» »

Je bolje PC izklopiti ali 24 ur imeti vklopljenega

Je bolje PC izklopiti ali 24 ur imeti vklopljenega

«
1
2

oldmen ::

Je bolje PC izklopiti ali 24 ur imeti vklopljenega se prav gotovo sprašujejo mnogi. Prednosti so verjetno na eni in drugi strani. Kaj je za računalnik bolje, da ga imamo vklopljenega samo takrat ko ga potrebujemo ali da ga imamo non stop v obratovanju ? Kateri bo zdržal več, to je daljšo obdobje ?

_janezvalva_ ::

najdlje bo zdržal tisti, kateri ima bolj kvalitetne komponente vgrajene.

Pithlit ::

oldmen je izjavil:

Je bolje PC izklopiti ali 24 ur imeti vklopljenega se prav gotovo sprašujejo mnogi. Prednosti so verjetno na eni in drugi strani. Kaj je za računalnik bolje, da ga imamo vklopljenega samo takrat ko ga potrebujemo ali da ga imamo non stop v obratovanju ? Kateri bo zdržal več, to je daljšo obdobje ?

Če ga rabiš vsak dan, ga pusti vklopljenega. Če ga rabiš enkrat na teden ga pač izklapljaj.

Če ga imaš vklopljenega ga tud spucaj vsake toliko.
Life is as complicated as we make it...

bemfa ::

Kaj avto maš tud vžgan ponoči, da slučajno ne crkne??? Izklaplaj.

aiko ::

Če je vklopljen 24/7 je dobro le za elektro ponudnika dandanes. Saj ga lahko daš v sleep vmes če ga rabiš 3x na dan.

KTr1sk ::

V kolikor imaš stare diske kot jaz, se vesčas vrtijo ko je pc prižgan


moj je bil 2000ur skupni čas prižgan :P
imam v nadzorni plošči nastavljen, da se ne ugašajo diski

in ko kliknem na mapo, se sliši ko se "prižge" disk, če pa je to ugasnjeno pa je "instantno" odpre brez zagajanja ;)
i5-14500k,32gb ddr5,6700xt,nvme2x,hdd4x

OutOfTheBox ::

Izklaplaj, če ne drugega zaradi porabe elektrike. Moj namizni v idle porablja 115W, z monitorji 150W.

Če bi vse to pustil laufat 24/7 bi sam za to da PC teče (v idle), plačal 22EUR na mesec (pri trenutnih cenah elektrike).

Da se PC prej pokvari če je prižgan (ali se prižiga) je oboje mit (veliko je odvisno od kakovosti kompoment in ni nekega definitivnega odgovora na to vprašanje).

Če ga potrebuješ čez cel dan, ga imej takrat vklopljenega, kadar greš spat je pa nesmiselno zadevo pustit laufat.

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

OutOfTheBox je izjavil:

Izklaplaj, če ne drugega zaradi porabe elektrike. Moj namizni v idle porablja 115W, z monitorji 150W.
Auč.
Pri meni je pc z dvema monitorjema 35-40W, ko gresta monitorja v spanje, 6-10W. To sprejmem kot ceno, da mi drži vse mrežne povezave in ssh seje ves čas up.

OutOfTheBox ::

Je gamerski PC (največ grafa vleče, potem CPU), zato je to nekoliko pričakovano, ga pa velikokrat uporabljam za druge stvari, kadar potrebujem 3 monitorje.

Drugače večino dneva za delo uporabljam prenosnik, ki v idle porabi 10W v max performansu pa 25W.

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

Wow, noben ne uporablja standby? Al pa sleep? Al pa hibernation (dobro, to zadnje je brezveze razen če res rabiš ohranjat sejo pri res minimalni porabi)? A tud telefon ugašate po vsaki uporabi? Pa tv tudi?

Da vam na standby kuri po 100-150w... Morate pa imet hude beštije. Res je da je ceneje stvari ugašat ampak realno gledano, kdaj ste nazadnje ugasnili tv (ne samo na standby, ampak dejansko na off)? 20 let nazaj?
Life is as complicated as we make it...

OutOfTheBox ::

Kaj pa pridobiš pri Sleep / Standby? Kar se tiče samega zagona jo (pri NvMe) ni praktične razlike da pride za boot vs da se zbudi iz spanja. Benefit spanja je načeloma samo to da ti ni treba oken zapirat.

Drugače pa tudi ko daš Turn Off, se dejansko ne popolnoma izklopi (kot se je pri starejših računalnikih).

Morate pa imet hude beštije.


Ja, gamerski buildi načeloma porabijo toliko oz. še več. Moj je že 3 leta star build.

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

OutOfTheBox je izjavil:

Kaj pa pridobiš pri Sleep / Standby? Kar se tiče samega zagona jo (pri NvMe) ni praktične razlike da pride za boot vs da se zbudi iz spanja. Benefit spanja je načeloma samo to da ti ni treba oken zapirat.

Drugače pa tudi ko daš Turn Off, se dejansko ne popolnoma izklopi (kot se je pri starejših računalnikih).

Morate pa imet hude beštije.


Ja, gamerski buildi načeloma porabijo toliko oz. še več. Moj je že 3 leta star build.

Na standby maš vse točno tako kot si pustil. Ni treba vse šare na novo zaganjat pa odpirat.

To da ti kuri več kot 100W na standby ti pa ne verjamem. V smislu "ok, maybe, kao... ampak no way that can be... ali pač?".
Life is as complicated as we make it...

Ahim ::

Pithlit je izjavil:

To da ti kuri več kot 100W na standby ti pa ne verjamem. V smislu "ok, maybe, kao... ampak no way that can be... ali pač?".

Napisal je, da toliko porabi v idle, ne v standby.

Moja Skylake starina pokuri 30-31W v idle (brez monitorja, ki gre prej ali slej v sleep).

Pithlit ::

Ahim je izjavil:

Pithlit je izjavil:

To da ti kuri več kot 100W na standby ti pa ne verjamem. V smislu "ok, maybe, kao... ampak no way that can be... ali pač?".

Napisal je, da toliko porabi v idle, ne v standby.

Moja Skylake starina pokuri 30-31W v idle (brez monitorja, ki gre prej ali slej v sleep).

Ja in koga briga idle? Tema je o temu a se ga ugaša al ne. Mislim da je nekak jasno da ga čez noč ne pustiš v idle ampak gre lepo v standby. Pravzaprav gre v standby vsakič ko se ga mal dlje ne uporablja.

V standby maš pa porabo ene občine stenske ledice. Torej nekje do 10W. Na letnem nivoju je to kolk? 15-20€?
Life is as complicated as we make it...

OutOfTheBox ::

Kaj je sploh tvoja definicija standby-a in sleepa ter kakšna je razlika med njimi?

MadMax ::

Če imaš še hddje not in ga rabiš parkrat naključno tekom dneva, ga pustiš laufat.
Če ga rabiš redkeje, sploh če nimaš hddjev, pa ugašaj.
Neke blazne razlike pa ne bo, ker tiste šankzgodbe o stotinah W porabe so redko potrjene v praksi. No, pozimi še pride prav, poleti ti pa pregreje kamro.

Enoznačnega odgovora, ki bi univerzalno veljal za vse, pa ni.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Pithlit ::

OutOfTheBox je izjavil:

Kaj je sploh tvoja definicija standby-a in sleepa ter kakšna je razlika med njimi?

Eh, ni je. Seja se v ram zapiše in se vse skup zapre. Tko da se futra sam ram pa USB (zato da se komp zbudi k miško al pa tipkovnico pipneš) in ostale malenkosti. Tko k tv k ga ugasneš, pa ga še kar lahko z daljincem zbudiš.

Razlika je med standby pa hibernation.

Mimogrede, nisem vedela da _baje_ povprečna mikrovalovna kuri 3W med neuporabo. A bi se dalo komu it to pomerit?
Life is as complicated as we make it...

Halfdead987 ::

A je kakšna razlika da če imaš samo SSDje bi ga moral več ugašati? Nisem se nikoli ukvarjal s tem :D

nolajfaacc ::

Sam šopaš to 24/7. Kvaliteten komp potegne na vtičnici tudi pod 20W. Skratka ni vredno posta.

OutOfTheBox ::

Mimogrede, nisem vedela da _baje_ povprečna mikrovalovna kuri 3W med neuporabo. A bi se dalo komu it to pomerit?


1.6W tukaj. Presenečen :)

Po trenutnih cenah , 0.23EUR na mesec.

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

OutOfTheBox je izjavil:

Mimogrede, nisem vedela da _baje_ povprečna mikrovalovna kuri 3W med neuporabo. A bi se dalo komu it to pomerit?


1.6W tukaj. Presenečen :)

Jaz tudi. Pa nekje sem zasledila tv na standby da naj bi kuril nekih 0,5W (2014, al neki tazga). Bo treba en merilnik kupit pa to pogledat, ker zna bit da je comp še med najbolj nedolžnim porabniki (na standby).

OutOfTheBox je izjavil:

Po trenutnih cenah , 0.23EUR na mesec.

Zrno na zrno, pa te fore... :))

Sicer se folk spušča v take detajle da "tod polnilec za telefon ko ne polni telefona kuri elektriko". I guess in a lifetime you could save up for, dunno, a copy of The Last of Us 2.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

OutOfTheBox ::

Tvja nisem se meril. Klima v standby npr 0.5W, pralni stroj 0.2W, isto pomivalni

Moram se tv ob priliki zmerit.

Baja ::

zadeve na standby verjetno požrejo tako malo, da boš morala desetletja izklapljati stvari da ti pokrije merilec. vprašanje tudi kolko so natančni. če že, si ga sposodi.

GrimReaper3 ::

Jaz moram imet že zarad TorrentLeecha 24/7 prižgano, tam moraš seedat 1 teden že če imaš prižgano 24/7, drugače bi moral imet 3 tedne.

Pa tudi kadarkoli mi je crknila plata ali napajalnik, ni bilo nikoli pri prižganem računalniku, ampak iz mrtvega vklopa. Seveda kot ste že omenjali je to zaradi slabe kvalitete komponent, zdaj ko imam ASUS X670E-F in ASUS Strix 1000W, bi lahko mirno ugašal.
Seveda na šihtu pa dela komp tudi 20 let na najcenejšem 20EUR napajalniku (letos bo 12 let, pa še ne kaže da bo kaj crknilo), kdo bi si vedel kako je to možno.

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

Ene najmanj nedolžnih igračk glede porabe so STB.
Ostalo ni omembe vredno, ker boš težko naštel 30 standby porabnikov (vse kar nima fizičnega stikala) v hiši.
Kuh. plošča, pečica, mikra, pralni, pomivalni, sušilni, pc, prenosnik, 2 tvja, 2 stbja, hifi, 3 polnilci za telefon/tablico, sodoben "varčni" bojler, "varčni" hladilnik, 3 senzorske luči, 2 klimi, 2x radio/ura/budilka, kak polnilc aku orodja, ... Sem že na 30?
Vsaj tretjine praktično ne moreš fizično izklapljat, druga tretjina je "nujno zlo" (komfort ki se ga dandanes ne da odmislit), ostane ti torej možnost s polnilci prišparat za en kofe na mesec s tem da si nonstop obremenjen z nekim izklapljanjem...

Kaj bo naslednji nasvet ekofašistov? Izklapljanje telefonov in tablic, odklapljanje akumulatorjev v avtih?
Bruh.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

kixs ::

Pithlit je izjavil:

OutOfTheBox je izjavil:

Kaj je sploh tvoja definicija standby-a in sleepa ter kakšna je razlika med njimi?

Eh, ni je. Seja se v ram zapiše in se vse skup zapre. Tko da se futra sam ram pa USB (zato da se komp zbudi k miško al pa tipkovnico pipneš) in ostale malenkosti. Tko k tv k ga ugasneš, pa ga še kar lahko z daljincem zbudiš.

Razlika je med standby pa hibernation.

Mimogrede, nisem vedela da _baje_ povprečna mikrovalovna kuri 3W med neuporabo. A bi se dalo komu it to pomerit?


Vidis, ko nimas pojma in nekaj pametujes! Razlika je ogromna. V sleep je prakticno ugasnjen - zbudi se v parih sekundah in nadaljujes kjer si ostal. Poraba nekaj watov. V IDLE pa je normalno vklopljen in caka na delo. Poraba je odvisna od racunalnika - prenosnik cca 10W. To zadnje je seveda brezveze, ce ga bos rabil spet cez nekaj ur. Moj prenosnik je 24/7 vklopljen. Vedno kaj dela tudi, ko me ni. Lahko se od drugod povezem, itd...

Vecja razlika je med standby in idle. Kot med standby in hibernacijo. Razlika med slednjima je samo to, da v prvem primeru vse ostane v ramu, v drugem se pa zapise na disk. V drugem primeru, odvisno od levela hibernacije, je lahko poraba celo 0W. To sem celo uporabljal pred kaksnimi 20-mi leti.

Vse danasnja elektronika medtem ko je "ugasnjena" na tipko porablja nekaj watov - TV-jev, radijev, mikrovalovk... skratka vse. Edino kar res izkljuci je izklop iz vticnice ali ce ima aparat preklopno stikalo ON/OFF.

Pithlit ::

kixs je izjavil:

Pithlit je izjavil:

OutOfTheBox je izjavil:

Kaj je sploh tvoja definicija standby-a in sleepa ter kakšna je razlika med njimi?

Eh, ni je.
Vidis, ko nimas pojma in nekaj pametujes! Razlika je ogromna.

Razlika med standby pa sleep je ogromna? Enlighten me.

Mimogrede:
Standby is known as 'sleep' mode. In 'Stand by' mode, Windows OS turns off non-essential hardware resources such as hard disk, removable disks, monitor. The system is then able to reactivate very quickly when you press any key or move the mouse. FYI - You cannot power-off the system in 'Stand by' mode.

from Microsoft:

Sleep is a power-saving state that allows a computer to quickly resume full-power operation (typically within several seconds) when you want to start working again. Putting your computer into the sleep state is like pausing a DVD player—the computer immediately stops what it’s doing and is ready to start again when you want to resume working.


Sam ja, baba nima pojma in nekaj pametujee. Torej rekel si da je ogromna razlika med sleep in standby?

MadMax je izjavil:

odklapljanje akumulatorjev v avtih?
Bruh.

Ufff jaz sem to dejansko na enem od prejšnjih avtov počela vedno ko je avto stal 24 ur ali več. Par mehanikov pogledalo pa noben ni našel kaj je kurilo štrom... In sem se vdala v usodo. Tko da, way ahead of you :))
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Pithlit ::

Baja je izjavil:

zadeve na standby verjetno požrejo tako malo, da boš morala desetletja izklapljati stvari da ti pokrije merilec. vprašanje tudi kolko so natančni. če že, si ga sposodi.

Hence moj komentar o tem da bi na ta način verjetno v celem življenju našparala za TLoU2.
Life is as complicated as we make it...

SambaShare ::

Mimogrede, obstaja tudi varnostni vidik. V izklopljen PC bo težko kdo vdrl. Ali pa, če je že, ne more delati traparij, ko je izklopljen.

Pithlit ::

SambaShare je izjavil:

Mimogrede, obstaja tudi varnostni vidik. V izklopljen PC bo težko kdo vdrl. Ali pa, če je že, ne more delati traparij, ko je izklopljen.

I'm intrigued... Kako ti kdo vdre v pc na standby? Govorim o oddaljenem dostopu... ker pri fizičnem ti tud off ne pomaga dosti.
Life is as complicated as we make it...

starfotr ::

Seveda ga je treba izklapljat. Normalno.

Živ. doba bo daljša ob takem ravnanju. Tudi račun za elektriko bo nižji.

Varnostni vidiki so tudi pomembni. In seveda redni reseti. Ker to niso stabilne zadeve, kot serverji in uptime ni kritičnega pomena.

Glugy ::

Najbolj so problematične temperaturne razlike - raztezanje in krčenje materialov ki sestavljajo (kritične) komponente. Prehananje iz vročega v mrzlo stanje in obratno mora biti kar se da postopno in kar se da omejeno. Če se da temu izognit je to plus za dolgoživost. Pa kvaliteta komponent ki so del tvojega kompa. Pol pa še znotraj iste serije sicer v 90% kvalitetnih komponent imaš lahko nesrečo in lahko dobiš dokaj pokvarljivo komponento. Pol naj pa vsak pomisle kaj se njemu splača. Če misliš PC menjat na vsake 3-4 leta ni panike če ga skoz ugašaš pa če ga misliš čez 6let+ uporabljat je pa večje tveganje kot bi bilo že sicer zarad starosti same. Starejši kot je računalnik bolj smiselno ga je puščati prižganega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

starfotr ::

Potem pa kupujete LED sijalke, elektrarno, da prihranite za elektriko.

2f4u ::

Zato sem v hiso vgradil glavni stekar za nadstropje; delavnici za celo delavnico.

Ugasam cel segment konec tedna, kolektivc, ny, ko gre mularija od doma...

Pade iz nekje 240W na nula - doma. Delavnica pa preko 600W.

Ahim ::

Pithlit je izjavil:

Ahim je izjavil:

Pithlit je izjavil:

To da ti kuri več kot 100W na standby ti pa ne verjamem. V smislu "ok, maybe, kao... ampak no way that can be... ali pač?".

Napisal je, da toliko porabi v idle, ne v standby.

Moja Skylake starina pokuri 30-31W v idle (brez monitorja, ki gre prej ali slej v sleep).

Ja in koga briga idle? Tema je o temu a se ga ugaša al ne. Mislim da je nekak jasno da ga čez noč ne pustiš v idle ampak gre lepo v standby. Pravzaprav gre v standby vsakič ko se ga mal dlje ne uporablja.

V standby maš pa porabo ene občine stenske ledice. Torej nekje do 10W. Na letnem nivoju je to kolk? 15-20€?

V idle ni ugasnjen. Ponoci ga ne ugasnem, ker zelim da laufajo stvari normalno naprej. Sleep (standby) imam seveda izklopljen.

Ti si njegov zapis v svoji glavi spremenila iz "idle" v "standby". Govora je bilo o idle (versus izklop).

bozicek ::

Nič ni ona spremenila v glavi
Outofthebox je spraševal

OutOfTheBox je izjavil:

Kaj je sploh tvoja definicija standby-a in sleepa ter kakšna je razlika med njimi?
Darila letos samo za poredne

Pithlit ::

bozicek je izjavil:

Nič ni ona spremenila v glavi
Outofthebox je spraševal

OutOfTheBox je izjavil:

Kaj je sploh tvoja definicija standby-a in sleepa ter kakšna je razlika med njimi?

Niti ne. Govora je bilo o "always on" ali "off". Zame je standby "always on". In v 99% primerov je OS nastavljen da po nekem obdobju neaktivnosti gre v standby. Ker je to nekaj normalnega pač privzemam da se o tem pogovarjamo... ne pa da se comp 16 ur na dan pušča v idle (pa da po možnosti še venti tulijo zato ker se pač ne ustavljajo, če drugega ne od psu.). Mi je jasno da obstajajo čisto vsakdanji scenariji kjer folk rabi imet comp da laufa 24/7, ampak narava op pač ne govori o tem.

Običen scenarij ki ga povprečen komp doživlja je ta da se ga dnevno uporablja kako uro, po možnosti s strani različnih družinskih članov... power saving je pa nastavljen da gre zadeva preprosto spat po neke pol ure neaktivnosti. Zaradi tistih par centov na dan je stvar vžigat in ugašat vsakič ko se jo rabi mal kontraproduktivno (ni pa s tem nič narobe).

Je bilo na prejšnjem šihtu zabavno ko smo morali računalnike ugašat po vsaki uporabi (ker je treba šparat), je pa vsak zagon trajal par minut (pač, šparanje).
Life is as complicated as we make it...

_Denny_ ::

oldmen je izjavil:

Je bolje PC izklopiti ali 24 ur imeti vklopljenega se prav gotovo sprašujejo mnogi. Prednosti so verjetno na eni in drugi strani. Kaj je za računalnik bolje, da ga imamo vklopljenega samo takrat ko ga potrebujemo ali da ga imamo non stop v obratovanju ? Kateri bo zdržal več, to je daljšo obdobje ?

Ne izklapljam ničesar že od 2003 oz. izklopim vedno samo ekran. Od začetka sem puščal zaradi počasnega downloada prek GPRS interneta, potem zaradi življenjske dobe diskov (mehanične stvari crknejo ponavadi pri startu), zdaj zadnjih 5 let pa dejansko brez nekega razloga. Edina "power saving" funkcija, ki jo pustim vklopljeno je zmanjševanje frekvenc, ker mi ni do bzv ogrevanja prostora in poslušanja ventilatorjev. Za stroške mi je vseeno, ker moram itak vsak mesec "prispevati" 100€, ki jih niti pod razno ne porabim.

Še ena anekdota - v vsem tem času sem imel samo tri hardverske probleme:
- Samsung Spinpoint F3 1TB HDD - napol delujoč že prišel iz trgovine
- Geil 2x2GB DDR3-1333 - nekompatibilnost z AM3 platformo
- Asus Crosshair IV Formula matična - delovalo perfektno dokler nisem enkrat zaradi ne vem več česa ugasnil PC-ja, potem pa pri vklopu black screen brez piskov...seveda nekaj dni po koncu garancije :))

Razen tega ni bilo nikoli težav...še nova 50€ Asrockova 970 Extreme3 plošča s podhranjenimi VRM-ji (menjava za zgoraj omenjeno Asusovo) je veselo gonila na 4GHz navitega 125W Phenoma II 1090T dodatna 4 leta preden sem vse skupaj nadgradil, storage diski so tudi do menjave s SSD-ji imeli tam od 60000-80000 ur. Kot sem že rekel, anekdota, a to breztežavno obdobje dejansko pripisujem 24/7 delovanju...sploh ko gledam ostale z milijon težavami, ki imajo verjetno omogočen "Go to sleep after" 15-20min oz. koliko je pač default nastavitev.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

filip007 ::

Raje si omislite program, a se po delu ugasne za sabo, predvidevam da imate upravljanje s porabo izklopljeno, če ga ne izklapljate.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

filip007 ::

Raje si omislite program, da se po delu ugasne za sabo, predvidevam da imate upravljanje s porabo izklopljeno, če ga ne izklapljate.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

issak ::

Pa sej to ni dizel ki rabi nekaj časa da se ogreje na optimalno temperaturo... Ugasni, da ne rabi elektrike za brezveze.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

mtosev ::

Jaz ga imam 24/7 vklopljenega.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

OutOfTheBox ::

Glede na komponente v opisu ti potem porabi vsaj 110KW na mesec. Koliko elektrike plačuješ?

Ahim ::

bozicek je izjavil:

Nič ni ona spremenila v glavi
Outofthebox je spraševal

OutOfTheBox je izjavil:

Kaj je sploh tvoja definicija standby-a in sleepa ter kakšna je razlika med njimi?

LOL, to je napisal par sporocil za tistim, ko sem jaz repliciral Pithlit in nima nobene zveze med primerjavo porabe v idle in sleep/standby.

Pred tem je pa napisal (in na to je ona replicirala):
Izklaplaj, če ne drugega zaradi porabe elektrike. Moj namizni v idle porablja 115W, z monitorji 150W.


na kar je potem ona replicirala:
Da vam na standby kuri po 100-150w... Morate pa imet hude beštije. Res je da je ceneje stvari ugašat ampak realno gledano, kdaj ste nazadnje ugasnili tv (ne samo na standby, ampak dejansko na off)? 20 let nazaj?

Sem ti zelo pocasi prilepil citata, ker vidim da imas bralne tezave. Poudarki so moji, da ti ne skrene spet pozornost prehitro z najbolj relevantnega dela.

oldmen ::

KTr1sk je izjavil:

V kolikor imaš stare diske kot jaz, se vesčas vrtijo ko je pc prižgan


moj je bil 2000ur skupni čas prižgan :P
imam v nadzorni plošči nastavljen, da se ne ugašajo diski

in ko kliknem na mapo, se sliši ko se "prižge" disk, če pa je to ugasnjeno pa je "instantno" odpre brez zagajanja ;)

V nadzorni plošči ne najdem nastavitve za ugašanje diska ?

Goran's Blog ::

oldmen je izjavil:

KTr1sk je izjavil:

V kolikor imaš stare diske kot jaz, se vesčas vrtijo ko je pc prižgan


moj je bil 2000ur skupni čas prižgan :P
imam v nadzorni plošči nastavljen, da se ne ugašajo diski

in ko kliknem na mapo, se sliši ko se "prižge" disk, če pa je to ugasnjeno pa je "instantno" odpre brez zagajanja ;)

V nadzorni plošči ne najdem nastavitve za ugašanje diska ?


Greš na Možnost porabe energije v Nadzorni plošči, nato spreminjanje nastavitev načrta, spremeni dodatne nastavitve energije.

oldmen ::

Glugy je izjavil:

Najbolj so problematične temperaturne razlike - raztezanje in krčenje materialov ki sestavljajo (kritične) komponente. Prehananje iz vročega v mrzlo stanje in obratno mora biti kar se da postopno in kar se da omejeno. Če se da temu izognit je to plus za dolgoživost. Pa kvaliteta komponent ki so del tvojega kompa. Pol pa še znotraj iste serije sicer v 90% kvalitetnih komponent imaš lahko nesrečo in lahko dobiš dokaj pokvarljivo komponento. Pol naj pa vsak pomisle kaj se njemu splača. Če misliš PC menjat na vsake 3-4 leta ni panike če ga skoz ugašaš pa če ga misliš čez 6let+ uporabljat je pa večje tveganje kot bi bilo že sicer zarad starosti same. Starejši kot je računalnik bolj smiselno ga je puščati prižganega.


Ta odgovor mi je kar všeč, moj PC je star HP, tudi sam sem star,tako da si menjave s pokojnino res ne morem privoščit. Tukaj je še malo sejanje toorrentov tako da ga bom izklapljal bolj poredko.

sbawe64 ::

GrimReaper3 je izjavil:

Jaz moram imet že zarad TorrentLeecha 24/7 prižgano, tam moraš seedat 1 teden že če imaš prižgano 24/7, drugače bi moral imet 3 tedne.

Pa tudi kadarkoli mi je crknila plata ali napajalnik, ni bilo nikoli pri prižganem računalniku, ampak iz mrtvega vklopa. Seveda kot ste že omenjali je to zaradi slabe kvalitete komponent, zdaj ko imam ASUS X670E-F in ASUS Strix 1000W, bi lahko mirno ugašal.
Seveda na šihtu pa dela komp tudi 20 let na najcenejšem 20EUR napajalniku (letos bo 12 let, pa še ne kaže da bo kaj crknilo), kdo bi si vedel kako je to možno.

DIY nas iz raspberry/banana/etc ali klasični nas Synology/qnap.
2020 is new 1984
Corona World order

bemfa ::

Iz idle (35-40°) na sobno (20-25°) je manjša razlika kot pri CPU load ko gre iz 35-40° na 70-80°. Vgasnjen bo v vsakem primeru dalje delal. Ata trol, če je švoh penzija, je treba šparat z elektriko, lepo vgasni pa bo. Torrente pa naj vnukec seeda.

MIHAc27 ::

Danes so PC-ji z SSDji, ki se postavijo v 15-20 sekundah nekaj običajnega. Škoda računalnik imeti vklopljen in da troši elektriko, če nič ne dela. Ugašat za 30 minut pavze je pa tudi brez veze tko da... če se gre za več ur stran... jaz predlagam ugašanje.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

a ugašate računalnik (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18117884 (13057) looser
»

Hibernate ali sleep mode

Oddelek: Pomoč in nasveti
152701 (2396) Lonsarg
»

Podaljšanje avtonomije Win tablice

Oddelek: Pomoč in nasveti
191655 (1263) beni
»

Poraba elektrike računalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6611061 (8972) Spajky
»

Koliko € mi pokuri PC mesecno

Oddelek: Loža
408834 (7253) Volk|

Več podobnih tem