega se ne strinjam. Samo z merilnim trakom ne mores pravilno izmeriti visine. Saj ves: doma to po tradiciji pocnes s pomocjo knjige ob podboju vrat in vanj vrezujes crtice, za "uradno" meritev pri kaksnem zdravniku pa uporabijo mega verzijo sublerja, ki ni poceni https://www.meusburger.com/SL/SI/delovn...
"Think about how stupid the average person is,
then realize that 50% are stupider than that"
-George Carlin

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JanK ()

Stikalo ::

Pravilno ga privežeš pa je.

Meni je zelo naprijetno, če kdaj kaj poguljufam. Recimo dam premajhnega otroka v kakšen sedež. Ni problem v policajih. Problem je, da če ni pravilno pripet in se lahko tudi samo enemu v rit zabiješ ti otroka lahko razmeče po celem avtu.

Da so otorci pravilno pripeti je edino prav. Saj ponavadi se ne zaletiš, samo če se samo malo, pa otrok ni uredu pripet so takoj lahko resne poškodbe.

GupeM ::

To se popolnoma strinjam. Gre samo za vprašanje v pravnem smislu. Ker sem ravno naletel na video, ki je linkan v prvem postu.

Legon ::

JanK je izjavil:

brett je izjavil:


Tretje: meter: velja vsak meter, ki ima certifikat A-testiranja.


Le okoli tega se ne strinjam. Samo z merilnim trakom ne mores pravilno izmeriti visine. Saj ves: doma to po tradiciji pocnes s pomocjo knjige ob podboju vrat in vanj vrezujes crtice, za "uradno" meritev pri kaksnem zdravniku pa uporabijo mega verzijo sublerja, ki ni poceni https://www.meusburger.com/SL/SI/delovn...

Tukaj je veliko odvisno tudi od tega koliko je otrok dejanskov elik. Ce imamo 110 cm ali pa 160 cm visokega otroka, potem tudi geotrikotnik zadostuje.

GupeM je izjavil:

To se popolnoma strinjam. Gre samo za vprašanje v pravnem smislu. Ker sem ravno naletel na video, ki je linkan v prvem postu.

Kaj tocno v pravnem smislu ti ni jasno? Meje smo sedaj razcistili. Torej otrok in pod 140 cm in pod 36 kg. Na licu mesta to oceni policija, ce se s tem ne strinjas imas moznost pritozbe. Tam se potem pred sodiscem ugotavlja ali je dejansko bil prekrsek ali ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()

delavec44 ::

Samo kako ga pa stehtajo? Ima policist atestirano tehtnico? Kaj če do sodnika shujša?

Legon ::

Na licu mesta je v presoji policista, pred sodiscem pa se potem dokazuje kdo je imel prav. Gre za administrativno postavljene meje, ki zajemajo povprecnega 10-11 letnika.

V primeru konkretnega sodnega postopka je na sodniku da prosto presoja dokaze. V konkretnem primeru bi otroka po vsej verjetnosti napotili na pregled na medicino dela, kjer bi izmerili tezo in velikost in tukaj bi se zgodba za vse, razen najvecje forumske teoretike, tudi koncala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Otroški avtosedež

Oddelek: Loža
4811686 (1426) Sebastian_H
»

Kateri avtosedez za otroka od 8 mesecev dalje (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6923509 (5092) TheBlueOne
»

Avto za 3 otroške sedeže (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
12426657 (16122) bauci
»

otrok in avtosedež (zvcp)

Oddelek: Na cesti
196885 (1046) bastadu
»

Vožnja nepripetih otrok v avtu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10015915 (12702) r3dkv1c4

Več podobnih tem