» »

Poraba elektrike računalnika

Poraba elektrike računalnika

«
1
2

fantasycamp ::

Zanima koliko je približna cena poraba elektrike računalnika če je prižgan eno uro?

Ne igram igric, ni neka huda mašina..staro sr****

A obstaja kakšen net program ki mi lahko kaže trenutno porabo v kW/h?

hojnikb ::

kupi si wattmeter http://www.conrad.si/Merilnik-stroskov-...

tako boš točno vedel, kaka je poraba. Vse ostalo je pa samo wild ugibanje.
#brezpodpisa

fantasycamp ::

hojnikb je izjavil:

kupi si wattmeter http://www.conrad.si/Merilnik-stroskov-...

tako boš točno vedel, kaka je poraba. Vse ostalo je pa samo wild ugibanje.


hvala

hojnikb ::

aja tale je očitno samo za francijo (dafuq pol to prodajajo v slo ?) tak da poglej za kakim drugim.
#brezpodpisa

fantasycamp ::

ja sej nima veze pač vprašaš za slo, važn da vem da taka stvar obstaja...

fantasycamp ::

Aston_11 ::

PC-ji od oka kurijo okrog 100W v idle, tvoj morda 150W, kar ti od oka da cca 1 cent na uro ob ceni el. 15 cent na kWh. Bolj natančen izračun bi ti padel v razpon od centa do dveh centev, bližje enemu centu, tako da ti ravno ne rabi kupovati ampermetra.

Kaboom ::

Kot je rekel Aston... ni ti potrebno kupovat wattmetra

če te pa zanima koliko W točno porablja računalnik, pa ti lahko pomaga tudi kak prijatelj z malo elektro znanja in multimetrom.

http://techchannel.radioshack.com/measu...

izmeriš napetost na vtičnici. potem pa serijsko vežeš multimeter pred računalnik in izmeriš še tok (v standby, normalna uporaba, bel zaslon, črn zaslon, full speed,...)

P = U * I

po pameti! ne odgovarjam za kratke stike ali pa dvignjene lase

edit: brez kratkih stikov lahko to izvedeš tudi s pomočjo tokovnih klešč (ampak moraš ločit vodnik faze od drugih vodnikov...)
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaboom ()

hojnikb ::

Aston_11 je izjavil:

PC-ji od oka kurijo okrog 100W v idle, tvoj morda 150W, kar ti od oka da cca 1 cent na uro ob ceni el. 15 cent na kWh. Bolj natančen izračun bi ti padel v razpon od centa do dveh centev, bližje enemu centu, tako da ti ravno ne rabi kupovati ampermetra.

To je spet samo ugibanje. Meni recimo sistem z i5 in dedi grafo pije manj kot 70W v idle... Barebone sistem z ivy pentiumom pa recimo 25W...
#brezpodpisa

The Player ::

hojnikb je izjavil:

Meni recimo sistem z i5 in dedi grafo pije manj kot 70W v idle... Barebone sistem z ivy pentiumom pa recimo 25W...


Ti to resno?

Meni recimo kur cirka 150 w idle (brez monitorja) in še kake 100w več če bi laufu recimo kako zahtevno igro (far cry 3)

lastim pa si dost staro opremo intel core 2 quad q9300, ati 4850, pa ASUS P5E, ostalo pa ne vem, če je lih omembe vredn, kar se porabnikov tiče.

drgač pa a kdo ve kako deluje EPU od ASUSA in ali ima sploh kako korist (al je to sam marketinški nateg)?

namreč prek AI napa k ga dam spat še zmerm pokur 100w (pridobim samo 50w, ker monitor spi), to pa je to, nič ne zgleda, da bi kaj bolj varčeval kot prej.

hojnikb ::

The Player je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Meni recimo sistem z i5 in dedi grafo pije manj kot 70W v idle... Barebone sistem z ivy pentiumom pa recimo 25W...


Ti to resno?

Meni recimo kur cirka 150 w idle (brez monitorja) in še kake 100w več če bi laufu recimo kako zahtevno igro (far cry 3)

lastim pa si dost staro opremo intel core 2 quad q9300, ati 4850, pa ASUS P5E, ostalo pa ne vem, če je lih omembe vredn, kar se porabnikov tiče.

drgač pa a kdo ve kako deluje EPU od ASUSA in ali ima sploh kako korist (al je to sam marketinški nateg)?

namreč prek AI napa k ga dam spat še zmerm pokur 100w (pridobim samo 50w, ker monitor spi), to pa je to, nič ne zgleda, da bi kaj bolj varčeval kot prej.

Čisto resno. Lahko nalimam slikco od kill-o-watta :)

So pa porabe precej odvisne od komponenent (recimo kake stare grafike in proci so precej bolj požrešni kot novi), plat (bare mATX so precej bolj varčne kot kake napakirane ATX) in seveda napajalnika. Slab napajalnik bo zaradi slabega izkoristka pri nizki bremenitvi kuril opazno več kot kak kvaliteten gold+..

Tako da je težko govorit o kaki tipični porabi, ker je _zelo_ odvisna od komponent.
#brezpodpisa

BorutK-73 ::

The Player je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Meni recimo sistem z i5 in dedi grafo pije manj kot 70W v idle... Barebone sistem z ivy pentiumom pa recimo 25W...


Ti to resno?

Meni recimo kur cirka 150 w idle (brez monitorja) in še kake 100w več če bi laufu recimo kako zahtevno igro (far cry 3)

lastim pa si dost staro opremo intel core 2 quad q9300, ati 4850, pa ASUS P5E, ostalo pa ne vem, če je lih omembe vredn, kar se porabnikov tiče.

drgač pa a kdo ve kako deluje EPU od ASUSA in ali ima sploh kako korist (al je to sam marketinški nateg)?

namreč prek AI napa k ga dam spat še zmerm pokur 100w (pridobim samo 50w, ker monitor spi), to pa je to, nič ne zgleda, da bi kaj bolj varčeval kot prej.

Zelo pomemben je tudi napajalnik pri porabi elektrike. Naprimer kak cheap kitajc bo iz vtičnice vlekel 30-50% več elektrike kot proper 80+gold napajalnik.

RejZoR ::

Dejansko so razlike dost manjše. Stari 80+ Bronze so imel učinkovitost 80%, moderni 80+ Diamond pa imajo mislim da 94%. Torej 14% ko govorimo za isti load (40-50%) kjer ima najvišjo učinkovitost. Izven tega pa pri obeh sorazmerno pade učinkovitost. Skratka, procentualno ni neki velikega, je pa razlika. Če sistem skoz laufa se definitivno splača vzet boljši napajalnik. Sploh ker ti potem lahko služi najmanj ene 10 let, tko da npr 250€ za kvaliteten napajalnik ni nek blazen strošek.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

The Player ::

heh na napajalnik vedno pozabm

drgač mam Corsair HX 620w

N4m31355 ::

i7- 920 @4.147Ghz V. core 1.4V
Nvidia GeForce 260GTX
corsair tx2 (ce se ne motim) 850W
na idle zre 195W, pri prime 380W

nisem pa testiral se prime+furmark.

Dr_M ::

Dejansko so razlike dost manjše.


Ce primerjas bronze in gold, res ni tako velikih razlik, ksni cheap shit, pa naredijo precej vecjo razliko.
Pred kratkim sem zamenjal Corsair TX850 80 plus z EVGA G2 750W Gold in je samo v idle poraba padla za 22w, iz 120 na 98W.

RejZoR ::

Sej manj kot Bronze itaq ne moreš kupit, razen če ti uspe nekje izvohat nek no name kitajski sranje za 5 EUR...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

hojnikb ::

Seveda lahko kupiš. Še precej napajalnikov danes je manj kot bronze; na misel mi pade vse na budget CWT platformi, kaki lcpowerji itd..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Dr_M ::

A si ziher? Na geizhalsu se prodaja vec 80 plus, kot pa bronze napajalnikov.
Kar nekaj je takih, ki niti 80 plus niso.

2f4u ::

Oj družba,
tukaj ste me zadeli v polno.

Zadnje 2 leti se obadam s temi stvarmi in lahko rečem - GROZA!!!
40% prihranjeno...

Torej, električno merjenje - conrad deluje. Meril sem samo to v Wattih in

Začel sem z
220W skupaj
I7(all core), SSD, HD, 2 ventilatorja, AMD grafična, priključena 2 monitorja ...
(brez monitorja, ki ima 22W)
danes
88W
I7(core controll, 40W), SSD 5W, HD on demand, fan PC 8W, FAN ohišje 15W, AMD pa žere in žere ....

Naslednji korak menjava AMD grafične s takšno, ki bo imela stand by optimizacijo...


Ali je kdo pomislil teoretično, koliko je najmanj možno??
Teoretično z danimi komponentami?

Bom še nadaljeval tole temo....

misek ::

Malce branja kako zmanjšati porabo.

2f4u ::

Uff, tega "branja" pa nisem sposoben prebavit niti v glavi niti na mojem PCju. Torej, pojma nimam kako "izvedet" doma tole...

Se kdo ponudi?

Lp,

Dr_M ::

Je zanimivo, ni pa uporabno.
Tega se definitivno nebi sel lotit.

RejZoR ::

Sej ne da ima AMD ZeroCore funkcijo, ki v primeru izklopljenega monitorja grafično praktično v celoti izklopi. Pa že sicer imajo današnje grafične v idle izjemno nizko porabo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

2f4u ::

Grafična kartica ima AMD čip!!

MSI Ati radeon 5770HD

na www kažejo testi maximalno 120W, power peak; idle 24W.
Mislim, da men kuri okoli 35-50W v 2D ali idle!

Morda bo čas kaj za zamenjat....

RejZoR ::

In ti bi rad, da ti za 1W riše piksle. Malo morgen... Tud ne vem iz kje si ti dobil 35-50W?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

hojnikb ::

RejZoR je izjavil:

In ti bi rad, da ti za 1W riše piksle. Malo morgen... Tud ne vem iz kje si ti dobil 35-50W?

nekatere grafične počenjo to še z manj kot 1W :)
#brezpodpisa

Dr_M ::

RejZoR je izjavil:

In ti bi rad, da ti za 1W riše piksle. Malo morgen... Tud ne vem iz kje si ti dobil 35-50W?



Pri AMD graficnih to ni nic takega. Sploh ce imas multimonitor.

NejcSSD ::

Moj računalnik v podpisu kuri okoli 140w v idle/brskanje v sleepu pa 16w, ugasnjen 14w :D
Bom probal še z integrirano grafično, ker zadnje čase mi 560gtx ti laufa brezveze. Nehal sem igrati igre.
Je možno da tako malo pokuri v sleepu ?
Seveda je na isti podaljšek priključen še telefon, printer, monitor, zvočniki, router-modem,...

Sem pa izmeril to z conradovim merilcem
http://www.conrad.si/Merilnik-stroskov-...

(pa nisem ga zaradi tega kupil, bolj me je zanimala poraba hladilnika, klime, sušilnega stroja itd...) :)
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

BorutK-73 ::

Nejc - v sleepu ti pokuri 2W (16-14). V sleepu se izklopi skoraj vse, le matična in napajalnik črpata wat ali 2 v tvojem primeru.

ps
Moram izmerit koliko pokuri v hibernaciji. V idle mi kuri cca 75-80W (po spomninu ki pa ni več 100%;(()

MrStein ::

Kaboom je izjavil:

Kot je rekel Aston... ni ti potrebno kupovat wattmetra

če te pa zanima koliko W točno porablja računalnik, pa ti lahko pomaga tudi kak prijatelj z malo elektro znanja in multimetrom.

http://techchannel.radioshack.com/measu...

izmeriš napetost na vtičnici. potem pa serijsko vežeš multimeter pred računalnik in izmeriš še tok (v standby, normalna uporaba, bel zaslon, črn zaslon, full speed,...)

P = U * I

Pa power factor ne pozabit.
(seveda brez merilnika niti približno ne veš, kolikšen je)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BorutK-73 ::

Poraba v hibernaciji 0 W - samo kišta

negotiator ::

BorutK-73 je izjavil:

Poraba v hibernaciji 0 W - samo kišta


Lahko ga tudi popolnoma izklopiš, preneseš na drugo mesto, vklopiš in zaženeš, pa bo še vedno normalno resume...
All easy problems have already been solved.

MrStein ::

Če je hibernacija z soft-off, potem poraba ni 0 W ampak tam okoli 1W.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

lukass ::

hojnikb je izjavil:

kupi si wattmeter http://www.conrad.si/Merilnik-stroskov-...

tako boš točno vedel, kaka je poraba. Vse ostalo je pa samo wild ugibanje.

Lahko te opozorim, da tile wattmetri niso kaj prida, sem naredil teste na določenih wattmetrih in lahko povem da so odstopanja lahko vse do 50% !!!! najboljši je odstopal za 8%, kar je še vedno veliko....

hojnikb ::

hmm o 50% odstopanju pa kr rahlo dvomim. Razn če si dobu kako skart robo al si pa narobe meru (pomaga če maš fixn draw)...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Dr_M ::

Zato se kupi woltcraft, ne pa neko ceneno sranje.

lukass ::

hojnikb je izjavil:

hmm o 50% odstopanju pa kr rahlo dvomim. Razn če si dobu kako skart robo al si pa narobe meru (pomaga če maš fixn draw)...

Sem iz elektro stroke... in men vrjem da vem kaj počnem:), morda samo toliko za premislek! si se vprašal kdaj koliko stanejo hišni števci katere priskrbi distributer? merilec porabe za 15€ ni zadovoljiv in poglej če je dejanska poraba 1000Wh oz. npr. žarnica z močjo 100W gori 10ur, torej porabi 1000Wh, merilec pa kaže 1300Wh, to zame ni natančen prikaz porabe, zadovoljivo bi mi bilo če bi bil procentualni pogrešek 5%, ne pa 10% in gor... aha pa luč z žarilno nitko lahko predpostavimo da je popolnoma ohmsko breme, kaj pa induktivna ali kapacitivna bremena kot so računalniški napajalniki, zna ta naprava zračunat zadovoljiv cos(fi), men vrjem da ne:) dejansko če je že pri ohmskem bremenu(luč z žarilno nitko) tako odstopanje kakšno je lahko šele pri induktivnem ali kapacitivnem???

Rias Gremory ::

Če bi radi učinkovitost morate začeti forsirat ARM arhitekturo.

Drugače se pa splača dat malo več za bolj učinkovit PSU.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

BorutK-73 ::

lukass je izjavil:

merilec porabe za 15€ ni zadovoljiv in poglej če je dejanska poraba 1000Wh oz. npr. žarnica z močjo 100W gori 10ur, torej porabi 1000Wh, merilec pa kaže 1300Wh

To moram pa sprobat ker se mi zdi da moj merilec ima malo nihanja, mogoče 10%.

lukass ::

s

BorutK-73 je izjavil:

lukass je izjavil:

merilec porabe za 15€ ni zadovoljiv in poglej če je dejanska poraba 1000Wh oz. npr. žarnica z močjo 100W gori 10ur, torej porabi 1000Wh, merilec pa kaže 1300Wh

To moram pa sprobat ker se mi zdi da moj merilec ima malo nihanja, mogoče 10%.


Tako je, nihanja teh merilcev so ponavadi nekje v tem rangu in navzgor, se najde kitajec ki laže tudi za 50% :) probaj najprej na žarnici z žarilno nitko, in preglej porabo moči po eni uri, po dveh, petih urah, desetih urah, 24 urah, nato za vsako izmerjeno uro izračunaš pogrešek (ponavadi odstopajo po večih urah, fino je če imaš zaporedno vezan A-meter s katerim meriš tok, ter direktno na breme-luč še vzporedno V-meter in iz tega vzporedno z merilcem izračunaš še moč ter jo množiš s časom da dobiš podatek o porabi...) ter nato za vse skupaj in dobiš lahko celotni pogrešek pri času delovanja t=24h, še za boljše in natančnejše rezultate bi bilo morda fino imeti na testu tak merilec dlje časa in ga preizkušati recimo nekje 1000ur, morda bi se pogrešek zmanjšal ali pa še povečal :) sej vemo vsaka stvar se hitro začne greti to pomeni večjo porabo ipd....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lukass ()

RejZoR ::

Voltcraft Energy Check 3000 ima +-1% odstopanja. Standby poraba 1,5W. Najcenejši kitajc na eBay pa ima "baje" samo +-0.5% odstopanja in o.5W standby porabe. Kolk je pa to dejansko res pa je druga stvar...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

MrStein ::

Pa upoštevat da pogrešek pri žarnici ni nujno enak pogrešku pri drugih bremenih.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MadMax ::

Žarnica je ohmsko breme in kot tako najlažje za merit in računat.
Energy Check, Monitor in Logger imajo napačo nekje 3÷4% tudi pri ne čisto ohmskih bremenih (PC napajalo, inverter klima, ...), sprobano na skupno ene 10 kosih, primerjano še z enim "malce" dražjim Metrel-ovim čudesom.
Monitor se je na preizkusnih kosih odrezal z najmanjšim raztrosom.

Spar, Lidl in Hofer zadeve so pa bolj kot ne loterija.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

lukass ::

MrStein je izjavil:

Pa upoštevat da pogrešek pri žarnici ni nujno enak pogrešku pri drugih bremenih.

Točno tako, z ohmskim bremenom je pogrešek v večini primerih najmanjši oz. najboljši

MrStein ::

Še najbolj preprosto je uporabiti števec elektrike.
Počakaš na kakšno mirno obdobje (recimo ponoči), pogledaš porabo brez naprave, potem vklopiš merjeno napravo in pogledaš za koliko se je povečalo.

- ne rabiš dodatnih naprav
- tudi če ima števec pogrešek, boš ta rezultat dobil zaračunan...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Kaj ::

Sem končno dobil z ebaya wattmeter
http://www.ebay.com/itm/251655881592?_t...
in se mi zdijo rezultati glede na ne preveč predvideno varčnost komponent kar dobri.

V spanju je poraba 4W.
V idle je poraba med 110 in 120W
Pri CPU max loadu je poraba 195W.
Če temu dodam še 100% load vseh 4ih diskov je 198W.
Če temu dodam še 100% load GPuja, je 350W.

Load komponent naredil z AIDO64 Extreme.

Komponente:
AMD FX 8320 3,7Ghz Fiksno, 1344 V fiksno
Gigabyte HD 7970
Matična Gigabyte GA970A UD3P
16GB ram ddr3 en bolj navadn
Napajalnik Corsair RM750
3x 120mm fan
optična enota, čitalec kartic, regulator obratov, kamerca, nekaj malega moddinga
Diski:
SSD Samsung 840 EVO 120GB
SSD Corsair Force3 240GB
2x HDD WD 3TB Green 3,5


Men osebno se zdi to kar okej. Mnenje?

hojnikb ::

jst tem čungalunga wattmetrom nebi preveč zaupal :)
#brezpodpisa

gddr85 ::

men se pa zdi kar ok, za stock cpu in gpu

opeter ::

The Player je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Meni recimo sistem z i5 in dedi grafo pije manj kot 70W v idle... Barebone sistem z ivy pentiumom pa recimo 25W...


Ti to resno?

Meni recimo kur cirka 150 w idle (brez monitorja) in še kake 100w več če bi laufu recimo kako zahtevno igro (far cry 3)
lastim pa si dost staro opremo intel core 2 quad q9300, ati 4850, pa ASUS P5E, ostalo pa ne vem, če je lih omembe vredn, kar se porabnikov tiče.
drgač pa a kdo ve kako deluje EPU od ASUSA in ali ima sploh kako korist (al je to sam marketinški nateg)?

namreč prek AI napa k ga dam spat še zmerm pokur 100w (pridobim samo 50w, ker monitor spi), to pa je to, nič ne zgleda, da bi kaj bolj varčeval kot prej.


Primerjaš porabo Q9300 procesorja s Pentiumi iz Gxxx/Gxxxx serije? Pa pol še požrešna ATI 4850 grafična ...
Da ne govorimo o tem, da je lahko velika razlika v porabi med raznimi E-ATX, ATX, mATX in raznimi ITX matičnimi ploščami.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko elektrike porabi računalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
5419553 (16032) Luka_aoxd
»

Koliko elektrike mi žre računalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
354756 (3458) steev
»

Merilec porabe električne energije + razdelici

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3616672 (7998) mihecpegec
»

Poraba PC v W

Oddelek: Strojna oprema
233241 (2301) klkkkkkkkkkk
»

Poraba računalnika in dodatkov..

Oddelek: Strojna oprema
344029 (3228) toplakd

Več podobnih tem