» »

amber LED na AC

amber LED na AC

HyperGL ::

Menjati moram dve žarnički (menda t3.25 oblika, nisem ravno stoprocenten), ki delujeta na 7V AC...
Ideja je, da bi ju menjal z ledicami amber barve, da se približam čimbolj topli beli, ki jo oddajata žarnici.

Je to izvedljivo? Razumem, da bo ledica "utripala" pri 50Hz (najbrž je kabel potegnjen direkt iz trafota), kar me bolj muči je, kakšen upor moram postaviti vmes, da se ledica ne bo scvrla...

MadMax ::

Če bi želel biti natančen, bi rabil datasheet od uporabljenih LEDic, ampak če začneš z recimo 680 ohmi ne bo nič gorelo. Potem pa malo po MUP, probavaš... Pod 330 ohm bi znalo biti že prehudo, ampak kot sem rekel, ugibanje brez datasheeta... Poleg tega se LEDice razlikujejo, iz "indikatorskih" ne boš nikoli izvlekel neke hude svetilnosti, dočim visokosvetilne lahko "prebijejo možgane" 8-)

Ena sama direkt na AC bo moteče utripala...
Prava rešitev je upor, graetz in kondenzator, odvisno koliko imaš prostora.
Bolj enostavno pa je vsaki dodati še eno, kontra priklopljeno, pa ko svetita vsaka v svoji polperiodi in obe skupaj nadomestita posamezno žarnico, morda ne bo moteče (odvisno tudi od človeka do človeka, eni smo detektorji utripanja, druge nič ne moti).

Če gre za kak vintage audio, se splača poiskat primerne žarnice ali čimboljši približek.
Je tudi hitrost vklopa in izklopa del starinskosti, ne le sama svetloba...
Sem včasih namesto 8V žarnic dajal kar 12V 2W Ba9S, danes bi probal s https://www.bartog.si/zarnica-osram-272... (bencinska, vse avtodeli štacune, ...), sicer bo bolj rumena od originala, ne bo pa izrazito LED svetloba.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

HyperGL ::

Bravo, dobro si uganil... gre se za "vintage" audio... točneje za enga B&O, torej ni tako stara zadeva, kakšnih 20 let ima... Sam sem tuhtal o 1k ohm uporu, nisem pa pomislil na dve ledici kontra obrnjeni. Vzel bi prvi dve amber ledici, ki jih bom našel v predalčkih, ni namen komplicirati s svetilnostjo, odzivnostjo itd...

Prostora pa je blazno malo, morda bi lahko s kakšno predelavo vse skupaj (upor, graetz,...) lahko vtaknil kam v sami šasiji, ampak nočem je razkopat več od potrebnega, do žarnic pa se pride relativno preprosto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: HyperGL ()

matobeli ::

A z navadnimi na žičko pa ne bi menjal?

Poglej na aliexpress, oblika e10 ki je očitno taka kot t3.25, dobiš za različne napetosti in v različnih barvah, mogoče celo kaj na AC.

HyperGL ::

Si mi dal misliti s tistimi avtomobilskimi žarnicami... Toliko, da sem šel v garažo brskat in našel en paketek ;)

So sicer daljše od originalnih, ki so bile dolge cca. 15mm, te so 20mm po odokastični metodi...
Bom videl v naslednjih dneh, ko se primajem do delavnice, če jih uspem vtaknit v tisto luknjo.

Se pa dobijo tudi ta prave za totalno preveč denarja (in seveda nikjer nobene specifikacije napisane)... LINK

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: HyperGL ()

errhec ::

Naj bi bila 12V / 70mA
Recimo:
https://www.aliexpress.com/item/1005003...
dd

HyperGL ::

Sem rešil z žarnicami za avtomobile. Seveda sem v prvo vzel eno 3W in drugo 1.2W... tako da sem moral razdirati in še enkrat ponoviti vajo. Vendar deluje. Hvala vsem!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED žarnice, domača uporaba (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
27464115 (8357) dela
»

LED lučke (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8621543 (4214) bsslo
»

A so led žarnice kakorkoli škodljive? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8620670 (16605) sodnicaN
»

LED vs varčne vs navadne žarnice (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8035546 (25647) Malajlo

Več podobnih tem