» »

Izbira gramofona, ojačevalca in samostoječih zvočnikov

Izbira gramofona, ojačevalca in samostoječih zvočnikov

Teemo225 ::

Pozdravljeni!

Že od nekdaj sem imel željo imeti svoj gramofon, zbirati plošče in uživati v poslušanju. Ker sem končno prišel do faze, kjer si ta hobi lahko privoščim, sem začel brskati in izbirati komponente za predvajanje plošč.
Ker sem dokaj nov v vsemu skupaj, me zanima mnenje o najdenih komponentah. Izbral sem sledeče:
- gramofon: https://www.mimovrste.com/hifi-gramofon...
- ojačevalec s predojačevalcem: https://sonusart.si/marantz-pm6007-inte...
- samostoječi zvočniki: https://sonusart.si/polk-monitor-xt70-s...

Z Audio-technico sem se srečeval že v preteklosti in imam občutek, ki mi daje vedeti, da je to zadeva kot se "šika". Za ojačevalce Marantz sem slišal že drugje, da so res dobra zadeva in se splača investirati vanje. Zvočnike sem našel k artako, ker bi rad da je vse skupaj malo bolj kompaktno in ne rabim preveč razpeljevanja kablov po prostoru (vsaj zaenkrat ne, morda v prihodnosti).

Bi mi lahko svetovali o izbranem? Je kakšna komponenta ki izstopa, je to "overkill"? Moj budget, ki bi ga zaenkrat vložil v to, se giblje nekje med 2000 in 3000 evri.
Najti pa moram še nek spodoben CD player. Kakšna ideja?

Hvala vsem za odgovore,
lep pozdrav!
  • poskusilo klonirati: Teemo225 ()

bauci ::

Poglej se gramofon Rega na Playroom.si.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Glede na napisane specifikacije zgleda kar dobro uravnotežen sistem. Mogoče bi pripel še tloris prostora (z razmestitvijo pohištva in vsega), v katerem boš zadevo poslušal. Se mi zdi, da bodo zvočniki zahtevali kar precejšno razdaljo od sten...

Sicer pa (vem, za večino neuresničljiv predlog), ali imaš možnost kje slišati ta sestav?

Lp

Jože

Machete ::

Daj samo preveri, če slučajno vseeno ne rabiš še phono predojačevalca. Za zvočnike bi se jaz bolj stegnil, razen, če misliš kmalu menjati.
Z gramofonom ne boš falil. Mogoče edino razmisli, o kaki polavtomatiki. Da ročko pospravi, ko je konec plate, je hud luksuz.
Glavo vzemi kar takoj VM540ML ali kak Ortofon 2M Bronze (Blue). 540 ni poceni, ampak je njena doba kar 1000 ur, kar pomeni 3x več kot npr cenejša 530 serija ali 95E. Slej ko prej boš prišel do teh glav in najbolje, da kar takoj nabaviš, kot zapravljaš za vmesne stopnje. Kaj več boš pa že težko slišal na tem rangu opreme in si torej set za kar nekaj časa (ja ok, lahko greš tudi na 500-800 eur glave, če te žuli v denarnici, kaj več bo pa že overkill).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Teemo225 ::

bauci je izjavil:

Poglej se gramofon Rega na Playroom.si.

Sem preveril. Tale Planar 1 (https://playroom.si/Rega-izdelki/Rega-P... bi zgledal okej. Ne vidim pa kakšna je ročica. Ročna, pol-avtomatska, avtomatska?

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav.

Glede na napisane specifikacije zgleda kar dobro uravnotežen sistem. Mogoče bi pripel še tloris prostora (z razmestitvijo pohištva in vsega), v katerem boš zadevo poslušal. Se mi zdi, da bodo zvočniki zahtevali kar precejšno razdaljo od sten...

Sicer pa (vem, za večino neuresničljiv predlog), ali imaš možnost kje slišati ta sestav?

Lp

Jože

Sestava žal nimam kje prej slišati. Zvočnike bi moral umakniti od stene zaradi resoniranja?

Machete je izjavil:

Daj samo preveri, če slučajno vseeno ne rabiš še phono predojačevalca. Za zvočnike bi se jaz bolj stegnil, razen, če misliš kmalu menjati.
Z gramofonom ne boš falil. Mogoče edino razmisli, o kaki polavtomatiki. Da ročko pospravi, ko je konec plate, je hud luksuz.
Glavo vzemi kar takoj VM540ML ali kak Ortofon 2M Bronze (Blue). 540 ni poceni, ampak je njena doba kar 1000 ur, kar pomeni 3x več kot npr cenejša 530 serija ali 95E. Slej ko prej boš prišel do teh glav in najbolje, da kar takoj nabaviš, kot zapravljaš za vmesne stopnje. Kaj več boš pa že težko slišal na tem rangu opreme in si torej set za kar nekaj časa (ja ok, lahko greš tudi na 500-800 eur glave, če te žuli v denarnici, kaj več bo pa že overkill).

Piše v opisu, da naj bi tale Marantz imel vgrajen predojačevalec in potrebuje samo phono vhod iz gramofona.
Morda bi za začetek našel nek gramofon za okoli 400/500EUR.
Pol-avtomtaska ročica je verjetno samo pri dražjih zadevah?

Sem pa našel še ene zvočnike, sicer so manjši "downgrade" od prvotno poslanih, vednar pa je cena zelo mikavna. Bi se zdelo to ok za nek "entry level" sestav? -> https://www.electronic-star.si/HiFi-in-...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Teemo225 ()

Ales ::

Si morda razmišljal, da bo vse skupaj vzel rabljeno? Ali pa vsaj katero od komponent? Dobil boš precej več za svoj denar.

Eno stvar samo povem: največjo razliko v kvaliteti zvoka boš dobil z izbiro dobrih zvočnikov ter z postavitvijo le-teh v prostor.

Vse dokler so ostale komponente ustrezno prilagojene ene drugim (moč ojačevalca, glava gramofona in predojačevalec), so zvočniki in prostor tisti, ki poglavitno vplivajo na zvok. Prostor nikakor ne podcenjuj. Vrhunski sistem lahko v slabo prilagojenem prostoru zveni slabše, kot nek 10x cenejši.

V glavnem, prvo zvočniki in prostor, preostanek sistema prilagodi temu.

Pri Hi-Fi je tudi veliko marketinškega BS, to vzemi v zakup...

Morda bi bilo še nekaj več odziva v tej temi: Budget "audiophile".

Teemo225 ::

Ales je izjavil:

Si morda razmišljal, da bo vse skupaj vzel rabljeno? Ali pa vsaj katero od komponent? Dobil boš precej več za svoj denar.

Eno stvar samo povem: največjo razliko v kvaliteti zvoka boš dobil z izbiro dobrih zvočnikov ter z postavitvijo le-teh v prostor.

Vse dokler so ostale komponente ustrezno prilagojene ene drugim (moč ojačevalca, glava gramofona in predojačevalec), so zvočniki in prostor tisti, ki poglavitno vplivajo na zvok. Prostor nikakor ne podcenjuj. Vrhunski sistem lahko v slabo prilagojenem prostoru zveni slabše, kot nek 10x cenejši.

V glavnem, prvo zvočniki in prostor, preostanek sistema prilagodi temu.

Pri Hi-Fi je tudi veliko marketinškega BS, to vzemi v zakup...

Morda bi bilo še nekaj več odziva v tej temi: Budget "audiophile".

Najlepša hvala. Bom malce pregledal razne markete z rabljenimi zadevami.
Bi mi morda lahko pomagali pri izbiri zvočnikov oz. specifikacij, ki bi jih lahko gledal glede na prostor? Gre za cca 60m^2 velik prostor, kjer je poševnina zaradi strehe. Prostor ima notri pohištvo in na sredini je cca 2m^2 velik steber. Sistem bo postavljen ob steni in usmrejen proti temu stebru.
Upam, da je za prbl. predstavo ta opis dovolj. Hvala!

2f4u ::

Jp.

Cambridge audio ojacevalec. Rega je ok.

Pri zvocnikih pa ne bi sparal. Vzami pa dvo sistemske.

https://www.whathifi.com/best-buys/hi-f...

Izkoristek glej; nekje nad 90% se lazje poganjajo. Frekvencno obmocje
vsi dosegajo kar slisis; mrezice moras snet med poslusanjem. Prostor.. pazi na zavese in tepihe.

Jaz mam monitor audio ampak niso bili na testu.

Lp 50+

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2f4u ()

bauci ::

Imam predojačevalec, ojačevalec, cd player, tuner, gramofonski ojačevalec in dac od Cambridge Audio, gramofon Rega in zvočnike Monitor audio silver in sem zelo zadovoljen. Na Playeroom mislim, da se lahko dogovoriš za poslušanje. Imajo tudi fantastične racks, če rabiš - Hi-Fi Racks - Podium Reference. Priporočam.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.


Se lahko samo strinjam z Ales-om. Ne varčevat pri zvočnikih! Že pri tvojem prvem predlogu sem malo skeptičen, do drugega sem pa že kar zadržan. Zvočniki te velikosti so že za ceno 146,00€ (brez popusta) sumljivo poceni. Če ne moreš v živo vsaj zvočnikov poslušati, si jih vsaj oglej. Potrkaj po največji stranici (po navadi je to ena od bočnih stranic) in poslušaj odziv. Čim bolj zamolklo zvenijo (podobno, kot da bi po polnisteni trkal), tem bolje. Po tem lahko sklepaš, da so stranice debele, notranje opore dobro narejene in priduševanje (dampiranje) škatle dobro. Potem lahko računaš, da bo ohišje zvočnika oddajalo malo svojega zvoka in ga s tem zelo malo obarvalo. Še vedno pa ne boš vedel, če ti bo zvok všeč, zato toliko jahamo na poslušanju. Se lahko zgodi, da ti bo pri kakšnem slabše narejenem zvočniku njihov zvok kljub temu všeč...

Je skoraj bolje, da vsaj za izbiro zvočnikov narediš s poslušanjem. Pa četudi bodo manjši, pomembno je, da ti je zvok všeč. Pa fajn je, da so zvočniki pri poslušanju, ko jih izbiraš, "ulavfani"... Se bodo novi pri tebi tudi s časoma "ulavfali" ;)...


lp

Jože

D3m ::

Naj pogleda še AV Planet.

https://www.av-planet.si/
|HP EliteBook|R5 6650U|

Teemo225 ::

Hvala vsem za odgovre.

Tekom dneva, se je zadeva kar dobro razpletla - tast mi je ponudil svojo staro opremo: ojačevalec Harman Kardon HK 3490 in zvočnika Wharfedale Diamond 10.1.
Kolikor sem uspel pogledati po internetu, se zdi kar dobra zadeva vse skupaj, iz CD predvajalnika je tudi zvok precej všečen.

Ker pa tast ne ve zagotovo, bi me pa zanimalo še nekaj glede gramofona. Če ima zgoraj omenjeni ojačevalec že svoj predojačevalec (tako piše v specifikacijah: https://www.harmanaudio.com/on/demandwa..., potem moram obezno poiskati gramofon, ki je brez? Se lahko kaj zaplete, če ima tudi-le ta svoj predojačevalec?

Hvala!

Teemo225 ::

bauci je izjavil:

Imam predojačevalec, ojačevalec, cd player, tuner, gramofonski ojačevalec in dac od Cambridge Audio, gramofon Rega in zvočnike Monitor audio silver in sem zelo zadovoljen. Na Playeroom mislim, da se lahko dogovoriš za poslušanje. Imajo tudi fantastične racks, če rabiš - Hi-Fi Racks - Podium Reference. Priporočam.

Kateri Rega gramofon pa? Ima morda vsaj pol-avtomatsko ročico?

streki ::

Lahko vržeš oko tudi na Project A1,avtomatski s phono predojačevalcem,ki ga lahko uporabljaš ali pa ne.;)

bauci ::

Imam Rega planar 3. Je manual.

matobeli ::

Teemo225 je izjavil:

če ima tudi-le ta svoj predojačevalec?


Ojačevalec ima različne vhode, uporabiš tistega ki je primeren za signal tvoje naprave. Phono je praviloma uporaben samo za signal iz naprave brez predojačevalca. Če ima tvoj gramofon vgrajen predojačevalec potem ga pripelješ na navaden audio in vhod.

Teemo225 ::

Najlepša hvala vsem za pomoč in odgovore!
Gramofona še nisem izbral, ampak sedaj vsaj malo lažje iščem, ker se mi malce bolj svita kaj in kako.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop gramofona (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
619752 (3227) Mrakw
»

prvi hi-fi sistem (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
21539822 (10930) Ales
»

Gramofon in sistem

Oddelek: Zvok in slika
71181 (703) katyberry
»

Kateri gramofon?

Oddelek: Zvok in slika
456117 (3414) dottor
»

Prosim za pomoč pri priklopu gramofona

Oddelek: Zvok in slika
436809 (6525) 2x'=2

Več podobnih tem