» »

Uporaba VPN-a za TV vsebine

Uporaba VPN-a za TV vsebine

DenisPokora ::

Pozdravljeni, zanima me ali ima kdo kakšno idejo, kako bi lahko uporabil VPN na svoji televiziji (brez namestitve raznih aplikacij).

In sicer težava je v tem, da mi trenutni ponudnik ne dovoli ogledov določenih TV oddaj, češ da "Vsebina ni dostopna, ker program nima urejenih avtorskih pravic za Slovenijo".

Za zdaj težavo rešujem na tak način, da se na računalniku VPN-am v drugo državo in gledam na računalniku. Doma imam tudi Raspberry Pi 4, ki bi mogoče lahko prišel prav kot nek VPN client morda? Že nekaj časa razmišljam o tem in se ne morem spomniti dobre rešitve, prosil bi za brainstorming z vaše strani :)

Če bi na nek način lahko svoj javni IP (od ponudnika) za nekaj časa spremenil (dokler gledam oddajo/serijo) bi to bilo po mojem mnenju bilo super. Hvala vsem! :)

DenisPokora ::

p.s. moj trenutni usmerjevalnik/ruter ne omogoča vpn client povezovanja

zee ::

Ni mogoče.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Daniel ::

Je izvedljivo ampak rabiš Mikrotik, drugače pozabi. Sicer nisi napisal ali na TVju gledaš v kakšni aplikaciji te tuje programe ampak predvidevam, da je tako.

Sam recimo za čas, ko imam na obisku prijatelje iz Češke na Mikrotiku postavim VPN povezavo na češki strežnik, da delajo njihovi programi v aplikacijah.

Najprej dodaš novo routing table v /routing table (ime po želji) in nato v /ip routes dodam Dst.Adress do 0.0.0.0/0 (internet) preko tega povezanega VPNa ter spodaj izberem prej ustvarjen Routing table. Nato pa še pri /firewall mangle dodaš pravilo za prerouting, Src.Adress je ip naprave, ki mora čez VPN, takoj pod tem daš pri Dst.Adress klicaj in ip lokalnega omrežja (recimo 192.168.1.0/24) drugače verjetno ne bo delal DNS (vsaj meni noče) in pod Action zavihkom označiš Mark Routing in izbereš routing mark, ki si ga prej ustvaril v Routing Table.

Na ta način bo potem samo naprava z določenim IP naslovom preusmerjena preko VPN. Zadevo se da še dodatno dodelati, da se recimo preusmerja samo zahtevke na določene spletne strani preko VPN in podobno.


/routing table
add disabled=no fib name=VPNUnlimited_CZ

/ip route
add disabled=no distance=1 dst-address=0.0.0.0/0 gateway="VPN_Unlimited CZ" pref-src="" routing-table=VPNUnlimited_CZ scope=30 suppress-hw-offload=no target-scope=10

/ip firewall mangle
add action=mark-routing chain=prerouting disabled=no dst-address=!192.168.3.0/24 new-routing-mark=VPNUnlimited_CZ passthrough=yes src-address=192.168.3.166

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

DenisPokora ::

Daniel, hvala za super odgovor in pomoč. Drugače pa zgoraj omenjeno gledam v aplikaciji na TVju - samo zanima me še, če imaš mogoče kakšen suggestion kateri Mikrotik bi bil vredu za domačo uporabo?

Daniel ::

Hap Ac2, Ac3 ali novejši Ax2, Ax3. Novejši imajo Wifi 6. Hap Ax2 nima USB porta.

Katerega VPN providerja uporabljaš?

Nikonja ::

Če je to res občasno kot opisuješ ne vem ali se ima smisla j.... z nastavljem mikrotika če ti to res ni veselje, ker bo trajalo in ne bo brez problemov?
Zakaj takrat samo ne povežeš prenosnik z kablom na tv ali "castaš" sliko iz prenosnika na tv?

_Denny_ ::

Glede na to, da že ima RPi4 in verjetno te rešitve ne bo uporabljal za nič drugega kot gledanje tistega TV programa, ne vidim razloga zakaj bi si moral delati dodatne stroške...

Dva naključna tutoriala za OpenVPN gateway, rezultat bo več ali manj enak:
How to Use Raspberry Pi as a VPN Gateway
oz.



Je še enostavnejša in hitrejša rešitev, če imaš rootanega Androida, ki podpira 2.4 in 5GHz WLAN:
1. Z Androidom se povežeš na 5GHz SSID domačega routerja
2. Odpreš https://play.google.com/store/apps/deta... in nastaviš hotspot kot 2.4GHz SSID s poljubnim imenom in geslom
3. Z appom od VPN ponudnika se povežeš na želen server
4. S TV-jem se povežeš na 2.4GHz hotspot, ki si ga naredil na Androidu

Seveda lahko narediš tudi obratno in imaš potem Androida povezanega na 2.4GHz z narejenim 5GHz hotspotom. Naredi tako, kot ti podpira TV oz. kaj ti je ljubše. To sem sam uporabljal največkrat, ker z lahkoto v roku parih sekund skačeš po različnih VPN lokacijah brez ročnega spreminjanja kakih configov.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

_Denny_ ::

Žal več ne gre urediti posta.

Ne vem, če je to navedeno v tutorialih, a z nekaterimi VPN ponudniki (npr. Keepsolid VPN Unlimited) ti novejše verzije OpenVPN-ja vržejo error in se nočejo povezati. Tam moraš v config file za server pred začetkom certifikata dodati
tls-cipher "DEFAULT:@SECLEVEL=0"

Pri VPN Unlimited potem config izgleda tako.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _Denny_ ()

Daniel ::

No, rešitev je očitno polno, vsaka pa zahteva vsaj nekaj malega truda.

Če greš v Mikrotik varianto in ga ne boš uporabljal kot glavni router lahko vzameš tudi kaj cenejšega, Hap AX lite recimo, pa še tisti zmore precej, ni pa ravno za gigabitno linijo (ne vem kaj imaš) in tudi wifi ima samo 2,4 ghz. Bi pa nesel kake počasnejše povezave BP.
Lahko sicer preverim koliko nese Wan-Lan, imam eno LTE varianto kot travel router, ki se mi povezuje domov in ustvari VPN, da mi doma malo prefiltrira reklame.

Tudi rešitev z RPI zgleda precej dobra, ga nastaviš vmes med tv in tvoje omrežje in vse pošiljaš preko njega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

DenisPokora ::

_Denny_ je izjavil:

Glede na to, da že ima RPi4 in verjetno te rešitve ne bo uporabljal za nič drugega kot gledanje tistega TV programa, ne vidim razloga zakaj bi si moral delati dodatne stroške...

Dva naključna tutoriala za OpenVPN gateway, rezultat bo več ali manj enak:
How to Use Raspberry Pi as a VPN Gateway
oz.



Je še enostavnejša in hitrejša rešitev, če imaš rootanega Androida, ki podpira 2.4 in 5GHz WLAN:
1. Z Androidom se povežeš na 5GHz SSID domačega routerja
2. Odpreš https://play.google.com/store/apps/deta... in nastaviš hotspot kot 2.4GHz SSID s poljubnim imenom in geslom
3. Z appom od VPN ponudnika se povežeš na želen server
4. S TV-jem se povežeš na 2.4GHz hotspot, ki si ga naredil na Androidu

Seveda lahko narediš tudi obratno in imaš potem Androida povezanega na 2.4GHz z narejenim 5GHz hotspotom. Naredi tako, kot ti podpira TV oz. kaj ti je ljubše. To sem sam uporabljal največkrat, ker z lahkoto v roku parih sekund skačeš po različnih VPN lokacijah brez ročnega spreminjanja kakih configov.


Ta rešitev z RPi ni slaba, glede na to da ga že imam in uporabljam kot gateway na omrežju. Hvala za koristno pomoč!

Nikonja je izjavil:

Če je to res občasno kot opisuješ ne vem ali se ima smisla j.... z nastavljem mikrotika če ti to res ni veselje, ker bo trajalo in ne bo brez problemov?
Zakaj takrat samo ne povežeš prenosnik z kablom na tv ali "castaš" sliko iz prenosnika na tv?


Mikrotik je sama po sebi zanimiva rešitev, saj ti sam Mikrotik odpre še obilo dodatnih funkcionalnosti. Povezovanje s kablom je preveč old-school način :P

Zgodovina sprememb…

DenisPokora ::

Daniel je izjavil:

No, rešitev je očitno polno, vsaka pa zahteva vsaj nekaj malega truda.

Če greš v Mikrotik varianto in ga ne boš uporabljal kot glavni router lahko vzameš tudi kaj cenejšega, Hap AX lite recimo, pa še tisti zmore precej, ni pa ravno za gigabitno linijo (ne vem kaj imaš) in tudi wifi ima samo 2,4 ghz. Bi pa nesel kake počasnejše povezave BP.
Lahko sicer preverim koliko nese Wan-Lan, imam eno LTE varianto kot travel router, ki se mi povezuje domov in ustvari VPN, da mi doma malo prefiltrira reklame.

Tudi rešitev z RPI zgleda precej dobra, ga nastaviš vmes med tv in tvoje omrežje in vse pošiljaš preko njega.


V kolikor bi se odločil za Mikrotik bi ga uporabljal kot glavni router in vzel gigabitno linijo. Zaenkrat bom najverjetneje probal stvar rešiti z RPi, enkrat bo pa tudi prišel čas, ko bom moral odšteti malo denarja za Mikrotik-a. Hvala za pomoč Dainel!

Daniel ::

Vsekakor začni s cenejšimi opcijami in tem kar imaš na voljo. Možnost nadgradnje kasneje zmeraj ostaja. Javi, kako deluje, me zanima iz praktičnih razlogov, ker se mi tudi še kje valja kakšen star rpi.

Vanadium ::

Mikrotik je super opcija, da se pa tudi z OpenWRT + wireguard. Jaz imam na svojem Linksys E8500 OpenWRT + wireguard ter tako dostopam do svojega domačega omrežja, do T-2 multicadta tako da lahko gledam tv v tujini, pa še slo ip dobim če bi ga že rabil.

Sledil sem pa ta navodila:

DenisPokora ::

Daniel je izjavil:

Vsekakor začni s cenejšimi opcijami in tem kar imaš na voljo. Možnost nadgradnje kasneje zmeraj ostaja. Javi, kako deluje, me zanima iz praktičnih razlogov, ker se mi tudi še kje valja kakšen star rpi.


Stvar sem relativno enostavno rešil na način, da sem se z raspbery pi povezal na VPN strežnik in na TV-ju spremenil gateway iz usmerjevalnika na svoj raspbery pi. Prilagam linke, ki bodo mogoče nekomu v pomoč.

https://www.instructables.com/Raspberry...
https://www.namecheap.com/support/knowl...

Daniel ::

Hvala za info. Glavno, da deluje :)

podviz ::

DenisPokora je izjavil:

Za zdaj težavo rešujem na tak način, da se na računalniku VPN-am v drugo državo in gledam na računalniku.


No, to je prvi (in edini) korak, ki bi ga jaz sedaj rad naredil. Kako bi na računalniku nastavil tako, da bi lahko gledal HRT, npr. sedaj aktualne nogometne studie?

mardziha83 ::

podviz je izjavil:

DenisPokora je izjavil:

Za zdaj težavo rešujem na tak način, da se na računalniku VPN-am v drugo državo in gledam na računalniku.


No, to je prvi (in edini) korak, ki bi ga jaz sedaj rad naredil. Kako bi na računalniku nastavil tako, da bi lahko gledal HRT, npr. sedaj aktualne nogometne studie?


Jaz to rešujem z SF Vip programom in balkanskimi iptv listami.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri router? (strani: 1 2 3 4126 127 128 129 )

Oddelek: Kaj kupiti
64221256702 (72) Daniel
»

Mikrotik T-2 IPTV IGMP Proxy

Oddelek: Omrežja in internet
3611685 (1192) raceboy
»

Usmerjevalnik Mikrotik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10413269 (4828) miko22
»

Domači VPN (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
12724019 (9867) Daniel
»

Domače omrežje - preveč heavy duty za hardware

Oddelek: Omrežja in internet
363134 (1561) roki11

Več podobnih tem