» »

Standby funkcija v Linuxu

Standby funkcija v Linuxu

Highlander ::

Rad bi pripravil Linux do tega, da po nekem casu (nekaj minut) spravi racunalnik v standby. Predvsem je pomembno, da se neha vrtet disk, ker je malo starejsi in spusca nemile zvoke... ACPI service mi tece, ampak nic ne pomaga. Poskusil sem s hdparm in z ukazom -y ali -Y tudi uspesno ustavil disk, ki pa se je kmalu spet prebudil. Ce sem nastavil casovno, pa sploh ni sel spat. Sumim, da en ali vec servisov redno dostopa do diska, a ne vem kateri in kako bi to ugotovil. Upam, da mi kdo lahko pomaga. Kako imate vi poskrbljeno za standby v Linuxu?

Rad bi tudi utisal CD-ROM (nizji max obrati), pa mi tudi to s hdparm -E ne uspe, ker pise da na ta device ne more delovati... :(


LP,
mg

Jebiveter ::

exactly my problem! anyone?:O
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Highlander ::

Aja, ce je morda vazno: plosca podpira ACPI in APM, kar je tudi vkljuceno v biosu, uporabljam pa Mandrake Linux 9.2, ki ima jedro 2.4.22-10mdk...

Jebiveter: se mi je zdelo, da mora met se kdo take probleme! Od kje mi je ze znan ta tvoj podpis: "I am become Death..."?

LP

ank ::

I am become Death, the destroyer of the worlds je iz indijskega epa Bhagavad Gita.

Glede stand by pa: Linux uporabi ali APM ali ACPI (če ACPI deluje ACPI povozi APM):

Here is something from /usr/src/linux-2.4.20-gentoo-r8/Documentation/pm.txt :

The best way to determine which, if either, your system supports is to
build a kernel with both ACPI and APM enabled (as of 2.3.x ACPI is
enabled by default). If a working ACPI implementation is found, the
ACPI driver will override and disable APM, otherwise the APM driver
will be used.


Meni zadostuje, da mi gre monitor v stand by (nastavljeno v BIOSu: Video Off Option = Suspend -> Off in Video Off Method = DPMS Stand By) z računalnikom bo verjetno enako.

V BIOSU lahko nastavim še: HDD Power Down, ACPI Suspend To RAM in pa Suspend Mode (čas po katerem gre računalnik v suspend)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ank ()

dr.J ::

Preberi tole:

http://download.fedora.redhat.com/pub/f...

nisem pa še poskusil, tako da konkretnih izkušenj nimam.

Highlander ::

Hmm... saj pravim, da acpi in tudi apm service teceta, ampak ne vem, kaj sploh pocenta (razen opazovanja baterije, ki je itak ni, ker mam 220V(tm)) in kako kateregakoli od niju prepricati naj ugasne disk. V biosu mam seveda ACPI in APM enabled, case za te pa disabled. Tudi ce dolocim cas v biosu, to nic ne pomaga, saj OS te nastavitve povozi. Ce pa izkljucim ACPI zacne zaslon ze ob zagonu (se v tekstovnem nacinu) cudno utripati...

Kakorkoi ze, pri istih nastavitvah to deluje v vsakih Win in lahko oni izklaplajo monitor, hdd in posljejo sistem v standby/suspend (ki potem tam tudi ostane). Pri Linuxu pa to zopet ne deluje "iz skatle" in je treba neki nastavljat, kar pravzaprav noben ne ve kako (vsaj tako zgleda, upam, da je ze kod od linuxacov na Slo-Techu resil tak vsakdanji in banalen problem... :( Monitor imam tud jaz ustiman na standby (se da iz KDE control centre), ampak rabim se hdd oz. system standby.

Ne mi rec, da pri vseh linux znalcih tu na forumu ni enega korenjaka, ki bi znal to postimati... :(

p.s.: Se mi zdi, da je zin "I am become..." tudi iz enega filma al pa bolj znane kniige, kajti jaz tega epa gotovo nisem bral...

Jebiveter ::

@ank: no, bomo vidli kako je s tem...
@dr.J: hmm... bom pogledal o cem se gre...

@Highlander: "I am become Death, the destroyer of the worlds!!" je izjavil Oppenheimer, ko je videl, kaksno skodo je povzrocila A-Bomb v Hirosimi. Drgac pa sm po pobral iz gimnazijskega ucbenika za ANG.:8) :D
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux - prenosnik ne ugaša na novejših jedrih

Oddelek: Operacijski sistemi
252238 (1378) nergac
»

Omejitev hitrosti CD-roma v Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
111146 (908) Pithlit
»

ACPI, APM, diski in Linux! :)

Oddelek: Operacijski sistemi
8931 (819) Jebiveter
»

comp se ne ugasne sam

Oddelek: Operacijski sistemi
8989 (869) Maxtor
»

Windows XP ne ugasne

Oddelek: Pomoč in nasveti
91867 (1695) hubahaba

Več podobnih tem