» »

drobovje trdega diska

drobovje trdega diska

Tjulenj ::

dejstvo st. 1: glava trdega diska med delovanjem pociva na "zracni blazini", ki se ustvari zaradi hitrega vrtenja plosc

dejstvo st. 2: diska ne smes odpirat, ker je iz njega izsesan zrak, zaradi hitrejsega vrtenja plosc (manj trenja?)

dojeli? ce je v disku vakuum, kako lahko potem glava lebdi na zracni blazini? je v disku sploh res vakuum? ker pomojem nima veze a je al ni... sej disk se ne giblje v nobeni smeri, samo vrti se okoli svoje osi, tukej pa ne vem ce ima trenje veliko vpliva. naproscam vse, ki imate o doticni zadevi kaj pojma, da napisete svoja mnenja/odgovore :D

Tomaz ::

Druga trditev ni res. V diski ni vakuma, je pa sterilno zaprt zaradi prasnih delcev ki bi lahko prisli med glavo in plosco in tako poskodovali medij ali pa glavo. Zaradi tega ga tudi ne smes odpirat.

Tjulenj ::

hm... sam a ni tko da ce odpres disk, se slis koko zrak not potegne? drgac pa hvala za razjasnitev obzorja :D

Dax ::

Povsem nemogoče, kot je že Tomaž razložil.

Jinxy ::

Tole mi ni cist jasno...ce glava diska lebdi nad povrsino zaradi hitrega vrtenja plosc, kaj pa ko se disk izklopi?
Po tej logiki bi glava padla na samo povrsino diska!!!

Res je sicer, da bi imel disk lahko vgrajen tak firmware, da ko ugasnes comp, glave umakne dol s povrsine diska, ampak kaj pa ce zmanjka elektrike?

matevzm ::

Sicer nisem ekspert na tem podrocju, a mislim da je slo nekako tako: elektrika pac krmari glave. Ce je kaj narobe (zmanjka elektrike) pa gre zadeva mehansko gor. Recimo majhna vzmet, katere moc nevtralizira elektrika. Glava tako lebdi med delovanjem, brez elektrike se dvigne od povrsine.

Tomaz ::

Temu se rece PARK HEAD ali po nase parkiranje glave. Prvi diski, izpred 10let in vec, recimo kaksen 20Mb MFM Seagate, so imeli prilozen poseben program za parkiranje glave, ki si ga uporabil, ce si fizicno prestavljal racunalnik. Sedaj je to narejeno avtomatsko. Po izlopu napajanja trajni magnet potegne glavo v polozaj kjer naj nebi bilo nevarnosti dotika glave in diska.

andrej ::

tukaj mas dobro razlozeno:

Link Poglej si tudi del o Floating Height / Flying Height / Head Gap.

TTine ::

Zakaj disk zasumi kot ga odprej (pozauga:)))?
Simple. Gre za razliko v zracnem tlaku pri katerem so disk zaprli (torej tistem, ki se nahaja znotraj diska) - recimo da je blo na Taiwanu slabo vreme in je bil zracni tlak 990mb.
Ti ga odpiras pri nas recimo nekje pri morju in je tlak lahko 1015mb...pa si zracunaj kolk kg/cm3 (kubicen cm) pride tole...kr precej bos videl. Zato zadeva pozauga.... prav tako kot kaksen kozarec vlozenega sadja...
LP
Tine.

Dax ::

Pa a razumeš, da je disk fizično povezan z zunanjim zrakom, na njem je tak majhen filter, ki filtrira še tako fin prah.

Tako ne vidm razloga, da bi stvar šumela, ko jo odpiraš. Ali pač... preden disk razstavljaš, ga je dobro ugasnat prvo :))).

Caboose ::

hmmm...jaz sem pa na svoji 286ki odprl disk...pa JE pozaugalo pol sem pa prebral (pol :\) da je not vakuum.:D
If you can't explain it simple, than you dont know it good enough.

andrej ::

notri ni vakuma. preberi si link, ki sem ga prej dal...
Zrak udzunaj je drugacen kot notri, v vsakem primaru pa ga unicis, ko ga odpres v navadnem prostoru, tak da je vseeno ce ja v delu ali ne:D

TESKAn ::

Glava lebdi na zračni blazini -> v disku JE zrak. Sploh pa - koko naj bi drgač uštimal? Primerjava za to, kok visoko lebdi glava -> kot če bi 747 leteu neki cm nad tlemi.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Miran ::

In v širini razpona svojih kril čital vse travne bilke ki jih preleti... To je nekako primerjava zmogljivosti današnjih diskov.
Drugač pa v disku ni vakuma, moj 1GB seagate ma pri strani nalepko (warranty seal) s katero je pokrita luknja, če jo odstranim vidim direktno diskovne plošče, pa sem to že naredil in jo dal tud nazaj pa disk še zmer laufa.:\
Overclock yourself !

Jaxx ::

Tud jst sm odprl en starejši disk (Fujitsu, 100MB) in res je tlak znotraj nižji "se sliš kako zrak not potegne"!

Tomaz ::

Dej nehite tezit z tem vakumom.
V disku ni vakum.
Ce Kinder jajčko odpres se tudi tako slisi kot da bil noter vakum.;)

Loki ::

Mater ste tecni glede tega vakuuma.
One q: ce je not vakuum, zakaj ima poj filtre za prezracevanje???

Teskan yep, prasni delec velikosti 30 mikrometrov je kot skala za te glave. Glave pa lebdijo le nekaj mikrometrov nad povrsino diska.
I left my wallet in El Segundo

Tjulenj ::

hm.. samo nekaj mi se ni jasno. ce imajo nekateri diski filter (tako da je notri enak tlak kot zunaj), zakaj bi ga potem unicil z odpiranjem? pa a ne bi potem ob lepem vremenu glava bila malenkost bolj oddaljena kot pri grdem vremenu? :D

TESKAn ::

Glava je zarad zračne blazine zmeri na isti oddaljenosti. Če ga odpreš, ga uničiš zato, k pride not svinjarija - z prostim očesom je ne opaziš, ma vedi, da je razdalja med glavo in površino diska manš od tranzistorja v procesorju...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

andrej ::

razdalja med glavo in plosco je manjsa kot se jo da s prostim ocesom videt. Ko se disk odpre pride noter zunanji zrak, ki je poln prasnih delcev, ki jih mi obicajno ne vidimo, a so dovolj veliki da disk usodno poskodujejo... ma poglejte tisti link ko sem ga dal... je tam dobro razlozeno...

Tjulenj ::

andrej: iskrena hvala za tisti link... prej nisem nikoli imel casa da bi zadevo pogledal, sedajle pa sem prebral in je res veliko zanimivega. se enkrat hvala pa sori za moje poprejsnje ignoriranje linka :D

andrej ::

ma ker si priznal se ti pol oprosti:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Western Digital razvil s helijem polnjene diske

Oddelek: Novice / Diski
469677 (7320) SuperVeloce
»

Trdi disk -> uničen -> kako do podatkov???

Oddelek: Strojna oprema
312314 (1791) everyone
»

disk v vodo:)?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
332031 (1555) steev
»

Trdi disk -fizikalni princip delovanja

Oddelek: Šola
91164 (1053) DenniS
»

Vakuumiranje! (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
503471 (3002) Vesoljc

Več podobnih tem