» »

Vakuumiranje!

Vakuumiranje!

«
1
2

andrejg ::

Malo sem gledal TV pa sem odkril na Discovery, da v vakuumu ni zvoka. Torej to pomeni, če bi naredil ohišje za računalnik in ga nato vakuumiro bi ta stvarca bila neslišna.
Zaradi zelo redkega zraka oz. zelo malo molekul(nimam pojma katerih) v vakuumo ne more priti do valovanja teh molekul in tako zvoka sploh ni. To je bilo tudi demonstrirano z navadno budilko. Dali so jo v eno prozorno posodo da se je vse videlo ter iz nje začeli izsesali zrak. Nakar je budilka začela tulit, vendar je bila vse tišja dokler ni v vakuumu čisto utihnila.
Torej: vodno hlajenje in kištico vakuumirat
Rezultat: neslišnost:D
LP Andrej

frenk ::

res je... v vakumu ni zvoka, ker ta vrsta valovanja potrebuje prenosni medij:)

ali3n ::

imaš pa nov vir hrupa - vakuumsko črpalko...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

madmitch ::

In potem potrebuješ še nekaj odprtin za ventilatorje na stranicah. Ker bi ventilaterje lahko obrnil tako, da bi zrak upihovali, zopet ne bi bilo hrupa. >:D
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

frenk ::

pozab vakum...nered si pasivno vodno hlajenje ap bo še najtiši:)...phase change je pa še bol:D

andrejg ::

Frenk: Phase change - to pa nimam pojma kako deluje. A maš kake slike al pa strani o tem??!

sverde21 ::

@ali3en: a se ti ne zdi de je v televizijski cevi tud vakum pa ne rabiš nobene črpalke

Spajky ::

kot prva stvar: HD bi crknil takoj, ker njegove glave ne bi imele filma zraka na katerem bi plavale in bi takoj počle na plate in zaružile! 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

ali3n ::

sverde21 - zadihtaj računalniško ohišje tako, da ne boš potreboval črpalke... drug problem je nakazal spajky; tretji problem je hlajenje plate, procesorja, grafične, diska...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

frenk ::

andrejg: phase change je način hlajenja kot pri hladilniku...sliši se samo kompresor:)

BigWhale ::

Se sreca, da se zvok po ohisju racunalnika ne prenasa...

*roll*

Fury ::

Tut ce bi ti ratal zadihtat ohisje pa dostavlat zrak disku pa vodno na cpu gpu pa nb bi mel se zmer velik problem v tem da bi ti zacel elementi ki se grejejo (SB, mosfeti, kondenzatorji, en kup majhnih cipov, regulatorji napetost, itd.) en za drugim goret, ker bi se toploza pomoje zelo slabo odvajala

tiborrr ::

Pri taslabsih ohisjih se dogaja ravno to, vse skupaj vibrira in tuli.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Highlag ::

Kot je rekel Fury. Vakum tudi ne prevaja toplote. Vakum lahko strečate še v termovkah. Posoda z dvojnim dnom iz katerega je izčrpan zrak.

Glede vakuma še to. Kot lahko narašča pritisk pada tudi vakum. (Niso vsi vakuumi enaki :D
V ekranu je ta minimalen. Mislim da nekje do 1e-2bar V strojih za naparevanje Al zrcal in podobnih svari do1E-6 bar, vesolje 1E-14bar

Dr_M ::

tole spada pod funny links. tok se ze dolg nism smeju :) :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Red_Mamba ::

v glavi bjonde 1E-21 bara :D
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

andrejg ::

Frenk: torej če maš phase change sistem je to podobno kod da imaš škatlo računalnika kao hladilnik kateri pač nastaviš neko temperaturo ki se vzdržuje in ne rabiš nobenih ventilatorjev. Kak pa se pol hladi procesor,grafična? Je mogoče o tem kaj več kje napisano?

frenk ::

andrejg: phase-change(tuja stran o phase change hlajenju) in Water Chiller(slo-tech tema):)

sverde21 ::

sej bi pa lahk naredu kr neko membrano okoli ohišja, kjer je zrak in v membrani vakum

če zastopte

zvery1 ::

....spajky, zej pa ti men povej zakaj bi vakuum v disku spremenil pozicijo glav oz zakaj bi glave udarile v plosco?to mi res ni jasn od kje ti to?
AMD X6 1090T, 16GB DDR3, GF 750Ti, Gigabyte 890XA-UD3,
1 x SSD, 4 x HDD, running Ubuntu 14.04 x64

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zvery1 ()

Dr_M ::

zvery1: ker glave od diska lebdijo. in disk je narjen (dimenzioniran) tako, da je zrak v njem. drugac pa ti vakuum v disku nebi popolnoma nic koristil.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

andrejg ::

Frenk:Hvala za strani! Ej ta water chiller pa je dobra stvarca. Kolko bi kaj stalo to, da bi mi en to sestavil za neko normalno ceno, ker jaz se sam tega nebi lotil je preveč učenja na sporedu.

piscanc ::

Dr_M: --> zvery1: ker glave od diska lebdijo. in disk je narjen (dimenzioniran) tako, da je zrak v njem. drugac pa ti vakuum v disku nebi popolnoma nic koristil.

Ocotno si moras ti malo osvezit znanje o tem kako je disk narejen.... kajti znotraj diska JE vakum!! a si mogoce gdaj rastavil disk? Ce nisi, plosce so montirane na lezajih in ne lebdiljo v zraku... novejsi diski imajo oljne lezaje zaradi tisjega delovanja....

ce bi bil v danasnjem disku zrak bi se ti disk unicil takoj ko bi ga prvic prizgal... kajti razmak med glavo diska in plosco diska je manjsi kot pa visina prstnega odtisa, da negovorim kolikokrat je manjsi od prasnega delca....

Moje mnenje glede vakumiranega ohisja:
zadeva delovala ce bi spravil temperaturo samega ohisja (ne noranjosti) pod ledisce, tako bi se lahko komponente malo hladile je pa tak dizajn poplnoma zgresen za OC.

LP, Marko

piscanc ::

se mali popravek glede prejsnjega posta:
tako bi se lahko komponente malo hladile, tukaj nisem mislil grafe, diskov, itd.

LP, Marko

Dr_M ::

Ocotno si moras ti malo osvezit znanje o tem kako je disk narejen.... kajti znotraj diska JE vakum!! a si mogoce gdaj rastavil disk? Ce nisi, plosce so montirane na lezajih in ne lebdiljo v zraku... novejsi diski imajo oljne lezaje zaradi tisjega delovanja....

v disku NI vakuuma, kokrat morm se to povedat. nikol ga ni blo in nikol ga ne bo. pika konce debate.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

QuickShot ::

V disku NI vakuma...
..ste že kdaj slišali za Magdeburško kroglo,
no, če bi bil v disku vakum bi rabil silo 20000 N, da bi ga odprl.

Disk je le neprodušno zaprt...

Dr_M ::

kajti razmak med glavo diska in plosco diska je manjsi kot pa visina prstnega odtisa, da negovorim kolikokrat je manjsi od prasnega delca....

zakaj misls da so tej "laboratoriji" kjer sestavljajo diske, sterilno cisti oz se bolj? zakaj misls da ljudje v skafandrih hodijo okol? zato da si rok ne umazejo? :\ :\
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Highlag ::

Quickshot

Tud neprodušno ni zaprt. :D Če boš kakšnega vzel v roko boš našel na kakšnem celo nalepko , da ne smeš prelepiti določenega mesta na disku. Tam ima namreč disk majhno luknjico in zelo fin zračni filter, ki omogoča izenačevanje pritiska znotraj diska z zrakom okoli njega.

Zrak znotraj se pod vplivom toplote tudi razteza zato izenačevalnik pritiska. 8-O

Dr_M ::

slika pove vec kot 1000 besed.:) :)) :D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Gandalfar ()

TribesMan ::

Dr_M z tomshardwarea se ne da slik linkat...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Dr_M ::

cudn...men dela...pa mojmu frendu tut. ampak nic ne de...sm popravu :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

TribesMan ::

Teb dela zato, ker si ti ga je brskalnik potegnil s cachea, ker si bil prej že na tisti strani...
Enivej važn da zdej dela.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

zvery1 ::

Dr_m...men se pa zdi da si moras ti malo osveziti znanaje.
V disku ni vakuuma.To je 100%.Mozje v tovarni kjer sestavljajo diske, pa opazujejo sestavljanje diskov v hermetično zaprtem prostoru.To je zaradi prahu ki leti okoli,
kajti vsak prasni delec bi lahko unicil disk.Ko pa je disk enkrat zaprt, pa prah ne more vanj ker nima kje.Pa po vasi logiki bi mi pol ze veliko diskov crknilo takoj ko bi jih odprl.
Pa mi ni se tut enen.

Dejte se navadit da vakuum ne vpliva negativno na delovanje mehanizma.Če je glava oddaljena nekaj mikronov od plošče bo tako ostalo tudi v vakuumu.Ne vidim razoga
zakaj bi kar padla na ploščo.Sej jo ne drži zrak stran od plošče ampak mehanizem na katrega vakuum ne vpliva.
LP

Se nekaj v razmislek.
Zemljino atmosvero bi kar naekrat odneslo, tako da bi na zemlji ostal brez zraka.
Torej v vakuumu.
Koliko bi tehtal?
AMD X6 1090T, 16GB DDR3, GF 750Ti, Gigabyte 890XA-UD3,
1 x SSD, 4 x HDD, running Ubuntu 14.04 x64

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zvery1 ()

Fury ::

se en s podobno idejo:

tukaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fury ()

TribesMan ::

zvery1:

Zadeva je taka, stoji pa takole:

V disku ni, nikoli ni bilo in nikoli ne bo vakuma. Razlog je sledeč. Ko se začne disk vrtet, začne ustvarjat med glavo in plato zelo tanko zračno blazino (debelo nekaj mikronov), ki se upira sili vzmeti na glavah (ki glavo tiščijo k plati). In zdej v primeru da odvzamemo zrak iz diska (naredimo vakum) zgubimo efekt zračne blazine in glave bi lepo drsale po disku ta pa ni glih najbolje ... a ne? Uglavnem ni mehanizem tisti, ki drži glavo stran od diska. Tudi ko se disk n vrti se glave položijo na plošče. Zato imajo diski na plati prav en rezerviran plac kjer se parkirajo glave, ko se disk ustavlja ali zaganja. Zato je tudi največji problem, če disku odvzameš napajnje med delovanjem, saj se glave ne parkirajo na določen prostor ampak padejo na podatkovni prostor na platah... kar spet ni najbolje. Če se računalnik normalno ugasne, kontroler že prej sporoči disku naj parkira glave...
Enivej upam da ne bo več nikakršnih izpadov v smislu da je v disku vakum. Notri je samo sterilen zrak nič drugega. Pa sej ti je Dr_M prilimal slikco z tomshardwarea, kjer vidiš da lepo piše na disku "do not cover this hole". To je luknja za izenačevanje pritiska v disku in okolici. Sicer ni direkt luknja saj so vmes še posebni filtri zraka da v disk ne pride prah ali kaj podobnega.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

zvery1 ::

Glede zračne blazine si me prepričal, glede vakuuma pa ze itak vem da ga ni v disku.
No to je razlaga tibesman, te moram pohvalt.:)
LP
AMD X6 1090T, 16GB DDR3, GF 750Ti, Gigabyte 890XA-UD3,
1 x SSD, 4 x HDD, running Ubuntu 14.04 x64

TribesMan ::

Ja zato smo pa tukaj da razložimo zadeve.

Sej so tud mene na začetku vsi "računalniški" znalci prepričval da je not vakum ...

Sam pol sem pa enkrat na how stuff works prebral, pa že ene par diskov sem odprl pa pri nobenmu nisem zasledil vakuma v notranjosti.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Vesoljc ::

mogoče rahlo off topic, ampak ker smo že pri diskih:
včeraj sem odprl svojega preminulega ibm dtla 15gb in v levem zgornjem kotu sem našel eno belo blazinico, ki je postavljena pravokotno na plošče diska. no, znotraj bele blazinice pa sem našel "ploščico" nekakšnih mikro granul (kroglic), take temne, rjave barve... ve kdo kaj je to?

ps: inhalirat jih res nisem hotel ;)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

morphling1 ::

Pomojem je to za pobiranje vlage, podobne vrečke so v pakiranjih večine elektronskih naprav. To je edino kar mi pade na pamet, da bi lahko bilo v obliki kroglic in v vrečki.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Vesoljc ::

res škoda, da jih nisem vrgel v vodo... mogoče bi zrasle :D
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

madmitch ::

Morphing, pravilno ti je padlo na pamet. Vlaga bi v ohišju diska lahko kondenzirala, kar verjetno ne bi delovalo ravno blagodejno na delovanje.

PS: še en dokaz, da v disku ni vakuma, zakaj bi se sizer proizvajalci bali vlage.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

BigWhale ::

> Zato je tudi največji problem, če disku odvzameš napajnje med
> delovanjem, saj se glave ne parkirajo na določen prostor ampak padejo
> na podatkovni prostor na platah

Tukaj bi te samo popravil, da to ni vec res. Ker je disk se zmeraj tako pameten, da ce mu zmanjka stroma uspe parkirat glave.

Auto park je feature, ki ga diski imajo ze kakih 15 let... :)

Ce bi glave dejansko padale na disk vsakih ko zmanjka stroma, bi bilo pa kar malo hudo... :)

Dr_M ::

zvery1: vidm da mas precej trdo glavo >:D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

zvery1 ::

Ne da mam trdo glavo, samo zmeraj rad slišim dobro utemeljitev.Šele potem sem zadovoljen z odgovorom.Jebi ga, bol tko k pa da bi vsakmu verjel.
LP
AMD X6 1090T, 16GB DDR3, GF 750Ti, Gigabyte 890XA-UD3,
1 x SSD, 4 x HDD, running Ubuntu 14.04 x64

Dr_M ::

se pravi raj verjames na besedo, kot na sliko? :\ 8-O
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

zvery1 ::

..mi je mar kdo pokazal kakšno sliko kar se vakuuma tiče?!?
Torej moram verjeti dobri razlagi a ni tako?

In odgovor na tvoje vprašanje je NE.
LP
AMD X6 1090T, 16GB DDR3, GF 750Ti, Gigabyte 890XA-UD3,
1 x SSD, 4 x HDD, running Ubuntu 14.04 x64

BigWhale ::

> mi je mar kdo pokazal kakšno sliko kar se vakuuma tiče?!?
> Torej moram verjeti dobri razlagi a ni tako?

Pa kaj si tako hudicevo trmast?!? Ce bi bil v disku vakum, potem disk ne bi imel luknje gor!

Daj se z enim ceglom po glavi, da se ti kaj premakne tam notri...

*sigh*

zvery1 ::

BigWhale zej pa ti men povej kdaj sem jest reku da je v disku vakum.
Drugic si raj mal temo preber preden kej napises.
Zej mam pa dost.;((
AMD X6 1090T, 16GB DDR3, GF 750Ti, Gigabyte 890XA-UD3,
1 x SSD, 4 x HDD, running Ubuntu 14.04 x64

TribesMan ::

No ajde dejmo mal kulture. Takile prepiri ne koristijio ničemer.

Zaenkrat sam opozorilo.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

matias ::

Vesoljc: jap, tistim kroglicam se reče SILIKA-GEL in so namenjene vpijanju vlage in sicer reverzibilno. Ko se navlažijo, jih daš segrevat in ko so suhe, so spet ready :) ... Za laboratorijsko uporabo so še obarvane s kromovo soljo, da se po barvi vidi ali so suhe ali vlažne.
Pa ne, niso za jest :D :D Aja, pa tud napijejo se ne, ko jih daš v vodo :) ... Za to je boljši kakšen tampon ali pa tisti kristalčki iz vložkov >:D
He who thinks he knows, knows nothing.
He who knows, says nothing.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Western Digital razvil s helijem polnjene diske

Oddelek: Novice / Diski
469702 (7345) SuperVeloce
»

Menjava diska brez ponovne inštalacije

Oddelek: Programska oprema
241741 (840) Tomay
»

Trdi disk -> uničen -> kako do podatkov???

Oddelek: Strojna oprema
312322 (1799) everyone
»

disk v vodo:)?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
332034 (1558) steev
»

drobovje trdega diska

Oddelek: Strojna oprema
211609 (1390) andrej

Več podobnih tem